Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia mówi Androidowi "nie"

Nokia mówi Androidowi "nie"

Q! 22 Listopada 2010 17:10

0 0

Mimo niezbyt optymistycznych prognoz dla Symbiana oraz raczkującego dopiero MeeGo, Nokia pozostaje nieugięta i mówi "nie" systemowi Google Android. Czy wyjdzie jej to na dobre?



Symbian lata swojej świetności ma już za sobą. Zauważyła to nawet Nokia, która w swoich topowych modelach zdecydowała się zmienić system na MeeGo. Problem jednak w tym, że wszystkie urządzenia z MeeGo na pokładzie póki co można policzyć na palcach jednej ręki.

Oznacza to, że Nokia jest na rozdrożu - aktualnie wykorzystywany Symbian nie spełnia zadań nowoczesnego systemu mobilnego, nowy - wciąż jest w fazie rozwoju i docelowo nie jest przeznaczony dla wszystkich urządzeń. A sytuacja nie jest wesoła, gdyż konkurenci z dnia na dzień rosną w siłę.




Logicznym wyjściem byłoby zatem skorzystanie z dostępnych na rynku rozwiązań, które po drobnych zmianach można by dostosować do własnych potrzeb. Takim rozwiązaniem jest system Google Android, którego wielką zaletą jest to, że jest udostępniany zainteresowanym producentom sprzętu bezpłatnie.

Mimo to Nokia twardo stoi na stanowisku, że jej aktualna sytuacja nie jest taka zła i że poradzi sobie ona w tej trudnej sytuacji. Czy tak będzie rzeczywiście? Patrząc na rynek smartfonów, chociażby w III kwartale 2010 roku, o którym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości, trudno podzielać optymizm Finów.

Zrozumiała to Motorola, której zwrot ku Androidowi pozwolił firmie na wyjście z poważnych tarapatów. Dzięki wprowadzeniu na rynek 22 smartfonów m.in. z Androidem na pokładzie, zanotowała ona pierwszy od trzech lat zysk. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

Co zatem czeka Nokię? Wiele wskazuje na to, że jej sytuacja w najbliższym czasie raczej się nie poprawi. Konkurenci będą zyskiwać na rynku smartfonów, ona będzie tracić, a muzyka dalej będzie grać. Zupełnie jak na tonącym Titanicu. A czas i rynek i tak zweryfikują wszystko.

Źródło tekstu: AndroidGuys, wł     

Dodaj do:
w sumie: 68
  • 0

    51.  2010-11-23 08:55:39

    Trochę za duzo tego googla - wyszukiwarka, przegladarka, system, mail, nawigacja, teraz jeszcze kalendarz. Ja to zawsze "dywersyfikuje". Telefonu z androidem na pewno nie kupie.

  • 0

    52.  2010-11-23 08:57:15

    Wróć - raczej nie kupie. Tylko krowa nie zmienia pogladow ;)

  • 0

    53. ~...  2010-11-23 09:01:25  host: 212.2.126.225

    @46 pacman Napisałem 95-99 procent, bo oczywiście tego nie liczyłem i oczywiście nic nie mówiłem o sprzedaży a liczbie modeli, ale nawet jak jest mniej to co to za przykłady podajesz? GT 540 czy i5700- przecież te telefony mają już oficjalną aktualizację i może jeszcze w sklepach są ze starszym andkiem ( bo były wyprodukowane przed oficjalną aktualizacją), ale zamiast czepiać się słówek, zobacz na wymowę poprzedniego postu. A była ona, jak sądzę, dość prosta.

  • 0

    54. ~...  2010-11-23 09:07:09  host: 212.2.126.225

    @46 cd.. Zapomniałem dodać że zupełnie nie wiem na co mam czekać 6 czy 7 lat. Ja chcę używać wygodnie ( dla siebie) telefonu a na jakim to będzie systemie? Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia.

  • 0

    55.  2010-11-23 09:43:30

    rcicho - to oczywiście żart, ale czy na pewno to tylko żart? nie byłbym pewien rozwoju sytuacji w dzisiejszych czasach. Szczególnie jesli chodzi o te firmy co to dają wszytko za darmo dla dobra ludzkości. Ciekawe tylko dlaczego ich właściciele są jednymi z najbogatszych ludzi na świecie i to w dodatku nie z powodu gromadzonego wiekami przez rodzinę majątku? Ja nie używam telefonu z androidem bo używam Nokii - paują mi te telefony, a właściwie telefon - już 3 lata z jedną E51, nawet nową baterię zkupiłem bo stwierdziłęm, ze nie ma sensu na siłę nowości kupować ;-) Znam trochę androida. W sensie, ze "bawiłęm się" telefonami z tym systemem. Może jeśli ktoś jakoś wyjątkowo wykorzystuje telefon, jest to przydatny system bardziej niż symbian. Jednak ja używam telefonu jako narzędzia komunikacyjnego (telefon, transmisja danych - całkiem sporo, chociaż nie youtube np., jedyna i mocno rozbudowana książka kontaktowa) i nie narzekam ani na wygodę korzystania ani szybkość... Być może to z powodu wieku ;-) Mimo, ze mam jak na dzisiejsze warunki baaardzo stary komputer, owszem to widać, że GG10 spowalnia, zwłaszcza przy otwartych oknach konwersacji) to nie przeszkadza mi to, ze z tego powodu o 10 minut dłużej jakieś obliczenia mi komputer robi ;-)

  • 0

    56. ~malkont  2010-11-23 10:13:23  host: ip-94.40.14.172.netask.pl

    Android ma bardzo niewygodne i skomplikowane srodowisko dla programistów, w sumie nie wiadomo dlaczego jest tak akceptowany... a google ma to w d... robi interes

  • 0

    57. ~Bolo  2010-11-23 11:41:10  host: 195.116.177.60

    A ja uważam, że Android to kiepski system. Działa tak, że chcesz czy nie musisz dopłacać do kosztów utrzymania telefonu bo ten cały czas łączy się z siecią.Mam telefon z tym systemem i teraz żałuje.

  • 0

    58. ~mac-wac  2010-11-23 17:35:53  host: 212.160.172.70

    @57: bzdura - nie chcesz neta - wyłączasz (chyba, że nie potrafisz...) A że ma fukcje, które do korzystania wymagają połączenia? Czemu nie narzekasz, że do skypa czy gg musisz płacić abo za internet? Poza tym - po co kupować tel z androidem, jak ktoś nie potrzebuje tego co on oferuje? Fani symbiana - używajcie sobie e51, e52, czy nawet niezłej e72 ale nie atakujcie czegoś, czego poprostu nie lubicie bo daje więcej możliwości

  • 0

    59. ~tic tac  2010-11-23 17:44:21  host: user-188-33-147-199.play-internet.pl

    Mój wujek pracuje w Nokii i mi przysłał esa,że mają wejść w Windows Phone... ;P

  • 0

    60. ~LUMIX  2010-11-23 18:08:48  host: anonymizer5.torservers.net

    buhhaha dobre!

  • 0

    61. ~hmmm  2010-11-23 20:07:40  host: 77-254-187-164.adsl.inetia.pl

    po co nokiii takie cos jak android, skoro ma o wiele lepszego Meego, a do slabszych telefonow EPOCa (w postaci Symbiana)

  • 0

    62.  2010-11-23 23:22:59

    Meego na dobre jeszcze nie ma, a fanboye Nokii już szczekają, że lepszy, niż Android ;). A takie telefony jak E52 czy E72 lepiej spisywałyby się na S40 ze swoimi nędznymi parametrami :p.

  • 0

    63. ~fcrf  2010-11-24 11:41:04  host: user-188-33-68-230.play-internet.pl

    Niech lepiej trzymają się linuxa i dobrze dopracują a będzie można używać w systemach komputerowych. Inne środowiska softu komórkowego mogą to jedynie markować za pomocą aplikacji a linux to linux. Sterowanie z komórki via konsola a może nawet miniserwer na komórce.

  • 0

    64. ~@56  2010-11-24 13:42:37  host: gate-il93.motorola.com

    Ehhh, pisalem i pod Symbiana/UIQ i pod Androida, no i sorry, ale to co mozna w Symbian SDK (przynajmniej do wersji z ok. 2008 roku) do piet nie siega temu co mozna w Android SDK + Eclipse w/Android. Wlaczajac w to emulacje na komputerze developera. Jak sobie przypomne wszystkie to L-funkcje itp. z Symbiana to mi ciary po plecach przechodza....

  • 0

    66. ~...  2010-11-25 00:04:06  host: 212.2.126.225

    @65 A po co Ci to wiedzieć?

  • 0

    67. ~piesek  2010-11-29 13:55:21  host: zb6wzz0ej3.adsl.datanet.hu

    to trudne pytanie, przecież dużo ludzi kupi tylko nokii, ale nie wiem, chyba więcej chce smartphone z androidem... może to będzie koniec nokii :/

  • 0

    68. ~  2010-12-01 15:31:16  host: dpb84.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @piesek , przecież to nie jest reguła. Nie zawsze jest tak, że ludzie wolą smartphony. Wszystko jest kwestia gustu, potrzeb etc. Nokia też oferuje sporo możliwości. Np.w Orange korzystam z usługi nokia mail, dzięki której sprawdzając pocztę nie muszę się martwić pakietami danych. Dla wielu osób to spore udogodnienie.

  • 0

    69. ~Igor  2011-01-02 15:15:05  host: host-92-3-188-21.as43234.net

    A ja się bardzo cieszę,że nokia nie bierze androida i pracuje nad swoim systemem, Korzystalem z nokii prawie od poczatku, mialem tez okazje bawic sie troche HTC desire obecnie mam n900 i uwazam ze meamo (meego) to system ktory pozwoli na prawie wszystko w telefonie, nokia n900 uwazam jest najlepszym telefonem na rynku w tym momencie, oczywiscie kazdy moze cos znaleźć co mu nie pasuje w n900 tj wielkosc np albo brak multitouch, uwazam jednak ze system ktory daje mozliwosc aby to ludzie czyt. uzytkownicy mogli go rozwijac to swietny pomysl a jakosc wykonania i mozliwosc otwarcia np 30 aplikacji w tym samym czasie, wow. Polecam wszystkim Meamo and Meego to beda systemy ktore zatrzasna telefonami, a google hmm? Chyba za bardzo staje się jak kiedyś microsoft, a ja tak naprawdę nie potrzebuję kolejnego wielkiego brata a na dodatek jeszcze w mojej kieszeni. Pozdrawiam

  • 0

    70. ~Igor  2011-01-02 15:22:44  host: host-92-3-188-21.as43234.net

    zapomnialem dodać, że instalowanie programów typu open office czy gimp czy pelne rozmowy video na skype to kolejny przyklad ze nokia zawsze byla prekursorem i dawala najwiecej frajdy!!! Kupujac tel pamietaj ze google dajac swoj system nokii zawladnie prawie calym rynkiem a gdzie rozwoj i sluchanie klienta wtedy? No własnie

  • 0

    71. ~  2011-01-02 15:34:03  host: z13-15.opera-mini.net

    Nokia zawsze dawała dobre telefony, gdy nagle wszedł Android i ludzie jak ślepi brały i biorą telefony z tym system. Tak samo jak do W3 dołączył PLAY. Android z biegiem czasu upadnie. Nie ma żadnego telefonu klasycznego z klawiaturą i Androidem - minus kolejny. Nokia jakoś może i ma pełne wsparcie technicze. Reszta to zabawki dla dużych chłopców. Nokia Connecting People!

Dodaj swoją opinię