Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nie będzie przetargu na LTE w 2011 roku

Nie będzie przetargu na LTE w 2011 roku

Ringu 11 Kwietnia 2011 09:08

0 0

W tym roku na pewno nie odbędzie się przetarg na częstotliwości LTE - UKE nie może się porozumieć w tej sprawie z wojskiem. Dla potencjalnych klientów to duże rozczarowanie, natomiast dla polskich firm telekomunikacyjnych taka sytuacja jest stosunkowo korzystna.



Ministerstwo Obrony Narodowej miało w I kwartale zwolnić niektóre pasma wykorzystywane przez wojsko, jednak tak się nie stało. Częstotliwości te miałby być wykorzystywane na transmisję danych w technologii LTE. MON wydał specjalną decyzję w tej sprawie, jednak z nieznanych oficjalnie przyczyn nie weszła ona w życie.

Obecny stan rzeczy pozwala stwierdzić, że na 100% przetargu w tym roku nie będzie - powiedziała prezes UKE Anna Streżyńska w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

Wiadomość o zawieszeniu przetargu nie zmartwiła operatorów - dla niektórych z nich taka sytuacja jest nawet na rękę.




LTE w 2012? Bardzo dobrze. Nie wykorzystaliśmy jeszcze całego potencjału technologii HSPA+ - powiedział Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play.

Dla Polkomtela przesunięcie przetargu oznacza większą stabilizację na rynku telekomunikacyjnym i mniejsze wydatki. Telekom jest obecnie wystawiany na sprzedaż i taka sytuacja będzie korzystniejsza zarówno dla sprzedających, jak i dla inwestorów.

Wiceprezes Polkomtela, Krzysztof Kilian, podkreśla, że na rynku i tak nie ma jeszcze odpowiedniej liczby urządzeń, które mogłyby korzystać z transmisji danych w technologii LTE. Praktycznie jedyną firmą produkującą modemy tego rodzaju, które mogą przesyłać dane z prędkością rzędu 100 Mb/s, jest Samsung.

Brak przetargu na nowe częstotliwości LTE w 2011 roku to także dobra informacja dla Zygmunta Solorza-Żaka, który obecnie rozwija swoją infrastrukturę LTE przy wykorzystaniu pasma 1800 MHz. Oznacza to dla niego brak konkurencji na rynku przez dłuższy czas.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita, wł     

Dodaj do:
w sumie: 12
  • -4

    3.  2011-04-11 09:27:50

    No ja bym zbytnio na nasze wojsko nie liczył. Pocieszający jest fakt że jesteśmy w NATO.

  • -2

    7.  2011-04-11 09:40:15

    CP kupi PLUS i pasma osobne na wszystko... HSPA+900 + GSM i pozamiatane...

  • 0

    10. ~Zakrza  2011-04-11 09:43:41  host: 213.192.65.250

    Play nie wykorzystał całego potencjału HSPA+?:O No jestem w szoku. Jak wykorzystają to będą go reklamować jako 10g.

  • -4

    11. ~  2011-04-11 09:48:20  host: 77-254-75-221.adsl.inetia.pl

    Głupie trepy. Żadnego z nich pożytku, tylko przeszkadzają. W przypadku wojny i tak, razem z całą "elytą" pierwsi będą spieprzać do Czech, jak do Rumuni ostatnio... Mogliby chociaż podać powód zwłoki, bo tak, to wygląda, jakby czekali na łapówę... Play jest też zabawny z tym swoim wykorzystaniem potencjału.... tak, tak nie stawiajcie własnych masztów (kiedy ostatno doszły nowe miejscowości ja sie pytam), i obdzierajcie voice na rzecz data. Polkomtel da Play najniższy priorytet i tam gdzie jest tylko 900 Plokomtela, lub telefony 2G, nie będzie się dało z Play rozmawiać... No bo wykorzystują potencjał 900 MHz...

  • 0

    13. ~Jacek  2011-04-11 09:54:34  host: ahi80.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zupełnie jak z dvb-t+ (mpeg4). Dużo się mówi, ale jak przychodzi do uruchomienia to się okazuje, że technologia przestarzała i jak zwykle jesteśmy w tyle.

  • 0

    15. ~Makler  2011-04-11 09:58:44  host: c32-64.icpnet.pl

    No to akcje Midasa za pół roku będą za 20 zł. Solorz już zakupił maszynki chłodzące, w Kwietniu wypuści nowe akcje. Zbiera kapitał do rozbudowy sieci LTE. Warto by było kupić te akcje za 1.73 ;)

  • 0

    16. ~  2011-04-11 10:00:46  host: 87-205-224-7.adsl.inetia.pl

    @15 - słusznie. Dopóki MON się nie opamięta, to Solorz będzie na całej sytuacji wychodziłnaj korzystniej.

  • 2

    17. ~  2011-04-11 10:04:01  host: z15-03.opera-mini.net

    Widzi mi się, że firmy telkom w związku z tym nie mają równych szans na rynku. Częstotliwości które posiadł CP przez firmy Aero Mobyland i Centernet które miały świadczyć usługi GSM UMTS dostały neutralność technologiczną a pozostali tego nie mają a nawet gdyby mieli to mają za mało pasma by wykorzystać je na LTE. Można powiedzieć że CP ograł wszystkich z UKE włącznie a może to było z góry wiadome i ustalone że tak ma być. Żak to najbogatszy człowiek w Pl.

  • 1

    19. ~  2011-04-11 10:13:04  host: w3cache-1.tzmo.com.pl

    @11 A może już wzięli łapówkę? Przecież jest powiedziane że to klienci tracą na opóźnieniu:).A biorąc pod uwagę to że Żak teraz jest panem rynku w tej technologii..........Sami sobie dopowiedzcie.

  • 0

    20. ~Adam  2011-04-12 09:44:12  host: h2-52.net.euron.pl

    Olewając oliwy do ognia przypomnę że część obecnego pasma Żaka pochodzi z przetargu sprzed dwóch lat w którym jednoznacznie okreslono że 15% zasobów tego pasma ma być przeznaczone na darmowy internet na obszarze całego kraju (do dziś jest to na stronach UKE)! I co? Gdzie ten darmowy internet? Gdzie te 15% pasma? Dlaczego UKE nie podjęło żadnych działań w wyjaśnieniu tej kwestii?!

  • 0

    21. ~  2011-04-12 11:16:22  host: 31.41.144.41

    @20. Myślisz zapewne o pasmie LTE TDD 2570-2620MHz. Z tego co słyszałem mają wystartować w drugim kwartale, najprawdopodobniej na tych samych stacjach z który mają teraz LTE1800. Według warunków koncesji mają na to czas do 10 maja 2011 roku. Tylko nie wiadomo, czy uda im się do tego czasu znaleźć odpowiedni sprzęt (modemy). Bo jeżeli chcą sprzedawać chłam pod nazwą IPWireless 1000 to niech się schowają ;).

  • 0

    22. ~bioshock  2011-04-14 11:20:06  host: 94-75-90-220.home.aster.pl

    Może jestem naiwny, ale chyba nic na tym nie tracimy? Bo ile się nie mylę w przypadku "niedogadania się" z operatorami zostaną obniżone stawki minutowe

Dodaj swoją opinię