Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia Mapy, Nokia Nawigacja oraz Nokia Transport w nowej odsłonie

Nokia Mapy, Nokia Nawigacja oraz Nokia Transport w nowej odsłonie

LuiN 21 Marca 2012 14:13

0 0

Nokia oficjalnie zaprezentowała najnowsze wersje swoich flagowych aplikacji: Nokia Mapy, Nokia Nawigacja oraz Nokia Transport. Dzięki aktualizacjom użytkownicy zyskują możliwość korzystania z funkcji Nokia Nawigacja w pełnym trybie offline, opcję udostępniania ulubionych miejsc i tras w Nokia Mapach, a także dotychczas niedostępną w smartfonach Nokia Lumia aplikację Nokia Transport.

W październiku ubiegłego roku Nokia zaprezentowała aplikacje Nokia Mapy oraz Nokia Nawigacja dla smartfonów Nokia Lumia. Od tego czasu firma prowadziła intensywne prace nad kolejnymi wersjami usług związanych z lokalizacją użytkownika, które wyróżniają ją na tle innych producentów smartfonów z systemem Windows Phone. Oto ich wyniki:

Nokia Transport stanowi rozszerzenie bezpłatnej usługi nawigacji i wyznaczania tras firmy Nokia. Funkcja ta oferuje praktyczne wskazówki dotyczące podróżowania środkami transportu publicznego. Można w niej znaleźć informacje o liniach metra, tramwajów, pociągów podmiejskich i autobusów. Dzięki aplikacji użytkownik zaplanuje trasę pomiędzy dwoma adresami lub interesującymi go miejscami w tym samym obszarze miejskim, za pośrednictwem komunikacji miejskiej. Otrzyma także wskazówki jak dojść z początkowego punktu trasy do pierwszego przystanku lub stacji oraz z ostatniego przystanku lub stacji do punktu docelowego. Ulubiony punkt docelowy można przypiąć do ekranu głównego, aby z dowolnego miejsca w mieście mieć szybki dostęp do prowadzących do niego tras.

Nokia Transport na smartfony Nokia Lumia obejmuje około 510 miast i obszarów miejskich (86 z rozkładami jazdy) w 46 krajach. Trwają prace nad poszerzeniem tej listy. Aplikację można pobrać już dzisiaj z Windows Phone Marketplace.

Pierwsza aktualizacja Nokia Nawigacja dla smartfonów Nokia Lumia obejmuje najbardziej wyczekiwaną funkcję - pełne działanie w trybie offline. Teraz użytkownicy smartfonów Nokia Lumia mogą nie tylko pobierać mapy krajów, ale też planować trasy i zmieniać je całkowicie bez łączenia się z siecią. W ten sposób Nokia Nawigacja zmniejsza koszty transmisji danych, szczególnie w roamingu. Z aplikacji można też korzystać tam, gdzie zasięg sieci jest słaby lub nie ma go wcale. Dzięki aktualizacji użytkownicy zyskują także nowy panel nawigacyjny prezentujący informacje, takie jak ostrzeżenia o ograniczeniach prędkości (tam gdzie ta opcja jest dostępna), a także możliwość wyświetlania szacowanej godziny dotarcia do celu, czasu trwania podróży lub odległości do celu podróży. Użytkownicy zyskują także szybki dostęp do historii miejsc docelowych, jakie wprowadzili w aplikacji Nokia Nawigacja. Aplikację można pobrać już dzisiaj z Windows Phone Marketplace.
Każdy, kto chce poznać miasto, znaleźć najnowsze restauracje i skorzystać z najlepszej rozrywki, może polegać na Nokia Mapach. Aplikacja ta przeznaczona jest nie tylko dla pasażerów i kierowców, ale także dla pieszych. Jej aktualizacja umożliwia zapisywanie miejsc w "ulubionych" i udostępnianie ich w serwisach społecznościowych lub za pomocą SMS-a czy e-maila. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku spotkań z przyjaciółmi. Niezależnie od tego, jakie mają smartfony — zobaczą wszystkie informacje, jakie chcemy im udostępnić, łącznie z planowanym czasem dotarcia. Aplikacja umożliwia także monitoring sytuacji na drogach. Podgląd w czasie rzeczywistym możliwy jest na razie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Meksyku, Południowej Afryce, Belgii, Rosji, Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Holandii, Szwecji, Indiach oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obraz pojawia się obok mapy, widoku satelitarnego lub widoku transportu publicznego. Ponadto, jeśli użytkownik planuje przemieszczać się pociągiem lub autobusem, może dotknąć wybranego punktu oznaczonego na mapie, aby uzyskać więcej informacji przydatnych podczas podróży. Aplikację tę również można pobrać już z Windows Marketplace.

Wszystkie nowe funkcje będą uwzględnione także w nowej aktualizacji oprogramowania, która zostanie dostarczona do smartfonów Nokia Lumia w ciągu najbliższych tygodni.

Zobacz: inne filmy z kategorii Oprogramowanie


Firmy Nokia oraz Microsoft opracowały ponadto nowy, uproszczony sposób prezentacji map. Nie ma w nim niepotrzebnych obiektów, ikon i znaków. Użytkownicy mają dostęp do różnych informacji w zależności od widoku, w którym przeglądają mapę: mogą płynnie przechodzić od panoramy z lotu ptaka do widoku w zbliżeniu. Zredukowana została także paleta kolorów tak, aby jaskrawe barwy nie odciągały uwagi użytkownika od dróg, miejsc i wskazówek. Dzięki nowej czcionce Nokia Pure zastosowanej we wszystkich legendach, nazwy miejsc są czytelne i eleganckie.

Pierwsze informacje na temat aktualizacji aplikacji nawigacyjnych Nokii przedstawiliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Nokia     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~  2012-03-21 15:50:27  host: p16-03.opera-mini.net

  A na telepolis rządzi kto?za prawidłową odpowiedź Samsung Galaxy II

 • 0

  2. ~vonski  2012-03-21 15:59:57  host: 188.147.191.193.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Zondzi xionc ;) a tak powaznie to ciekawe, czy N9 tez dostanie jakas aktualizacje nawigacji. Przydaloby sie...

 • 0

  4.  2012-03-21 16:32:05

  @1: Niestety trolle piszący z Opery Mini.

 • 0

  5. ~vasc  2012-03-21 17:17:59  host: 088156121157.tarnowskiegory.vectranet.pl

  Nokia dopina swojego planu. Za niedługo WP przegoni Symbiana. Tylko jest mały haczyk. WP nadal będzie miał jednoprocentowy udział w rynku.

 • 0

  6. ~Adrem  2012-03-21 21:42:15  host: public-gprs500296.centertel.pl

  vasc, bzdurzysz bez sensu. Pewnie Cię to zasmuci, ale IDC, Gartner oraz IHS iSuppli prognozują, że Windows Phone do 2015 roku stanie się drugim co do wielkości (udziałów) platformą OS-ową na rynku.

 • 0

  7. ~xpat  2012-03-22 08:03:06  host: acli61.neoplus.adsl.tpnet.pl

  już widzę błąd w tych nawigacjach albo raczej w oprogramowaniu. przy ściągnięciu mapy niemiec czy francji ściganie zostaje przerwane. chodzi o mapy które zajmują dużo mb.

 • 0

  8. ~jaceksss  2012-03-24 14:04:29  host: 178-37-95-87.adsl.inetia.pl

  Samsungi jak i Androidy są po prostu nudne, zero innowacyjności. Przescigają się w tym kto ma więcej ramu i lepszy procesor. ale nie ma tam żadnego przełomu

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-235-183.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet