Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nieszkodliwe komórki

Nieszkodliwe komórki

Q! 9 Grudnia 2009 09:20

0 0

Według najnowszych wyników badań zaprezentowanych przez duńskich naukowców, brak jest podstaw do stwierdzenia zależności pomiędzy korzystaniem z telefonów komórkowych, a wzrostem zachorowań na raka mózgu.

Duńscy naukowcy przyglądnęli się prawie 60 tys. przypadków zachorowań na raka mózgu w Skandynawii w latach 1974 - 2003 wśród osób w wieku od 20 do 79 lat. W badanym okresie naukowcy rzeczywiście zauważyli niewielki wzrost liczby zachorowań, jednak dotyczyło to głównie osób w wieku od 60. do 79. roku życia, którzy statystycznie znacznie mniej korzystają z telefonów komórkowych, niż osoby młodsze.

Od 1974 do 2003 roku ogólna zachorowalność na raka mózgu wśród mieszkańców Skandynawii pozostała na tym samym poziomie lub nieznacznie wzrosła. Podobnie było od chwili szerszego wprowadzenia na rynek telefonów komórkowych, co miało miejsce w roku 1998. Od tego momentu naukowcy nie dostrzegli wyraźnego wzrostu zachorowalności na ten nowotwór.




Jednak jak sami zauważają, 5 lat, których dotyczyło badanie, może być zbyt krótkim okresem na stwierdzenie, czy istnieje zależność pomiędzy opisywanymi zjawiskami. Również 10 lat, według nich, może być zbyt mało, aby stwierdzić, czy rzeczywiście korzystanie z telefonów komórkowych jest całkowicie bezpieczne dla mózgu człowieka.

Podobnego zdania jest Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) która twierdzi, że zbyt intensywne korzystanie z telefonów komórkowych może mieć wpływ na zdrowie człowieka.

Źródło tekstu: guardian, wł     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5. ~  2009-12-09 10:15:45  host: chello089078095014.chello.pl

    @1, a ucho robi się czerwone, bo po 20 minutach zaczyna ci odparowywać mózg :0

  • 0

    6. ~ziom  2009-12-09 10:20:44  host: 94.254.134.230

    20 minut przez komórkę? Chłopie, co za rozrzutność;) Jaki ty masz abonament?

  • 0

    7.  2009-12-09 10:25:08

    1: bo akumulator się bardzo szybko rozładowuje.

  • 0

    8. ~Alek  2009-12-09 11:07:36  host: 87-204-23-227.ip.netia.com.pl

    @1: Widocznie przez komórkę kłamiesz, dlatego płoną Ci uszy...

  • 0

    9.  2009-12-09 11:14:32

    @1: a dlaczego ja nie mam podobnego efektu? @6: a co dziwnego w 20 minutach? Mi zdarzały się 2-3 godzinne, nieprzerwane rozmowy. Czasami kilka razy dziennie.

  • 0

    10. ~  2009-12-09 11:17:32  host: chello087206062135.chello.pl

    a jaka organizacja upubliczniłaby wiadomość, że komórki są szkodliwe? nikt na świecie nie odważy się, a Ci co udowadniali powyższe tezy, zostali zmieszani z błotem. Obecne komórki są mniej szkodliwe niż pierwsze prototypy (spróbujcie dotrzeć do statystyk ilu ludzi co testowało pierwsze komórki już zmarło- a nie byli to starzy ludzie)

  • 0

    11. ~  2009-12-09 11:20:35  host: 213-92-154-135.serv-net.pl

    ze komorka szkodzi to wiadomo, a jak ktos dziennie rozmawia godzinami to tylko wspolczuc podobnie jak palaczom.

  • 0

    12. ~Alek  2009-12-09 11:28:59  host: 87-204-23-227.ip.netia.com.pl

    Pies sąsiadki zdechł po tym jak zadławił się jej Motorolą (z klapką). Wniosek: nowoczesne komórki też szkodzą...

  • 0

    13. ~Pies_sąsiadki  2009-12-09 11:51:36  host: cin25.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Hau! Hau! Wrrr! Hau! ------- Po przepuszczeniu tego przez google translate: On kłamie! Jem Chappi i dalej żyję!

  • 0

    14. ~trek  2009-12-09 12:14:00  host: doo93.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nie ma co panikowac, w Polsce normy promieniowania są kilkanaście razy bardziej restrykcyjne niż na zachodzie. u nas zatem takie badania aby jeszcze lepiej wypadły

  • 0

    15. ~Kot_Sąsiadki  2009-12-09 13:11:01  host: chello089078230129.chello.pl

    Miauuuuuu, miau, miałł. Po przepuszczeniu przez google translate: "Wlasnie, ze sie zadlawil, sam to widzialem"

  • 0

    16. ~lpolityk  2009-12-09 14:23:07  host: h82-143-133-210-static.e-wro.net.pl

    Tytuł jest zły i logicznie nijak ma się do tekstu. Nie udowodniono, że telefony komórkowe wywołują choroby ale też nie udowodniono, że telefony komórkowe nie powodują raka mózgu. Przecież sami piszecie: "Jednak jak sami zauważają, 5 lat, których dotyczyło badanie, może być zbyt krótkim okresem na stwierdzenie, czy istnieje zależność pomiędzy opisywanymi zjawiskami. Również 10 lat, według nich, może być zbyt mało, aby stwierdzić, czy rzeczywiście korzystanie z telefonów komórkowych jest całkowicie bezpieczne dla mózgu człowieka."

  • 0

    17.  2009-12-09 14:28:55

    Hehe ;) No nieźli jesteście :) A tak serio w temacie to przy długich rozmowach miałem tak samo jak maniek, a rozmawiałem najdłużej 2,53min ;) Dlatego później kupiłem zestaw słuchawkowy (prosty, przewodowy) i już tego efektu nie było. Przy długaśnych rozmowach warto rozmawiać przez zestaw albo bluetooth bo faktycznie czacha dymi i moim zdaniem nie jest to obojętne dla organizmu. W początkach telefonii ktoś z rodziny przywiózł tel. ze Skandynawii (ceglasta Nokia w NMT). Jak próbowałem z niej dzwonić to aż skurczu mięśni twarzy dostałem! Więcej już jej nawet w rękach trzymać nie chciałem :)

  • 0

    18.  2009-12-09 14:29:59

    *miało być 2godz53min

  • 0

    19. ~  2009-12-09 15:12:50  host: v12-15.opera-mini.net

    Nokia 3210 daje efekt uczucia zawrotów glowy i 'ciezszej' glowy po stronie, po której trzymalo sie aparat przy dluzszej rozmowie. Dlatego nokia robi teraz anteny u dolu telefonu. Najlepsze sa telefony z klapka, np moja 6267, w czasie rozmowy antene mam w dolnej czesci szyi a nie przy uchu.

  • 0

    20.  2009-12-09 16:39:59

    19 - Zgadzam się. Ja też uważam, że najlepsze do rozmowy są telefony z klapką. Wygoda swoja drogą, ale nie czuć tego nieprzyjemnego ciepła przy uchu.

  • 0

    21. ~czarn  2009-12-09 18:08:01  host: 85-222-19-42.home.aster.pl

    @12 : dokładnie. Wychodzi na to że telefony z klapką są praktycznie śmiercionośne :D A tak zupełnie poważnie, ktoś z Was ma taki telefon? http://www.orange.pl/klienci_biz/50_wiecej_w_mix_/telefony/sony_ ericsson/sony_ericsson_w995?loyalty=24 Przyglądam mu się bliżej w ofercie orange, co myślicie?

  • 0

    22.  2009-12-09 18:37:46

    No tak, ale ludzie już tacy są szukają wszędzie zagrożeń nie patrząc na zagrożenia które są na co dzień dookoła nich, jak azbestowe materiały budowlane, kominy elektrowni i ciepłowni, spaliny, toksyczne jedzenie i inne rzeczy.

  • 0

    23. ~  2009-12-09 20:45:33  host: v07-06.opera-mini.net

    @22 i motloch spalajacy w piecach butelki, smieci i inne plastiki - smród jest na pól miasta

  • 0

    24. ~czarn  2009-12-10 17:11:13  host: 85-222-19-42.home.aster.pl

    no narescie jakies niezalezne dane/badania ... a to mi matka caly mozg przejadla, ze szkodzi mi komorka, bardziej szkodzi mi jej gadka, czasem tak juz sie gotuje, ze normalnie czajnik ;D ciekawe czy da rade uzyskac ten raport po badaniu? to moglby jej to przedstawic ze moja komoreczka Sony Ericsson W995 Walkman mi nie szkodzi, a tak btw czy ktos z was ma doswiadczenie z tym aparatem?

Dodaj swoją opinię