Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia inwestuje w centra badawczo-rozwojowe w Polsce

Nokia inwestuje w centra badawczo-rozwojowe w Polsce

LuiN 14 Sierpnia 2014 07:44

7 1

Nokia zwiększa zatrudnienie w polskich centrach badawczo-rozwojowych. Od początku ubiegłego roku spółka zatrudniła w naszym kraju ponad 750 osób i wciąż zamierza przyjmować. Rozwój części badawczej Nokii napędzają przede wszystkim prace nad nowymi technologiami przesyłu, w tym LTE Advanced i w przyszłości 5G.

Nokia kontynuuje inwestycje w centra R&D w Polsce. W tamtym roku zatrudniliśmy ponad 450 osób we Wrocławiu, a w tym roku w pierwszym półroczu ponad 300 osób - wylicza w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Bartosz Ciepluch, dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia. Jest to związane z nowymi inwestycjami, a także oczekiwaniami ze strony operatorów. Chcą nowych funkcjonalności, które pozwolą im lepiej korzystać z własnego biznesu, dlatego trzeba je zaimplementować i przetestować. To właśnie robią inżynierowie we Wrocławiu i Krakowie.

Ciepluch dodaje, że to na pewno nie koniec rozwoju Nokii w obszarze badań i rozwoju w Polsce. Nasz kraj jest dla tej spółki ważnym i cały czas rosnącym rynkiem. Nie chce jednak określać konkretnych planów, bo te są dynamiczne i zmieniają się z kwartału na kwartał.

Polscy inżynierowie pracują przede wszystkim nad nowymi technologiami teleinformatycznymi. Operatorzy sieci, jak podkreśla Ciepluch, cały czas poszukują nowych rozwiązań i do zadań działu R&D Nokii należy ich opracowanie i wdrożenie. Podstawowe badania dotyczą znanej od 1999 r. technologii WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access), która jest najpopularniejszą technologią w systemach 3G. Nokia prowadzi też prace nad technologią LTE (Long Term Evolution, system 4G), a także nad jeszcze szybszą technologią LTE Advanced.

Technologia LTE Advanced jest rozwinięciem LTE, czyli oferuje znacznie większą szybkość niż standardowy przesył. W Niemczech została przygotowana prezentacja na temat maksymalnej przepustowości technologii LTE i osiągnęliśmy 3,8 Gbit/s, co już jest dość dobrą szybkością na użytek indywidualny - mówi Ciepluch. Dodaje: Natomiast w sferze planowania jest też technologia 5G, która pod strzechy wejdzie w okolicach 2020 roku.
Nowe inwestycje badawczo-rozwojowe Nokii mają dotyczyć przede wszystkim technologii radiowych i poprawy wydajności dostępnego spektrum częstotliwości, a także przyspieszeniem łączy internetowych. Spółka zajmuje się między innymi stacjami bazowymi.Z uwagi na nowe inwestycje i zwiększone zatrudnienie Nokia zamierza też kontynuować i zacieśniać współpracę z uczelniami. W ten sposób spółka pozyskuje do pracy, zwłaszcza w największym swoim centrum we Wrocławiu, utalentowanych absolwentów. Przede wszystkim dotyczy to studentów kierunków ścisłych, takich jak: informatyka, elektronika, automatyka czy fizyka i matematyka.

W ramach współpracy z uczelniami wrocławskimi proponujemy dokształcanie studentów w dziedzinie nowych technologii. To będzie kontynuowane. Jednocześnie razem z wrocławskimi firmami informatycznymi myślimy o stworzeniu czegoś całkowicie unikatowego w tym zakresie - zdradza Ciepluch.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: 5g | bartosz ciepluch | lte | lte-a | nokia

w sumie: 7
 • -1

  1. ~Ktoś  2014-08-14 08:22:36  host: user-46-113-229-16.play-internet.pl

  Nokia nie zatrudnia ludzi, tylko wynajęta przez ich agencja pracy. Proszę to sprostować.

 • 1

  2. ~lester  2014-08-14 09:43:10  host: 78-11-8-246.static.ip.netia.com.pl

  Człowieku zastanów się co ty piszesz! Nokia zatrudnia przez wiele źródeł zarówno przez agencję jak i własnymi metodami.

 • 0

  3. ~  2014-08-14 10:29:29  host: 89.174.81.114

  ktos ty krecie

 • 1

  4. ~Darek  2014-08-14 10:42:03  host: apn-95-40-113-47.dynamic.gprs.plus.pl

  Form i metod zatrudnienia jest w naszym kraju sporo i tych oczywiście legalnych oraz tych nieoficjalnych. Taka firma jak NOKIA zapewne zatrudnia pracowników tylko w sposób dozwolony prawem i tutaj może korzystać z Agencji pracy , Agencji zajmujących się tylko poszukiwaniem kandydatów i ich rekrutacja jak i może zatrudniać bezpośrednio co zapewne także robi. Wszystko zależy od tego co osoba zatrudniona ma robić, jakie stawia się jej wymagania. Czasem poszukiwania najbardziej cennych i wartościowych osób dla firmy mogą trwać bardzo długo dlatego korzysta się z pomocy wyspecjalizowanych Agencji rekruutacyjnych. Pracowników którzy wykonują proste czynności w firmie , a którzy także są potrzebni często wypożycza się z Agencji pracy. Temat jak i możliwości są bardzo szerokie.

 • -1

  5.  2014-08-14 10:52:53

  właśnie :)

 • 0

  6. ~pabloki  2014-08-14 10:57:50  host: 46.204.133.20.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  czy mopżecie potwierdzic lub zaprzeczyć że ci inżynierowie pracuja tam za 2100 netto?

 • 0

  7.  2014-08-14 11:19:35

  ~pabloki: stanowczo zaprzeczam, może working student na 1/2 etatu

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-171-242.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy korzystasz z usługi pocztowej Gmail?

Tryb poufny trafia do Gmaila na Androida

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet