Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia kombinuje z VoIP-em w Nseries

Nokia kombinuje z VoIP-em w Nseries

sirmark 29 Sierpnia 2008 01:13

0 0

Nokia rezygnuje z bezpłatnej aplikacji do internetowych połączeń telefonicznych (VoIP) - Nokia Internet Telephony. W najnowszych urządzeniach Nseries, pracujących pod kontrolą systemu Symbian S60 3rd Edition Feature Pack 2, programu tego już nie znajdziemy. Na szczęście sama obsługa połączeń VoIP pozostała, a nawet została rozszerzona.

VoIP, szczególnie w urządzeniach posiadających moduł WLAN, staje się coraz bardziej popularny. Okazuje się jednak, że w modelu N78 (i w zbliżającej się N96) nie ma już wspomnianej aplikacji. Modele te nie występują także na liści kompatybilnych urządzeń.




Odbije się to na wygodzie użytkowników i zapewne utrudni im użytkowanie, ponieważ teraz będą musieli stosować aplikacje napisane przez firmy zewnętrzne. A było tak prosto, wystarczyło skonfigurować telefon, lub odebrać konfigurację wysłaną przez dostawcę usługi. Zaistniała sytuacja może utrudnić działalność takim usługodawcom jak Truphone, Gizmo, którzy działają w oparciu o aplikację Nokia Internet Telephony. Za to fring już informuje, że wspiera model N78.

Nokia informuje, że pragnie współpracować z deweloperami poprzez witrynę Forum Nokia przy tworzeniu nowych aplikacji. W nowy interfejs Series60 3rd Edition Feature Pack 2 zaimplementowany został nowy API, umożliwiający programistom większy dostęp do funkcji VoIP.

Źródło tekstu: gigaom, nokia, wł     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2. ~  2008-08-29 07:35:51  host: abds96.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To tylko Nokia potrafi coś "spiepszyć" (niby ulepsza!) ;) Sam używam Tylko Nokii na symbianie od zawsze i tylko w Nokii widzę takie udziwnienia że coś jest ograniczone przez oprogramowanie,choćby nawet wysyłanie plików przez mmsy i wogóle przez bluetooth lub irde.Oby tak dalej to coś czuje że w Kąt poleca te Nokie! ;) Pozdrawiam.

  • 0

    3.  2008-08-29 07:39:46

    Pytanie do znawców, czy łącząc się z internetem za pomocą pakietów też można dzwonić przez VoIP?

  • 0

    4.  2008-08-29 08:23:42

    Ad 2. Mozna dzwonić ale trzeba być w zasięgu szybkiej sieci np. HSUPA lub wlan aby opóźnienia były w miarę niskie a upload odpowiednio wysoki. Na EDGE raczej nie ma co próbować.

  • 0

    5.  2008-08-29 08:24:54

    3: Technologia UMTS/HSDPA ma za duże opóźnienia, żeby to działało poprawnie. Ja próbowałem i w tej chwili widzę sens korzystania z tego tylko przez połączeniu WiFi.

  • 0

    6.  2008-08-29 08:26:24

    To było do Ad. 3

  • 0

    7.  2008-08-29 08:27:45

    6: Zgadza się, mój błąd :)

  • 0

    8. ~  2008-08-29 08:41:53  host: f96-033.opera-mini.net

    To jakaś paranoja - cały świat idzie w kierunku telefonii ip - dzięki temu ja nie kupię już nigdy nowego telefonu nokii ! Aplikacje wbudowane są szybsze i zdecydowanie stabilniejsze

  • 0

    9. ~  2008-08-29 08:49:10  host: f96-033.opera-mini.net

    A nokii proponuje jeszcze usunięcie klienta pocztowego i możliwości odbierania połączeń przychodzących - widać świat gdzie w kierunku większej komercjalizacji podstawowych aplikacji

  • 0

    10. ~dechomenon  2008-08-29 09:03:41  host: 212.67.159.28

    no ale niejako od dawna wiadome jest ze voip to tylko przez wifi...

  • 0

    11.  2008-08-29 10:37:41

    Voip tylko przez wlan? Toz to jakies herezje... Jesli rozmawiam przez umts/hsdpa Ery z kolega z Irlandii po 20 minut , co moge udowodnic przez billing Tlenofonu , to znaczy ze mam halucynacje , a kolega dyplomatycznie mowi do sluchawki , nie slyszac mnie?:) Pomysl z dodatkowymi aplikacjami nie jest zly , biorac pod uwage natywny voip w Nokii zakrecony jak rosyjski sloik. We Frinfu wystarczy podac login , haslo , domene , jak jest we wbudowanym kliencie Nokii , wie ten kto uzywa. Bez sciagi ani rusz.

  • 0

    12.  2008-08-29 11:18:26

    issa: no tak, ale za to w klient nokii jest ladnie zintegrowany i fajnie sie wybiera polaczenie. Z fringiem juz tak wygodnie nie jest, mowie o integracji, bo to ze dziala to jasne.

  • 0

    13. ~  2008-08-29 11:28:00  host: bqa232.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Fring jest darmowy, wiec jaki klopot?

  • 0

    14. ~maxxo  2008-08-29 11:32:01  host: wy03.dsk.uw.edu.pl

    moze niektorzy nie zycza sobie aby ich rozmowy przechodzily przez izraelski serwer - choc aplikacja jest oczywiscie rewelacyjna !!!

  • 0

    15. ~mateo  2008-08-29 11:33:58  host: inet20909ni-3.eranet.pl

    Coś Nokia ostatnio daje ciała... VoIP to przyszłość, a oni z tego rezygnują... o co tu chodzi ?

  • 0

    16.  2008-08-29 12:23:41

    jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Pewnie "operatorzy" naciskali na wycięcie natywnej obsługi VoIP bo "tracili" kasę przez to że użytkownik sobie mógł łatwo i wygodnie zadzwonić z telefonu VoIPem. Skoro wykastrowali modele opisane w newsie, to pewnie nowsze N79 i N85 także. Ble. Mam nadzieję że jednak się z tego Nokia wycofa i doda natywny VoIP przez aktualizację firmware.

  • 0

    17.  2008-08-29 12:38:50

    Ad. 15 No nie jestem pewien czy faktycznie voip to przysłosc. Jeszcze 3, 4 lata temu bardzo często korzystałem z voip głównie ze skype. Było tanio a ceny rozmów z komórki bardzo wysokie. Do tego prawie każdy miał telefon stacjonarny a wiadomo ze opłacalność dzwonienia z voip na numery stacjonarne jest nieporównywalnie lepsza niz na komórki. Kiedys w abo za 50 zł miałem 50 czy mniej nawet minut. Skype był wówczas świetnym uzupełnieniem. Od tego czasu rozmowy z komórki bardzo staniały ja sam mam w abo kilka razy więcej minut i mam problemy z ich wykorzystaniem. Coraz więcej ludzi rezygnuje ze stacjonarki i tym samym opłacalność voipa bardzo spadła. Obecnie prawie nie używam. Sytuacje zmienić może zlikwidowanie stawek MTR bo wówczas operatorzy voip zaoferować będą mogli tanie rozmowy na komórki.

  • 0

    18. ~danio  2008-08-29 14:05:11  host: 80.51.245.110

    Jest to dowód że zamiast rozwijać się Nokia się cofa. Patrząc na nowe modele N96, N85 coraz bardziej jestem przekonany że posiadając n95 nie warto się przesiadać na nowe modele. Ciągle mnie zastanawia czemu zrezygnowali z wbudowanej aplikacji?.

  • 0

    19. ~mateo  2008-08-29 14:36:14  host: inet20908nb-0.eranet.pl

    17: ok, ale (załóżmy) że KAŻDY miałby obslugę voipa w telefonie i wiedział jak z tego korzystac, to na pewno koszt rozmow miedzy abonentami spadłby.

  • 0

    20. ~  2008-08-29 15:01:11  host: abqp165.neoplus.adsl.tpnet.pl

    rcicho: Też tak mam, że nie mam gdzie dzwonić na stacjonarne, bo coraz mniej znajomych ma numer stacjonarny:) Jak już mają (bo np. warunek neostrady) to często nie ma ich w domu

  • 0

    21.  2008-08-30 09:33:51

    Słyszałem że na komórki płaci się po 20-30gr dzwoniąc przez VoIP. Prawda czy fausz?

Dodaj swoją opinię