Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości NFC Pass - druga odsłona płatności zbliżeniowych w Orange

NFC Pass - druga odsłona płatności zbliżeniowych w Orange

sirmark 24 Kwietnia 2014 19:47

4 3

Orange wprowadza usługę i aplikację NFC Pass, która umożliwia korzystanie za pomocą smartfona z kart zbliżeniowych różnych banków.




Nowa usługa NFC Pass umożliwia instalowanie w jednym telefonie kart zbliżeniowych różnych banków, a w przyszłości innych dostawców usług - kart miejskich, kart dostępu itp. Karty zbliżeniowe użytkownika bezpiecznie zapisane na karcie SIM NFC (SIM Orange Cash). Każda karta wymaga zainstalowania powiązanej aplikacji karty od dostawcy usługi z Google Play, w celu używania karty, w tym do przełączania się pomiędzy kartami. Pierwszym bankiem dostępnym w aplikacji NFC Pass jest mBank, z kartą debetową mBank PaySIM Orange w technologii MasterCard PayPass.


Banki współpracujące dotychczas z MasterCard i wydające karty NFC będą również mogły adresować je do abonentów sieci Orange. Dzięki temu, zarówno Klienci indywidualni oraz firmowi, korzystający z usług abonamentowych i na kartę, będą mieli dostęp do mobilnych płatności zbliżeniowych. Wystarczy, że wybiorą telefon NFC w Orange z kartą SIM NFC. Aplikacja NFC Pass jest już dostępna dla kilkunastu modeli smartfonów z systemem Android. Do końca bieżącego roku planowane jest uruchomienie usługi NFC Pass również dla urządzeń korzystających z platformy Windows Phone.


Orange konsekwentnie inwestuje w rozwój innowacyjnych produktów, do których niewątpliwie należą mobilne płatności oparte o technologię NFC w modelu SIM-centric. Polska jest rynkiem, na którym płatności bezstykowe przyjęły się bardzo dobrze i już teraz ponad połowa wszystkich terminali płatniczych umożliwia płacenie tą metodą - mówi Dariusz Boduch, dyrektor marketingu ofert multimedialnych w Orange Polska.


Dotychczas klienci mBanku korzystający z usług firmy Orange mogli płacić zbliżeniowo telefonem połączonym z rachunkiem karty prepaid, co wymagało jednak systematycznego doładowania konta karty. Teraz transakcja realizowana będzie z rachunku karty debetowej, czyli ze środków dostępnych na rachunku klienta. Oznacza to, że nie będzie musiał on już pamiętać o doładowaniu karty przed płatnością, a kwotę transakcji będzie ograniczać jedynie saldo na rachunku klienta - mówi Joanna Erdman, dyrektor ds. rozwoju kart płatniczych mBanku.


Przy płatnościach NFC, transakcja wykonywana jest przy użyciu technologii zbliżeniowej MasterCard PayPass, co gwarantuje taki sam poziom bezpieczeństwa, jak dla transakcji wykonywanych standardową kartą chipową. Dodatkowe środki bezpieczeństwa mogą być stosowane również przez bank wydający kartę. Transakcje zbliżeniowe telefonem komórkowym w technologii MasterCard PayPass, można realizować w ok. 145 tys. terminali płatniczych w Polsce.


Korzystanie z usługi NFC Pass jest bezpłatne. Użytkownik może jednak zostać obciążony kosztami za transmisję danych wg. umowy, zwłaszcza jeśli jesteś za granicą. Każda karta zbliżeniowa jest odrębną usługą świadczoną przez dostawcę usługi i posiadającą osobny regulamin i cennik - może więc być odpłatna.


Zobacz: regulamin usługi NFC Pass
Zobacz: często zadawane pytania do usługi NFC Pass

Źródło tekstu: Orange, wł     

Dodaj do:

Tagi: nfc | nfc pass | orange

w sumie: 72
  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    53.  2014-04-24 21:15:35

    Lisu - no właśnie o to mi chodzi - Ty masz taką funkcjonalność na karcie SIM - ja nie. Jeśli będę miał - z pewnością sprawdzę jak to się w normalnym użytkowaniu sprawdza ;-) Na razie to jest niszowe rozwiązanie. O tym tu cały czas mówimy poza tym - ja, pabloki i inni ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    54.  2014-04-24 21:16:05

    a propos power banku... ja też mam - ale nie wiem po co ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    55. ~Lisu  2014-04-24 21:20:54  host: public-gprs449845.centertel.pl

    Nie jest niszowe, tylko to jest technologia która dopiero nadchodzi. Jesteśmy w czołówce europejskiej w tym względzie. Za jakieś 10 lat będzie to tak powszechne, że nie będzie wzbudzało żadnych emocji.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    56. ~pabloki  2014-04-24 21:21:34  host: 188.146.164.178.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    ogólnie to nie każdy rozumie o co chodzi . nie każdy tel ma obsługujący NFC. wymiana sim kosztuje. aby płacić NFC kartą z banku w większości nie musicie mieć telefonu ani wymieniać sim oraz karty bankowe w większości wydawane są bez opłat.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    57.  2014-04-24 21:30:16

    Lisu - mogła nadchodzić już dawno - poczytaj co 3 lata temu się o tym mówiło - problem w tym, że każdy chciał na tym zarobić - a to jakieś portmonetki (Ty też masz zdaje się coś na ten sposób przecież?), a to subkonta... Nowi pośrednicy... Mi chodzi o najprostsze rozwiązania - bank i operator jako dostęp do karty czy konta - i tyle. U mnie w rodzinie już 3 lata temu był telefon gotowy na takie rozwiązania. Dzisiaj już 4 telefony są w rodzinie z NFC - tylko co z tego?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    58. ~Lisu  2014-04-24 21:57:51  host: public-gprs449845.centertel.pl

    @wlo Nie mam żadnych portmonetek. Ogólnie jestem tradycjonalistą, czyli żywa kasa do łapki i na zakupy. Ale w przypływach szaleństwa i z konieczności mam konto w dwóch bankach i karty. Teraz jak powstała możliwość wrzucenia karty mBanku do telefonu, zrobię to. Dotychczas miałem w telefonie pre-paidową Orange Cash.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    59.  2014-04-24 22:14:59

    Lisu - no ta orange cash to co jak nie portmonetka?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    60.  2014-04-24 22:16:24

    Powtórzę - jeśli będzie to powiązane z moim głównym rachunkiem (a najlepiej z dwoma ;-)) to będzie coś co mi się spodoba. Ty lubisz się bawić w pilnowanie stanu portmonetki widzę - ja nie ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    61. ~Lisu  2014-04-24 22:23:59  host: public-gprs449845.centertel.pl

    OrangeCash świetnie sprawdza się jak już wyżej pisałem jako narzędzie do drobniutkich płatności, np za aplikacje w google play oraz ogólnie tam, gdzie lepiej nie podawać danych swoje głównej karty płatniczej, czy tym bardziej kredytowej.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    62.  2014-04-24 23:19:31

    lekcje ekonomi w szkole podstawowej nie było, więc piszemy co nam się przy śniło

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    63. ~gość Z Gdańska  2014-04-25 01:19:16  host: 89-67-65-160.dynamic.chello.pl

    To jest jakaś pomyłka, żeby technologie obsługiwały tylko brandowane telefony i to tylko jednego producenta. Ktoś się nie popisał

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    64. ~Gość z Gdyni  2014-04-25 09:47:46  host: 212.160.172.87

    Jest już Samsung, Sony, LG, potem mają być Nokie w Windowsem

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    65. ~Patryk  2014-04-25 10:02:28  host: 194.110.64.11

    A dla NJU kiedy to będzie dostępne?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    66.  2014-04-25 10:07:08

    A wiadomo coś jeśli chodzi o karty kredytowe?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    67. ~gulmiskacze  2014-04-25 10:17:27  host: afoa191.neoplus.adsl.tpnet.pl

    66. Wiadomo, że jak bank będzie chciał i się dogada z Orange to będzie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    68.  2014-04-25 11:20:24

    To trochę nie tak. Karta SIM NFC ma 'kieszkonkę' na której można zapisać dowolną kartę płatniczą. Numer polega na tym, że tylko operator wydający fizyczną kartę sim (tu- Orange) ma kod który umożliwia zapis do tej 'kieszonki'. I tylko po to jest potrzebna ta aplikacja Orange. Czyli w skrócie - jak masz SIM NFC Orange, szukasz kogoś kto ma brandowany przez Orange soft w telefonie, przekładasz do niego sim, wgrywasz na niego swoją Visę czy MC, przekładasz sim z powrotem do swojego (na przykład niebrandowanego) tel i pasuje. Na marginesie trochę bez sensu że aplikacja jak na razie nie działa w nju

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    69.  2014-04-25 11:41:23

    Tiaaa... Nowe technologe, wygodne ponoć... Pytanie - czemu tylko w ciągu ostatniego tygodnia spotkałem się w sklepach (także w internetowych) z informacją, ze cena uwzględnia rabat za płatność gotówką lub przelewem? Wszyscy chcą tani, darmo... To będzie - ale niewygodnie - bo tak czy siak wrócimy do gotówki ;-) I po cholerę te wszystkie technologie? Chcecie wiedzieć? Ano po to, zebyu kolejni ludzie się nie narobili a zarobili ;-) Tego nie robi się dla konsumenta! Konsument już ma super rozwiązanie - KARTĘ!! Kawałek plastiku! Coraz wygodniejszą do tego. No ale wmawia się a wszyscy łykają to jak gołębie groch bez umiaru, że muszą bo to trendy. Nie - nikt mi nie wmówi że wygodne jest realizowanie mikropłatności z e specjalnie zasilanego konta za pomnocą telefonu! Zwykłą kartą płatniczą taką mikropłatność bez problemu można zrealizować. Bez pilnowania stanu portmonetki... Chociażby, bo utrudnień jest znacznie więcej.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    70. ~OrangeUser  2014-04-25 12:52:59  host: hfl10.internetdsl.tpnet.pl

    Szkoda ze karta NFC SIM nie jest dostępna w formacie NanoSim...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    71.  2014-04-25 13:03:21

    #70 jak już musisz czy lubisz używać tego małego ekranika, a chcesz NFC, to przycinarka Sim -> nano sim z allegro za dychę rozwiąże Twój problem :)