Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia N8 z Symbianem^3 - oficjalnie

Nokia N8 z Symbianem^3 - oficjalnie

WitekT 27 Kwietnia 2010 14:05

0 0

nokia n8Nokia zaprezentowała model N8 - pierwszego smartfona z Symbianem^3. Dodatkowo, telefon ma aparat o rozdzielczości 12 Mpix z możliwością nagrywania w HD (720p) i wyjściem HDMI.

Szacowana cena detaliczna Nokia N8, dostępnego od III kwartału, wynosić będzie 370 euro bez podatków i dopłat. Telefon dostępny będzie w 5 kolorach: czarnym, białym, zielonym, pomarańczowym i niebieskim.

Nokia N8 oparta jest na najnowszej wersji oprogramowania dla smartfonów - Symbian^3. Niesie ona za sobą wiele ważnych udoskonaleń, w tym obsługę ekranu dotykowego typu multitouch (np. powiększanie obrazu na ekranie przez rozsuwanie palców). Smartfon umożliwia pełną personalizację na kilku aktywnych ekranach, które można wypełnić aplikacjami i widżetami oraz przełączać szybkim ruchem palca. Nowa architektura grafiki 2D i 3D wykorzystuje możliwości akceleratora sprzętowego urządzenia, dzięki czemu interfejs działa szybciej i lepiej niż dotychczas reaguje na działania użytkownika.

Nokia N8 jest pierwszym urządzeniem Nokia zintegrowanym ze środowiskiem programistycznym Qt. Środowisko to upraszcza tworzenie oprogramowania. Raz opracowana aplikacja może być następnie wdrożona w różnych wersjach systemu Symbian oraz innych platformach oprogramowania. Nokia udostępniła także zestaw programistyczny Nokia Qt SDK w początkowej wersji beta, by twórcy aplikacji mogli zapoznać się z możliwościami Qt.




Nokia N8 wyposażona jest w ekran AMOLED typu multitouch o przekątnej 3,5". Ponadto urządzenie posiada bezpłatną, ogólnoświatową nawigację samochodową i pieszą z najnowszą wersją Ovi Map, dzięki której można znaleźć adresy i ciekawe miejsca w ponad 70 krajach.



Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: Nokia     

Dodaj do:
w sumie: 55
  • 0

    36.  2010-04-27 21:18:38

    E: Nie licząc modeli 10-11 letnich, to Nokia E90, E71 i N82.

  • 0

    37.  2010-04-27 21:20:56

    W opisie tutaj nie zauważyłem bardzo ważnej informacji, której doczytałem się na innych portalach - w dniu premiery w Ovi Sklepie ma być dostępnych już KILKA TYSIĘCY APLIKACJI przeznaczonych na ten telefon.

  • 0

    38. ~E  2010-04-27 22:47:11  host: 77-254-213-13.adsl.inetia.pl

    Do 36. matteo jesteś adwokatem tego dzieciaka o nicku "radfid", że odpowiadasz za niego? ;-) Ale masz rację - to rzeczywiście udane modele Nokii, a ponadto nie są to jakieś telefony z "zamierzchłych czasów". Do tego można dodać jeszcze kilka innych dość udanych modeli Nokii (jak chociażby: N95 8GB, N86 8MP, N79, E51, 6500 slide, 6300, 5800XM, 5310, 5130XM, 3120 classic), które to weszły na rynek w ostatnich latach i okaże się , że "nie taki diabeł straszny jak go malują" ;-) - głownie jakieś nadpobudliwe i niedoinformowane dzieciaki ;-)

  • 0

    39. ~Msta  2010-04-27 23:21:41  host: aftn248.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No dobra Nokia robi telefony dobre ale z średniej lub niskiej pułki... Jeżeli chodzi o drogie telefony czyt. ~2500 przegrywa chociażby z Apple, htc i nie ma się co oszukiwać... Miałem nokie n97 i never again nokii ! :D 3gs to inny, lepszy świat :) to oczywiście moje zdanie... Sam wielbilem nokie do momentu aż dostałem w lapki iPhonea... Pozdrawiam

  • 0

    40. ~E  2010-04-28 00:03:19  host: 77-254-213-13.adsl.inetia.pl

    Ad. 39.: Z tym się zgodzę, że N97 miała kiepski start (zresztą podobnie jak SE Satio), ale po kilku poprawkach i aktualizacjach już nie jest tak tragicznie. Jednak niesmak pozostał. No ale model N900 wystartował o wiele lepiej niż N97, czy Satio, a mimo to jest trochę niedoceniany - między innymi przez design obudowy, który wielu osobom przesłania jego parametry, funkcje i możliwości (co na pewno nie jest profesjonalnym podejściem do sprawy).

  • 0

    41.  2010-04-28 00:10:37

    @E nie bedzie mnie obrazal ktos kto nawet nie jest zarejestrowanym uzytkownikiem. O ekonomi to ty chyba masz blade pojecie. Sam mam wyzsze wyksztalcenie ekonomiczne a poza rowniez techniczne. Nie o efekt skali w przypadku N97 chodzilo. Sam telefon jest dobrze wykonany, ladny i wystaarczajacy dla niewymagajacego biznesu. Dla wiekszosci userow telepolis czy niestety juz nie. Co do 400MHz to powinno wystarczyc, ale jak sie okazuje nie wystarcza (sam mialem okazje dluzej popracowac na tej Nokii). Racje masz w tym, ze dla symbiana wystarczy relatywnie mniej mocy w stosunku do WinMo czy Androida, ale dotykowy Symbian nie jest jeszcze az tak dopracowany. Na koniec szanujmy sie a nie obrazajmy. Wystarczylo napisac, ze sie ze mna nie zgodzisz.

  • 0

    42. ~E  2010-04-28 00:53:10  host: 77-254-213-13.adsl.inetia.pl

    Ad. 41.: Vincenzo opuściłbym ci - tak na dobranoc, ale tak mnie rozbawiłeś tym swoim wpisem, że mi się spać odechciało ;-) Odkąd to bycie zarejestrowanym użytkownikiem nobilituje i daje jakąś przewagę w dyskusji?? ha ha ha A może dodaje ci mądrości?? buuahahaha Nie pitol! ;-) Ty masz wykształcenie ekonomiczne i nie wiesz co to jest efekt skali, z czego się bierze i co powoduje?? To ty chyba ten dyplom kupiłeś na bazarze! ;-) Mimo, że N97 początkowo miał sporo problemów z pracą oprogramowania i przez to nie miał najlepszego startu to o takiej skali sprzedaży jak ta Nokia technicznie zaawansowane modele np. HTC mogły i nadal mogą tylko pomarzyć! Takie są realia i czy się to komuś podoba, czy nie to Nokia jest "gigantem telefonicznym" i od wielu lat niekwestionowanym liderem sprzedaży telefonów komórkowych na świecie! A teraz tak prosto i obrazowo - bo wątpię w twoje wykształcenie ekonomiczne - pomyśl kto może zaoferować klientowi lepsze ceny? - Np. Gigant w produkcji FMCG, czy niewielka firma produkująca ten sam asortyment? To co dalej piszesz również podważa twoje zapewnienia o wykształceniu ekonomicznym - no bo co to za dziwoląg ten "niewymagający biznes"?? ha ha ha Od ponad dziesięciu lat mam do czynienia z ekonomią, a nie słyszałem takiego "naukowego" określenia. ;-) A co do telepolis to nie ma co się dziwić - tu generalnie nie lubią Nokii, chociaż to mało profesjonalne podejście niestety spotyka się na każdym kroku przejawy delikatnie mówiąc niechęci do Nokii. Co do kwestii technicznych to również zaliczyłeś poważną wpadkę - N8 ma procesor z zegarem o taktowaniu 680 MHz, a nie 400MHz! A co do "dotykowego Symbian" to NIE możesz jeszcze wiedzieć tego, że niby nie jest aż tak dopracowany, ponieważ w N8 ma być Symbian nowej generacji! Tak więc jeszcze nikt tu tak do końca nie wie jak on się będzie sprawował. Jakoś mało wiarygodny jesteś w tym co piszesz.

  • 0

    43. ~E  2010-04-28 00:58:39  host: 77-254-213-13.adsl.inetia.pl

    Dobranoc.

  • 0

    44.  2010-04-28 02:31:36

    @E nie umiesz czytac ze zrozumieniem 400MHZ pisalem o N97 - umiejetnosc czytania ze zrozumieniem zdobywa sie w szkole podstawowej, ty go jednak nie zdobyles jak widac. Na bazarze to ty mozesz wyrazac swoje madrosci o efekcie skali. Jakby nokii te N97 sie tak rewelacyjnie sprzedawaly to Nokia by dalej doila z klientow kase a nie obnizala ceny. Nie schodzily w tak wysokich cenach. Zarejestruj sie i nie obrazaj innych. Sam mam nokie ale slepo w nia nie jestem wpatrzony w odroznieniu od ciebie.

  • 0

    45. ~  2010-04-28 09:04:48  host: t09-13.opera-mini.net

    Uwaga!Gościu @E jeżeli dalej będziesz obrażał każdego kto ma inne zdanie od ciebie zostaniesz usunięty z forum. Redaktor

  • 0

    46. ~E  2010-04-28 12:21:42  host: 77-254-215-226.adsl.inetia.pl

    Ad. 44.: Vincenzo to nie poezja żebym ja musiał się domyślać co autor ma na myśli ;-) Po prostu nieprecyzyjnie się wypowiadasz i tak w zasadzie to do tej pory nie wiadomo o jakim smartfonie pisałeś, ponieważ Nokia N97 ma procesor z zegarem 434 MHz, a nie 400 MHz. No ale jakbym był tobą to bym zaczął płakać, że jesteś agresywny i mnie obrażasz - oto twoje słowa pod moim adresem: "...umiejętność czytania ze zrozumieniem zdobywa się w szkole podstawowej, ty go jednak nie zdobyłeś jak widać. Buuuu... szloch... ale mnie zraniłeś ;-D Czyli sam widzisz, że piszesz tak samo "agresywnie" jak ja. Ale już teraz nie możesz się tym zasłaniać i jak nie będziesz umiał odpowiedzieć zwalać wszystko na moją "agresywność"! To samo toje zdanie o bazarze... Na bazar za tobą nie pójdę, ale i tak widać, że nadal nie wiesz co to jest efekt skali. Z godnie z powiedzeniem "przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli" mi niesłusznie zarzucasz, że nie potrafię czytać ze zrozumieniem a sam masz z tym ogromne problemy. Ja napisałem "...że N97 początkowo miał sporo problemów z pracą oprogramowania i przez to nie miał najlepszego startu..." Mimo tego N97 zdystansowała w rankingach sprzedaży wiele produktów konkurencji z tego segmentu rynkowego, tudzież z tej półki cenowej. A ty swoim naiwnym myślenie jeszcze raz pokazałeś, że twoje wykształcenie ekonomiczne to tylko puste przechwałki - piszesz tak: "Jakby nokii te N97 sie tak rewelacyjnie sprzedawaly to Nokia by dalej doila z klientow kase a nie obnizala ceny." - buuhahaha - w ten sposób może myśleć tylko ktoś, kto nigdy nawet nie liznął ekonomii!

  • 0

    47. ~E  2010-04-28 12:51:33  host: 77-254-215-226.adsl.inetia.pl

    Ciąg dalszy wpisu 46.: Słuchaj zatem i ucz się, a może kiedyś zdobędziesz te wykształcenie ekonomiczne ;-) Nokia nie działa na rynku o strukturze monopolu, ani oligopolu, zatem jej polityka cenowa musi uwzględniać obecność bardzo silnej konkurencji, w tym stosowanej przez innych graczy na rynku polityki cenowej. Po drugie należy uwzględnić specyfikę produktu - gdzie uwzględniając szybki postęp techniczny - mówiąc obrazowo - produkt dość szybko się starzeje i tak w zasadzie nie ma mowy o podnoszeniu cen w funkcji czasu liczonego w miesiącach od wprowadzenia na rynek danego modelu telefonu. Po trzecie to na kształtowanie się cen produktu ma wpływ fakt w jakim stadium życia produktu się on znajduje - maksymalną cenę produktu ustala się w pierwszej fazie, czyli wprowadzeniu produktu na rynek. W drugiej fazie, czyli wzrostu sprzedaży produktu, podnoszenie cen mogłoby zahamować ten wzrost! To tak w skrócie, bo nie będę tu prowadził wykładów z ekonomii ;-) Ale jak widzisz kształtowanie polityki cenowej przez firmy działające na "wolnym rynku" to bardziej złożona i wieloaspektowa kwestia niż ci się wydaje. Ty natomiast sugerujesz, że Nokia ma wykorzystywać taktykę przekupki na bazarze, która jako jedyna sprzedaje dany asortyment i jak ma na niego zbyt to może sobie podnieść ceny o jakąś "na oko" ustaloną kwotę. :-)

  • 0

    48. ~E  2010-04-28 13:20:09  host: 77-254-215-226.adsl.inetia.pl

    Ad. 44.: Aha i jeszcze jedno: Nie mam Nokii N97, ani N97 mini. Ostatnimi czasy używałem i używam smartfonów HTC oraz Samsunga, zatem nie możesz mi zarzucać, że bronię produktu, którego sam używam i ewentualnie chciałbym korzystnie sprzedać...! ;-) Jak widać nie jestem też ślepo zapatrzony w Nokię, no ale rozumiem, że tylko takie mizerne zarzuty miałeś pod ręką to je wrzuciłeś na forum - pod moim adresem. ;-)

  • 0

    49. ~Xperion  2010-04-29 17:40:02  host: cable-88-76.e-miechow.pl

    A ja stanę po stronie kolegi E i powiem do 45 że za podawanie się za redaktora ty możesz "wylecieć z forum". Choć to nie jest forum a system komentarzy :) Dziękuję

  • 0

    50. ~  2010-04-30 20:03:28  host: t20-11.opera-mini.net

    A ja powiem do 49 że nie należy obrażać kogoś za odmienne myślenie i trochę umiaru oraz mniej agresji chamstwa nie tolerujemy a takie są odpowiedzi kolegi e nikt nie ma patentu na mądrość kolego adwokacie.

  • 0

    51. ~  2010-04-30 21:24:25  host: t23-16.opera-mini.net

    A jeszcze jedno wychwalanie się publicznie swoim wykształceniem i inteligencja świadczy jedynie o jej braku i głupocie!

  • 0

    52. ~E  2010-05-03 15:28:45  host: 178-37-68-110.adsl.inetia.pl

    Ad. 51.: Nie wychwalałem się wykształceniem, a jedynie wspomniałem, o dyplomie! Po pierwsze miało to miejsce podczas dyskusji i wpisywało się w sens wypowiedzi! Po drugie był to tylko jeden szczegół wśród wielu omawianych przeze mnie kwestii - więc jak to tylko utkwiło ci w twoim małym rozumku to znaczy, że masz jakieś kompleksy na punkcie wykształcenia! ;-) Po trzecie to dla mnie posiadanie dyplomu to coś całkowicie normalnego i w tym temacie nie wpadam w jakiś samozachwyt oraz bynajmniej nie uważam, że startuję z jakiegoś wyższego poziomu w rozmowie na tym forum. We wpisach przedstawiam swoje racje i argumenty, omawiam dość obszernie dane kwestie i nie zaniedbuje nawet wyjaśnień dla miej zorientowanych w tematyce. To twoja twórczość na tym forum jest przejawem niskiego poziomu inteligencji i głupoty! Jakbyś miał choć odrobinę rozumu, honoru i odwagi to byś się chociaż podpisał! - tak dla odróżnienia cię od innych osób na tym forum. No ale takie wartości jak rozum, honor, czy odwaga jak widać są ci obce!

  • 0

    53. ~Robson  2010-06-03 09:24:37  host: aepk204.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Telefonik wg jest ładny. Procesor i RAM też wpożądku. Ja go kupie bez względu na cenę.

  • 0

    54. ~sikh_ihrz  2010-08-06 11:45:11  host: bbservice130.mmpnet237.tnp.pl

    Jestem posiadaczem Nokii 5800 od marca tamtego roku i chyba wiem na co ją zamienię niedługo :)

  • 0

    55. ~antek  2011-01-11 00:40:05  host: host-89-231-117-52.warszawa.mm.pl

    Przeprowadzili oni testy Noki N8 za pomocą aplikacji Speedy Go!, która pozwala na sprawdzenie wydajności telefonu zarówno z włączoną jak i wyłączoną akceleracją graficzną. Z testów wynika, że w porównaniu do poprzednich telefonów wyposażonych w Symbiana, N8 jest prawdziwym demonem szybkości. Testowany prototyp modelu, osiągną wynik wyższy o 54% niż Samsung Omnia HD oraz 180% niż Nokia N97. W przypadku pomiaru szybkości wyświetlanego obrazu Nokia N8 osiągnęła wynik 60fps - najwyższy jaki jest w stanie zmierzyć aplikacja

Dodaj swoją opinię