Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nie płacisz rat? Plus zablokuje Ci telefon

Nie płacisz rat? Plus zablokuje Ci telefon

orson_dzi 17 Lutego 2017 11:53

19 11

phone locked

Powoli potwierdzają się informacje sprzed kilku dni - Plus blokuje numery IMEI telefonów, za które nie są opłacane raty.

Od kilku dni po sieci krąży informacja o nakładaniu blokad na telefony kupione w ofercie ratalnej Plusa. W przypadku braku spłaty rat za telefon operator blokuje numer IMEI urządzenia. Blokada jest zdejmowana w przypadku spłacenia zaległej raty.




Napisał do nas w tej sprawie jeden z czytelników, który kupił w komisie Samsunga Galaxy S7 Edge. Smartfon z kompletem dokumentów, naprawiany (wymiana płyty głównej, ekranu i akumulatora), co było potwierdzone stosownymi zapisami w karcie gwarancyjnej. Po pewnym czasie telefon przestał logować się do sieci, więc został ponownie wysłany do serwisu z podejrzeniem kolejnej awarii płyty głównej. Serwis Samsunga w odpowiedzi udzielił informacji, że urządzenie jest w pełni sprawne, ale ma zablokowany numer IMEI. Pierwszy właściciel smartfonu przestał opłacać w terminie (lub całkowicie) raty za sprzęt, więc operator zablokował numer IMEI.

Czy Plus może zastosować taką blokadę? Wygląda na to, że tak. W każdym regulaminie związanym z zakupem urządzenia na raty można znaleźć zdanie:
Polkomtel zastrzega sobie prawo własności przedmiotu sprzedaży aż do uiszczenia ceny w całości.
Czyli do momentu spłaty wszystkich rat, właścicielem urządzenia jest Polkomtel.

Jeśli mieliście już jakieś doświadczenia z blokowaniem numeru IMEI przez Plusa, podzielcie się tym w komentarzu. Jak tylko otrzymamy oficjalną odpowiedź operatora w tej sprawie, od razu zaktualizujemy wiadomość.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: raty | plus

w sumie: 231
  • 2

    227. ~spider  2017-02-19 11:10:42  host: 87-204-125-85.static.ip.netia.com.pl

    Moim zdaniem wszystkie sieci powinny wprowadzić takie działania i fraudziki którzy krążą po salonach opów zakończyli by swój biznes.

  • 0

    228. ~piotrmak  2017-02-19 11:19:07  host: static-46-238-249-247.awacom.net

    Śmieszni jesteście "w dobrej wierze" kupując nowy telefon dużo taniej niż w sklepie:)
    Jeżeli chcecie w to wierzyć to wierzcie, ale wiary w wyłudzenia bym nie mieszał.
    Bardzo dobrze, że wyłączają. Koniec kropka. Z wiarą to idźcie do kościoła:)

  • 0

    229. ~  2017-02-19 11:27:52  host: static-ip-77-89-79-4.promax.media.pl

    Nie jestem za tym żeby ludzie brali telefony i nie spłacali, ale kupujący taki telefon powinien mieć możliwość zabezpieczenia się przed takim oszustwem ze strony sprzedającego.
    Skupuje telefony i co mam się z każdym skarżyć w sądzie ??
    Każdy kto wyłudza telefon to po to by go sprzedać a nie używać...
    I tak po wygranej sprawie wątpię żeby taki oszust oddał pieniądze. Lepszy pomysł w dobie rejestracji numerów byłoby wyłączenie wszystkich usług telekomunikacyjnych takiemu nieuczciwemu klientowi i to może by go zmusiło do zapłaty za wyłudzony telefon.

  • 0

    230. ~max.wkurzona  2017-02-19 11:30:51  host: adlj21.neoplus.adsl.tpnet.pl

    zakupilam telefon przez allegro. Po około 4 miesiącach telefon przestał wyszukiwać sieć. Wysłałam tel do komisu i okazało się że wszystko z telefonem jest ok a został zablokowany numer IMEI. Dzwoniłam na bok i zostałam poinformowana, żeby wysłać reklamacje ze wszystkimi potwierdzeniami zakupu i tak też zrobiłam. Numer IMEI miał niby zostać odblokowany. Jednak odpowiedź dostałam negatywną. Ponownie dzwoniłam bok. Specjalnie zrobiłam to jeszcze 3krotnie aby sprawdzić co powie na to inny konsultant. Za każdym razem słyszałam to sam tzn., że numer powinien zostać odblokowany i żebym dalej pisała reklamacje. Jestem pracownikiem punktu plusa i dzwoniąc na swoją infolinię słyszałam za każdym razem również informację o pisaniu reklamacji oraz o tym, że powinno to zostać odblokowane. Minęło już 2 miesiące a ja nadal mam zablokowany numer IMEI.

  • 0

    231.  2017-02-19 11:45:03

    Jeśli biorę kredyt pod hipotekę to logiczne że jak jej nie spłacam to bank zabiera nieruchomość ale...
    jeśli wezmę telefon w sklepie np. dla idiotów na raty to jeśli nie spłacam rat to do mnie przyjdzie komornik i zarekwiruje mi co akurat mam w domu, może to być ten telefon a może być telewizor czy komputer ale nikt nie ma prawa zablokować telefonu. Conajwyżej usługi na karcie sim za niepłacone rachunki.
    Pozatym plus szybko się wycofa z tego jak w sieci będzie płacz na dużą skalę od ludzi którzy na allegro kupią telefony które zostaną zablokowane.

  • 0

    232. ~➖➖➖  2017-02-19 11:45:50  host: 8.37.225.43

    228). Rusz glową. Sklep ma wyższą cenę niż osoba prywatna. Chyba wiesz dlaczego ?
    :-P
    Nie oznacza to jednak, że fon ktoś ukradł /nie spłaci.
    Wiesz ile kosztuje kradziony fon??? No właśnie
    :-P

  • 0

    233.  2017-02-19 11:48:42

    Kupując telefon czy cokolwiek na raty staję się z automatu właścicielem tego a raty zwyczajnie są moim zobowiązaniem
    Kupując telefon w leasingu nie byłbym jego właścieciem aż do dnia wykupu całkowitego ale tutaj nie mamy doczynienia z leasingiem.

  • 0

    234. ~➖➖➖➖➖➖  2017-02-19 12:13:48  host: 8.37.225.43

    233). No właśnie, fonu nie oddajemy Plusowi po 2 latach .

  • 0

    235. ~bobo  2017-02-19 12:16:15  host: 188.146.60.133.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    PLUS! Najgorszy operator! Kolejny przykład podejścia do klientów, który oceni UOKiK!

  • 0

    236.  2017-02-19 12:34:59

    Matko... Że też UOKiK nie podjął jeszcze postępowania... Przy tylu pewnych , że to łamanie prawa...
    Czekam na karę dla operatora! I mówię to poważnie ;-) Bo za nieprawne działania wobec konsumentów należy się kara.

  • 0

    237.  2017-02-19 12:44:52

    Ja się nie znam na prawie- ale coś trzeba z tym zrobić. Nie może być tak, że gość nie spłaca, a operator wrzuca straty w koszty i uczciwy abonent za to płaci. Mają duże głowy i biorą dużą kasę- niech coś wymyślą.

  • 1

    238.  2017-02-19 12:46:08

    Nie no, a myślałem, że najgorsze dno to jest T-Mobile. Jak to świat potrafi człowieka wyprowadzić z błędu.
    Swoją drogą, teraz zaczęli sprzedawać pralki w Plusie, także od razu po zapachu poznamy, kto płaci raty a kto nie i ma zablokowany bęben.

  • 0

    239. ~  2017-02-19 15:04:06  host: public-gprs354303.centertel.pl

    j

  • 0

    240. ~Krzysztof  2017-02-19 15:09:24  host: public-gprs354303.centertel.pl

    Plus spadł na psy, jak tak można robić!!! Ja mam taką samą sytuację! Kupiłem telefon na olx, sprawny na gwarancji, z papierami i co z tego!! Plus go zablokował, bo poprzedni właściciel nie płaci rat, ale przepraszam bardzo w kogo tym działaniem Plus uderza?? W nieświadomych zagrożenia konsumentów. Niech sobie radzi ze swoimi dłużnikami sam, nie kosztem innych ludzi. Ja piszę w tej sprawie do rzecznika praw konsumenta, bo takie działanie na pewno nie jest legalne!! Jak już plus chce tak sobie robić to niech w widoczny sposób oznacza telefony, że są jego własnością !! bo kupujący skąd mają to wiedzieć! Plus stracił wszystko w oczach ludzi, to jest porażka !!

  • 0

    241. ~Ala  2017-02-19 15:18:02  host: public-gprs354303.centertel.pl

    Czekamy na informację jakie stanowisko w tej sprawie ma Plus !! Dawali telefony na dowód osobisty wszystkim, żulom, patologii. Ich polityka "rozdać jak najwięcej i zobaczymy kto będzie spłacał" !! Żenada ! Telepolis jak dostaniecie oficjalną odpowiedź od plusa to napiszcie o tym. Czekamy. Ja znalazłam kilka w ten sposób oszukanych przez Plusa ludzi. To jest straszne :(

  • 0

    242. ~razzamattaz  2017-02-19 15:27:45  host: staticline-31-182-219-196.toya.net.pl

    Jeżeli jeden z operatorów decyduje się na taki krok, to daje to dosyć przerażający obraz skali wyłudzeń.
    Dla wszystkich wieszających na Plusie psy - pewnie sami czasem narzekacie na coraz gorsze oferty na słuchawki u opów. To jest proste - przy takiej skali oszustw, odbijaja sobie na uczciwych klientach.

  • 1

    243. ~Z1  2017-02-19 15:30:44  host: user-109-243-153-134.play-internet.pl

    W Lombardach/komisach się komórek nie kupuje - nie wiadomo nic na temat ich historii zakupu !/ czy nie pochodzą z przestępstwa ! , zwykły smartffon nowy można kupić za 200-250 zł ( polska produkcja) , a zwykły nowy telefon bez netu można kupić w sklepie za 60 zł wzwyż

  • 1

    244. ~gość  2017-02-19 15:35:13  host: public-gprs203582.centertel.pl

    @217 Niestety głupoty to ty wypisujesz, trudnisz się tym procederem zmiany IMEI że tak cię dooopa rozbolała? Poczytaj cytowane artykuły KK. IMEI jest jak najbardziej trwałym oznaczeniem producenta którego zmieniać nie wolno użytkownikowi (to że się da nic nie znaczy). Jak przebijesz numery samochodu to jest to samo, da się ale nie wolno zmieniać trwałych cech naniesionych przez producenta.

  • 0

    245. ~➖➖➖➖➖➖  2017-02-19 16:08:43  host: 8.37.225.42

    240, 241). Litości :-D