Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Niepełnoletni, a rejestracja kart prepaid

Niepełnoletni, a rejestracja kart prepaid

sirmark 12 Lipca 2009 19:27

0 0

Ostatnio pisaliśmy, że Play wprowadził możliwość rejestracji usług prepaid dla niepełnoletnich użytkowników. Zapytaliśmy innych operatorów jak to wygląda u nich.



Dla przypomnienia, w Play rejestracji karty mogą dokonać niepełnoletni, którzy ukończyli 13 lat. Wymagany jest także dowód osobisty lub paszport, a jeśli takiego nie ma to rejestracji w imieniu osoby niepełnoletniej dokonać może jej opiekun prawny.

W Orange nie ma możliwości zarejestrowania prepaida przez osobę niepełnoletnią.




W Plusie rejestracji może dokonać każdy użytkownik. Rejestracja jest czynnością czysto techniczną, pozwalającą na identyfikację użytkownika przez operatora.

W sieci Era rejestracji może dokonać niepełnoletni, który posiada dowód osobisty lub paszport.

Czy masz zarejestrowanego prepaida?

Tak, wszystkie
29.12%
Tak, ale tylko wybrane karty
22.84%
Nie
41.39%
Nie wiem
6.66%

Wszystkich głosujących: 1051



Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 48
  • 0

    29.  2009-07-13 00:00:11

    @piokuk - nie wiem, co by wyszło z takiego zbadania sprawy przez UKE. W Niemczech jest obowiązkowa rejestracja karty SIM. Teoretycznie można ją zarejestrować na osobę od 16 roku życia, ale potrzebne jest wtedy tak czy siak pozwolenie od opiekuna prawnego. Dopiero po ukończeniu 18 roku życia dana osoba może rejestrować kartę na siebie. Tak przynajmniej wygląda to w teorii. Jak wygląda rejestracja w innych krajach UE dla osób poniżej 18 roku życia, nie wiem, ale na pewno nie tylko w Polsce jest z tym problem.

  • 0

    30.  2009-07-13 09:15:39

    Nie prawda! Wszystie sieci rejestrowały użytkownika nieletniego! Zarówno Plus, jak Idea/Orange i Era. Być może jakaś kontrola spowodowała, że nie rejestruja? Tego nie wiem, jednak - co mówi spec piokuk, osoba 13-letnia zgodnie z Kc ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Co do umów w drobnych bieżących sprawach się nie zgodzę, ze 13-letni mogą tylko... To może nawet 5-latek - chyba, ze przepisy się zmieniły a ja ich nie śledzę, jednak myślę, że to są inne przepisy Kc ciągle. Pytanie - do jakich umów zaliczają się dzisiaj umowy o świadczenie usługi telekomunikacyjnej w ofercie pre-paid?

  • 0

    31. ~mirekb  2009-07-13 09:19:24  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    dane osobowe będą krażyc miedzy mno,bankami,skarbówką i reszcie uprawnionych organów.stąd taki nacisk na rejestrację prepaid.to tylna furtka do rejestracji prepaid..wyjscie jest jedno:rejestrowac na siebie ile sie da.ja mam jak policzyłem od stycznia 2001 zarejestrowanych 9 nr z czego 7 to prepaid a 2 to mix.z którego dzwonie?jasne ze z play

  • 0

    32.  2009-07-13 09:21:32

    ~mem - może trzeba mieć przy rejestracji elektronicznej, ale przy wypełnieniu formularza papierowego wystarczy wpisać imię nazwisko i datę urodzenia ;-) I rejestrowali. Poza tym - moje dzieci np. miały na siebie porejestrowane prepaidy na paszport - a ten dokument niemowlę może już mieć. Nie wiem rzezywiście jak jest dzisiaj... Kluczowe jest pytanie do jakiej kategorii umów zalicza się umowe pre-paid. Orzecznictwo trzeba by przelecieć ;-)

  • 0

    33.  2009-07-13 09:25:39

    SirmarK - mógłbyś temat podrążyć, nie tylko u operatorów ;-) To ciekawy temat jest tak naprawdę... Czym jest zawarcie umowy w pre-paid, czym rejestracja... Ktomozę zawrzeć umowę, a kto może być zarejestrowany jako użytkownik? Kto jest storną umowy wówczas jeśli młodociany nie może a może być zarejestrowany - i skąd operator wie z kim ma umowę? Tak - to ciekawy temat...

  • 0

    34.  2009-07-13 09:27:15

    13-latki mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Pełny katalog spraw, w których mogą działać określa k.c. Te drobne, bieżące sprawy to tylko przykład jednej z nich. 5-latki też mogą, ale troszeczkę inaczej. Nie liczyłbym na jakiekolwiek orzecznictwo w tym zakresie :)

  • 0

    35.  2009-07-13 09:31:24

    Osobiście uważam, że kryterium wieku 13 lat i praw ograniczonych nie ma w tym miejscu zastosowania a Play chce być świętszy od papieża. Ja bym to zaliczył (korzystanie z pre-paid - szczególnie w dzisiejszych czasach) do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Czyli stałbym po stonie podejścia Plusa - chociaz nie wiem czy oni z takiego założenia właśnie wychodzą czy po prostu - rejestrują bo rejestrują ;-)

  • 0

    36.  2009-07-13 09:34:04

    piokuk - w wolnej chwili... możesz podać przepis Kc? bo ogólny o tych 13-latkach to - nomen omen - art. 13 chyba jest jak pamiętam (kilka lat temu czytałem to jak starszemu synowi konto zakładałem). Ale katalogu tych spraw nie zauważyłęm - może jakieś rozporządzenie?

  • 0

    37.  2009-07-13 09:46:03

    No coś Ty... Art. 17. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego. Art. 18. § 1. Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela. § 2. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może sama potwierdzić umowę po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych. § 3. Strona, która zawarła umowę z osobą ograniczoną w zdolności do czynności prawnych, nie może powoływać się na brak zgody jej przedstawiciela ustawowego. Może jednak wyznaczyć temu przedstawicielowi odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu. Art. 19. Jeżeli osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych dokonała sama jednostronnej czynności prawnej, do której ustawa wymaga zgody przedstawiciela ustawowego, czynność jest nieważna. Art. 20. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Art. 21. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że sąd opiekuńczy z ważnych powodów inaczej postanowi. Art. 22. Jeżeli przedstawiciel ustawowy osoby ograniczonej w zdolności do czynności prawnych oddał jej określone przedmioty majątkowe do swobodnego użytku, osoba ta uzyskuje pełną zdolność w zakresie czynności prawnych, które tych przedmiotów dotyczą. Wyjątek stanowią czynności prawne, do których dokonania nie wystarcza według ustawy zgoda przedstawiciela ustawowego.

  • 0

    38.  2009-07-13 09:48:09

    W sumie to jest dziwne - zakup startera za 10 złotych to NA PEWNO drobna, bieżąca sprawa życia codziennego. Operator powinien być jednak konsekwentny i zezwolić w takim wypadku na rejestrację iw konsekwencji dochodzenie swoich praw na wypadek nienależytego wykonania zobowiązania.

  • 0

    39.  2009-07-13 09:53:09

    piokuk - ok - al pamiętaj, ze tu jest mowa ciągle o 13-latkach ;-) Czy moze dotyczy to zarówno 13-latków (z ograniocznym prawem) jak i pozostałych nieletnich (czyli młodszych - bez żadnych praw), o których mowa w art. 14? 13-latków dotyczy art. 12 nie 13. ;-) - otworzyłem lexa ;-)

  • 0

    40.  2009-07-13 09:55:52

    zakup tak - ale zakup to nie umowa zauważ... wykonanie pierwszego połączenia jest umową o świadczenie usług... niepełnoletni są chronieni przepisem, ze usługa nie może krzywdzić osoby niezdolnej. A przecież 13-latki taką zdolność już posiadają.

  • 0

    41.  2009-07-13 09:56:54

    redaktorzy powinni rozwinąć temat - mnie ciekawi bardzo...

  • 0

    42. ~sven  2009-07-13 09:58:48  host: dok147.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wyszła "napinka" Playa, wprowadzili coś, co inni mają od dawna, ale sukces :)

  • 0

    43. ~Ben  2009-07-13 10:19:28  host: adlo72.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a na paszport polsatu da rade??

  • 0

    44.  2009-07-13 14:37:16

    sven: tu nie chodzi o napinke Playa. jesli dobrze kojarze to ich ktos mocno molestowal i domagal sie mozliwosci rejestracji przez osobe niepelnoletnia z godnie z prawem.. I klient doprowadzil do takiej mozliwosci.

  • 0

    45.  2009-07-13 14:41:16

    wlo: ja nie tylko u operatorow? a u kogo mam jeszcze pytac? sprzedawcow agd? ;) Wiesz. jakies odpowiedzi otrzymalem. Pozostaje teraz IMO tylko kwestia tego czy PR powiedzial dokonca prawde, oraz jakie tak naprawde procedury maja salony. W tym wzgledzie nie zajmuje sie tez sama rejestracja, bo tu mozna rozne procedury ominac i sie zarejestrowac, tylko w wielu wypadkach sama rejestracja na np. legitke, nie da stosownych uprawnien. I pamietajcie, ze procedury sie zmieniaja i to co bylo mozliwe 2 albo wiecej lat temu, teraz moze nie byc mozliwe i na odwrot. P.S. wybieram sie na urlop, i sprawe musze komus przekazac ;)

  • 0

    46.  2009-07-13 14:45:04

    u prawników zajmujących się tematem ;-) I nie o procedury bym pytał a o ich zgodność z prawem zywilnym obowiązującym w Polsce. Czy niepełnoletni w ogóle może zawrzeć umowę pre-paid? Prawo się nie zmienia tak często - procedury owszem bo sądo prawa przystosowywane - jeśłi są z nim niezgodne... O to mi chodzi a nie o to co i jak robią operatorzy.

  • 0

    47.  2009-07-13 14:45:54

    to, że ich ktoś cisnął to jedno, drugie, czy to zgodne z prawem. Wydaje się, że tak - o czym mówiłem wcześniej - więc dlaczego dotychczas łamai prawo?

  • 0

    48. ~Gabriela  2016-10-14 20:51:33  host: afmb247.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A zamiast dowodu czy paszportu może być legitymacja szkolna?

Dodaj swoją opinię