Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Niemcy sprzedadzą udziały w DT?

Niemcy sprzedadzą udziały w DT?

WitekT 12 Maja 2014 18:32

10 0

Udziały w Deutsche Telekom nie są już strategicznym aktywem i nie muszą być trzymane przez rząd. Telefonia to nie zadanie dla państwa - powiedział Christian Ahrendt, wiceszef federalnego biura audytu (Bundesrechnungshof).




Niemcy posiadają 14,5% udziałów DT bezpośrednio, a dodatkowe 17,4% kontrolują poprzez państwowy bank KfW. Razem daje to 31,9%. Ich sprzedaż ułatwiłaby zapewne działanie T-Mobile USA, które jako telekom będący własnością zagranicznego podmiotu z dużym udziałem państwowych udziałów, przy wszelkich decyzjach dotyczących przejęć i połączeń podlega specjalnym procedurom amerykańskich regulatorów.

Źródło tekstu: Die Wielt, wł     

Dodaj do:

Tagi: deutsche telekom

w sumie: 16
  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    1. ~ag  2014-05-12 19:15:09  host: 94-240-36-118.lukman.pl

    a my to już dawno wszystko sprzedaliśmy :-))))))

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    2.  2014-05-12 19:20:32

    ag: została jeszcze kilkuprocentowa resztówka.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    3.  2014-05-12 19:43:44

    Witek - nic z tej wiadomości nie rozumiem ;) Ta sprzedaż udziałów TM to zaleta czy wada, poza USA ? Kto będzie chciał kupić te udziały? TM je odkupi?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    4.  2014-05-12 20:10:36

    Halset: DT dla T-Mobile US ciągle szuka drogi - albo poprzez połączenie z rywalem na lokalnym, amerykańskim rynku, albo poprzez przedaż. Ciężko jest coś znaleźć - połączenie z AT&T zostało zablokowane przez regulatorów, teraz trwają przymiarki do połączenia ze Sprintem. Jak T-Mobile US nie będzie pośrednio kontrolowany przez państwo niemieckie, to może być prościej o zgody regulatorów na połączenie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    5. ~rysal  2014-05-12 20:16:56  host: 89-69-94-42.dynamic.chello.pl

    Myślę, że chętni znajdą się bardzo szybko. Szczególnie Ci zza wschodniej granicy.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    6. ~tkubon  2014-05-12 20:23:08  host: 093105042253.dynamic.vectranet.pl

    Niemcy kombinują, żeby dalej było po staremu, ale żeby nie było to oficjalnie kontrolowane przez skarb państwa. Druga sprawa - mądre prawo w USA pozwala na to, żeby firmom z udziałami innego skarbu państwa bardziej się na łapska patrzy. U nas jest "prywatny" Orange. Nie dość, że to popłuczyny po dawnej TP to jeszcze to samo tylko, że po francusku

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    7.  2014-05-12 20:37:52

    Witek dzięki ale nie o to mi chodziło :) Mi właśnie chodziło co zyska poza USA? Chodzi mi o rynek europejski. Sami się odkupią, ktoś na ich akcje jest chętny?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    8.  2014-05-12 20:38:50

    Halset: ale kto zyska poza USA? Rząd niemiecki czy sam Deutsche Telekom?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    9.  2014-05-12 21:14:04

    Oczywiście że chodzi mi o TM. Rząd chce sprzedać swoje udziały jak widać tego newsa. Co zyska lub co straci na tym TM? To dobrze, że rząd odsprzedaje czy nie?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    10.  2014-05-12 21:14:36

    Może inaczej? Co się zmieni dla TM?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    11.  2014-05-12 21:21:57

    Halset: to sprawa generalnie dość delikatna. Z jednej strony DT mógł zapewne liczyć na bardziej konkretne wsparcie administracji państwowej w trudnych sprawach (vide słynna wizyta ambasadora Niemiec w Polsce przy sprawie MTR-ów), z drugiej - uwolniony od państwowego właściciela będzie postrzegany teraz jako podmiot stricte komercyjny, nie będzie niejasności, obaw o to, że rząd niemiecki coś gdzieś przez DT kupuje. Akcjonariusz będą zapewne się cieszyć, że kadra kierownicza będzie kierowała się tylko dobrem firmy, a nie będzie na nią ewentualnie wpływał wprost rząd.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    12.  2014-05-12 22:01:54

    Wielka Brytania ma a konto zobowiązań podatkowych bez sądowego wyroku rachunki bankowe zajmować... Czym się chwalą? U nas te rozwiązania od zawsze były ;-) Oj dziki ten Zachód... Dziki!!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    13. ~mirekb  2014-05-12 22:15:58  host: apn-46-169-38-140.dynamic.gprs.plus.pl

    księgowo-statutowe sztuczki dla ominiecia regulacji w tm mnie nie dziwią ale wmawianie ze niemcy nie beda wiedziec jakie dane przechodzą przez siec to juz brawurowe naiwniactwo

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    14.  2014-05-12 22:17:11

    mirekb: jedno z drugim nie ma nie ma nic wspólnego przecież. :-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    15.  2014-05-12 22:25:22

    Dzięki Witek ;)