Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia chce ograniczyć pobór prądu

Nokia chce ograniczyć pobór prądu

WitekT 11 Maja 2007 18:01

0 0

Nokia planuje wprowadzenie na rynek pierwszych telefonów, które będą wyposażone w funkcję alertów, zachęcających użytkownika do odłączenia ładowarki w momencie, gdy bateria jest w pełni naładowana.

Opcja pojawi się najpierw w telefonach modelach 1200, 1208 oraz 1650. Później stopniowo, będzie wprowadzana we wszystkich produktach fińskiej firmy.




Przedstawiciele Nokii twierdzą, że średnio około dwóch trzecich energii zużywanej do ładowania telefonów jest traconej, jeśli ładowarka jest podłączona od sieci energetycznej po naładowaniu. Firma chce zredukować te straty, a także pracuje nad ograniczeniem energii pobieranej przez same ładowarki.

Alerty są częścią inicjatyw, jakie producenci telefonów komórkowych zobowiązali się podjąć w celu ochrony środowiska. Nokia jako pierwsza zdecydowała o włączeniu tej funkcji w swoich produktach. Jako swój cel, firma stawia sobie dalsze ograniczenie strat energii. Do 2010 ma zamiar zredukować o 50% ilość energii pobieranej przez ładowarki podłączone do telefonu komórkowego.

Źródło tekstu: Techtree, 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 44
  • 0

    25. ~tymis  2007-05-11 22:28:42  host: proxy3.tkdami.net

    Co za idiotyzm??? Mają z tego tytułu jakieś odpisy czy co bo nie wierzę w szczere chęci ;-) Jeśli się nie mylę to Nokia jeszcze za nikogo nie zapłaciła rachunku za energię... Jak się tak martwią to niech zamiast głupawych wynalazków zaczną powszechnie stosować w swoich telefonach baterie typu BP-6M (1100mAh Li-Poli), na dłużej wystarczą :-)

  • 0

    26. ~cromo  2007-05-11 22:53:17  host: klej.net

    ~25 Co z tego, ze na dluzej wystarcza? Wieksza pojemnosc - dluzej je trzeba bedzie ladowac - wiecej zuzytego pradu. Gdzie tu oszczednosc i ekologia? Jesli chodzi o Nokie to od lat znajduje sie w czolowce swiatowych firm w dziedzinie ekologii. Poszukaj na sieci raportow w tej sprawie.

  • 0

    27. ~Rosa  2007-05-11 22:54:15  host: 75-goc-6.acn.waw.pl

    No ja dziękuję ale nie chcę aby mi po nocach coś pikalo że telefon jest naładowany.

  • 0

    28.  2007-05-11 23:02:17

    Zawracanie głowy- czysty trick marketingowy- 100 razy więcej da wymiana JEDNEJ zwykłej żarówki w domu na energooszczędną...

  • 0

    29.  2007-05-11 23:05:45

    Lepiej niech nokia zacznie stosować w swoich telefonach baterie o trwałości tych z 6310i, to więcej się przysłuży ekologii, bo to, co teraz wkłada do telefonów, sprawia wrażenie tandetnej chińszczyzny kupionej na "stadionie narodowym" :)

  • 0

    30. ~r  2007-05-11 23:11:43  host: chello087207229190.chello.pl

    może niech wyłączą jakąś swoją fabrykę? ;)

  • 0

    31. ~  2007-05-11 23:12:00  host: p07-06.opera-mini.net

    co za bzdury. przeciez ladowanie baterii odlacza sie po naladowaniu.dotknijcie ladowarke robi sie zimna

  • 0

    32. ~tymis  2007-05-11 23:16:49  host: proxy3.tkdami.net

    *cromo: żadna firma nie dba o ekologię bez wymiernych korzyści. Jeśli tak uważasz to albo jestes ekologiem, który czerpie z tego korzyści albo jesteś naiwniakiem, którego wykorzystują "ekologowie". Od razu przyznam Ci się, że nie zamierzam szukać żadnych raportów w sieci. Uwaga o zastosowaniu pojemniejszych baterii nie odnosiła się do ograniczenia zużycia energii a do zwykłej wygody użytkownika, który płaci za to zarobionymi przez siebie pieniędzmi. Powtórzę, Nokia za nikogo jeszcze nie zapłaciła rachunku za energię a jeśli chodzi o środowisko naturalne to póki co największym zagrożeniem są gazy cieplarniane (CO2) a nie przedłużone ładowanie baterii...

  • 0

    33. ~Wieszak  2007-05-12 07:06:36  host: host-81-190-142-193.olsztyn.mm.pl

    tymis: przedłużone ładowanie baterii jak i każde niepotrzebne zużycie energii bezpośrednio przekłada się na ilość gazów cieplarnianych, szczególnie w Polsce gdzie 95% energii (także tej do ładowania baterii :) produkowanej jest ze spalanego węgla.

  • 0

    34.  2007-05-12 09:25:46

    Wieszak po pierwsze ładowarka pobiera raptem kilka Wat z sieci 230V. Po drugie nie wiem czy wiesz, że ta cała nagonka o ociepleniu klimatu spowodowanym nadmierną emisją gazów cieplarnianych to najzwyklejsza ściema (prowokowana przez grupy interesu). Kiedyś w tvn24 było spotkanie dwóch specjalistów na ten temat i jeden obstający za teorią ściemy nie był wstanie przytoczyć żadnych sensownych argumentów na jej poparcie, drugi (starszy gościu jakiś profesorek polski) sensownie tłumaczył że to co się dzieje z naszym klimatem to coś najnormalniejszego co na przełomie setek milionów lat zdarzało się równie często. Przedstawiał wykresy, dane i jednoznacznie ocenił że gazy cieplarniane mają pomijalnie mały wpływ na ocieplanie się klimatu (sporo poniżej 1%).

  • 0

    35. ~  2007-05-12 10:15:13  host: p09-09.opera-mini.net

    Moja N6680 daje znać, kiedy ma dość. Jest to wygodne i nie uciążliwe. Później rzeczywiście ładowarka stygnie... w odróżnieniu od zasilacza routera, telefonu stacjonarnego, etc...

  • 0

    36. ~jojo  2007-05-12 10:18:21  host: eed174.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "loms" sorry bardzo ale ja nie opierałbym się tylko na opini jednego gostka który w danym momencie potrafił coś wytłymaczyć, bo drugi akurat tego nie umiał... Jeżeli uważasz, że to wszystko to jedna wielka ściema i że człowiek nie przyczynia się do np. ocieplania klimatu swoją działalnością to szczerze wspołczuje. Ja np. nie opieram się w tej kwestii na zdaniu jednego człowieka, widzianego raz w tv. :-)

  • 0

    37. ~Wie  2007-05-12 10:44:05  host: host-81-190-142-193.olsztyn.mm.pl

    loms: widziałem ten progam w tvn24 i nawet jeżeli profesor miał 100% racji i ocieplenie klimatu to nie efekt gazów cieplarnianych, to jest jeszcze dużo innych aspektów ekologicznych jak to, że złoża węgla są wyczerpywalne więc co, jeżeli kiedyś w Polsce się skończą? Poza tym oddychamy też popiołem z kominów elektorowni węgl.

  • 0

    38. ~Wieszak  2007-05-12 10:50:12  host: host-81-190-142-193.olsztyn.mm.pl

    Poza tym jeszcze argument, że coś pobiera tylko kilka watów. Ale jeżeli przemnożyć to przez miliony użytkowników? To tak jak ziarnko do ziarnka. Jeden papierek w lesie czy gówienko w jeziorze krzywdy nie zrobi, ale jakby wszyscy mieli wszystko w d... i robili co chcą? Parkowali zajmując 3 miejsca na raz, wyrzucali śmieci w gdzie chcą (tylko 1 papierek)? Jakby nam się żyło, kiedy myślimy tylko o sobie? Działania ekologiczne nabierają sensu, kiedy stają się masowe. Kiedy wszyscy zaczną segregować śmieci, nie utoniemy w nich, proste. Takich przykładów jest wiele. Wg mnie każdy sposób na oszczędzanie energii jest gut.

  • 0

    39. ~  2007-05-12 13:50:52  host: nat-mo4.aster.pl

    Bardziej papiescy niż sam Papież. A telefony coraz gorsze robią!

  • 0

    40. ~getITright  2007-05-12 14:02:40  host: chello087206213042.chello.pl

    @tymis - czytac nie umiesz ?! "Alerty są częścią inicjatyw, jakie producenci telefonów komórkowych zobowiązali się podjąć w celu ochrony środowiska." mówi ci coś takiego jak UE ? w której jesteśmy - więc geniuszu to jest NAKAZ UE, który nokia realizuje z lekkim wyprzedzeniem ! a pozatym g.. mnie obchodzi czy ktoś działa pro-ekologicznie dla zysku czy nie, ważny jest cel a nie środek...

  • 0

    41.  2007-05-12 22:39:33

    Lepiej by zrobili możliwość wyłączenia podświetlania klawiatury jak było kiedyś np. w 2110. Większe były by oszczędności bo większość z nas używa głównie tel w dzień

  • 0

    42. ~Fazeusz  2007-05-13 19:14:49  host: hsiproxy.astra-net.com

    i dobrze robia. U nas w polsce to moze i jeszcze tak tego nie czuje sie bo mamy jedna z najtanszych energii ale jak tak pododawac inne urzadzenia podlaczone na stale do sieci to zawsze jakies tam parnascie zl na miesiac wyjdzie.Ostatnio robilem w domu robilem akcje eliminacja marnotrawstwa energii i zbadalem wszystkie podlaczone urzadzenia ile biora energii. Akurat ladowarki do telefonu biora naprawde malo pare mA natomiast np dekoder do cyfry zjada w stanie spoczynku tyle samo co jak jest aktywny ponad 200 mA

  • 0

    43. ~igorie  2007-05-13 20:41:13  host: nat-83.ghnet.pl

    w benq-siemens EF71 bardzo dobrze alert sie sprawdza i wbrew pozorom jest to rzecz bardzo przydatna . . .

  • 0

    44. ~Stefan  2007-05-14 23:10:57  host: agh228.internetdsl.tpnet.pl

    A ja chce gwiazdke z nieba. Dajcie to jako news.

Dodaj swoją opinię