Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia i Intel stworzą nową platformę sprzętową dla urządzeń mobilnych

Nokia i Intel stworzą nową platformę sprzętową dla urządzeń mobilnych

Q! 24 Czerwca 2009 13:36

0 0

Firmy Nokia oraz Intel podpisały długoletnie porozumienie, na mocy którego będą wspólnie pracować nad powstaniem nowych produktów mobilnych i podzespołów do nich. Wśród nich znajdą się nie tylko całkowicie nowy typ urządzeń przenośnych, ale również bardziej oszczędne i bardziej wydajne procesory do nich przeznaczone.

Nowy typ urządzeń ma znaleźć dla siebie miejsce na rynku pomiędzy istniejącymi już smartfonami, mininotebookami i notebookami. Ma ona zawierać szereg innowacyjnych rozwiązań, a jej głównym zadaniem będzie szeroko pojęta obsługa dostępu do sieci.

Podpisane porozumienie dotyczy trzech głównych kwestii. Intel wniesie do nowego przedsięwzięcia swoje doświadczenie w dziedzinie komputerów, czyli głównie produkcji procesorów. Nokia podzieli się swoimi osiągnięciami jeśli chodzi o komunikację, czyli licencją na technologię 3G. Efektem tego ma być stworzenie pojedynczej kości oferującej obsługę trzech różnych technologii transmisji danych: 3G, WiFi oraz WiMAX.
Obydwie firmy wspólnie będą pracować nie tylko nad tworzeniem nowych urządzeń, ale również nad rozwijaniem platform Moblin oraz Maemo, działających w oparciu o środowisko linuksowe.

Podpisana umowa daje Intelowi kolejną szansę na wejście na rynek mobilny. Podejmowane do tej pory próby kończyły się niepowodzeniem. Jednak i tym razem nie będzie łatwo. Po pierwsze Intel musi opracować chip zużywający znaczenie mniej energii, niż obecnie produkowane procesory mobilne. Po drugie na rynku istnieje już silna konkurencja w tym segmencie w postaci takich firm jak Texas Instruments czy Qualcomm.

W lutym dyrektor finansowy Intela, Stacy Smith, powiedziała, że aby wejście w rynek komórkowy był znaczącym biznesem dla firmy, będzie musiała się ona znaleźć w pierwszej piątce producentów telefonów komórkowych na świecie.

Źródło tekstu: Nokia, Bloomberg, wł     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~andkra1  2009-06-24 13:59:38  host: 193.227.131.109

  No to może byc ciekawa opcja, może jakies lepsze prcesory równiez w telefonach NOKII bedą

 • 0

  2.  2009-06-24 15:44:16

  Ciekawe posunięcie z obydwu stron ;p

 • 0

  3. ~  2009-06-24 20:04:48  host: nat-13.ghnet.pl

  Czy Nokia to jest ta badziewna i antyspołeczna firma ktora stworzyła program dla iranu do zdalnego blokowania stron?

 • 0

  4. ~czesio  2009-06-24 21:25:52  host: chello089074167149.chello.pl

  Niech Nokia popracuje nad N-Gage :D

 • 0

  5. ~JP  2009-06-26 17:22:18  host: 77-254-136-140.adsl.inetia.pl

  niedługo w nokiach będą procesory Intel® Core™2 Quad i grafiki GF

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-158-195.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę dla biznesu w sieci Play?

Play wprowadza nowe oferty dla klientów biznesowych

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet