Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Niszowy VoIP

Niszowy VoIP

LuiN 26 Czerwca 2008 07:56

0 0

Na razie tylko 1% Polaków regularnie dzwoni przez sieć. Tymczasem w Unii Europejskiej z tych usług telekomunikacyjnych korzysta już 13% gospodarstw domowych - pisze Rzeczpospolita.

Według zaprezentowanych wczoraj badań TNS OBOP, aż 61% przebadanych w 2007 roku Polaków nie wie, czym jest telefonia internetowa i jak z niej korzystać. To i tak duży postęp w stosunku do 2006 roku kiedy ten wskaźnik wynosił aż 88%. Telefonia internetowa znacznie lepiej ma się w Europie Zachodniej. Tam wskaźnik penetracji VoIP wyniósł 13%. Prognozy firmy TeleGeography zapowiadają wzrost aż do 40%. w 2011 roku.




By rozruszać polski rynek, operatorzy będą oferować coraz więcej usług dodanych. Nowym trendem ma być m.in. przekształcenie części firm VoIP w wirtualnych operatorów komórkowych (MVNO). Trudno się jednak spodziewać, by wirtualne usługi komórkowe pociągnęły w górę firmy VoIP - ich udział w rynku komórkowym nie przekroczył 0,1%.

Według badania MSI Indeks z listopada 2006 roku z technologii VoIP korzysta około 23% małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Z kolei wg danych firmy Infonetics Research w Europie ten wskaźnik wynosi około 37% i ma wzrastać.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 63
  • 0

    44. ~  2008-06-26 10:01:52  host: abpp114.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Możesz zawiesić linię, koszt 21,35zł za miesiąc. Więc za stacjonarke wychodzi ponad dwie dychy.

  • 0

    45. ~:))  2008-06-26 10:10:13  host: chello089076161248.chello.pl

    rozgorzała tu jakaś dziwna wojna na temat jakości połączeń VOIP - teoretycznie to działa dobrze nawet przy wolnym internecie - ale tu nawet nie chodzi o szybkość - każdy może sobie sprawdzić połączenie na http://myspeed.visualware.com/voip/index.html i będzie wiedział czy może bez problemów rozmawiać. Nonoh ma połączenia na komórki w Polsce za 2centy, czyli nawet to się opłaca. Ogólnie Betamax (ja mam VoipDiscount) jest bezproblemowy - jedyne to brak obsługi, ale można to wliczyć w śmiesznie niską cenę. Polecam kupić bramkę z routerem, wtedy nie trzeba włączać komputera, a Skype to chyba jest taki sobie - polecam Betamaxy - 5E na 4 miesiące, wolne godziny rozmów, itd... Można nawet załatwić sobie darmowy numer dostępowy w innym kraju.

  • 0

    46.  2008-06-26 10:26:42

    #43 vari a abonament socjalny + orange freedom nie wyjdzie taniej ? Luin w #39 świetnie to opisał. Dodam że np. w prepaidzie Orange POP można wykupić rozmowy z numerem stacjonarnym za 3 gr. do tego w/w skype i mamy tani stacjonarny wszędzie.

  • 0

    47.  2008-06-26 15:12:59

    #41 i 42: kombinujesz jak koń pod górę. Po co kupować telefon voip jak można kupić bramkę i podpiąć dotychczas używany telefon stacjonarny. Ale jak się lubi przepłacać...

  • 0

    48.  2008-06-26 16:20:18

    TP wycofuje/la abo socjalny. teraz juz tylko wybrancy beda mogli miec tansza stacjonarke. wszystko sprowadza sie tu do lacza internetowego. ja od swojego operatora internetowego mam lacze 1,5mb (w nocy 3mb) za 63zl + 60minut via VoIP (takt 1s/1s) z numerem geograficznym (biore bramke podlaczam w argentynie, a i tak mam ten sam numer) z dzierzawa bramki Linksys SPA2102 za 25zl. nie bawie sie w doladowania, ani pamietanie czy w tym miesiacu juz ladowalem czy nie. co do VoIP przez skype to wszystko fajnie, ale koszt bramek mnie przeraza...

  • 0

    49. ~Koval  2008-06-26 16:26:57  host: gmq162.internetdsl.tpnet.pl

    Pytanie do znawców i fachowców ;) Czy na iPlusie 3G możliwe jest korzystanie z Voipa?

  • 0

    50. ~Forsaken  2008-06-26 18:39:08  host: chello089076208121.chello.pl

    Co do numerów 0800 lub 0801 to można wykorzystać operatora krajowego np. Actio. Bramki Voip są tanie np Fritz 7050 koszt 200zł na Allegro a do Neostrady Siemens SX541 za 220zł. Cały czas sprzęt tanieje. A co do połaczeń wybrany klon Betamaxa i za 5 lub 10 Euro 120 darmowych dni i 300 minut na 7dni za darmo na stajonarki w kraju i za granice. Po co przeplacać

  • 0

    51.  2008-06-26 18:43:19

    #49 - mozliwe to i moze jest, gorzej moze byc z jakosci i stabilnoscia takiego rozwiazania... przez komputer to jeszcze maly wydatek, ale jakbys chcial podlaczyc to wszystko przez bramke VoIP bez ingerencji komputera i podlaczyc stacjonarny telefon, to moze sie to okazac kosztowna zabawa... router na karte sim + bramka voip... przynajmniej tak ja to widze. taniej wyjdzie sobie karte iPlusa wstawic do telefonu i zainstalowac na nim Fringa ;)

  • 0

    52.  2008-06-26 19:07:57

    @thonka: koszt bramek Cię przeraża..? Linksys 'jakiś tam' jest już za 100 zł - nie pamietam co to za model ale jest on najbardzej popularny.

  • 0

    53.  2008-06-26 19:12:23

    #52 - pytanie czy jest to bramka, ktora wspolpracuje jednoczesnie z SIP i Skype...

  • 0

    54. ~  2008-06-26 23:05:11  host: chello089076009016.chello.pl

    Bramki sipowskie nie współpracują ze skype.

  • 0

    55.  2008-06-26 23:48:40

    marcinb - w moim przypadku 100 zł różnicy nie jest żadną przeszkodą ;-)

  • 0

    56.  2008-06-26 23:51:50

    #54 no wiec wlasnie dlatego przerazaja mnie ceny... bo jak mam brac bramke SIP i do tego kupowac osobny telefonik na skype to troche sie to nie oplaca.

  • 0

    57.  2008-06-27 02:08:34

    56: Jak mam używać Skype opartego na jakimś niejawnym protokole to mi sie niedobrze robi, więc problem się sam rozwiązuje ;). A co do bramki to chciałem mieć do Net24 modem z interfejsem Ethernet i jak miałem wybierać między jakimś Pentagramem a droższym o ~35zł poniemieckim Fritz!Boxem z Alledrogo to wybrałem tą drugą opcję i teraz mogę sobie skonfigurować do 10 kont SIP pracujących jednocześnie, pewnie w życiu tylu kont nie skonfiguruję. A co do oszczędności to wychodzi 14.64zł/m-c na obniżce samego abo standardowy->socjalny plus oszczędność na połączeniach na komórki (teraz za połączenia na komórki są pobierane socjalne jednostki - z reguły wystarczają - wcześniej było to liczone ponad abonament) plus oszczędność na połaczeniach za granicę - w najgorszym przypadku 30gr/min oszczędności (wcześniej były połączenia przez 07081 - 35gr/min - a teraz przez betamaxa - max 5gr/min). Czyli na samych rachunkach z TP dopłata do bramki zwraca się po 2 miesiącach.

  • 0

    58. ~  2008-06-27 12:20:20  host: p01-10.opera-mini.net

    Pantg. Niby wiem, że istnieje coś takiego, jak skype, czy inne bardzo1tanie rozmowy via internet, ale komputera nigdy nie miałem, a internet przeglądam tylko w komórce siemens cx65 przez minioperę i gprs, a o edge i 3G to mogę tylko pomarzyć, dlatego może z tej całej waszej dyskusji nic nie zrozumiałem, a wasze argumenty i wywody były dla mnie, jak jakaś czarną magia

  • 0

    59.  2008-06-27 19:05:00

    A ja kocham VoIP dzieki niemu dzownie za prawie free po calym swiecie. Pod jednym kontem ustawilem 4 rozne numery (2xPL, UK, USA) tak wiec kazdy znajomy dzwoni do mnie lokalnie. Genialna sprawa:)

  • 0

    60. ~  2008-06-29 21:35:44  host: host-ip182-199.crowley.pl

    Polecam Freeconet. Sprawdzcie sobie w google.

  • 0

    61.  2008-07-01 16:16:37

    @45 chyba jesteś reselerem betamaxa (w którymś wcieleniu) że go tak zachwalasz. Niestety lektura grupy dyskusyjnej alt.pl.voip dostarcza regularnie okazji do poczytania wątków "pt. betamax nie działa" "nie mogę się dodzwonic". Są regularne problemy z dzwoniem przez niego w godzinach urzędowych, potem się sytuacja poprawia. Betamax owszem może być ok, dla kogoś kto na pierwszym miejscu stawia oszczędności, na drugim i trzecim też oszczędności a dopiero w dalszej perspektywie interesuje go jakość połączeń i niezawodność usług. Przy takim założeniu jest ok, i jest naprawdę cenowo praktycznie bezkonkurencyjny, no ale do poważniejszych celów stopień zawodności jest zbyt wysoki.

  • 0

    62.  2008-08-09 22:38:35

    #46: w POPie są ograniczenia, cytuję regulamin: "W ramach usługi mozna wykonywac połaczenia głosowe z jednym, dwoma lub trzema wybranymi numerami w Orange i z numerami stacjonarnymi pod warunkiem, ze pod tymi numerami połaczenie bedzie bezposrednio odbierał odbiorca komunikatu (osoba, z która Uzytkownik korzystajacy z Usługi prowadzi rozmowe za pomoca połaczenia głosowego). Niedozwolone jest natomiast wykonywanie przez Uzytkownika połaczen z wybranym numerem w przypadku, gdy połaczenie poprzez ten numer bedzie przekierowane dalej, czy to za pomoca innego połaczenia głosowego, czy tez metoda przesyłania głosu w formie transmisji danych (Voice Over Internet Protocol)."

  • 0

    63. ~wojtek  2009-01-06 14:51:33  host: 211-161.prospect.pl

    Ja korzystam z telefoni voip ale jakość rozmowy taka sobie. Zależy od dostawcy internetowego jak jest przpustowość. Jak nie ma internetu to telefonu też nie ma.

Dodaj swoją opinię