Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości NetWorkS!: do końca roku połowa kraju w zasięgu HSPA+ na 900 MHz

NetWorkS!: do końca roku połowa kraju w zasięgu HSPA+ na 900 MHz

WitekT 16 Czerwca 2013 15:29

20 2

NetWorkS!, firma obsługująca sieć Centertela i T-Mobile, chce do końca roku zapewnić pokrycie siecią HSPA+ 900 MHz na połowie powierzchni kraju.

Sieć HSPA+ na 900 MHz będzie budowana w oparciu o model MOCN (ang. Multi Operator Core Network), czyli będzie używana wspólnie przez klientów T-Mobile i Orange. Na potrzeby tej współpracy T-Mobile dał 12 kanałów GSM (2,4 MHz), a Centertel 9 (1,8 MHz). Centertel posiada mniej zasobów na 900 MHz niż T-mobile (6,8 MHz, czyli 34 kanały kontra 9,8 MHz, czyli 49 kanałów). Można domniemywać, że mniej niż 5 MHz (25 kanałów GSM) nie pozwoliłoby Centertelowi na zbudowanie ogólnopolskiej sieci GSM i obsłużenie całości ruchu (własnego i roamingu P4).

Sieć HSPA+ na 900 MHz w niektórych regionach kraju już pracuje, choć nie jest komercyjnie dostępna dla klientów. Można je znaleźć m.in. w Chojnicach, Nowym Sączu, Malborku, Białymstoku i Gorzowie.




Pozostała część sieci (GSM na 900 MHz i 1800 MHz oraz HSPA+ na 2100 MHz) budowane jest w modelu MORAN (ang. Multi Operator Radio Access Network), czyli każdy z operatorów "na wyłączność" obsługuje posiadane przez siebie pasmo.

NetWorkS! zmodernizował już prawie 4,3 tys. stacji, które swoim zasięgiem pokrywają prawie 60% kraju. Do końca projektu pozostało jeszcze około 6 tys. Stare stacje są utylizowane bądź sprzedawane. Centertel część swojego wyposażenia przekazał mołdawskiej sieci Orange.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: centertel | networks! | t-mobile

w sumie: 70
  • 4

    56. ~  2013-06-17 03:26:23  host: madiba.guilhem.org

    Wyłączyć w cholerę gsm i siać fullem umts900 a 1800 do lte. Jak nokia, samsung i reszta zobaczą, że na 40mln rynku na ich lowendy z gsm nie ma miejsca to zaraz do każdej ashy czy serii 100 będą pchać radio umts 900/2100.

  • 3

    57. ~  2013-06-17 04:45:18  host: 89-71-52-196.dynamic.chello.pl

    @54 Nie chce mi się pisać z człowiekiem, który nie ma pojęcia o czym pisze. Mapa Play to najbardziej oszukana mapa z wszystkich sieci. Na tej mapie nie ma ani jednej dziury w zasięgu w całej Polsce i ma zasięg nawet 2G tam, gdzie nie mają inni. Odpowiesz mi jakim cudem, skoro poza miastami nawet nie mają 2G? Play stawiał w miastach i tylko w miastach bo im się nie opłacało stawiać na "polu" - od tego mają roaming. I kolejna sprawa - Play ma mniej nadajników 3G w Polsce niż Plus Orane czy TM więc jakim cudem ma lepszy zasięg 3G czy też pokrycie niż całe W3? A TM nie było, skoro Plus u Ciebie słaby? Nie wiem w jakim mieście mieszkasz, skoro piszesz że jest 230tys ludzi a żadne W3 nie ma zasiegu 3G? To prawie tyle mieszkańców co ma Gdynia! To na pewno miasto w Polsce a może pomyliło Ci się z Saharą w Afryce? Nie mierz wszystkich swoją miarą, bo jeżeli u Ciebie nie ma 3G innych sieci nie znaczy że w skali całego kraju W3 jest gorsze a Play lepszy. Prawda jest taka, że Play jest najsłabszy a Tobie przytrafiła się jedna jaskółka, bo akurat fioletowi postawili tam nadajnik. Napisałem, przestań trolować bo wygląda na to, że Play Ci płaci i tam pracujesz, skoro starasz się wciskać takie kity.

  • 0

    58. ~  2013-06-17 04:50:16  host: 89-71-52-196.dynamic.chello.pl

    I jeszcze jedno? N! już było w Twojej miejscowości i dlatego płaczesz bądź spamujesz czy dopiero będzie? A Aero2 też zapomnieli o Twoim mieście ?

  • 0

    59. ~  2013-06-17 07:04:19  host: 178-37-121-161.adsl.inetia.pl

    a jaką prędkość orange mógłby uzyskać gdyby na CDMA zrobili LTE?

  • 1

    62. ~  2013-06-17 07:53:49  host: 89-66-100-16.dynamic.chello.pl

    @61, ty za to też nie popisałeś się pisząc " Play choć mam mniej nadajnikówod T-mobile ma większy zasięg 3G - ma nowsze nadajniki, z lepszą mocą " - Proszę wytłumacz, jaka to jest lepsza moc? Play ma najmniej nadajników i to jest prawda. Chcesz poczytać? http://www.telepolis.pl/wiadomosci/postepy-operatorow-w-budowie- sieci-2h2012,2,3,27257.html Widać, że piszesz o czymś, o czym pojęcia nie masz. Roaming krajowy jest protezą i nigdy nie zastąpi sieci własnej. reszta twoich wypocin to brednie małego kazia

  • 1

    63. ~  2013-06-17 08:03:07  host: v41-06.opera-mini.net

    ten 61, to pewnie 'ciekawy' swoje bajki pisze. Jego komenty latwo poznac, bo poziom wiedzy technicznej ma na poziomie przedszkolaka i te jego zasiegi sumowane :D zasieg play u900 porownuje z u900 networks, ktorego jeszcze nie odpalili-to jest znafca. Play ma duze problemy z jakoscia we wlasnej sieci, bo jest przeciazona o czym pisza nawet w odpowiedziach na reklamacje. Wystarczy poczytac forum. Jednak domorosly ekspert od zasiegow musi zajac stanowisko zanim cokolwiek sie dowie w temacie. Kolejny raz zrobil z siebie blazna.

  • 2

    65. ~  2013-06-17 08:09:00  host: v41-06.opera-mini.net

    61, ale jak zasieg 3G Play moze rosnąć po dolozeniu zasięgu 3G roamingowego skoro wg ciebie Play ma najwiekszy zasieg 3G? Play do Plusa u900 nie ma wstępu a Orange ma mniejszy wg ciebie zasieg. Pogubiles sie dzieciaku w tych swoich teoriach, ktore nijak maja sie do rzeczywistosci. Blaznuj dalej, to bedziemy mieli z czego sie posmiac

  • 0

    66. ~  2013-06-17 09:26:19  host: user-94-254-195-37.play-internet.pl

    Sprawdzalem przed chwila na speed test na karcie Play Mixtura wynik download 7,3 MB/s oraz ok 780kb/s uploadu. Ping 48. Lokalizacja Krotoszyn i zasięg najlepszy ze wszystkich sieci. Networks nie widać i nie słychać na razie. rcicho

  • 0

    67. ~karol  2013-06-17 10:05:04  host: 46.235.154.48

    A ktoś może mi wyjaśnić, jak to możliwe, że Centertel w mojej okolicy wybudował maszt i powiesił BTS, a nie mogę znaleźć żadnej informacji w pozwolniach UKE o tym nadajniku?

  • -1

    68.  2013-06-17 10:17:08

    karol: wytłumaczeń jest wiele. Albo o pozwolenie wystąpił T-Mobile, albo nie zostało jeszcze zgłoszone.

  • 0

    69. ~karol  2013-06-17 10:27:55  host: 46.235.154.48

    WitekT: czyli oni najpierw budują maszt, a potem występują o pozwolenie? Sądziłem, że jest na odwrót. Dzięki za informację.

  • 0

    70.  2013-06-17 10:32:08

    karol: to nie jest pozwolenie... to jest zwykłe zgłoszenie (w sensie formalnym).

  • 0

    71. ~Jas  2013-06-17 10:45:33  host: aavt146.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ~45 Wyjedź z miasta z zasięgiem ustawionym na sztywno na Play to zobaczysz jak ładnie Play ma rozbudowaną sieć... T i Orange jako jedyne udostępniają jako taki poziom u mojej babci, wioska totalna, ale niestety Play siedzi na 0/5 jedynie logując się na Orange pozostaje się w kontakcie. Przez ostatni rok miałem zarówno TM, Play jak i Orange, TM wychodził najlepiej na voice, wszędzie szło się dogadać, Play, no cóż, może się nie będę wypowiadał, 2 miesiące udręki z zrywaniem połączeń, i internetem w prędkości 1/2 Mbit. O dziwo Orange dobrze wychodzi, teraz już pewno po modernizacjach, jakość T-M i Orange będzie porównywalna.

  • 0

    72. ~sumix  2013-06-17 11:07:45  host: host168.160.2.83.bdmedia.pl

    I pewnie play nie bedzie wpuszczany w u900 (MOCN)

  • -2

    73. ~  2013-06-17 11:12:55  host: 89-71-52-196.dynamic.chello.pl

    @72 I bardzo dobrze. Wystarczy im roaming do telefonowania i net w miastach. Wszystkiego mieć nie można.

  • 1

    75.  2013-06-17 15:52:42

    Propaganda sukcesu swoje, rzeczywistość swoje - gsm.biz.pl news nr [ 17.06.2013 / 9719 ]

  • 0

    76.  2013-06-17 23:28:19

    koło GW jest kilka nadajników właczonych, ale przełączałem sie na 2g i lepszy ma zasięg ma 2g, myślałem że bedzie podobnie

  • 0

    77. ~Arek  2013-06-19 01:18:36  host: v23-01.opera-mini.net

    To już teraz rozumiem drastyczny spadek jakości rozmów w orange. Mniej kanałów na rozmowy.

  • 0

    78. ~  2013-06-19 06:17:04  host: V32-16.opera-mini.net

    77, gsm 900 uzywasz poza miastami a miescie glownie gsm 1800 a tutaj nie wycieli kanalow. Na operze siedzisz raczej w 3G wiec powinienes czuc poprawe. U mnie na 3G jest git

  • -1

    79. ~  2013-09-16 15:54:43  host: 87-205-233-50.adsl.inetia.pl

    @77 Przejdź do Play to dopiero zobaczysz drastyczny spadek jakości rozmów ;)))

Dodaj swoją opinię