Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nie najlepsze wyniki Grupy TP w 2009 roku

Nie najlepsze wyniki Grupy TP w 2009 roku

WitekT 14 Stycznia 2010 14:58

0 0

Spadek przychodów Telekomunikacji Polskiej po czterech kwartałach ubiegłego roku był głębszy niż po trzech kwartałach, kiedy wyniósł 7,6% - powiedział prezes Maciej Witucki, szef telekomu, agencji Reutera.

Oznacza to, że w IV kwartale 2009 roku przychody Grupy TP wyniosły prawdopodobnie 4,0-4,1 mld zł, czyli co najmniej 10-11% mniej niż rok wcześniej. Łączny przychód w 2009 roku 16,0-16,6 mld zł, czyli o około 1,5 mld zł mniej niż w 2008 roku. Jeżeli te dane się potwierdzą, to będzie oznaczało, że TP zanotowała najgorszy pod względem finansowym rok w tej dekadzie. Według Wituckiego, wartość całego rynku telekomunikacyjnego w 2009 roku obniżyła się o 2%.




Wartość inwestycji Grupy TP ma za to wzrosnąć w tym roku do 16-18% wartości przychodów (w ubiegłym roku wskaźnik ten wyniósł 12-14%) Można szacować, że wydatki te wyniosą 2,5-2,8 mld zł, czyli średnio 600-700 mln zł więcej niż w 2009 roku.

Źródło tekstu: Reuter, rpkom.pl     

Dodaj do:
w sumie: 51
  • 0

    32. ~z  2010-01-14 20:38:14  host: 77-253-19-108.adsl.inetia.pl

    konsumenci coraz bardziej świadomi, to i kupują tańsze usługi, czy to internet, czy telefon+abonament wypierany przez WLR, VoIP, czy komórki

  • 0

    33.  2010-01-14 20:38:45

    @19 tvn pisze, ze media2 zrobilo z nim wywiad, a te samo media2 podaje, ze Witucki powiedzial to dla tv.rp.pl czyli dla rzeczpospolitej... media2 i wywiad... chcialbym to zobaczyc :D

  • 0

    34. ~maniek  2010-01-14 21:01:03  host: staticline16795.toya.net.pl

    Witek, weźmy pod uwagę jedno -proporcje- tp to gigant, jak czegos sie oczekuje od tp, to za darmo albo przy malym koszcie. Tak samo z inwestycjami- wiele uslug dla biznesu, ktore trwaja sporo czasu i kosztuja rowniez sporo-jesli klient nie otrzyma tego, to wiesza psy na TP. Jesli z ta sama odmowe bedzie odprawiony przez np netie, to powie- oj trudno... Wracajac do proporcji, to piszesz na podstawie prawa tp, ze inni zrzucaja sie na wiejskie kopanie-ale jakimi srodkami? bądxmy powazni, to niewielka kwota...gdyby były duza, to nie byloby walki z UKE o porozumieniu o gwarancji stawek...

  • 0

    35.  2010-01-14 21:05:03

    maniek: na swoją opinię TP pracowała bardzo długo SAMA. Co do inwestycji - nie można porównywać ich wielkości w oderwaniu od przychodów! Nie wymagaj od alternatywnych inwestowania na poziomie TP w liczbach bezwzględnych. W stosunku do TP, alternatywni inwestują WIĘKSZĄ część swoich przychodów. Co do środków w ramach usługi powszechej - TP liczy ile musi dołożyć do budowy deficytowej linii i dostaje dopłatę od innych. I tyle. Mówisz, że niewielka - czyli jaka?

  • 0

    36.  2010-01-14 21:13:33

    27. to prawda nic się nie dzieje, CDMA 450 postawili i zadowoleni, a gdzie 3G? Gdzie załatanie dziur w GSM? Mi to tak zwisa i powiewa, bo oferta nie jest dla mnie dobra, ale pamiętam rok temu to Orange bardzo dobrze rozwijało 3G i 2G, powoli nawet Plusa doganiali, teraz Plus przed nimi jest lata świetlne.

  • 0

    37. ~maniek  2010-01-14 21:20:35  host: staticline16795.toya.net.pl

    WitekT- zgadzam się z Tobą -TP zbyt długo była w letargu i olewała klientów-fama poszła i teraz odbudowanie wizerunku trwa od długiego czasu. Są kwiatki, które przejdą do historii. Nie znam się na zarządzaniu, ale zmienił bym dużo. Od pewnego czasu ruszyło się tam- zmiana strategii, nastawienia. Od tego powinno się zacząć, bo przy takim nieuporządkowanym ładzie musiało nastapić to co nastąpiło. Inwestycje- w tym artykule jest podane-ze na ten rok są wyższe o 600-800mln, czyli załóżymy, ze to było 2 mld- porównanie z netia- 250mln, czyli dużo mniej. Owszem przychody są nieporównywalne ale na co są przeznaczane inwestycje? głównie na to co TP (jako dominujacy), musi zrobic. A po inwestycji wchodzi konkurencja ze swoimi stawkami. Jak to ma się zwrócic tp? znam przypadki, ze klient po zainstalowaniu łacza-rezygnował z tp, bo wybierał alternatywnego opa, który na tych łączach oferował tansze uslugi. To jest dlugi temat. Wniosek- ide spac;-)

  • 0

    38. ~Zero  2010-01-14 22:00:58  host: chello089074168015.chello.pl

    maniek - właśnie, od pewnego czasu ruszyło się tam, widać powoli zmiany, może trochę niespiesznie ale konsekwetnie idzie ku lepszemu. szkoda że na wyniki finansowe się jeszcze nie przekłada, cóż...

  • 0

    39. ~realista  2010-01-14 23:00:15  host: chello087207019002.chello.pl

    Skoro pazerność dławiła francuskich biznesmeników, że woleli tracić klienta zamiast zaproponować dodatkowe usługi, rabaty na kosmiczne i skromne we wliczone minuty abonementy,mieli czelność w każdym kolejnym cenniku wprowadzać rozwiązania bezpodstawnie drenujące kieszeń abonenta, to dobrze im tak.Skoro po złożeniu rezygnacji dzwoni do mnie panienka i nie ma mi nic do zaoferowania poza miłą prośbą "a może by się pan zastanowił, czy nie utrzymać linii", a w rezygnacji podałem beznadzieją względem konkurencji ofertę, to o czym mowa? Zauważyłem lawinę zniknięć linii stacjonarnych w swoim otoczeniu.Niektóre zastapione przez tani telefon z kablówek,inne przez erę domową.Mój operator świadczy usługę stacjonarną za 10 zł miesięcznie i mam w tym 20 minut na rozmowy, każda następna 11 gr naliczana sekundowo, bez żadnej opłaty inicjacyjnej.Buczenie w słuchawce mam takie samo za 10 zł , co w tp za 50. :-)

  • 0

    40. ~n  2010-01-15 02:06:36  host: public-gprs96835.centertel.pl

    39. Pomogłaby możliwość rozdzielenia usług i oferty na tereny mocniej zurbanizowane (blokowiska) i te gdzie za dużo ludzi nie mieszka. Na to jednak nikt się nie zgodzi. TP popełniła kiedyś błąd sprzedając swoje kablówki, do nich UKE już chyba by się nie wtrącał, a byłyby świetną bazą do tworzenia lokalnych ofert, nawet na bazie spółek - córek. Może przez akwizycje odtworzą, zwłaszcza teraz może się to bardzo opłacać. Ciekawe tylko czy UKE jednak nie weźmie się za ich regulacje ;-) Chociaż coś tam ostatnio prezes mówiła, że mogą coś wyłączyć z pod regulacji na terenach gdzie tp ma mały udział i są lokalne monopole.

  • 0

    41. ~n  2010-01-15 02:17:14  host: public-gprs96835.centertel.pl

    35. Witek, poza poziomem przychodów weź jeszcze jeden czynnik pod uwagę. Inni operatorzy budują tylko dla siebie, tp buduje dla wszystkich. Do tego do czasu porozumienia ciężko było przewidzieć kwestię zwrotu z inwestycji (nieprzewidywalny regulator). Teraz też jest ciężko, bo nie wiadomo co będzie za 3 lata. Budowałbyś chętnie dom nie wiedząc czy za jakiś czas ktoś nie narzuci Ci współlokatorów za grosze? Ma to jednak jakieś znaczenie przy decyzjach inwestycyjnych, a to pomijasz.

  • 0

    42. ~:))  2010-01-15 11:51:04  host: 94.254.229.232

    ale to chyba jakaś TRAGEDIA dla TPSA - bo rozumiem, że nie chodzi tu o spadek zysków ale przychodów - no chyba, że np. sieci komórkowe czy kablówki tez miały spadek przychodów? Nie wierzę!

  • 0

    43. ~  2010-01-15 14:29:00  host: gw4.pmrcorporate.com

    @42 To nie kwestia wiary. Skumulowane przychody operatorów telefonii komórkowej w Polsce w 2009 r. spadły (vide cięcia MTRów). Cały czas otwarte jest pytanie o ile ostatecznie. Scenariusz bardziej optymistyczny: -5%, bardziej pesymistyczny: -10%. Cały rynek usług telekomunikacyjnych mógł spaść nawet więcej niż 2%. Warto pamiętać, że w 2008 r. nieco ponad 85% wartości tego rynku pod względem przychodów to właśnie TP i trzej najwięksi operatorzy komórkowi.

  • 0

    44. ~adamello  2010-01-15 14:45:05  host: host-106-124.derby.waw.pl

    99 pln za DSL 512kbit, toż to jawna kpina, oczywiście plus utrzymanie sieci 30pln (NETTO!!!)

  • 0

    45. ~maniek  2010-01-15 15:39:41  host: staticline16795.toya.net.pl

    adamello- dsl jest tanszy- przedluz umowe

  • 0

    46. ~:))  2010-01-15 16:09:39  host: 94.254.229.232

    do 43 - co mnie obchodzi cały rynek, w którym najwięcej waży TPSA - pytanie jest czy przychody sieci komórkowych oraz kablówek spadły - powtarzam - nie wierzę (a piszę tak bo nie dysponuję faktami, ale oczywiście jestem przekonany, że tak nie jest). Wprowadzono nowe płatne usługi, UPC podniosła opłaty za TV, nawet jeśli Play wprowadził 29gr, to wygląda na to, że więcej użytkownicy dzwonią, co roku więcej jest wysyłanych sms, itd...

  • 0

    47. ~beznick  2010-01-16 21:45:48  host: 86-36-n1.aster.pl

    WitekT, #31 i 35: masz na myśli dopłatę do kosztu netto? W przyrodzie takie zjawisko nie występuje..

  • 0

    48. ~mieeetek  2010-01-18 11:05:05  host: 212.160.172.70

    Witek: - poleć proszę PT pani prezes. Alternatywni dorzucili się do tej pory ZERO złotych. Chyba, że znowu mi coś umknęło i TP dostała zaległe dopłaty za 3 lata?

  • 0

    49. ~znawca  2010-01-18 18:15:56  host: chaos.tpnet.pl

    @48. PT nie jest tu problem. Spór toczy się o wyliczenia "nadmiarowych" kosztów zaprezentowane przez TPSA urzędowi do zatwierdzenia. Wiadomo, że jak robi się coś za czyjeś pieniądze to pojawia się presja aby koszty zawyżyć co nie jest wcale takie trudne. A jak wykonuje się projekty w zasadzie unikatowe to jest to jeszcze łatwiejsze. Były robione dwa audyt i każdy dał odmienny wynik. Teraz nie wiadomo co z tym faktem począć :(.

  • 0

    50. ~beznick  2010-01-19 09:36:38  host: 212.160.172.70

    ~znawca: o dopłacie za który rok piszesz? Np za 2007 sądy WSA i NSA uchyliły decyzje UKE z 2007 i 2008 i jest przez UKE poszukiwany audytor.

  • 0

    51. ~beznick  2010-01-19 10:10:54  host: 212.160.172.70

    dokładniej: biegły rewident

Dodaj swoją opinię