Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości NIK o stacjach bazowych telefonii komórkowej

NIK o stacjach bazowych telefonii komórkowej

orson_dzi 31 Grudnia 2015 11:51

14 3

Niejasne przepisy sprawiły, że część stacji bazowych telefonii komórkowej funkcjonowała bez analizy ich oddziaływania na sąsiednie nieruchomości. W ocenie NIK obowiązujące regulacje prawne nie gwarantują także należytego badania wpływu na zdrowie i jakość życia mieszkańców działających już anten, nawet w przypadkach wielokrotnego zwiększania mocy nadawanego sygnału.

Najwyższa Izba Kontroli zbadała postępowania administracyjne dotyczące lokalizacji, budowy, rozbudowy i instalacji stacji komórkowych, a także to w jaki sposób spełniano standardy ochrony środowiska związane z emisją promieniowania elektromagnetycznego. Kontrola objęła postępowania w wybranych urzędach trzech miast (Krakowa, Warszawy i Lublina) w latach 2009-2014.

Z powodu nieprecyzyjnych przepisów Prawa budowlanego skontrolowane urzędy prowadziły analizy oddziaływania stacji bazowych na sąsiednie budynki tylko w przypadku budowy nowych anten. Takie kontrole nie były prowadzone w momencie zwiększania mocy (nawet o 800%) istniejących już nadajników, ponieważ w świetle aktualnych przepisów nie ma ku temu podstaw. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku budowy masztów, których wysokość nie przekracza trzech metrów, ponieważ na ich postawienie nie jest nawet potrzebne pozwolenie na budowę.




NIK zauważa też, że przedstawiane przez operatorów dokumentacje wyników pomiarów pól elektromagnetycznych nie zawsze zawierały wszystkie niezbędne informacje. Pomimo tego, do czasu wprowadzenia zgłoszeń środowiskowych w 2011 roku urzędy nie wnosiły żadnych zastrzeżeń, opierając się głównie na autorytecie firm. Dodatkowo obecne przepisy nie regulują w jakiej formie mają być prezentowane wyniki pomiarów pól elektromagnetycznych, a urzędy nie mają obowiązku przeprowadzać oceny oddziaływania stacji bazowych na środowisko.

W związku z ustaleniami kontroli NIK wnioskuje o pilne podjęcie inicjatywy legislacyjnej, aby jednoznacznie i kategorycznie doprecyzować procedury budowy stacji telefonii komórkowych i określić warunki ich powstawania, zwłaszcza pod kątem szeroko rozumianego bezpieczeństwa ludzi i środowiska.

Źródło tekstu: Najwyższa Izba Kontroli     

Dodaj do:

Tagi: bts | najwyższa izba kontroli | nik

w sumie: 77
  • 0

    58. ~Co2  2015-12-31 21:47:30  host: n07-03-03.opera-mini.net

    @57 a wiec przy podanych mocach ktora jest doprowadzana do anten o charakterystyce dookolnej (w miescie) nalezy ja podzielic na 360. To bedzie jako moc "w danym punkcie odbioru" Tu nalezy w punkcie odbioru uwzglednic: sygnal odbity od innych budowli, w fazie dodatniej i fazie ujemnej. W tym punkcie dopiero mamy realne natezenie sygnalu. Na terenach otwartych, glownym srodowiskiem zaklocajacym poziom sygnalu w punkcie odbiorunalezy dodac zjawisko Doplera. Tyle pokrotce!!!! W czasie dopowadzania sygnalu kablem do urzadzenia nalezy brac pod uwage!!! WFB!!!!

  • -3

    59. ~Megarus  2016-01-01 12:41:15  host: 87-207-102-207.dynamic.chello.pl

    A ja powiem tak - habababa?

  • 1

    60. ~Calm7  2016-01-01 16:05:33  host: aaut34.neoplus.adsl.tpnet.pl

    U nas w okolicy zmniejszyli jakość nadawanego sygnału, zasięg z pięciu kresek,został zmniejszony do 1-2 kresek.

  • 1

    61. ~Ola  2016-01-01 16:18:49  host: 212.180.199.114

    Nie ma zasiegu zle, stacja i zasieg zle... moze kabel i modem 54kbps

  • 1

    62.  2016-01-01 17:15:37

    @57 tylko czy te 120W to moc stopnia końcowego czy moc wypluta w eter wynikająca z zysku zespołu anten?
    Coś na wzór podawanych mocy emisyjnych nadajników radiofonii UKF czy telewizji. Gdzie np. sam nadajnik ma stopień końcowy realnej mocy kilka kW, a moc emitowana z zespołu kilkudziesięciu anten na każdą z 4 stron podają np. 60kW czyli pomnożenie mocy wynikające z zysku stosu anten nadawczych.

  • -1

    63.  2016-01-01 17:45:10

    jedrek - w przepisach OŚ dot. ocen oddziaływania mówi się o równoważnej mocy promieniowanej izotropowo wyznaczonej dla jednej anteny.
    Dodam, że to w celu wyznaczenia progów, od których zależy kwalifikacja przedsięwzięcia i "sposób postępowania" w procesie inwestycyjnym - bo jest oprócz samej mocy mowa o odległościach miejsc dostępnych dla ludzi.

  • 0

    64. ~  2016-01-01 18:21:33  host: 107-178-47-57.IP.cloudmosa.com

    O co innego pyta

  • 1

    65.  2016-01-01 20:00:12

    120W - to moc nadawcza, do tego dochodzi jeszcze mała strata na kablu i zysk anten. Wtedy robią się z tego tysiące EIRP.

  • -3

    66. ~  2016-01-01 20:13:29  host: 178-37-229-251.adsl.inetia.pl

    A playOwce jak zwykle boli d...a.

    @Kryniczanin "Sąsiadowi nic do tego" - jestes fenomenalnie glupi. Typowy leming.

  • -1

    67.  2016-01-01 20:34:37

    @36 Kryniczanin - miałem nadzieję, że zaczniesz w końcu od jakiś postanowień noworocznych i zaczniesz czytać ze zrozumieniem. Gdzie ja napisałem, że w miastach nie ma ciemnoty? Czego nie rozumiesz w słowie "przeważnie"? Zarówno tu i tu są pod tym względem ciemni ludzie, z tym, że w mieście jest łatwiej postawić nadajnik niż na prowincji.

  • 0

    68.  2016-01-01 21:08:56

    @48 Tak prawo budowlane mamy porąbane. Nawet jak chcesz rozebrać stary garaż, musisz dostać na to zgodę. Ale bez przegięcia z tym - mogę budować co chcę. Wyobraź sobie sytuację, że kupujesz sobie działkę a niej budujesz sobie wymarzony domek. Obok Ciebie ktoś też kupuje działkę. Ty zadowolony, cisza spokój, świeże powietrze, dzieci latają po Twojej działce. Ale Twój sąsiad - buduje dom publiczny. Więc Twoje dzieci przez Twój płot widzą sobie panny lekkich obyczajów. Z drugiej strony Twojego domu drugi sąsiad - magazyn a tam składuje niebezpieczne związki, które Twoje idealne świeże powietrze zanieczyszcza a Ty wąchasz opary jakiś rakotwórczych związków. Albo - budujesz chatę na jakimś wzgórzu z pięknym zachodem słońca. Wieczorami sobie siadasz na swoim tarasie z zimnym piwkiem i podziwiasz widoki zachodu słońca. A w ten - ktoś obok kupuje działkę i buduje wielki biurowiec na 30 piętek i zasłania Ci widok.
    Prawo nasze jest porąbane ale nie może być wolnej amerykanki. Nie słuchaj Cejrowskiego :) Jestem również za wolnością ale jakiś proste przepisy, powtarzam proste muszą być. Na przykład plan zagospodarowania , o tym co na danym terenie możesz wybudować. Ale jak już kupisz, to w ramach tych przepisów budujesz co chcesz i nie musisz latać o pozwolenie na budowę. Byle tylko nie zaprzeczało planowi i nie przekraczało prawa. A dzisiaj - to jest masakra.

  • 0

    69.  2016-01-02 08:20:49

    Cześć Halset Szczęśliwego Nowego Roku.

    Co do domu publicznego - w Krynicy wybudowano nowy ogólniak i znajdował się obok burdelu i nie było źle. Nie żartuję rok 2002 :-)

  • 0

    70. ~Mamma mija  2016-01-02 09:01:28  host: user-94-254-193-10.play-internet.pl

    @69. Czy moge tam chodzic i do szkoly i do burdelu. Jestem bardzo zainteresowana!!!! Mam juz 15 i pol lat

  • 1

    71.  2016-01-02 10:28:04

    Witam w Nowym Roku i życzę wszystkim samych serdeczności. ;-) Co do tych nieszczęsnych masztów, to myślę sobie, że mogłyby być one obowiązkowo ujęte w planie zagospodarowania przestrzennego każdej miejscowości. Tak jak muszą być wykonane inne media - sieć energetyczna, woda, kanalizacja, gaz, tak nadajniki GSM, lub ich grupa, jeśli wymagają tego warunki, powinny zostać zaprojektowane i zlokalizowane tak, by zapewnić odpowiednie pokrycie danego terenu, a jednocześnie nie generowały zbyt wysokich natężeń pola elektromagnetycznego. Posunąłbym się nawet do specustawy, by wyeliminować irracjonalne zachowania niektórych miejscowych głupków, którym nawet woda promieniuje. ;-) Generalnie wolę więcej masztów, ale z mniejszą mocą, no ale to kosztuje. Może kiedyś ludzie dojrzeją do takich rozwiązań.

  • -2

    72. ~  2016-01-02 11:14:46  host: user-94-254-192-78.play-internet.pl

    @71 a kiedy bedzie odbior tylko calkowicie satelitarny - warto tez o tym wspomniec - nie bedziemy uzywac masztow

  • -1

    73. ~Brawo Ty  2016-01-02 11:30:29  host: apn-31-2-33-5.dynamic.gprs.plus.pl

    Happy New Year 2016!

  • 0

    74. ~  2016-01-02 11:40:45  host: user-94-254-192-35.play-internet.pl

    @73
    Thank's for You. The same for You and Family

  • 2

    75.  2016-01-02 11:47:45

    72 - a co z przepustowością takich łącz- pomyślałeś o tym?

  • 0

    76. ~  2016-01-02 12:00:33  host: user-94-254-192-35.play-internet.pl

    @75. Toms
    Ja tak tylko wspomnialem luzem. Jesli chodzi o techniczna realizacje satelitarnego Internetu, to juz tutaj na Telepolis sa takie oferty w atrakcyjnych cenach.
    Nie zmienia to faktu, ze przepustowosc aktualnie uzywanych systemow wojskowych, pomiarowych kosmosu, pomiaru promieniowania Globu jest taka, ze wymienienie liczb mija sie z celem.
    Pozostaje tylko problem oplat i kiedy bedzie za darmo. Zdrowienka Zycze w 2016

  • -1

    77.  2016-01-02 15:08:52

    toms - a jak to ustalić, gdzie taki maszt na instalację telekomunikacyjną będzie potrzebny danemu operatorowi? Kto zapłaci za analizę? Może jeśli gmina by taki masz - na wynajem - postawiła... Tylko kto za to zapłaci, jeśli nie ma i nie będzie cienia pewności, zę ktokolwiek swoją instalację na nim powiesi? Łatwo się mówi...

Dodaj swoją opinię