Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nie chcą regulacji na polskim rynku komórkowym

Nie chcą regulacji na polskim rynku komórkowym

sirmark 11 Marca 2006 12:19

0 0

Regulator nie powinien interweniować na polskim rynku telefonii komórkowej - uważa dyrektor wykonawczy ds. sektora publicznego w Vodafone, Paul Ryan. W piątek w Warszawie odbyła się konferencja Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIiT) poświecona unijnym regulacjom na rynku mobilnym.

Na konferencji PIIiT przedstawiono doświadczenia z badań prowadzonych w celu zidentyfikowania, czy na danym rynku panuje efektywna konkurencja, czy też funkcjonują na nim przedsiębiorcy telekomunikacyjni posiadający znaczącą pozycję rynkową.

Problem ten przedstawili eksperci z T-Mobile, Vodafone i KPMG na przykładzie unijnych badań prowadzonych na rynkach brytyjskim, duńskim i irlandzkim. Badania prowadzono według zaleceń Komisji Europejskiej.

Jak stwierdziła na konferencji Gita Sorensen z KPMG, w trakcie badania na rynku brytyjskim nie znaleziono podstaw do stwierdzenia, że występuje tam dominacja lub kilka firm tworzy razem dominanta kolektywnego. Co prawda wysoką pozycję na tym rynku ma Vodafone, ale udział tej firmy brytyjskim rynku komórkowym spada, a kilku innych rośnie, podkreśliła Sorensen.

Na rynku irlandzkim stwierdzono kolektywną dominację firm Vodafone i O2, czego objawem były np. kilkuletnie braki obniżek cen usług telekomunikacyjnych oferowanych przez te firmy. ComReg, irlandzki regulator rynku, zaczął proces regulacji nakazując obu operatorom m.in. udzielanie dostępu do sieci na umotywowane życzenie i obejmując kontrolą ceny na rynku mobilnym.
Na rynku duńskim okazało się, że udziały operatorów są zrównoważone, więc lokalny regulator rynku NITA, nie stwierdził ani dominacji ani istnienia kolektywnego dominanta.

Według wiceprezesa ds. regulacji rynku z T-Mobile, Joachima Haasa, polski rynek komórkowy nie jest podobny do żadnego z tych trzech rynków.

Od początku 2003 r. coraz więcej Polaków ma dostęp do usług telefonii komórkowej. Według Haasa, usługi proponowane przez operatorów komórkowych w Polsce są bardzo zaawansowane, a jedynymi rynkami, do których można porównać rynek polski są rynki - węgierski i włoski, na których także działa po trzech operatorów komórkowych i nie stwierdzono faktu dominacji ani istnienia dominanta kolektywnego.

Dyrektor wykonawczy ds. sektora publicznego w Vodafone, Paul Ryan, powiedział iż stwierdzenie faktu dominacji lub istnienia dominanta kolektywnego na rynku mobilnym jest bardzo trudne, nawet jeśli jedna firma ma na nim spore udziały rynkowe, zaś konkurencja - mniejsze.

Jego zdaniem, ze względu na znaczne obniżki cen na polskim rynku komórkowym nie ma mowy o dominacji kolektywnej. Oznacza to, że regulator nie powinien wkraczać w ten rynek, który będzie podlegał samoregulacji.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 0

  1.  2006-03-11 14:35:56

  hehe, a co mieli powiedziec? ze nie ma konkurencji i ze potrzebni sa nowi gracze? mam nadzieje ze regulator tego nie czyta i nakaze wkoncu roaming wewnetrzny

 • 0

  2. ~tak takowiec  2006-03-11 14:40:35  host: host231-220.oskbraniewo.pl

  ERA TAK TAK JEST THE BEST !!

 • 0

  3. ~telepies  2006-03-11 14:57:57  host: abtj254.neoplus.adsl.tpnet.pl

  "Jego zdaniem, ze względu na znaczne obniżki cen na polskim rynku komórkowym nie ma mowy o dominacji kolektywnej."
  I oczywiście o tych obniżkach opowie pomyśleli już 100 temu, tylko do tej pory tak jakoś nie wychodziło. Sami z siebie te obniżki serwowali, sami z siebie ....:)

 • 0

  4. ~Luk  2006-03-11 15:38:17  host: 213-238-127-148.adsl.inetia.pl

  moim zdaniem rowniez powinien wejsc roaming wewnetrzny i to jak najszybciej wtedy spadly by ceny i weszli nowi operatorzy

 • 0

  5. ~PiotrK  2006-03-12 09:36:36  host: gate1.dka.pl

  Gdyby była pełna konkurencja na rynku, żaden regulator nie byłby potrzebny, bo wszystko regulował by RYNEK.

 • 0

  6. ~tkubon  2006-03-12 11:50:57  host: 81-223-222-194.paris-lodron.xdsl-line.inode.at

  Oczywscie ze Vodafone i T-Mobile to nie na reke, bo tak jak Orange jak robia rebranding to sobie cenami operuja jak chca, tj. zawsze w gore wyrownywanie stawek, wiec co sie tu dziwic

 • 0

  7.  2006-03-12 13:11:17

  Rynek jest albo wolny albo regulowany. U nas niestety mało jest naprawdę wolnego rynku. Wszedzie mase nakazów, zakazów, koncesji i zezwoleń. Armia biurokratow musi przecież mieć co robić i co kontrolować.

 • 0

  8. ~zofia  2006-03-13 09:17:43  host: gate.malnet.pl

  I nikt tutaj nie broni Izby? Niewiarygodne...:)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-158-195.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że Play zdąży pokryć własnym zasięgiem całą Polskę do 2020 roku?

Play ma 6000 stacji BTS

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet