Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia: dobre wyniki za 1 kw.

Nokia: dobre wyniki za 1 kw.

sirmark 25 Kwietnia 2005 14:39

0 0

Nokia zaprezentowała wyniki finansowe za I kwartał 2005 roku.

Grupy Nokia
Obroty w pierwszym kwartale 2005 roku wzrosły o 17% do 7,4 mld EUR, w porównaniu do 6,3 mld EUR w pierwszym kwartale 2004. Przy stałych kursach walut obroty netto grupy wzrosłyby o 19%.
Zysk operacyjny Nokia w pierwszym kwartale wzrósł o 10% licząc rok do roku, do 1,1 mld EUR, w porównaniu z pierwszym kwartałem 2004 (1,0 mld EUR) przy marży zysku operacyjnego 15,1% (16,1%).
Operacyjny przepływ gotówki w kwartale zakończonym 31 marca 2005 wyniósł 1,3 mld EUR, w porównaniu z 0,9 mld EUR w pierwszym kwartale 2004, a łączne zasoby gotówki i innych środków obrotowych wyniosły 12,6 mld EUR, w porównaniu z 11,5 mld EUR na dzień 31 grudnia 2004 r. Na dzień 31 marca 2005 r. stosunek netto długu do wartości majątku wynosił -94%, w porównaniu do -79% na dzień 31 grudnia 2004.

Telefony komórkowe
W pierwszym kwartale 2005 r. całkowita wielkość sprzedaży telefonów komórkowych, uzyskana przez oddziały Mobile Phones, Multimedia i Enterprise Solutions wyniosła 53,8 mln telefonów, co dało wzrost w porównaniu do pierwszego kwartału 2004 o 20%, a w porównaniu do czwartego kwartału 2004 spadek o 19%. Wielkość całego rynku osiągnęła w tym samym okresie około 170 milionów sztuk, co dało wzrost o 20% w porównaniu do pierwszego kwartału 2004 i spadek o 13% w porównaniu z czwartym kwartałem 2004.
W sektorze telefonów inteligentnych (smartfonów) całkowita wielkość rynku w pierwszym kwartale osiągnęła około 10 milionów sztuk, podczas gdy sprzedaż smartfonów Nokia wzrosła do 5,4 milionów sztuk, w porównaniu do 1,8 miliona aparatów w pierwszym kwartale 2004 r. Globalna liczba abonentów telefonów komórkowych także nadal rosła i w skali światowej osiągnęła 1,8 mld w końcu pierwszego kwartału, do czego przyczynił się obecny silny wzrost na nowych rynkach takich jak Indie, Rosja, Chiny i Brazylia.
Poniższe tabele pokazują wielkość produkcji telefonów komórkowych Nokia we wskazanych okresach, jak również stopy wzrostu w skali rocznej (w porównaniu do pierwszego kwartału 2004) według rejonów geograficznych.

WIELKOŚĆ SPRZEDAŻY Z PODZIAŁEM NA OBSZARY GEOGRAFICZNE
(mln sztuk)Q1 2005Q1 2004zmiana rok do roku (%)Q4 2004
Europa, Środkowy Wschód i Afryka 27.421.62732.8
Chiny7.14.2695.9
Azja i Pacyfikc10.67.44410.4
Ameryka Północna4.36.5-338.0
Ameryka Łacińska4.45.0-129.0
Razem53.844.72066.1

Szacunkowy udział Nokia w rynku w pierwszym kwartale wyniósł 32% i nie uległ zmianie w porównaniu do pierwszego kwartału 2004, zmalał natomiast w porównaniu z czwartym kwartałem 2004 r., kiedy to wynosił 34%. Duże, w porównaniu do czwartego kwartału 2004, wzrosty udziałów rynkowych w Chinach oraz w regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki zostały zredukowane przez straty w udziale rynkowym na rynkach Ameryki Północnej i Łacińskiej.
Przeciętna cena sprzedaży telefonu komórkowego Nokia wynosiła w pierwszym kwartale 110 EUR, dzięki proporcjonalnie wyższej sprzedaży telefonówwyższej klasy w działach Multimedia i Enterprise Solutions.




Mobile Phones: W pierwszym kwartale obroty netto wzrosły o 11% licząc rok do roku, do wartości 4,5 mld EUR, w porównaniu z kwotą 4,1 mld EUR w pierwszym kwartale 2004 r., co jest zasługą silnego popytu. Wzrost obrotów był największy w Chinach, na drugim miejscu znalazł się region Azji i Pacyfiku, a za nim obszar Europy, Środkowego Wschodu i Afryki. Zysk operacyjny spadł o 16%, do 869 mld EUR w porównaniu z 1 mld EUR w pierwszym kwartale 2004 r., przy marży operacyjnej 19,2% (25,2%).

Multimedia: W pierwszym kwartale 2005 r. obroty netto wzrosły o 52% licząc rok do roku, do 1,1 mld EUR, w porównaniu z kwotą 744 mln EUR w pierwszym kwartale 2004 r. Negatywny wpływ restrukturyzacji działu Multimedia na wynik finansowy w pierwszym kwartale 2005 r. wyniósł 15 mln EUR, a więc znacznie mniej, niż pierwotnie zapowiadany przedział od 60 do 80 mln EUR. Zysk operacyjny działu Multimedia w pierwszym kwartale wzrósł do 155 mln EUR w porównaniu ze stratą operacyjną z pierwszego kwartału 2004, wynoszącą 22 mln EUR, przy marży operacyjnej równej 13,7% (-3,0% w pierwszym kwartale 2004 r.).

Enterprise Solutions: W pierwszym kwartale 2005 r. obroty netto wzrosły o 67% licząc rok do roku, do 307 mln EUR, w porównaniu z wartością 184 mln EUR w pierwszym kwartale 2004 r., co jest efektem dobrej sprzedaży smartfonów przeznaczonych dla firm. Pozwoliło to także zmniejszyć naszą stratę operacyjną w pierwszym kwartale 2005 r. do 9 mln EUR, podczas gdy w pierwszym kwartale 2004 r. wynosiła ona 35 mln EUR. Marża operacyjna działu Enterprise Solutions w pierwszym kwartale wzrosła do -2,9% z -19,0% w pierwszym kwartale 2004 r.

Networks: W pierwszym kwartale 2005 r. obroty netto wzrosły, licząc rok do roku, o 6%, do 1,4 mld EUR, w porównaniu z 1,3 mld EUR w pierwszym kwartale 2004 r. Do zwiększenia obrotów przyczyniły się duże inwestycje na bardziej rozwiniętych rynkach, szczególnie w marcu, przy czym wzrost był tu najwyższy w regionie Azji i Pacyfiku i Ameryce Łacińskiej, a nieco mniejszy na obszarze Europy, Środkowego Wschodu i Afryki. Wzrost na tych rynkach zrekompensował niższe obroty w Chinach i Ameryce Północnej.
Zysk operacyjny działu Networks w pierwszym kwartale 2005 r. osiągnął 221 mln EUR (154 mln EUR w pierwszym kwartale 2004 r.), przy marży operacyjnej wynoszącej 15,4% (11,4%).

Źródło tekstu: Nokia     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-157-192.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Najlepszy odporny na zachlapanie smartfon do 1200 zł to:

10 najlepszych smartfonów z odpornością na zachlapanie do 1200 zł (lipiec 2017)

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet