Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Niższy MTR dla Polkomtela i PTK Centertel

Niższy MTR dla Polkomtela i PTK Centertel

sirmark 1 Października 2008 16:26

0 0

UKE zobowiązał Polkomtel i PTK Centertel do dostosowania opłat z tytułu zakańczania połączeń głosowych w publicznych ruchomych sieciach telefonicznych.

W wydanych 30. września decyzjach zostały nałożone na obu operatorów następujące obowiązki:

1. Dostosowania stawki z tytułu zakańczania połączeń głosowych w publicznej ruchomej sieci telefonicznej (MTR) do poziomu 0,1677 zł/min., zgodnie z poniższym harmonogramem:
w okresie od 1. stycznia 2009 roku do 30. czerwca 2009 roku wysokość stawki wyniesie 0,2162 zł za minutę,
w okresie od 1. lipca 2009 r. stawka wyniesie 0,1677 zł za minutę.




2. Corocznego przedstawiania Prezesowi UKE uzasadnienia wysokości opłat MTR w oparciu o ponoszone koszty, na podstawie danych za ostatni zakończony rok obrotowy, nie później niż w terminie 120 dni kalendarzowych od zakończenia w/w roku.

Obu decyzjom UKE nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

Do tej pory obowiązujący harmonogram obniżania stawek MTR, o którym pisaliśmy w tej wiadomości, zakładał kolejna obniżkę stawki od 1. maja 2009 roku do poziomu 0,2775 zł/min. Natomiast stawka 0,2162 zł/min miała obowiązywać od 1. maja 2010r.

Źródło tekstu: UKE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3.  2008-10-01 16:37:12

    wlo: wszystko zależy od konkurencji, a tak dokładniej (moim zdaniem) od tego, co zrobi Play. Jak zjedzie z cenami, to reszta nie będzie miała wyjścia i będzie musiała doszlusować... Przy czym uwaga - spadek cen offnetowych z dużym prawdopodobieństwem będzie oznaczał wzrost onnetowych (tych "luzem", bo pojawią się pewnie jakieś duże pakiety minut do zakupu).

  • 0

    4.  2008-10-01 16:47:16

    A po co mają spaść ceny ? Po co operatorzy komórkowi mają konkurować ceną 'do innych' ze stacjonarnymi/VoIP ? Niech klient dzwoni na komórki ze stacjonarnego. Po co ma sie operatorom bilansować interkonekt skoro mogą mieć czysty zysk z połączeń F2M ?

  • 0

    5.  2008-10-01 17:08:44

    Leszek1979 - nie wiem, nie znam żadnych statystyk, ale nie sądzę by z tego był interes. Biorąc pod uwagę nasycenie komórkami, nie wydaje mi się, zęby ktokolwiek (mówię o skali) korzystał ze stacjonarnego dzwoniąc na komórkę ;-) Owszem - nie mówię, że wcale, bo np. moja teściowa nie ma komórki i wyboru nie ma jeśłi chce zadzwonić do mojej żony kiedy nie ma jej w domu, ale w większości pozostałych przypadków nie ma interesu z MTR-ów F2M ;-)

  • 0

    6.  2008-10-01 17:09:22

    Inna rzecz, że nie zawsze to co jest logiczne i ekonomicznie uzasadnione jest w Polsce normalne ;-)

  • 0

    7. ~kwistas  2008-10-01 17:14:58  host: w3cache.wignet.pl

    A dlaczego zniżka MTR nie dotyczy Ery???

  • 0

    8.  2008-10-01 17:18:36

    wlo: a duże korporacje? call-center?

  • 0

    9.  2008-10-01 17:19:26

    kwistas: obstawiam na 100%, że podobna decyzja dla PTC będzie w ciągu kilku najbliższych dni. Nie wiem z jakiego powodu jest opóźnienie - może to kwestie techniczne, może jakieś konsultacje, itp. Dziś rzecznik UKE był nieosiągalny.

  • 0

    10. ~kwistas  2008-10-01 17:20:12  host: w3cache.wignet.pl

    WitekT dzięki za info.

  • 0

    11.  2008-10-01 17:30:13

    Biedni operatorzy nie będą mogli przeżyć takich obniżek MTRów. To już nie to, co dawne 65gr netto. Chociaż ceny dla klientów nie muszą w ogóle spaść dzięki tym obniżkom. U mnie stawka cennikowa poza sieć nie zmieniła się, a MTR w tym czasie spadł z 65 do 33 gr netto. Co do zlikwidowania podziału na połączenia w sieci i poza sieć jestem jak najbardziej za. Płakać nie będę. W Austrii już od kilku lat można płacić 20gr/min wszędzie. Nie wiadomo tylko, czy infrastruktura operatorów wytrzymałaby tak niskie ceny, bo komórki dopiero by się rozdzwoniły.

  • 0

    12.  2008-10-01 17:41:58

    @ WitekT - czyli dla Ery moze być za kilka dni. A co z Play? Zostanie tak jak jest, około 0,55, czy też coś zmienią?

  • 0

    13.  2008-10-01 17:43:36

    wiklef: to już pewności nie mam, ale obstawiam, że stawka też poleci w dół - może nawet procentowo ciut więcej niż dla starej trójcy, bo DOCELOWO, za ileś lat, stawki mają się wyrównać.

  • 0

    14. ~marcin444  2008-10-01 17:57:45  host: 83-145-185-31.cable-modem.tkk.net.pl

    **WitekT a czy coś piszczy w trawie na temat zmian w TT??

  • 0

    15.  2008-10-01 18:00:59

    11: No jak to komórki by sie rozdzwoniły ? Przecież operatorzy licząc swoje 'straty' z powodu FCTów nie dają po sobie poznać jak irracjonalne jest założenie że klient wydzowni tyle samo minut niezależnie czy stawka za minutę wynosi 5, 10, 20, 40 czy też 80gr. Wobec tego użalanie się że spadek stawki detalicznej spowoduje większe obciążenie sieci byłby czystą hipokryzją...

  • 0

    16.  2008-10-01 18:24:58

    WitekT - no OK...

  • 0

    17.  2008-10-01 18:28:55

    Chociaż powiem Ci, ze w firmach już mają rozwiązania pozwlające na oszczędności - korzystają z bramek. Tak samo centra - jeśli dzwonią na komórkę, to z reguły także z komórek. Np. firmy ankieterskie - te największe - chyba ze wszystkich do mnie już dzwonili i jeśli na komórkę, to zawsze z prefiksem mojej sieci ;-)

  • 0

    18. ~kwistas  2008-10-01 19:34:59  host: w3cache.wignet.pl

    Tak przy okazji gratulacje dla UKE. :)

  • 0

    19. ~nick  2008-10-01 21:10:05  host: cbc159.neoplus.adsl.tpnet.pl

    11. Tomek_19 - zmien to co masz obecnie na MK i problem sam się rozwiąże.

  • 0

    20. ~Tyler  2008-10-01 21:21:32  host: adbn91.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tego MTR powinno wogole nie byc.. Suma summarum i tak sie wszystko bilansuje.

  • 0

    21.  2008-10-01 23:09:26

    Tyler - wtedy płaciłoby się za rozmowy przychodzące. Szykuje się rewolucja w cennikach - o ile operatorzy nie wymyślą jakichś nowych praktyk. Zawsze przecież można wrócić do naliczania minutowego i abonamentów bez minut w zestawie... Jakby nie było zielone światło mają teraz wirtualni - korzystając ze zwyczajowego marazmu trójcy mogą szybką akcją przechwycić trochę klientów.

  • 0

    22.  2008-10-02 08:58:11

    LuiN - ja jestem za. Za abonamentami bez minut i oczywiście z taktowaniem przyjętym w kraju obecnie jako standard - sekundowym. Abonament mógłby pokrywać cenę tego co teraz w cenniku piszą "w ramach abonamentu" ;-)

Dodaj swoją opinię