Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości NetWorkS! już oficjalnie na sprzęcie Huawei i Nokia Siemens Networks

NetWorkS! już oficjalnie na sprzęcie Huawei i Nokia Siemens Networks

WitekT 23 Stycznia 2012 10:15

0 0

PTC i Centertel rozstrzygnęły przetarg na dostawców infrastruktury dla spółki NetWorks! Umowy zostały podpisane z Huawei i Nokia Siemens Networks.

Ze względu na skalę przedsięwzięcia, wdrożenie nowych rozwiązań sieciowych będzie następować stopniowo do 2014 roku. Pierwsze pozytywne efekty pojawią się już w pierwszej połowie 2012 roku w wybranych rejonach kraju - napisano w komunikacie

Z informacji TELEPOLIS.PL wynika, że na Huawei przypadło ponad 70% kontraktu, a pozostała część na NSN. Pierwsze stacje mają ruszyć w wakacje, a budowa wspólnej sieci zacznie się od wschodnich województw, a zakończy na Warszawie, gdzie w zeszłym roku obaj operatorzy wymienili prawie wszystkie stacje na nowe.

Na 900 MHz powstanie wspólna sieć HSPA+ (nośna 4,2 MHz lub 5 MHz) w modelu MOCN (ang. Multi Operator Core Network), zaś przy pozostałych częstotliwościach MORAN (ang. Multi Operator Radio Access Network) - wynika z informacji TELEPOLIS.PL.




Dotychczasowymi dostawcami dla PTC był Ericcson (północ) i NSN (południe), a dla Centertelu - NSN (północ) i Huawei (południe).

Przypomnijmy, że spółka NetWorks! powstała w ramach porozumienia PTC i Centertelu z lipca 2011 roku, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości i felietonie pt. Czy Centertel i PTC odskoczą konkurencji?.

Współpraca PTC i Centertelu jest ograniczona do aspektów technicznych. Każda ze stron pozostaje właścicielem swoich elementów sieci i częstotliwości. Operatorzy pozostają konkurentami na rynkach hurtowych i detalicznych usług telekomunikacyjnych pod dotychczasowymi markami - napisano w oficjalnym komunikacie.

Źródło tekstu: NetWorks!, wł     

Dodaj do:
w sumie: 69
  • 0

    51. ~  2012-01-23 23:00:12  host: abbh204.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @kwitas no nie wiem, do Huaweia przymierza się także Polkomtel

  • 0

    52. ~  2012-01-24 12:15:25  host: cpk124.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To, że infra plusa zejdzie na psy wiadomo było w dniu przejęcia przez nowego właściciela. Myślę jednak, że plusik przejdzie na ZTE jeśli będą tańsi i do tego zlikwidują mnóstwo stacji.

  • 0

    53. ~Michos  2012-01-24 13:49:57  host: 77-253-118-98.adsl.inetia.pl

    ~47 bez przesady Chińczycy mają już dużo do powiedzenia w kwestii elektroniki (kto pamięta ZTE blade?) zresztą huawei funkcjonuje na południu w infrastrukturze centertela jeśli dobrze pamiętam także nie powinno być problemów :D Swoją drogą patrząc na ilość pozwoleń na nadajniki jaką ma PTC zapowiada się ciekawy 2012 rok.

  • 0

    54. ~Maniek  2012-01-24 14:50:06  host: public212.xdsl.centertel.pl

    Bardzo fajnie że dwie duże sieci połączą swoje siły żeby nam i im było lepiej :) Ciekawią mnie efekty ich pracy, jak fajnie wykorzystają tą wspólnie rozbudowaną sieć i jaką korzyść to przyniesie dla użytkowników. Bardzo pozytywne.

  • 0

    55. ~Tomasz  2012-01-24 16:05:10  host: 188.146.231.29.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @WitekT NSN jest half deutsh i dziala silny nacjonalizm. Takie jest moje zdanie. NSN ma nienaturalnie silną pozycję w Polsce. Zobacz rozkład sił wśród dostawców na zachód od Polski. Wbrew pozorom nie zawsze cena jest podstawowym kryterium wyboru dostawcy sprzętu.

  • 0

    56. ~gosc  2012-01-24 18:02:51  host: c11-129.icpnet.pl

    47. kwistas Dobrze wiesz ze Hawei jest w poludniowej Polsce w Orange, to dla przykladu wez Krakow i spojrz na raport UKE dla jakosci polaczen. Play nie dorownuje jakoscia Orangowi.

  • 0

    57. ~  2012-01-24 18:36:52  host: 178.73.49.129

    55. Chłopie zmień kanał, bo coś z tobą nie teges. Nienaturalnie silną pozycję ma H. I zgadnij dlaczego. Albo lepiej nie zgaduj, bo znów coś głupiego napiszesz. To chyba oczywiste, że nie zawsze cena jest istotna co nie oznacza, że w wielu przypadkach jest. Żadne odkrycie. Ktoś lubi jakość, ktoś taniość. Ot, wszystko.

  • 0

    58.  2012-01-24 19:34:59

    @46 Wejdź sobie na mapę BTS i zobacz gdzie grupa Solorza ma nadajniki HSPA+900 przynajmniej w moim regionie T-Mobile ma tam UMST2100 i nie są to "miasteczka" a raczej gęsto zaludnione Miasta.

  • 0

    59. ~  2012-01-24 19:52:40  host: 31.41.144.41

    @58. Musslik, ale chyba nie będziesz usiłował nam wmówić jak jeden tutaj z troli, że UMTS2100 odbierasz z 20 km? A tyle niemal bez problemu zapewnia UMTS900.

  • 0

    60. ~  2012-01-24 20:21:02  host: ip-78-30-111-235.free.aero2.net.pl

    59, śmieje się z takich ludzi którzy nie wierzą że można łapać 3G 2100 z 20 km i więcej, ja łapałem z 53 km! 19% ale nie zalogowało. najlepsze jest HSPA+ 900 nie ma porównania zasięg mocny.

  • 0

    61. ~  2012-01-24 20:26:23  host: user-31-175-156-66.play-internet.pl

    Czekam na efekty NetWorks czyli jeszcze szybszy internet w T, Orange i Heyah!

  • 0

    62. ~tello  2012-01-24 22:36:28  host: abnm161.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ciagle nie moge zrozumieć jak 2 firmy o wspólnych zasobach technicznych i strategii ulokowanej w Networks! moga ze soba konkurować? Kolorem salonów? Czy urodą ich persnelu? Według mnie oferty będą bliźniacze. Klient nie będzie miał znaczącego wyboru, Kolego Maniek. To wbrew wolnej konkurencji. Inaczej gdyby Networks! była zupełnie niezależną właścicielsko firmą od T-Mobile i Orange.

  • 0

    63.  2012-01-24 23:10:40

    62 zobacz sobie jak funkcjonuje Orange UK/T-mobile UK, oferty mają konkurencyjne, nadal promują połączenia wewnątrzsieciowe, praktycznie nic się tam nie zmieniło. U nas Orange i T będą się dzielić masztami, koszty muszą spaść, bo aktualnie maszt T stoi obok Orange przez to generuje zbędne koszty.

  • 0

    64.  2012-01-25 09:18:31

    ~62 przesadzasz, obie firmy po prostu chcą optymalizować koszty pod względem infrastruktury w Polsce, podobne rozwiązania są szeroko stosowane jeśli dobrze pamiętam we Francji. Każdy operator ma oddzielny budżet, swoje cele i sposoby ich realizacji także nie wydaje mi się, żeby miała miejsce sytuacja o której piszesz.

  • 0

    65.  2012-01-25 10:31:27

    Przecież z ofertami będą robić co będą chcieli. Chodzi tylko i wyłącznie o zmniejszenie kosztów infrastruktury. (i już widzę naiwnych wizjonerów którzy myślą że to spowoduje spadki cen dla klientów końcowych :D)

  • 0

    66.  2012-01-25 22:25:49

    @62, ale przecież to współpraca infrastrukturalna, Orange i PTC mają niezależne oferty, bo np. w Orange nie znajdziesz tak tanich połączeń międzynarodowych do UE jak w Heyah i T-Mobile etc. PTC ma swoje i często zupełnie inne niż Orange propozycje.

  • 0

    67. ~  2012-01-25 22:56:20  host: z52-15.opera-mini.net

    jedno co laczy obecnie tmobile i orange, to bardzo dobre oferty. Przewyzszaja one znacznie oferty play i plusa a szczegolnie play. Mam nadzieje, ze oferty poprawia jeszcze bardziej

  • 0

    68. ~Almaro  2012-01-26 09:51:05  host: 87-205-252-213.adsl.inetia.pl

    ~65 może dla niektórych być herezją, ale w postpaid aktualne oferty w zupełności mi wystarczają i jeśli wynikiem współpracy będzie polepszenie infrastruktury np. hspa+ dc na większej powierzchni kraju to już to uważam, za olbrzymi plus.

  • 0

    69. ~Xawery  2012-01-31 21:46:03  host: dsp133.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT- a co po polsku oznacza ten MORAN ? W praktyce będzie możliwy np. zasięg T-Mobile z sektorów i radiolinię Orange czy to poprostu wyrażenie zgody Orange via T-Mobile i T-Mobile via Orange na instalację nadajników na ich masztach ? Jeśli to pierwsze to ciekawi mnie czy tzw. cell info na sprzęcie Orange będzie w T-Mobile swoje, czyli najdokładniejsze w Polsce ?

  • 0

    70.  2012-01-31 21:48:21

    Xavery: MORAN, czyli wszystko jest wspólne, ale sygnały są oddzielne. MOCN, czyli wszystko jest wspólne łącznie z połączeniem pasm i ich współużytkowaniem wraz z dynamicznym przydziałem wspólnego pasma konkretnemu operatorowi w zależności od potrzeb jego klientów.

Dodaj swoją opinię