Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia N9 - w dalszym ciągu OMAP?

Nokia N9 - w dalszym ciągu OMAP?

LuiN 24 Sierpnia 2010 09:21

0 0

W lutym Qualcomm zapowiedział na koniec tego roku premierę dwóch smartfonów Nokii z procesorami Snapdragon. Sercem pracującego pod kontrolą systemu MeeGo modelu N9 jest jednak najprawdopodobniej procesor TI OMAP3.

nokia n9 nokia n9 nokia n9 nokia n9

W pierwszych plotkach na temat Nokii N9 pojawiła się informacja o procesorze Qualcomm 1GHz QSD8250 Snapdragon (ten sam co np. w HTC HD2), jednak na konferencji poświęconej następcy Maemo 5, była mowa jedynie o procesorach OMAP3. W lutym szef Qualcomma co prawda poinformował o współpracy z Nokią i zapowiedział na ten rok dwa smartfony z procesorem Snapdragon, ale urządzenia miały pracować pod kontrolą Symbiana, a nie Maemo 6 / MeeGo.

Procesory TI OMAP z powodzeniem stosuje Motorola - w tym w najnowszych konstrukcjach Droid 2 i Droid X, gdzie trafiły jednostki pracujące z częstotliwością 1 GHz. Połączenie ARM Cortex-A8 1 GHz i akceleratora PowerVR SGX540 trafiło do Galaxy S, który tym samym wyszedł na prowadzenie w wyścigu wydajności grafiki 3D. Wątpliwe jest jednak, że nowy telefon Nokii będzie równie wydajny jak Galaxy S.

Do tej pory Nokia była dość powściągliwa gdy chodzi o szybkość stosowanych przez nią procesorów. Do najnowszej jej konstrukcji trafił ARM 11 taktowany zegarem 680 MHz (Nokia N8) i trudno spodziewać się czegoś znacznie szybszego w modelu N9.




Tymczasem Qualcomm zapowiedział już nowy procesor Snapdragon QSD8672 produkowany w procesie technologicznym 45 nm. Będzie to dwurdzeniowe monstrum pracujące z częstotliwością 1,5 GHz. Obsługujące pamięci DDR2 i DDR3, wyjście HDMI i kodowanie filmów w FullHD.

Pozostałe parametry Nokii N9 są więcej niż obiecujące: 4-calowy ekran WVGA, łączność HSPA+, WiFi b/g/n, 512 MB pamięci RAM, 1 GB pamięci ROM, 64 GB pamięci wewnętrznej, czytnik kart microSDHC (do 32 GB) i aparat fotograficzny (różne źródła podają 5 lub 8 Mpix) z podwójną diodą doświetlającą i funkcją rejestrowania wideo jakości HD przy 30 klatkach na sekundę.

Całość ważyć ma 160 gramów, co nie jest złym wynikiem biorąc pod uwagę rozsuwaną konstrukcję i aż tak duży ekran.

Źródło tekstu: noknok.tv, unwiredview, gsmarena, wł     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 1

    1. ~Pablo  2010-08-24 09:34:28  host: t15-02.opera-mini.net

    ciekawy jestem jaka tylko bedzie cena tego cacka??? przebije iphone'a czy apple wciaz bedzie wiodlo prym pod wzgledem cen telefonow na rynku polskim???!!!

  • 0

    2.  2010-08-24 09:37:24

    Parametry robią wrażenie. Nokia wzięła się wreszcie za swoje smartfony. Oby tak dalej ;)

  • 2

    3.  2010-08-24 09:57:14

    Nie ma Androida = źle. Telefon o takich parametrach (choć nie wiem, jak to z tym procesorem) powinien mieć odpowiedni system. No i, że to Nokia oczywiście, to będzie trzeba wydać bardzo niemało na ten produkt. Oczywiście jedynie za logo marki.

  • 0

    4.  2010-08-24 10:03:22

    HSPA+? 512 RAM? O szlag! No to duży plus dla Nokii.

  • 0

    5. ~Mike  2010-08-24 10:13:31  host: 87-205-135-9.adsl.inetia.pl

    Z Samsunga i iPhona zostanie miazga: N8 oficjalnie będzie za 2 tys. w sklepie Nokii!!! http://www.nokia.pl/produkty/telefony/nokia-n8

  • 1

    6. ~adas  2010-08-24 10:26:21  host: user-109-243-51-44.play-internet.pl

    @5... Mam nadzieję, że ironizowałeś. Jeśli nie to 'hahaha'

  • 0

    7. ~sebaaa  2010-08-24 10:27:37  host: host-89-229-151-194.plock.mm.pl

    "Choć procesory TI OMAP są nieco mniej wydajne od propozycji firmy Qualcomm" to chyba jakas bzdura mniej wydajne... ? wszedzie mozna wyczytac ze cortex a8 jest duzo lepszy od qualcomm'ow... nawet glupie porownanie desiere z galaxy s.

  • 0

    8. ~  2010-08-24 10:33:39  host: ip-94-42-55-204.multimo.pl

    Mnie zastanawia najbardziej to czy będzie tam rysik. Można przypuszczać, że ekran będzie pojemnościowy, ale największą zaletą Maemo 5 była możliwość używania aplikacji porotowanych z PC, a nie jest to możliwe w przypadku braku rysika. Jeśli nie będzie rysika to otrzymamy kolejny klon prostych systemów operacyjnych jak iOS czy Android, a tego bym nie chciał.

  • 0

    9. ~Colo  2010-08-24 10:43:21  host: public62535.xdsl.centertel.pl

    Nokia jak na razie przegrała w rynku smartfonów, a póki nie wezmę do własnych rąk N9 to nadal podtrzymam to zdanie

  • 1

    10. ~adam  2010-08-24 10:45:06  host: t03-03.opera-mini.net

    N 8 w jednym z polskich marketow elektronicznych jest za 1799 w przedsprzedazy,wiec nie tak zle jak za nowosc od nokii. Porownujac do cen niewiele lepszego iphona,to jest miazga! Moze w koncu nokia odbije sie od dna...

  • 1

    11. ~Mike  2010-08-24 10:56:40  host: aclh133.neoplus.adsl.tpnet.pl

    mniej wydajne? ktos ma bledne informacje. wystarczy poszukac na necie, qualcommy sa na maxa nie wydajne!!!!!!

  • 1

    12. ~djjfsi  2010-08-24 11:02:44  host: 178.56.35.69

    Chlopaki porownujecie procesory, czy wsponagajace je akceleratory graficzne?

  • 1

    13.  2010-08-24 11:28:20

    Powiem tak, zabrakło mi procka 1Ghz'owego od Samsunga, wygląd mnie osobiście przekonuje, ponieważ widzę bardzo wygodną klawiaturę, bateria jeżeli będzie taka jak w n8 (1200mAh) to umrę ze śmiechu, no i cena nowego telefonu nie powinna przekroczyć 1800 pln. Jeżeli miałbym wybierać telefon z nowym systemem i z dobrymi parametrami to wziąłbym bez wahania Samsunga Wave. Zresztą już miesiąc temu tak zrobiłem...

  • 0

    14.  2010-08-24 11:46:17

    7, 11, 12 - nie doprecyzowałem pierwotnie newsa; Nokia nie sięga po topowe OMAP-y i nie łączy je z reguły z topowymi akceleratorami graficznymi. Teraz chyba jest przejrzyściej.

  • 0

    15.  2010-08-24 12:08:57

    @13: Czyli zdecydowałeś się na telefon oparty o BadaOS.. Ciekawe, nie powiem. Wave bym kupił (bo to naprawdę ciekawa konstrukcja), ale.. gdyby w środku był Android..

  • 0

    16. ~  2010-08-24 14:28:43  host: ip-94-42-55-204.multimo.pl

    Co za mącenie wody. Ciekaw jestem co ma Nokia N8 i zastosowany tam ARM11, skoro N9 będzie następcą N900, która znacznie wydajniejszy procesor Arm Cortex-A8 i akcelerator grafiki taki jak w iphone3gs czy iphone 4. Jedyne urządzenie, które jest wybitne na tym polu to Galaxy S, ale nawet jak dadzą ten sam akcelerator co jest już w N900, to będzie miał on znakomitą wydajność w grach nawet na dzisiejsze czasy.

  • 0

    17. ~lomiarz.wroc  2010-08-24 21:16:54  host: apn-95-41-156-169.dynamic.gprs.plus.pl

    Nikt z Was nie wspomniał o wyświetlaczu, który jak gdzieś przeczytałem ma mieć rozdzielczość 480 na 640. Na tym polu nokia już jest przegrana. Jeśli n900 ma 480 na 800 czy coś w tym rodzaju, to dlaczego jego następca ma mieć niższą? W *** mam ekran pojemnościowy. Dla mnie może być "zwykły". Taka rozdzielczość ekranu to po prostu czysta przyjemność. Poza tym zainstalowałem nie dawno androida i tylko czekam na poprawki, żeby można było dzwonić. Jak nokia spieprzy meego albo specyfikacja będzie do kitu to n900 będzie ostatnim telefonem, który kupiłem od nokii. P.S. Zdanie czysto subiektywne.

  • 0

    18. ~  2010-08-24 21:26:35  host: aavw156.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @17 Jakim cudem ma mieć rozdzielczość 640x480 skoro nawet na zdjęciu widać że ekran jest "szeroki", a rozdziałka 640x480 ma proporcje 4:3... Moim zdaniem na bank będzie 800x480, pewnie ktoś się pomylił...

  • 0

    19.  2010-08-24 23:59:42

    Przyznam, że wygląda _rewelacyjnie_, tylko kwestia jak ten system i parametry sprawdzą się w praktyce...

  • 0

    20. ~Adr  2010-08-26 12:45:22  host: chello089079164233.chello.pl

    @7. ~sebaaa Akurat w Galaxy S nie ma OMAPa. Tam siedzi proc ARM Samsunga. Ten sam co w Wave iPhone4 i iPadzie. Wiec porównanie "desiere z galaxy s" to Qualcomm vs Samsung

Dodaj swoją opinię