Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia N9 z Androidem 4.0, czyli Projekt Mayhem w wersji alfa [wideo]

Nokia N9 z Androidem 4.0, czyli Projekt Mayhem w wersji alfa [wideo]

Q! 22 Marca 2012 16:47

0 0

Programistom z forum NITDroid udało się przeszczepić system Android 4.0 do pierwszego i jedynego smartfonu z systemem MeeGo, Nokii N9. Jaki jest tego efekt?

Zacznijmy od początku, czyli od włączenia telefonu - w tym momencie użytkownik ma do wyboru dwa różne systemy, czyli MeeGo i Androida w wersji 4.0.3 Ice Cream Sandwich. Później jest już tylko lepiej - wszystko za sprawą funkcji systemu, które działają na Nokii N9. A jest ich sporo.

W Nokii N9 z Androidem 4.0.3 Ice Cream Sandwich działa m.in. wielodotyk, klawisze sprzętowe (zasilania i głośności) czy podstawowe odtwarzanie wideo, chociaż serwis YouTube nie działa idealnie płynnie.

Z pozostałych działających funkcji warto wymienić m.in. logowanie się do sieci, wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości SMS oraz przesył danych. Oprócz tego działa również moduł Bluetooth, ładowanie (jednak bez sygnalizacji tego stanu) czy czujnik położenia.




Zobacz: inne filmy z kategorii Oprogramowanie


Jednak nie wszystko wciąż jest idealne. Na przykład przeglądarka internetowa co prawda działa, jednak jej prędkość nie jest idealna. Podobnie z kilkunastoma innymi funkcjami telefonu, o których twórcy oprogramowania jeszcze nie wspomnieli.

Mimo to warto mieć na uwadze, że udostępniony sposób na wgranie do Nokii N9 systemu Android jest dopiero w fazie alfa. Oznacza to, że prace nad nim cały czas trwają. Czy oznacza to, że niezależnym programistom uda się to, co Nokii się nie udało? Czas pokaże.

Więcej na temat projektu przeczytać można w odpowiednim wątku na wspomnianym forum pod tym adresem.

Źródło tekstu: NITDroid     

Dodaj do:
w sumie: 31
  • 0

    12. ~daniel  2012-03-22 17:48:10  host: z19-06.opera-mini.net

    a ponoc w standardzie na n9 mialo byc uruchamianie aplikacji z androida to jak z tym jest?

  • 0

    13. ~  2012-03-22 17:53:54  host: z08-11.opera-mini.net

    Nie rozumiem przeciwników Androida na Nokii. Przecież nie oznacza to, że wszystkie Nokie miałby Androida na pokładzie. Wystarczyłoby parę modeli dla fanów zielonego robota i na pewno by odzyskali dawnych klientów. Starych by też nie stracili, bo inne modele by wychodziły z Windowsem vide HTC gdzie każdy może dobrać odpowiedni telefon z odpowiednim systemem dla siebie.

  • 0

    14.  2012-03-22 18:01:40

    @11 a mi się nigdy nie udało odciąć sobie ręki. Pewnie dlatego, że nie próbowałem:P @13 I tak i nie. Mogłyby się pojawić głosy, że Nokia porzuca WP i Symbiana, do tego wiele osób ma telefony z tymi systemami ponieważ... to nokia. Nokie z Androidem spowodowałby duże straty dla WP7 i Symbiana. O ile Nokia by raczej na tym nie straciła, to te systemy już tak.

  • 0

    16. ~  2012-03-22 18:04:46  host: z08-11.opera-mini.net

    @14 przecież Symbian już i tak umiera śmiercią naturalną.

  • -1

    17. ~  2012-03-22 18:10:51  host: z08-11.opera-mini.net

    @15 nie wiem czy wiesz czym kierują się firmy sprzedając swoje produktu. Podpowiem Ci - zyskiem. Twój komentarz o niepoważnym systemie nikogo nie obchodzi tak długo jak długo w coś przynosi kontenery wypełnione dolarami czystego zysku. Cokolwiek powiesz o Androidzie sam chyba wiesz, że jest to mega dochodowy system.

  • 0

    18.  2012-03-22 18:13:31

    @16 takie wpisy to ja czytałem zanim się zarejestrowałem na Telepolis. Ba... Jak zaczynałem swoją "przygodę" z telefonami sam te brednie namiętnie powtarzałem. Na szczęście zmądrzałem od tamtego czasu i nie sugeruje się tym co wszyscy w komentarzach wypisują tylko szukam faktów które to potwierdzają. A przez najbliższe kilka lat Symbian będzie miał się dobrze jeśli o wsparcie chodzi. Przykrym faktem jest to, że prędzej SGS III straci wsparcie niż Nokia N8 ale to już temat na inną rozmowę. Przez ten czas zdążę zmienić telefon jeszcze kilka razy.

  • 0

    19. ~Mike  2012-03-22 18:16:55  host: 87-205-138-209.adsl.inetia.pl

    Jasne, że meeegadochodowy jeśli się sprzedaje na potęgę dane userów Spydroida o wszystkim: od kontaktów, poprzez położenie i wszelką elektroniczną korespondencję na rzecz CIA i IRS.

  • 0

    20. ~  2012-03-22 18:23:58  host: z08-11.opera-mini.net

    @19 i co? Myślisz, że producent będzie kierował takimi wpisami czy ilością zer po przecinku ze sprzedaży? Bądź realistą, Nokia wie, że jeśli czegoś nie wypuści z Andkiem w przyszłości to pozycji lidera nie odzyska nawet sto lat. A szczerze wątpię, by inwestowali w przestarzałego Symbiana, bo grupa zapaleńców tak chce. Jeszcze parę lat i użytkowników tego systemu będzie się obliczać w promilach, a to nie zwiększy obrotów firmy.

  • 0

    21. ~a  2012-03-22 18:26:06  host: atp38.neoplus.adsl.tpnet.pl

    orson_dzi- C7 nie zrobie ale swoją N8 jak najbardziej tak..

  • 0

    22. ~Mike  2012-03-22 18:26:41  host: 87-205-138-209.adsl.inetia.pl

    Przeczytaj to: http://www.dobreprogramy.pl/Programisci-porzucaja-Androida,Aktua lnosc,31088.html

  • 0

    24. ~Słoneczny  2012-03-22 19:10:19  host: 87-207-198-64.dynamic.chello.pl

    Tu dopiero pierwsze eksperymenty z Andym, a Polkomtel już drukuje ulotki. ;-) To się nazywa refleks. ;-))

  • -1

    26. ~Adam  2012-03-22 19:12:44  host: 89-78-214-30.dynamic.chello.pl

    Nieeeeeeee tylko nie android na nokii. Tylko dlatego jeszcze mam słuchawkę bo jest wolna od tego syfu.

  • -1

    27. ~ON  2012-03-22 20:28:00  host: dsr182.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "Nieeeeeeee tylko nie android na nokii. Tylko dlatego jeszcze mam słuchawkę bo jest wolna od tego syfu." A może na odwrót, tylko nie Android na syfiastej Nokii :D

  • 0

    28. ~Ja  2012-03-23 07:43:10  host: z34-13.opera-mini.net

    @27 a meego wcale nie lepsze

  • 0

    29.  2012-03-23 10:58:09

    @28 a co z MeeGo nie tak?

  • 0

    30. ~  2012-03-23 11:30:41  host: 212.160.172.70

    niedlugo nokia bedzie wspierala tylko symbiana dla mannnka chociaz do konca nie rozumiem co sie kryje pod slowem wspierac bo raczej aktualizacji w symbianach klient nie dostawal nigdy.

  • 0

    31. ~  2012-03-23 11:42:56  host: t13-10.opera-mini.net

    Jest już Angry Bird Space w Google Play.nie działa na x8,gt540,chacha i zte blade

  • 0

    32.  2012-03-23 17:55:31

    @31 to jakoś szczególnie mnie nie dziwi. Ograniczeń hardware przeskoczyć się nie da. @30 "raczej aktualizacji w symbianach klient nie dostawal nigdy." To ciekawe, bo dokładnie rok i 20 dni temu taka Nokia 5230 dostała ostatnią aktualizacje. A jest to model z 2009 roku i nigdy flagowym modelem nie był. Pominę już N8 która najpierw miała S60^3 a następnie aktualizacje do Anny i Belli.

  • 0

    33.  2012-03-23 17:56:48

    @30 i raczej dla mnie wspierać nie będzie, bo mam telefon z androidem.

  • 0

    34.  2012-03-31 16:09:43

    Mam od kilku miesięcy n8 i firma dba o symbiana, i prywatni programiści. Nokia i symbian to jedyne co jest dobre. Miałem htc desire Z i w dup....e sobie możecie wsadzić androida. SYMBIAN RZĄDZI

Dodaj swoją opinię