Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia: jak to w końcu będzie z Maemo OS i Nseries?

Nokia: jak to w końcu będzie z Maemo OS i Nseries?

Q! 20 Listopada 2009 14:08

0 0

nokia n900Kilka dni temu Nokia miała poinformować, że do 2012 roku zrezygnuje ona z Symbiana w telefonach z linii N (Nseries). Jednak prawda okazała się nieco inna i teraz fiński producent przedstawił swoje oficjalne stanowisko w tej sprawie.

O tym, że do 2012 roku Nokia zrezygnuje z Symbiana w urządzeniach Nseries, informowaliśmy w tej wiadomości. Jak się jednak okazuje, informacja ta pochodziła nie od samej Nokii, ale od zespołu pracującego nad rozwojem systemu Maemo OS. Teraz Nokia przedstawiła swoje ostateczne stanowisko w tej sprawie.




Przeczytać w nim można, że oświadczenie zespołu pracującego nad Maemo OS było przedwczesne. W dalszym ciągu firma będzie wspierać obydwa systemy, zarówno Symbiana, jak i Maemo, jednak ten drugi będzie domeną najbardziej zaawansowanych urządzeń fińskiego producenta.

Maemo OS możemy w przyszłości zobaczyć nie tylko w urządzeniach z linii N, ale również w innych, tych bardziej zaawansowanych. Nie wszystkie nowe "N-ki" trafiające w kolejnych latach będą pracować pod kontrolą Maemo OS. System ten będzie rozwijał się równolegle do Symbiana, który spotkamy przede wszystkim w tanich smartfonach Nokii.

Źródło tekstu: GSMArena, wł     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1.  2009-11-20 14:31:56

    Ambitne plany... Czy te systemy będą się równolegle wieszały ?

  • 0

    2.  2009-11-20 14:43:47

    Słuszna linia. Nie wyobrażam sobie aby używać Maemo w telefonach typu e51 czy 6700. Symbian az taki zły nie jest i na pewno w telefonach dobrze się sprawdza. Maemo to raczej do bardzo zaawansowanych i dobrze wyposażonych smatffonów, MID'ów czy nawet do neteboków.

  • 0

    3. ~gr  2009-11-20 15:14:05  host: apn-77-114-77-208.dynamic.gprs.plus.pl

    *APSpracownik. Mi się jakoś żaden nigdy nie wieszał, jeśli chodzi o trzy pierwsze wersje. Jak ci się wiesza to: 1-zamykaj otwarte aplikacje 2-zaktualizuj oprogramowanie 3-używaj karty pamięci o pojemności dopuszczalnej przez producenta. Jeśli nie ma poprawy to telefonem powinien zająć się serwis.

  • 0

    4.  2009-11-20 15:28:34

    @3 mi osobiście umiarkowanie się wieszały,ale stosuje się do w/w rad.Rozumiem,że system operacyjny ma swoje prawa. Jednak mojej rodzinie N73 N95 N95black wieszały się, aż dwie pierwsze nie dało się włączyć (dosłownie) i nawet serwis nie był wstanie ich ożywić.Ostatnia też wymaga powoli wymiany. Karty używali 2 GB

  • 0

    5.  2009-11-20 15:43:12

    jak sie instaluje "piraty" to sie potem ma zawieszki. jedyne jakie mialem na symbianie to po instalacji wersji "edulacyjnych" ot co. a gdy otwarlem za duzo programow to system po prostu...zamknal wszystkie i po bolu hehe.

  • 0

    6.  2009-11-20 15:53:26

    Jak sie nie potrafi korzystać z symbiana to sie wiesza... Ja mam już 2gi telefon z symbianem i ani razu żaden mi sie nie zawiesił.

  • 0

    7. ~WiateR  2009-11-20 16:05:32  host: 188.33.16.194

    @APSpracownik - Maemo to system zupełnie odmienny od pozostałych mobilnych OS'ów jakbyś śledził rynek i najświeższe informacje, to byś wiedział, że Maemo chodzi szybko i nie zacina się nawet pomimo kilku (a nawet więcej) otwartych aplikacji w tle. Sam używam Nokii N800 z Maemo i jestem w 100% zadowolony.

  • 0

    8.  2009-11-20 16:10:58

    @5 @6 może faktycznie macie troche racji . Znając kreatywność użytkowników mogło tak być

  • 0

    9.  2009-11-20 16:43:03

    Jakie wieszanie symbiana? Miałem telefony z s60 2 nd, s60 3rd i s80, Czyli w każdej trochę inny symbian, i z żadną nie miałem problemów,

  • 0

    10. ~  2009-11-20 16:52:07  host: v05-09.opera-mini.net

    W Symbianach z mala iloscia wolnego ramu system moze nie tyle sie zwiesic co wylaczyc aplikacje lub zrestartowac. Raptem pare razy musialem wyjmowac baterie co ustalo po wizycie w serwisie (nowszy firmware?) i wylaczeniu powiadamiania wibracja (to juz tylko taka moja koncepcja). Moze pomoglo rowniez przejscie na Opere Mini. Pare lat temu nie bylo na swiecie tyle wolnego ramu co teraz :-)

  • 0

    11.  2009-11-20 17:20:11

    Super że Symbian zostaje. Lubie ten system ;) Jak Nokia chce zmieniać, to niech przejdzie na WM, lub Androida... tak żeby kilku producentów miało identyczny system... wtedy appsy z różnych telefonów byłyby kompatybilne.... a tak to rozdrabnianie... :/

  • 0

    12. ~  2009-11-20 18:36:11  host: 213-17-144-146.bpa.pl

    Ja mam SE G900 z Symbianem 9.1 UIQ 3.0 i dzieje się tak jak napisali @5i6. Od razu złamałem system (z tutoriali) i grzebałem w plikach systemowych i się wieszał. Co jakiś czas musiałem traktować go SEUSem (instalacja softu), ale kiedy przestałem, to Symbian działa bez zarzutu od roku. Jak widać sam system nie jest zły i niestabilny, tylko staje się taki dopiero po złamaniu zabezpieczeń.

  • 0

    13. ~  2009-11-20 19:15:39  host: apn-77-113-246-123.dynamic.gprs.plus.pl

    Uszanowanie wszystkim! Co do "wieszania" się telefonów na Symbianie,to z moich osobistych doświadczeń wynika,że dużo zależy od tego,czy używamy oryginalnych aplikacji czy "piratów" - moja N-ka zaczęła swoje wybryki właśnie po zainstalowaniu kilku aplikacji z internetu. Po ich usunięciu telefon zdecydowanie przyspieszył i przestał miewać chimery...

  • 0

    14. ~bender  2009-11-20 21:24:02  host: public-gprs78986.centertel.pl

    zaczynałem od 3650 i spoko było, następna 6630 i resetowała sie po wgraniu symbianowego GG na javoskim było ok. następna to E 61 i masakra tel uwalony na maksa. teraz E 71 i od roku spoko i super. wniosek... jak kto trafi.

  • 0

    15.  2009-11-20 22:43:45

    @Artur051 ma rację. Symbian się wiesza w zasadzie tylko w przypadku, gdy użytkownik nie potrafi z niego korzystać, ew. trafił na trefny model, ale to już bardziej kwestia hardware'u niż systemu.

  • 0

    16.  2009-11-21 10:16:34

    @5 @6 Powiedzcie to mojemu koledze który kupił nówkę E52 w salonie Nokii w chwili jej premiery, wiesza się, myślał że to karta pamięci, wiesza się też bez karty głownie podczas kończenia połączenia, bez wyjęcia baterii nic się nie zrobi, co najciekawsze czasem musi bez baterii odpoczywać nawet 3h by się ponownie podniosła. Piękny telefon, lecz bezużyteczny, pewnie źle trafił. Już parę razy miał ochotę rzucić nią o ścianę, jednak doradziłem mu serwis ;-) Nie należy generalizować, pewnie można spotkać okazy które się nie wieszają. Jakieś 2 lata temu kupiłem Nokie 6120, fajny mały telefon z szybkim menu lecz też czasem umiał się zwiesić, chociaż nie było to jakoś specjalnie męczące bo bardzo sporadyczne.

  • 0

    17. ~muz  2009-11-21 11:01:32  host: 188.146.74.91.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Odnośnie wieszania się. Miałem dwie nokie N70 i jedną nokię N73, Siedemdziesiątki działały bardzo wolno i miały coś takiego co ja nazywałem myśleniem czyli 15-30 sekund wchodzenia w kontakty itp nie instalowałem żadnych programów, zamykałem otwarte aplikacje, aktualizowałem oprogramowanie i używałem fabrycznej karty. Z n73 było znacznie lepiej ale też nie można powiedzieć że ta nokia jest "chyża". Wiele osób narzeka na właśnie takie działanie telefonów z symbianem, więc kategoryczne wypowiedzi że symbiany się nie wieszają jak nie instalujesz piratów są raczej grubo przesadzone..

  • 0

    18. ~WiateR  2009-11-21 12:20:24  host: 188.33.81.230

    Pieprzycie o symbianie a to jest Maemo. COŚ ZUPEŁNIE INNEGO. Nie wiesza się, chodzi szybko i sprawnie. Skończyłem. Dziękuję.

  • 0

    19. ~MotyF  2009-12-07 19:03:53  host: a4c100-atm.krak.tke.pl

    A w E52 na 600MHx dziala jak burza, pozatym będzie nowy Symbian :)

Dodaj swoją opinię