Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nie tylko Windows Mobile, nie tylko Symbian...

Nie tylko Windows Mobile, nie tylko Symbian...

LuiN 17 Września 2008 16:19

0 0

Do niedawna wybór smartfonu sprowadzał się do dylematu - Symbian czy Windows? Ostatnie dane Gartnera wskazują jednak, że czasy duopolu mamy już za sobą. Nowi gracze są coraz silniejsi, a starzy - coraz słabsi - pisze Gazeta Wyborcza.



Mamy coraz więcej smartfonów. W ciągu drugiego kwartału tego roku kupiliśmy ich ponad 32 miliony, czyli prawie 16% więcej niż rok wcześniej. W sumie, smartfony stanowią 11% wszystkich sprzedanych komórek.

iPhone, przy wszystkich swoich wadach i brakach, pokazał, że smartfon może być znacznie bardziej przyjazny użytkownikowi niż dotąd. Że nie musi być skomplikowanym - i nudnym (bo przeznaczonym tylko do pracy) - gadżetem, który na dodatek kosztuje dużo więcej niż zwykła komórka.

Obecnie Apple wypadł z pierwszej piątki producentów smartfonów, co jest efektem przejściowego wycofania produktów z rynku (koniec produkcji iPhone 2G). Biorąc jednak pod uwagę wyniki sprzedaży telefonu iPhone 3G bez problemu na listę powróci.




Absolutnym i niekwestionowanym liderem rynku jest Symbian. Ciągle ma 57% udziałów. "Ciągle", bo w przeciwieństwie do konkurencji, nie zyskuje prawie żadnych, nowych klientów. Podobnie jak rok temu, w drugim kwartale 2008 roku sprzedano nieco ponad 18 milionów słuchawek z tym systemem. Utrzymanie sprzedaży na tym samym poziomie oznacza dla Symbiana spadek udziału w rynku o ponad 8 punktów procentowych - jeszcze rok temu mógł pochwalić się wynikiem 65,6%.

Mimo zwiększenia sprzedaży o ponad 20%, Windows Mobile spadł na trzecie miejsce wśród smartfonowych systemów operacyjnych. Jego trochę ponad 3,8 miliona sprzedanych urządzeń to zbyt mało by utrzymać pozycję wicelidera. Samo HTC wskoczyło jednak na podium w klasyfikacji producentów. W drugim kwartale sprzedało dwa razy więcej słuchawek niż rok wcześniej (ponad 1,3 miliona sztuk), co dało mu trzecie miejsce.

Prawdziwym czarnym koniem okazała się firma Research In Motion i jej BlackBerry. Dzięki olbrzymiemu wzrostowi sprzedaży (z 2,5 do prawie 5,6 miliona urządzeń) przeskoczyła wszystkich producentów smartfonów z Windows Mobile razem wziętych. Z ponad siedemnastoma procentami udziału w rynku ustępuje tylko Nokii.

Wzrost umożliwiły premiery nowych, bardziej rozrywkowych smartfonów (w rodzaju Curve czy Pearl). BlackBerry było dotąd postrzegane jako narzędzie pracownika korporacji. Od momentu, gdy w telefonach RIM pojawiły się aparaty fotograficzne i odtwarzacze MP3, urządzenia są coraz bardziej popularne wśród użytkowników prywatnych.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 0

    8.  2008-09-17 17:38:36

    Ja jestem za Symbianem. Doswiadczen z WinMobile mam niewiele , bo z jednego telefonu i po pierwszym bardzo pozytywnym wrazeniu , przy dluzszym uzywaniu wogole nie przypadl mi do gustu. Wydaje mi sie , ze jest w stanie sprostac wiekszosc potrzeb klienta indywidualnego i biznesowego , przynajmniej ja nie za bardzo moge sobie wyobrazic jakiej popularnej funkcjonalnosci moze mu brakowac. Odrzucam opowiesci z mchu i paproci o masie oprogramowania na WinMobile , zbyt czesto widzialem komunikat , ze ten program moze nie dzialac poprawnie na danejwersji systemu. Nie mowie , ze WinMobile jest zly , ale jakos wyniki sprzedazy wydaja mi sie bardziej miarodajne , niz glosy na forach czy to za Symbianem czy WM.

  • 0

    9.  2008-09-17 17:44:16

    Acha , uwazam , ze kluczem do sukcesu jest przyjazny i szybki , chociaz w miare szybki interfejs. Niczego takiego w smartfonowym WinMobile nie znalazlem i nie zamierzam w najblizszej przyszlosci tracic kolejnych pieniedzy na cos co mnie nie przekonalo , czy mowiac wprost wrecz zupelnie rozczarowalo. Ciekawi mnie bardzo Android , mysle , ze jesli wyrosnie z wieku dzieciecego i nie zejdzie przedwczesnie , moze zamieszac na rynku. Chociaz amerykanska logika jak pokazuje przyklad MotoMenu i WinMobile jest nie do przelkniecia dla europejczyka. Chlubnym wyjatkiem jest tu boski , cukierkowy interfejs iFona , ale to juz inna bajka , w moim odczuciu wzor wzorow , ideal.

  • 0

    10.  2008-09-17 17:45:32

    Ad. 8 "wydaje mi sie , ze Symbian*"

  • 0

    11. ~XYZ  2008-09-17 17:47:06  host: cls99.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wg mnie symbian jest prostszy, bardziej przypomina "zwykły" telefon za to na WM mamy dosłownie wszystko czyli mały komputer w telefonie. A wyniki sprzedaży no cóż, symbian jest w nokiach itp a WM to już elita np. HTC Pozdr

  • 0

    12.  2008-09-17 17:50:16

    Dodam jeszcze , ze WinMobilowy biznesowy i600 nie mial zaimplementowanej Javy (prosze nie pisac , ze zwykly smiertelnik to zrobi z latwoscia) , a nowiutki Black Bold nie ma mms jak znienawidzony przez koneserow telefonii iFon.

  • 0

    13.  2008-09-17 18:25:41

    Telefonu używam do rożnych rzeczy. Raz nawet zdarzyło mi się napisać apelację korzystając z programu quickoffice (no i bezprzewodowej klawiatury - dodajmy). Kilka dni temu sformatowałem pamięć mojej N82 i kolejny raz wgrałem najpotrzebniejsze oprogramowanie. Co mi wyszło? Nokia maps, quick office, xlator, handy clock, x-plore, gadu gadu, opera mini (mobile jest jakaś spartolona i samoczynnie się zamyka). I tyle mi wystarczy.

  • 0

    14.  2008-09-17 18:28:21

    XYZ - elita to BlackBerry - jak pokazuje sprzedaż. O RIM w Polsce mało kto cokolwiek wie, a szkoda. Być może dystrybucja poza oferta operatorów wreszcie coś zmieni. Dawno temu hamulcem były na sztywno wprowadzane konfiguracje - dopiero zmiana oprogramowania telefonu dawała szansę na zmianę konfiguracji.

  • 0

    15.  2008-09-17 18:39:48

    Moje najwazniejsze aplikacje na Symbianie to oczywiscie dzielone pierwsze miejsce Opera Mini i GG (bardzo zaluje , ze nie dziala mi Opera Mobile) , pozniej internetowe radio , audiobooki , emTube , JoikuSpot , Python i Google Search , wyszukiwanie z pulpitu jest swietnym pomyslem. Jeszcze pare innych , ale te wczesniejsze najwazniejsze.

  • 0

    16. ~  2008-09-17 18:54:31  host: f96-024.opera-mini.net

    Przyszłością może być dotykowy Symbian.Osobiście nie mogę się doczekać Noki 5800-Tube,dobra rozdzielczość,duży ekran -zobaczymy...

  • 0

    17.  2008-09-17 21:04:18

    issa: dobrze wiesz - bo mowilem to juz wiele razy - ze wsparcie niedotykowej wersji WM (/Classic/Smartphone), jest DUZO slabsze, niz dotykowej (/Professional/PPC). Jest naprawde gigantyczna dysproporcja ; moze dlatego, ze WM to jednak przede wszystkim PPC i ekran dotykowy, a koncepcja Smartphone'u jest kojarzona przez zarowno naczelnego producenta, jak i jego zleceniobiorcow, jak i inne firmy wypelniajace rynek po prostu po macoszemu. Jeszcze raz to powiem - zle zaczales kontakt z WM. Wyniki sprzedazy jasno pokazuja co... ? Supremacje Nokii :) I glownie tyle :) Aha.. i jeszcze jedno. Nie pakuj WM i Moto do jednej beczki, bo to grzech smiertelny ;)

  • 0

    18.  2008-09-17 21:04:46

    Myślę, że wiele osób czeka na "dotykowego" Symbiana. Cóż osobiście ponieważ jednak mówimy cały czas i przede wszystkim o telefonach to uważam że Symbian jest bardziej przyjazny jako oprogramowanie "telefoniczne". Zresztą gdyby sięgnąć do genezy z "czego" wywodzi się Symbian a z czego WM wszystko robi się jaśniejsze.

  • 0

    19.  2008-09-17 21:08:02

    LuiN: jak Nokia zaprezentuje swoje(go) dotykowce(a), to dopiero sie zacznie konkurencja :) A co do RIMa - poza Kanada i US of A (i najblizszymi okolicami, chc z pominieciem np. Kuby ;) to oni nie az tak bardzo popularni - mam na mysli takze Europe. Troche lepiej jest ponoc z Australia ;) Anyway, dla mnie ciekawe modele zaczely sie od 8800 i wyglada na to, ze bedzie coraz ciekawiej. OBY :)

  • 0

    20.  2008-09-17 21:20:28

    Symbian w najnowszych odslonach nie jest zly, bo zaczal szybko chodzic. Najwieksze niedoróbki zostaly naprawione i jest to pelnosprawny system operacyjny. Windows Mobile ma wieksze mozliwosci, ale niestety jest bardziej skomplikowany w konfiguracji i dlatego mniej popularny. Zobaczymy co zaprezentuje nowa generacja dotykowych symbianowcow. Jezeli uda sie zrealizowac wszystkie zapowiedzi to symbian sporo zyska, bo narazie wiekszosc systemow przeszla na dotyk a symbian zostal o krok z tylu pod tym wzgledem

  • 0

    21.  2008-09-17 22:06:33

    ave, Vincenzo: a SE seria P ? Dotykowy Symbian, wypisz wymaluj ;) Zreszta, o ile sie nie myle, to nie sa jedyne Symbianowe dotykowce... pamietam, ze kiedys znalazlem co nieco na symbian.com ;)

  • 0

    22.  2008-09-17 22:10:35

    Issa - mi na Symbianie i Nokii e51 Opera Mobile 8.65 działa. Nie przypadła mi jednak do gustu i wolę Mini Operę.

  • 0

    23.  2008-09-18 00:03:57

    W Polsce smartphonów byłoby zdecydowanie więcej na rynku, gdyby cena była bardziej przystępna. Powoli się to na szczęście zmienia i zwiększa się konkurencja :-D

  • 0

    24.  2008-09-18 07:19:38

    ***Planet , ale jak to rozumiec? Ze sa dwa Microsoft produkuje dwa rodzaje systemow , jeden Smartphone co do ktorego apriori zaklada (sie) , ze jest niemarodajnym badziewiem i drugi Professional ktory jest tym wlasciwym , dobrze dzialajacym i w pelni funkcjonalnym systemem? Jak to ocenic z punktu widzenia klienta? Ze producent telefonu decydujacy sie na ten system i tworca systemu traktuja klienta absolutnie niepowaznie , swiadomie sprzedajac produkt co do ktorego sa przekonani , ze jest gniotem? To tak jakby Nokia stwierdzila , ze Symbian w klasyczny telefonach bedzie badziewiem na odczepnego , a dotykowy Symbian v5 (Professional) bedzie juz dopracowany... Wlasnie dlatego ze wydalem na i600 ponad 1500zl a Ty potwierdzasz , ze jest to (Win Smartphone) gniot na odczepnego , jakby to mialo byc jakims usprawiedliwieniem dla Microsoftu , drugi raz tego bledu nie popelnie.

  • 0

    25.  2008-09-18 07:29:10

    Cd. Symbian to Nokia. Dobrze , ale moze przez ow szacunek dla klienta z punktu widzenia komentatora , mozna zalozyc , ze duza czesc klientow swiadomie wybiera wlasnie tego producenta i system operacyjny , w pelni przekonana do jego zalet i majaca swiadomosc , wyplywajaca z uzytkowania wczesniejszych modeli z tym systemem , ze to bedzie trafiony zakup? Nie chce tutaj prowadzic niepotrzebnych dywagacji i bronic Symbiana , ale przynajmniej w moim odczuciu dobry producent i produkty bronia sie same udzialami w rynku. Zobaczymy jak bedzie za rok , czy udzial BB bedzie sie zwiekszal i jak rynek zareaguje na Androida. W starciu z Symbianem w kazdym razie WinMobile po prostu przegral ta walke , takie sa fakty. Pewnie nie bez przyczyny. ***rcicho - jak patrzalem na stronie Opery , przy Mobile byla wzmianka , ze nie dziala na e51 oraz e71.

  • 0

    26.  2008-09-18 11:45:09

    Hmm, odnosnie watpliwosci - wersje Smartphone/Classic jest jedynie wykastrowana wersja systemu. Dlaczego ? Ze wzgledu na to, ze musieli sie dostosowac i zaoferowac konkurencyjny produkt dla przewazajacej dotychczasowo wiekszosci. A ludzic sie nie ma co - wsparcie dla wersji dotykowej jest nieproporcjonalnie wieksze - i to nie tylko ze strony producentow oprogramowania, rowniez sprzetu, samego M$ jak sie zdaje itd. A co do kompatybilnosci z wersjami 2000 (no, tutaj zostaly tylko najbardziej antyczne programy) / 2002 (dalej stare) / 2003 FE/SE / 5.0 / 6.0 / 6.1 ... moze Cie to zdziwi, ale zarowno na 2003 FE, jak i 5.0, 6.0 i 6.1 odpalalem soft przeznaczony dla WM 2002 nawet... mimo teoretycznego braku kompatybilnosci. Realia sa jednak takie, ze za kazdym razem to byl PPC/WM Pro :P, stad tymbardziej potwierdza sie pierwsza teza...

  • 0

    27. ~budzik1678  2008-12-20 13:55:55  host: host-89-238-10-52.smgr.pl

    Czytam i czytam i nie wiem. Podoba mi się nokia e71 ale po recenzji jakoś boje się tego symbiana. Ponoć wiesza się, wiele programów nie działa tak jak powinno. HP iPAQ 914 Business Messenger to nowość w Vobisie oparte na WM Pro 6.1. Mało a nawet brak opini o tym czymś. Chcę kupić to cudo ale... co z tym WM. Nie chodzi mi o prostote systemu a raczej niezawodność. Co jest bardziej nie zawodne? Pozdrawiam

Dodaj swoją opinię