Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nokia chce czytać maile pracowników

Nokia chce czytać maile pracowników

Q! 3 Lutego 2009 09:44

0 0

Nokia zagroziła, że jeśli parlament nie uchwali proponowanych przez nią zmian w prawie telekomunikacyjnym, to jest ona gotowa wycofać się z rodzimego rynku. Wszystko za sprawą zbyt rygorystycznego prawa, które nie pozwala pracodawcom na kontrolowanie wiadomości wysyłanych przez pracowników z firmowych komputerów.

Cała sprawa zaczęła się kilka miesięcy temu, kiedy Nokia odkryła, że jeden z jej pracowników może przekazywać poufne dane konkurentowi, firmie Huawei. Miałoby się to odbywać za pomocą poczty elektronicznej. Jednak w świetle obowiązującego w Finlandii prawa pracodawca nie ma możliwości kontrolowania maili pracowników. W związku z tym Nokia ma związane ręce jeśli chodzi o rozwiązanie tak poważnego problemu. Przynajmniej oficjalnie.

Jak podała lokalna gazeta, Helsingin Sanomat, Nokia miała przygotować pakiet zmian w prawie telekomunikacyjnym nazwanych Lex Nokia. Według niego pracodawcy mieliby możliwość zbierania takich informacji o wiadomościach e-mail jak nadawca i odbiorca listu, wielkość wiadomości oraz załącznika, a także "inne dane z nimi związane". Według anonimowego informatora Nokia miała mocno lobbować nad wprowadzeniem proponowanych przez siebie zmian. Jeśli takie poprawki nie zostałyby przyjęte, to miała ona zagrozić wycofaniem się z rynku fińskiego.
Gdyby tak się stało, to mogłoby to oznaczać poważny cios dla fińskiej gospodarki. Każdego roku Nokia wpłaca do budżetu państwa około 1,3 mld euro z tytułu podatków. Daje również pracę około 16 tysiącom osób.

Rzecznik prasowy Nokii, Arja Suominen, stwierdziła, że jej firma nigdy nie naciskała na rząd jeśli chodzi o wprowadzenie lub nowelizację jakiegokolwiek prawa. Natomiast doniesienia prasowe skomentowała jako będące wynikiem pomyłki oraz nieporozumienia.

Źródło tekstu: arstechnica.com, wł     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 0

  1. ~Templariusz  2009-02-03 10:16:02  host: staticline23090.toya.net.pl

  OMG :D

 • 0

  2. ~cocoflannel  2009-02-03 11:35:59  host: 77-253-166-75.adsl.inetia.pl

  Fajnie ;D

 • 0

  3. ~MIna  2009-02-03 11:46:42  host: gpmtib-2638cda8.mt.gov.pl

  to się dopiero nazywa lobbing.

 • 0

  4.  2009-02-03 11:55:39

  Nokia zamiast zmieniać prawo dostosowałaby swoją strukturę informatyczną i problem zostałby rozwiązany. Robi się to tak: 1) Konfigurujesz sieć, żeby nie wypuszczała e-maili innych niż przez serwer poczty wychodzącej Nokia. 2) Dajesz nakaz pracownikom, żeby w polu DW dawali adres cenzura małpka et cetera 3) Konfigurujesz sendmaila lub exchange, że każdy wychodzący mail bez tego DW wracałby do nadawcy. 4) blokujesz możliwość wysyłania poczty przez webmaila. Tym sposobem bez czytania maili jest możliwość ich czytania - poprzez dobrowolne wysłanie DW. Zasada dobrowolnego przymusu sprawia, że można monitorować cały ruch w poczcie. Proste? Takie rozwiązanie ma swoje wady, ale jako, że jest wymyślone "na kolanie" - można by je jakoś udoskonalić.

 • 0

  5. ~nyczaj100  2009-02-03 12:00:56  host: 078088224018.klc.vectranet.pl

  Faktem jest, że dla firm takich jak Nokia przekazywanie poufnych danych konkurencji jest palącym problemem. Moim zdaniem firmy powinny mieć prawo podglądania emaili pod warunkiem, że pracownik został o tym uprzedzony w chwili podpisywania kontraktu z firmą lub wprowadzenia w firmie takiego rozwiązania, jesli wcześniej go nie było. Inaczej jest to nielegalne działanie za plecami pracownika i powinno być karane. Moim zdaniem w każdym kraju prawo powinno tą sprawę raz na zawsze jasno uregulować z korzyścią dla obu stron (obie strony pracodawca i pracownik znają oficjalne reguły gry a pracownik wie, co podpisuje). Swoją drogą Nokia i tak może być zmuszona do przeniesienia sporej części swojej firmy do tańszego kraju, najlepiej ze słabą walutą (korzyść przy eksporcie) i niższymi zarobkami. Zapraszamy do Polski.

 • 0

  6. ~n0kia  2009-02-03 12:15:39  host: dlo198.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Moim zdaniem firma lub jej właściciel powinien móc kontrolować pocztę wysyłaną z firmowych komputerów przez swoich pracowników. Powinno to być zapisane w umowie między pracodawcą a pracownikiem a nie regulowane przez odgórne zapisy. Poza tym wprowadzenie takiego przepisu na poziomie ustawy nie zatrzyma wycieku informacji, bo internet w pracy nie jest dziś jedynym punktem dostępu do sieci. Nielojalny pracownik może skopiować i wysłać poufne materiały z prywatnej komórki albo komputera domowego. Na to żadna ustawa nie pomoże. Po co więc ten szum? Pewnie po to żeby tego złapanego na gorącym uczynku pracownika przykładnie ukarać :)

 • 0

  7. ~Gal  2009-02-03 19:13:54  host: 83-238-149-243.ip.netia.com.pl

  Rok 1984 wita.

 • 0

  8. ~neo  2009-02-03 23:12:00  host: eml242.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Taaa, o wprowadzaniu nwo też pewnie nikt nic nie wie, samo się robi ;)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-31-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet