Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nie chcemy telefonów komórkowych w autobusach?

Nie chcemy telefonów komórkowych w autobusach?

LuiN 28 Kwietnia 2008 09:39

0 0

Zakaz prowadzenia rozmów telefonicznych w środkach komunikacji dotyczy Graz - drugiego co do wielkości miasta Austrii. Ograniczenie jest reakcją na przeprowadzone tam sondaże, w których rozmowy telefoniczne w autobusie, czy tramwaju uznano za uciążliwe - pisze Gazeta Wyborcza.

Wprowadzenie ograniczenia wzbudza wiele emocji. Atmosferę nakręca fakt, że jest praktycznie tyle samo zwolenników co i przeciwników ograniczenia. Samym kierowcom również nie za bardzo odpowiada rola policjanta.




Za zakazem korzystania z komórek w środkach transportu publicznego są przede wszystkim osoby starsze, przeciw niemu - ludzie młodzi. Podobne próby nałożenia restrykcji miały miejsce w Sztokholmie - tam jednak akcja zakończyła się fiaskiem.

Wprowadzony przez burmistrza Grazu przepis nakazuje posiadaczom telefonów przestawianie ich w tryb bezgłośny podczas podróży. Za złamanie zakazu nie przewidziano żadnych kar lub mandatów, jednak kierowcy pojazdów mają prawo domagać się od głośnych pasażerów opuszczenia tramwaju bądź autobusu.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 54
  • 0

    35. ~getITright  2008-04-29 00:43:32  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    oczywiście faszysta to skrót myślowy, doskonale znam znaczenie tego słowa, ale dobrze - wyrażę się bardziej precyzyjnie, jesteś typem osobowości totalitarnej, która doskonale by się czuła w PRLu czy w faszyźmie niemieckim - pasujesz tam jak ulał, ze swoimi faszystowskimi poglądami, na temat ludzi starszych ! "twoj poprzedni provider to byla zapewne TP," mój poprzedni provider to chello, ale twój OBECNY to TP, co WSZYSTKO tłumaczy :D "Po trzecie, nie zyje tak dlugo, zebym pamietam PRL z czasow jego 'swietnosci'" PRL nie miał czasów świetności, miał tylko czasy hańby - od swojego początku, do samego końca ! a ty nie musiałeś żyć W OGÓLE w PRLu żeby posiadać mentalność człowieka idealnego dla takiego systemu... ale może kilka cytatów świadczących o twojej chorej psychice "stojac w oparach ich niedomytych rozkladajacych sie cial" - no comment, "No to niestety, ale moherstwo sie tak rozpanoszy, ze szkoda gadac..." - rozpanoszyc to sie mogą szczury w kanale ! i całe te konkurencje, świadczące o twoim niedorozwoju umysłowym chyba, bo żeby się naśmiewać ze starszych schorowanych ludzi, to trzeba być po prostu bardzo ubogim emocjonalnie człowiekiem, ty też kiedyś będziesz w tym wieku, chciałbyś się wtedy spotykać z takim traktowaniem ??? "Aha - to, ze polskie prawo czegos nie zakazuje, nie oznacza, ze jest dopuszczalne przez normy moralne i spoleczne" a kto ustala te normy ? ty ?!? nikogo twoje zdanie nie interesuje, to co nie jest zabronione, można robić , co może starsi ludzie mają przestać rozmawiać, czy jak ty to mówisz "gderać" bo jakiemuś idiocie to przeszkadza ?! "korzystasz z samochodu w zwiazku z czym NIE KORZYSTASZ z komunikacji miejskiej" braaawo Watsonie, to naprawde niesamowity przebłysk w twojej główce... "Widzisz, ja tez jezdze samochodem, a jednak uzywam komunikacji miejskiej" widzisz, to tym się różnimy, ja nigdy nie korzystam z komunikacji, zoooobacz - niesamowite, ktoś ma in

  • 0

    36. ~  2008-04-29 00:43:50  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    ...inaczej niż ty :DDD jak gdzieś się bawię to wracam taksówką, niesamowite co ???

  • 0

    37. ~getITright  2008-04-29 00:46:13  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    "Poza tym, sa i inne sytuacje" no zobacz - ja nie mam takich sytuacji, żebym korzystał z komunikacji miejskiej, chyba się zgłoszę do księgi guinnessa, bo świat tego nie widział :D loool

  • 0

    38.  2008-04-29 13:11:41

    Jak juz wspomnialem wyzej, totalitaryzmu i nakladanego przez niego sposobu myslenia nie trawie... staram sie patrzec na ludzi indywidualnie, ale niestety - prawda jest taka, ze niektorzy ludzie z tej grupy wiekowej i niektore sytuacje rzutuja bardzo mocno na postrzeganie calosci. OK, to, ze ktos stosuje stereotypy tez nazwiesz faszyzmem ? Blagam... :) A niestety stwierdzam, ze w porownaniu do starszych ludzi z innych krajow, to jestesmy w takim wieku/przekroju spolecznym (doswiadczenia wojenne nie tlumacza nas calkowicie, inne nacje przez to przeszly w takim czy w innym stopniu) bardzo czesto zgorzknialymi, zgryzliwymi i generalnie nieprzyjemnymi ludzmi - i to niestety widzi sie bardzo czesto. Niewazne, ze ma sie szacunek do nich, niewazne, ze jest sie zyczliwym - jak bedac chcieli komus napsuc krwi, to beda to konsekwetnie robili, nawet po zwroceniu uwagi przez innych wspolpasazerow (sic!). Niestety mialem pare przykrych incydentow wlasnie glownie w komunikacji miejskiej, glownie dawniej, ktore inicjowane byly przez osoby starsze, swiadomie jakby szukajace zwady. Jakich to sytuacji ? Calowanie sie z dziewczyna z tylu autobusu (bynajmniej nie w taki sposob, jakbysmy chcieli sie zjesc :), oparcie nogi o boczna plastikowa krawedz, zajecie miejsca w ktorym kiedys byla naklejka 'dla niepelnosprawnych/matek z dziecmi' ale ktos ja odkleil (dodam, ze byly inne wolne miejsca, a ta osoba swietnie dala sobie rade z 'biegiem do miejsca' wczesniej) - oczywiscie mohery na pamiec wiedza, gdzie takie miejsca sa, ja niestety nie :), powrot do domu po ciezkim treningu siedzac z tylu autobusu (z przodu autobusu byly miejsca) i pare innych...) Mimo ustapienia takie osoby dalej parly, czesto rzucajac rozne epitety, czesto obrazajac. I nie byly pijane, co by moglo swiadczyc na ich korzysc (akurat pijaczki osiedlowe maja lepsza kulture od takich osob...).

  • 0

    39.  2008-04-29 13:26:01

    Zdarzyla sie nawet sytuacja, w ktorej obrazona (i to powaznie - k**** chyba nie jest okresleniem innego gatunku) zostala moja dziewczyna, co skonczylo sie zle dla tamtego mohera (uprzedzalem wyraznie :>). Jak moge puscic kolo uszu obrazanie mnie, tak bliskich kobiet (matki, dziewczyny) NIGDY i nie ma przebacz. W takim rozumieniu moge byc i totalitarny :> A co calosci mojego rozumowania - skad wiesz, ze nie mam szacunku do starszych osob ? (poza tymi agresywnymi, dla ktorych nie znajduje usprawiedliwienia) Skad wiesz, ze nie podchodze do nich przyjaznie, jak to wszystkich ludzi na poczatku zreszta ? Kapital startowy emocji czlowiek ma taki sam, potem moze go sam popsuc albo poprawic swoim postepowaniem, proste. A teraz co do innych kwiatkow w Twojej wypowiedzi... "PRL nie miał czasów świetności, miał tylko czasy hańby - od swojego początku, do samego końca !" I kto tu totalitarnie generalizuje ? Porozmawiaj troche z ludzmi, ktorzy w nim zyli, bo chyba nie wiesz wszystkiego... nie mozna jednoznacznie ocenic tego okresu negatywnie - troche dobrego tez sie zdarzylo, ale zeby o tym wiedziec trzeba troche poczytac/porozmawiac, a nie wysnuwac totalitarne wnioksi bo tak. Poza tym uzylem slowa swietnosci w PRZENOSNI uzywajac znakow '' - jesli tego nie zauwazyles, czytanie ze zrozumieniem sie ZNOW klania. "ale może kilka cytatów świadczących o twojej chorej psychice" - niech zgadne, jestes psychoanalitykiem ? Moze psychologiem, albo psychiatra ? Chociaz studentem np. psychologii ? Nie ? No to oceniaj dalej, ale takie oceny sa i beda powierzchowne, bo nie potrafisz dokonac analizy prostej wypowiedzi, nie masz zaplecza. "ale twój OBECNY to TP, co WSZYSTKO tłumaczy :D" - i tu sie mylisz, bo po pierwsze to lacze dzielone osiedlowe, a po drugie, to nie jest neostrada :) Jesli juz czytasz, rob to ze zrozumieniem :) To czego nie skomentowales, zakonczone bylo smileyem, cytuje, ";)" wiec nie bylo napisane powaznie. ZNOWU czytanie ze zro

  • 0

    40.  2008-04-29 13:39:21

    "rozpanoszyc to sie mogą szczury w kanale !" - poczytaj slownik jezyka polskiego i sprawdz sobie slowo rozpanoszyc... Moga i ludzie, moga i inne rzeczy. A wydzwiek pejoratywny tej wypowiedzi ? (to samo tyczy sie olimpiady moherow) Tak, pisalem to przez pryzmat niektorych takich ludzi, mam takie prawo, mamy wolnosc wypowiedzi, a takie slowa nie sa karalne. Zabron mi ;) "a kto ustala te normy ? ty ?!? nikogo twoje zdanie nie interesuje, to co nie jest zabronione, można robić , co może starsi ludzie mają przestać rozmawiać, czy jak ty to mówisz "gderać" bo jakiemuś idiocie to przeszkadza ?!" - oj, pojechales, straszliwie :) No to ab ovo... normy spoleczne i moralne sa ustalone raczej nie przez pojedyncze jednostki, czego chyba kompletnie nie rozumiesz, sa ksztalowane przez caloksztalt ludzki, przez dlugi czas i stale ewoluuja. Wiec ciezko, zebym je ustalil - pomysl troche :) To, ze moje zdanie nie interesuje jednego dupka o ksywce getITright, nie znaczy, ze nie interesuje NIKOGO. TOTALITARYZUJESZ, piszac w taki sposob - hej, a moze jestes Bogiem i znasz zdanie paru miliardow osob ? Pogratulowac samooceny! :D. I kto tu bardziej pasuje do PRLu ? Wstap lepiej do Partii ;) Nie napisalem tez, ze mam cokolwiek przeciwko glosnym rozmowom w autobusie (cala olimpiada jest zartobliwa, co juz RAZ napisalem, a tego znowu nie przeczytales, albo nie zrozumiales :), jedynie przeciwko glosnemu puszczaniu muzyki przez gnojkow z komorek. Tylko tego nie zdzierze. (no i agresywnych moherow, ale to rzadszy przypadek, na szczescie) A idiota to nazwij siebie laskawie, bo swietnie ci na razie wychodzi udowadnianie swojej glupoty i braku zrozumienia czytanego tekstu (i nie tylko :)

  • 0

    41.  2008-04-29 13:43:51

    A co do twojego NIGDY-NIE-KORZYSTANIA z komunikacji miejskiej... rozbawiasz mnie, szczegolnie piszac o rekordzie Guinnessa... :) Wyobraz sobie, ze w Warszawie sa autobusy nocne i metro, ze dzialaja one nieco bardziej sprawnie w niektorych okolicznosciach, ze jest to miasto duzo wieksze, niz Szczecin, ze niektorzy mieszkaja poza miastem i ze istnieje cos takiego jak Park & Ride (jako ze nie znasz raczej :) definicji, to cie oswiece - zostawia sie samochod pod miastem na specjalnym, niskoplatnym parkingu i korzysta z komunikacji miejskiej). W sytuacjach, gdzie korki rzadza tym miastem, a metro i tramwaje sa czesto najszybsza droga dojazdu, nie jest to wcale takie niezyciowe. Nie, zebym z takiego rozwiazania korzystal codziennie. Ale jest to bardzo czesto lepszy pomysl (o dziwo), niz wybranie samochodu (ktory jednak swoje pali). Cena biletu okresowego sie zwraca spokojnie... Ale rozumiem, ty wiesz lepiej i na podstawie twojego przypadku moze mam oceniac innych, jako wykladnie ? Wybacz, tak mnie to smieszy, ze az mi pomyslu na pointe zbraklo. Zegnam :>

  • 0

    42. ~są jeszcze inni :(  2008-04-29 22:20:25  host: 87-205-54-115.adsl.inetia.pl

    Przepraszam, że "Wam przerywam", ale PLANET i etITright - zapraszam Was na priva wzajemnie (alternatywnie gg etc.), właśnie zachowjesie się jak w autobusie z przekrzykiwaniem lub MP3 na głos, szanujcie innych, bo lista przydługa się robi. P.s. Nie ważne kto kogo sprowokował ważna ocena końcowa i macie 50/50 i tak zostanie. Pozdrawiam

  • 0

    43.  2008-04-29 23:27:07

    Masz racje - ino ja mam podane drogi kontaktu w profilu... zaden problem skontaktowac sie, jesli sie tylko chce :)

  • 0

    44. ~niemainnych  2008-05-01 00:41:34  host: 87-205-54-226.adsl.inetia.pl

    Nie mam nic do starszych osób. Ale rację ma PLANET i się z nim zgadzam (nie czytałem do końca). Starsi ludzie powinni dbać o siebie - trochę higieny nie zaszkodzi - rozumiem ze emerytura mała itp. ale to nie tłumaczy nie mycia się. Jechałem dziś autobusem. Wsiadła starsza kobieta i tak śmierdziała szczochami na cały autobus że nie macie pojęcia. Na szczęście korków nie było i w miarę szybko wysiadła. Ale cały autobus jechał na podwójnym gazie.

  • 0

    45. ~darcio  2008-05-01 08:20:34  host: nat-mi3.aster.pl

    do kichy takie gadanie

  • 0

    46. ~:)  2008-05-01 10:22:37  host: chello084010092225.chello.pl

    najgorsze sa wiesniaki co maja wiesniackie dzwonki z radia eska i na maxa glosnosc i puszczaja ten syf w autobusie albo ta vixiarska muze tez z komorek ,rozstrzelac odrazu

  • 0

    47. ~:)  2008-05-01 10:23:17  host: chello084010092225.chello.pl

    albo baby szukajace pol godziny telefonu w torebce a potem rozmowa na caly autobus

  • 0

    48.  2008-05-01 19:38:17

    ~getITright mam do ciebie jedną prośbę zamknij paszcze i przestań wypisywać te swoje idiotyczne "felietony":))

  • 0

    49.  2008-05-03 17:56:12

    "Wprowadzony przez burmistrza Grazu przepis nakazuje posiadaczom telefonów przestawianie ich w tryb bezgłośny podczas podróży." wiec czy na pewno chodzi o zakaz rozmow, czy po prostu zeby nie bylo slychac dzwonienia? w kazdym razie jestem przeciwny obu zakazom. najmadrzejszy komentarz: "Zakaz, a kultura osobista to różne rzeczy i nie należy tego mylić". a tak poza tym, mi przeszkadzaja bardzo male, kilkuletnie dzieci, ktore sie drą niewiadomo z jakiego powodu. moze analogicznie zakazik wprowadzania malych dzieci do autobusu? ;)

  • 0

    50. ~  2008-05-03 22:48:52  host: evs81.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Głupków nie brakuje na żadnym forum. Na wielu jest ich większość. Widzę, że i tutaj chamstwa i wiochmeństwa dostatek. Ale wracając do meritum - uważam, że burmistrz ma racje, ponieważ nie mam zamiaru wysłuchiwać imbecylnych melodyjek, ryczących MP3. Ludzie kulturalni, dobrze wychowani używają wibry w telefonach i nie prowadzą głośnych rozmów w miejscach publicznych. Za takie również uważa się komunikację publiczną. Co do nazywania się faszystami i innymi podobnymi typami, to użycie skrótu myślowego, jak ktoś nazwał faszystę, urąga godności człowieka. Jak do tej pory faszyzm jest czymś najgorszym, co nas spotkało. Komunizmu w Polsce nigdy nie było, o czym wielu zapomina lub nie chce pamiętać. Ktoś rozmawiający w komunikacji przez telefon uzasadniał to demokracją. Mylisz kolego demokracje z anarchią, bo tylko w tej drugiej można robić co się chce. Na szczęście anarchie były tylko czasowe w historii, gdyż ich działanie jest destrukcyjne, jak wasze rozmowy w miejscach publicznych. Średnio mnie interesuje ile jakiś kretyn przeleciał panienek poprzedniego weekendu. Gdyby nie internet i tivi, to prawdopodobnie nie widziałby nagiej panny. Uszanujmy wolę innych, a i nas będą szanować. A więc?! Ściszamy telefony i nie rozmawiamy w miejscach publicznych. Przepraszam za wulgaryzmy ale starałem się dostosować do poziomu niektórych wypowiedzi, choć nie powinienem.

  • 0

    51.  2008-05-04 18:16:43

    #50: "Komunizmu w Polsce nigdy nie było, o czym wielu zapomina lub nie chce pamiętać." No nie do konca bym sie z tym nie zgodzil, przez jakis czas mielismy cos w rodzaju okupacji umyslowej i komunizm byl u nas wcielany... Ze sciszanie telefonu sie zgadzam, natomiast z rozmawianiem w miejscach publicznych - nie do konca. Czasami po prostu nie da sie uniknac takich sytuacji - mozna jedynie nie robic tego glosno. Poza tym, ludzie w miejscach publicznych maja zwyczaj rozmawiac tak czy owak...

  • 0

    52. ~G4L  2008-05-05 22:08:05  host: abky131.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @50 Komunizm cały czas trwa, niestety rządzą dalej ludzie "układów". Wiele osób tego nie zauważa i wierzą wszystkiemu, co usłyszą w TVNie. Pozdrawiam PLANETa widzę, że to jeden z nielicznych sensownych i inteligentnych ludzi tutaj. Co do starszych ludzi zgodzę się z przedmówcami często jest cały autobus wolny, ale NIE on MUSI usiąść na tym miejscu, MUSI!

  • 0

    53. ~zuczek  2008-05-08 15:44:54  host: adee32.neoplus.adsl.tpnet.pl