Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Niemcy: Vodafone planuje wyłączyć sieć 3G w 2020 roku

Niemcy: Vodafone planuje wyłączyć sieć 3G w 2020 roku

Isand 19 Listopada 2017 19:20

4 0

5g

Sieć 5G powoli nabiera realnych kształtów. A jak to zwykle bywa - coś się kończy, coś się zaczyna. Niedługo możemy być świadkami końca sieci 3G. Przynajmniej takie głosy płyną do nas z niemieckiego oddziału Vodafone.

Johan Wibergh (dyrektor technologiczny Vodafone) powiedział podczas Global Mobile Broadband Forum w Londynie, że sieć 3G nie okazała się sukcesem i na jej miejsce należy wprowadzić "coś nowego". Nowością ma być 5G. Wyłączenie sieci 3G ma nastąpić (orientacyjnie) w 2020 roku.




Vodafone już teraz pracuje przy użyciu technologii 5G. Ze wsparciem włoskiego rządu firma pracuje nad pokryciem regionu Mediolanu przy użyciu 120 stacji bazowych. Celem jest stuprocentowy dostęp do 5G w tym rejonie.

Trzeba pamiętać, że również Telekom Deutschland wspominał o wyłączeniu sieci 3G. Walter Goldenits mówił w marcu, że choć istnieją plany wyłączenia 3G, to nic podobnego nie grozi sieci 2G.

Źródło tekstu: golem.de, wł     

Dodaj do:

Tagi: 5g | 3g

w sumie: 56
  • -2

    38. ~  2017-11-19 22:36:27  host: user-94-254-145-89.play-internet.pl

    35, brednie to sam piszesz. Widać że zupełnie nie masz kontaktu z branżą poza tym co wyczytałem tutaj.
    Zajmowałeś się kiedykolwiek planowaniem siatki czy może znasz opinie osób zajmujących się tematem? Widać,że jesteś laikiem więc nie ma sensu dyskutować z takim.
    Jesteś pewien,że seria nie przedłuży? Od kogo ta informacja?

  • 2

    39.  2017-11-19 22:57:51

    oczywiście że nie przedłuży bo musiałby zapłacić tyle ile ostatnio było na licytacji którą sztucznie przedłużał przez fikcyjną firmę Net Net, ponad rok temu Witek o tym pisał artykuł http://tlp.is/fim

  • 2

    40. ~gość  2017-11-19 23:03:25  host: public-gprs169249.centertel.pl

    @39 No ale ignorantowi 38 tego nie wyjaśnisz, "planista" sieci wie swoje:-))))

  • 0

    41.  2017-11-19 23:43:10

    Play wyłączy pierwszy 2G rezygnując z roamingu lub obcinając go na max, reszta pójdzie za nim w kilka lat. Niby niemożliwe. W 2012 też nikt nie myślał, że nowy smartfon z LTE będzie można dziś kupić za 499zł. Wyłączą to szybciej niź wam się wydaje. Zostanie skrawek dla m2m jeszcze na kilka lat. Stare komórki będą musiały zamilknąć. Koniec. Kropka.

  • -2

    42. ~Adam  2017-11-19 23:54:26  host: user-94-254-129-112.play-internet.pl

    Tak jak pisałem rok temu, tak napisze i dzisiaj. Sprawdziło się to co pisałem. 2G nigdy nie zniknie. 3G pójdzie pod LTE 4G, a 2G na rozmowy. W 2G praktycznie wszystko chodzi M2M itp. itd. Zasięg 2G nawet w szczerym polu. 3G to badziew ponieważ telefon gubi zasięg U2100 przeważnie w blokach i co troche przełącza na 2G i potem znów 3G. I tak w kółko, a bateria schodzi w oka mgnieniu. Ustawiając telefon na tylko GSM telefon ma max zasięg i bateria trzyma kilka dni. Tak samo jest podczas rozmów telefon w 3G nawet się grzeje przy dłuższej rozmowie i krócej pogadasz. Co w 2G takie coś nie występuje. Dzisiaj w ślady idzie niemiecki vodafone, a hejterzy nke moga ścierpieć, że 2G wyparło 3G haha:) Dla was nie ważne jest czy coś co jest nowsze jest lepsze tylko aby było nowsze i już. A, że te nowsze może być g*wnem to nic, ważne żeby było bo jest tzw. Nowsze. To mi przypomina lewaków zachodnich którzy propagują multikulti. W nosie mają, że krew się leje już strumieniami na ulicach, zamach za zamachem, gwałty morderstwa itp. itd ważne aby być tzw. Nowoczesnym pseudo tolerancyjnym. Żal mi was.
    Sam używam w smartfonie tylko 2G. Polecam każdemu, a sami się zdziwicie ile smartfon na jednym ładowaniu potrafi wytrzymać.
    Już dużo osób wyłącza nie tylko 3/4G zostawiając tylko GSM, tak jak ja.:)

  • 0

    43.  2017-11-20 00:00:36

    Coś wam powiem z doświadczenia. My jesteśmy na prawdę rozwiniętym krajem pod wzgędem technologii 4G. Weźmy np. Wielką Bryatnię. Tam 4G to wygląda ładnie tylko w reklamach. Fakt jest taki, że 3G w większości miejsc jest nieoosiągalne. Telefon zchodzi coraz niżej do 2G. Albo dość często po prostu do niczego czyli braku zasięgu. Mam akurat telefon w brytyjskim Vodafone to wiem co mówię. W Polsce na roamingu mam lepszą jakość niż na wyspach. Także jakies mrzonki o 5G i wyłączeniu 3G to raczej wsadziłbym między książki. Tak jak powiedziałem w Polsce jest na prawdę dobre pokrycie. W większości przypadków mój telefon działa na VoLTE. To już jest sukces bo tak jak powiedziałem z doświadczenia w UK takie rzeczy to tylko w opowieściach.

  • 0

    44.  2017-11-20 00:14:09

    @42 Adam. Czyli zasięg jest kiepski w krajach 'multikulti'? Trochę jeżdzę po Europie. Nie będę cię uświadamiał. Sam sprawdź na stronie GUS ile jest wypadków śmiertelnych na naszych drogach i ile gwałtów o których się nie mówi. Czuję się bezpieczniej za Odrą. Zamiast oglądać czerwone paski to trzeba ruszyć dupę od siebie z piździałkowa i zobaczyć jak wygląda świat :) 2G to ja miałem jak ty pewnie na chleb 'dada' mówiłeś. I nie chcę, żeby mój piękny nowy, lemingowy i lewacki smartfon dusił się 2G :) Bo nie patrzy się wstecz.

  • 1

    45. ~Adam  2017-11-20 00:37:21  host: user-94-254-129-112.play-internet.pl

    @44 " Bo nie patrzy się wstecz"- I z kim tu rozmawiać. No właśnie oni też nie patrzyli wstecz i teraz mają allahu akbar.:(
    Zapomnieli o tradycji, własnych korzeniach, przodkach, chrześcijaństwie itp. Przeciez laickość jest trendy nieprawdaż...heh.
    A to dopiero początek. Będzie holocaust, ale rdzennych francuzów, niemców, szwedów itd.
    Polska jest najbezpieczniejszym krajem odnośnie gwałtów, przestępstw itp. A Szwecja, Francja, Niemcy zamienia się w kraj 3 świata. Ty albo jesteś jednym z nich, albo bydlak*** zapatrzonym tylko w mamone. A, że ludzkie cierpienie jest Ci obojętne to PAMIĘTAJ ty mozesz być następny, bądź ktoś z twojej rodziny czego Ci tego nie życze. Ale współczuje Ci i szkoda mi Ciebie. Mam nadzieję, ze pójdziesz po rozum do głowy. Pieniądze to nie wszystko. I nie mam zamiaru nawet opuszczać Polski. Tu jest wszystko co potrzeba. A tak naprawde to Zachodu już nie ma. Jest tylko dżungla, syf, kiła i burde*. Jeśli twój smartfon się dusi w 2G ( większej bzdury nie słyszałem ) to co dopiero ty. Pewnie tylko tobie. I nie pisz więcej bo i tak Ci nie odpisze. Jeszcze raz szkoda mi Cię. Bez odbioru.

  • 0

    46.  2017-11-20 02:43:16

    Panowie jesli chcecie podyskutowac o 2g to zapraszam na forum do watku "wylaczenie zasiegu 2g w Polsce". Zgadzam sie z opinia ze 2g jeszcze dlugo nie zniknie.

    @JackLondon: swiete slowa, ja mam abo w O2 i gdyby nie 2g to z polowy UK nie dalo by sie dzwonic :) A co do bezpieczenstwa... nie wiem gdzie w Londynie mieszkasz jednak nawet na mojej Fitzrovii bezpiecznie nie jest. Polska i kraje Europy srodkowo wschodniej staja sie prawdziwa ostoja europejskich wartosci i koltury. Zachod niestety woli sie sprzedawac w imie falszywej tolerancji i lewackiej ideologii. A kto mysli inaczej tego chetnie zaprowadze w Londynie do miejsc gdzie "ubogaci sie" w ciagu kilku minut. Dlatego tez mysle coraz czesciej o powrocie.

  • 0

    47. ~  2017-11-20 05:50:58  host: 89-64-30-237.dynamic.chello.pl

    Odnośnie przedłużenia 800 przez Sferis, to nic nie jest przesądzone. Wcześniej było to raczej oczywiste ale teraz różne warianty są rozważane i nic do końca nie wiadomo. Aero 2 nabierze innego znaczenia w całej grupie i wszystko jest możliwe.
    Naprawdę nie myślcie,że tam nie ma kompetentnych osób, które musiałyby wiedzę czy podpowiedzi czerpać z anonimowych komentarzy z portali :) To są strategiczne decyzje i zostaną podjęte po szczegółowej analizie przez osoby siedzące w temacie od wielu wielu lat. Jakoś do tej pory dawali sobie radę i to całkiem nieźle więc i teraz sobie poradza

  • 0

    48.  2017-11-20 07:15:54

    W ubiegłym roku byłem na szkoleniu z nowych technologii M2M. Występował tam między innymi z wykładem na temat LTE-M prelegent zajmujący się rozwojem nowych technologii w jednej z firm z wielkiej trójki. Odpowiadając na późniejsze pytanie o to, kiedy będzie zlikwidowane 2G, odpowiedział, że nikt nawet o tym nie myśli. Że mają tylu dużych klientów, mających co najmniej kilkaset tysięcy terminali 2G, że to w ogóle nie wchodzi w rachubę. I że prędzej zniknie 3G, w całości zastąpione przez LTE, niż 2G. Jak widać nie tylko u nas tak to wygląda.

  • -1

    49. ~adam  2017-11-20 07:56:03  host: public-gprs191095.centertel.pl

    Zgadzam się z wpisem Adam. Czego tu technomaniacy broniący 3g nie rozumiecie? Ta technologia powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie na mobilny internet, którego nie mógł zapewnić prymitywny GPRS w 2g. A skoro powstała jeszcze lepsza technologia dostarczająca mobilnego internetu to poprzednia jest do wyłączenia bo sie z biznesowego punktu widzenia nie opłaca inwestować i uttzymywać dwóch naraz. Dlatego 3g jest do wyłączenia a internet w całości po 4g. 2g zostaje do rozmów, sieć jest wszędzie pobudowana, przynosi dochód, koszty to tylko bieżąca konserwacja. To jest biznes a nie technologiczny wyścig na Księżyc podczas któtego wymyślono baterie i ogniwa paliwowe, które do dziś mają niszowe zastosowania a samochody dalej smrodzą spalając olej i benzynę

  • 0

    50.  2017-11-20 09:38:45

    Sieć 5G się zbliża a sprzęt LTE-A drogi i mało dostępny. Ja zmienił bym LTE na LTE-A ale na razie dobry router do LTE-A sporo kosztuje.

  • 0

    51. ~gość  2017-11-20 09:43:28  host: public-gprs182707.centertel.pl

    Tak czy inaczej ku rozpaczy miłośników GSMu zostanie on wyłączony co już się dzieje, taka kolej rzeczy i technologii, a stare dziady dzwoniące tylko będą musaiły wymienić telefony, zrobią to także z M2M.

  • 0

    52. ~adam  2017-11-20 09:51:41  host: public-gprs191095.centertel.pl

    Nikt nie twierdzi, że GSM nie zostanie wyłączony. Tu sie twierdzi, że 3g zostanie wyłączone jako pierwsze. Z powodów technologicznych i biznesowych istnienie 3g na dziś jest zbędne

  • 0

    53. ~  2017-11-20 10:56:10  host: user-94-254-148-197.play-internet.pl

    Oczywiście, że 2G jeszcze długo zostanie a 3G może zniknąć w ciągu 5 lat na rzecz LTE, które będzie jeszcze ewoluować. 3G powstało dla transmisji danych i dzisiaj jest przeżytkiem, które powinno ustąpić miejsca LTE.

  • 1

    54. ~mirekb  2017-11-20 11:38:18  host: public-gprs353463.centertel.pl

    skoro finalnie wszystko bedzie all ip to jednak nigdy nie uwierze ze w tak duzym kraju jak pl wyłaczenie gsm900 wchodzi w gre..kasa za pasmo 2100 poszła ogromna-tylko refarming na lte moze miec biznesowy sens

  • 0

    55.  2017-11-21 00:21:39

    @42 - akurat GSM grzeje najmocniej ze wszystkich technologii nawet przy dobrym zasięgu, potem dowolne pasmo LTE, potem UMTS2100, a najmniej UMTS900. Mam LG K10 2017 z wymuszonym zasięgiem UMTS900, który jest maksymalny i telefon wytrzymuje mi 4 dni.

  • 0

    56. ~  2017-11-21 06:12:29  host: 87-205-76-113.adsl.inetia.pl

    @55: Dawniej UMTS potrzebował znacznie więcej energii niż GSM, stąd taka a nie inna opinia o nim. Dopiero niestandardowe rozwiązania takie jak brzydki od strony technicznej "Autonomous Signalling Connection Release" i później standardowy fast dormancy doprowadziły do takiego stanu, jaki obserwujesz aktualnie. Szczególnie zła była obsługa sytuacji: aktywne połączenie internetowe, bardzo niski ale trochę większy niż zerowy transfer danych w tle, np. aktywny jakiś komunikator typu Gadu-Gadu. Stary Android nawet informował w ustawieniach, że 2G jest pod tym względem lepsze: http://tlp.is/fj2

  • 0

    57.  2017-11-21 07:06:18

    @56 Ale jednak dalej jest prądożerne. Np u mnie lte bierze porównywalną ilość prądu co wifi, a gdy nie mam lte i muszę z 3g korzystać bateria ucieka zauważalnie szybciej.

Dodaj swoją opinię