Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nieśmiertelny pomysł na KOT-a

Nieśmiertelny pomysł na KOT-a

sirmark 8 Sierpnia 2008 10:39

0 0

Jak bumerang, wraca pomysł konsolidacji aktywów telekomunikacyjnych związanych ze skarbem państwa. Pojawił się w kręgach rządowych i wśród osób związanych z KGHM, właścicielem Telefonii Dialog - pisze Puls Biznesu.

Prezes Dialogu oficjalnie wypowiadał się o konsolidacji kapitałowej. Możliwe cele akwizycji to Exatel, Telekomunikacja Kolejowa, MNI i Petrotel. Najbardziej realne jest przejęcie TK Telekom i Exatela, bo należą one do skarbu państwa, który chciałby się ich pozbyć — mówi cytowany przez gazetę Tomasz Misiak, senator Platformy.

Piotr Mazurkiewicz , nowy prezes Dialogu faktycznie sporo opowiadał o przejęciach. Na pytanie o konsolidację wymienionych przez senatora aktywów odpowiada wymijająco, że jest za wcześnie na jakiekolwiek szczegóły. Jak ustalił Puls Biznesu, Mazurkiewicz zaczął już wydeptywać ścieżki wśród rządzących.
Exatel ma małą wartość ze względu na słabe wyniki. Dialog powinien zwiększyć swoją wartość przed debiutem, by pozwolić KGHM na odpowiednią stopę zwrotu. Sieć szkieletowa Exatela przyda się Dialogowi. Aż się prosi o połączenie tych spółek - twierdzi senator Misiak.

Skąd się wziął pomysł konsolidacji? Wtajemniczeni mówią, że chodzi o wycenę Dialogu. KGHM wpompował w tę spółkę pieniądze kilkakrotnie przekraczające jej obecną wycenę (analitycy ING Securities niedawno wyceniali ją na 630 mln zł). Trudno jest więc ją sprzedać z zyskiem. Ale łatwo zwiększyć wycenę poprzez fuzję z innym podmiotem.

Konsolidacja telekomów powiązanych ze skarbem państwa pojawia się od czasów rządów SLD, który chciał stworzyć Krajowego Operatora Telekomunikacyjnego (KOT). Za każdym razem pomysł jest mocno krytykowana i za każdym razem znajduje zwolenników w kolejnej ekipie.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 0

  1. ~Brend  2008-08-08 10:53:16  host: 87-205-180-147.adsl.inetia.pl

  Literowka w ostatnim akapicie, (...) pomysł jest mocno krytykowanY (...)

 • 0

  2. ~  2008-08-08 12:11:41  host: gate-dialog-ekosystem.zgora.dialog.net.pl

  nie wiem czy to taki zły pomysł. połączenie tych dwóch spółek (działających na innych obszarach) moze pozwolić na zwiększenie konkurencyjności "nowego Dialogu" z TP.

 • 0

  3. ~kz1976  2008-08-08 14:52:11  host: gnr78.internetdsl.tpnet.pl

  krytykowany,a nie krytykowana. . .

 • 0

  4. ~  2008-08-08 16:14:37  host: f96-013.opera-mini.net

  Czy ja dobrze rozumiem ze rząd mial krajową Tepse którą sprzedali a teraz chca sobie zrobic drugiego "krajowego operatora"?

 • 0

  5.  2008-08-08 16:52:52

  #4: nie mają już czego sprzedawać i pewno na milionowe odprawki brakuje. Nie ma czym napędzić karuzeli stanowisk :)

 • 0

  6. ~get  2008-08-08 20:19:37  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

  hehe co ? już platformersom nie wystarczą wszystkie stołki w spółkach i we wszystkich spółkach zależnych ? może ciągle głodny stołków PSL się domaga kolejnych i muszą powołać KOT-a ? może ABW im pomoże w zajęciu spółek i zaaresztowaniu zarządów, potem już tylko nacjonalizacja, w końcu teraz takie akcje np. na "nieposłusznych" dziennikarzy (nie tych pro-rządowych z TVN-u) i różnych biznesmenów którzy nie chcą smarować, to normalka...

 • 0

  7. ~  2008-08-08 22:01:06  host: 213.199.238.50

  Jak dla mnie to dobry pomysł żeby Dialog połączył się z TkTelekom i Exatelem, ponieważ te dwie spółki posiadają rozległą infrastrukture na terenie całego kraju, czego właśnie Dialogowi brakuje, ale ten znów lepiej sobie radzi jeśli chodzi o sprzedaż w detalu. Przynajmniej będzie przeciwwaga do Netii które co chwila kogoś przejmuje, tylko szkoda że tym samym leci głównie na abonentów, bo jednak Tele2 to przede wszystkim pasożyt żyjący na kablach TPsa, a jeśli chodzi o Multimo to GTS Energis oddaje Netii jedynie użytkowników na łączach TP, bez żadnego kawałka kabla ;p A o infrastrukturze tych super spółek ethernetowych to już nawet szkoda gadac. Szkoda że sama Netia niezbyt jest skłonna inwestowac w nowe światłowody, co może przy szybkim pozyskiwaniu klientów w ramach BSA/WLR, a tymbardziej w przypadku rozpowszechnienia się LLU odbic się jej czkawką.

 • 0

  8. ~!!!!!!!!!!!  2008-08-09 12:52:18  host: 106.208.200.89.otvk.pl

  Dobrym pomysłem jest że Dialog połączy się TkTelekom i Exatelem ponieważ obie spółki mają własną rozległą sieć telekomunikacyjną i tym samym Dialog będzie mógł być bardziej niezależny od TPsa niż obecnie.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-235-183.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (10)

Archiwum Ankiet