Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Netia wycofuje się z POPC

Netia wycofuje się z POPC

orson_dzi 22 Czerwca 2017 10:59

1 3

network

Netia rezygnuje z udziału w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa na moment przed podpisaniem umów z Ministerstwem Cyfryzacji.




Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC) ma umożliwić rozwój Internetu w Polsce w latach 2014-2020. Jego głównym założeniem jest dostarczenie Polakom Internetu o prędkości 30 Mb/s lub wyższej.

Netia wycofała się przed podpisaniem umów w ramach drugiego naboru Programu. Operator złożył w nim 18 wniosków i uzyskał pozytywną rekomendację na rozbudowę sieci na 16 obszarach (na 79 dostępnych). Oficjalnym powodem rezygnacji Netii byłą negatywna analiza opłacalności inwestycji. Z 8 obszarów Netia zrezygnowała już na początku czerwca, tłumacząc swoją decyzję zbyt dużymi kosztami dzierżawy słupów energetycznych. Operator nie byłby w stanie jednocześnie inwestować w POPC i modernizować własną sieć.

Źródło tekstu: PAP; wł     

Dodaj do:

Tagi: netia | popc

w sumie: 21
  • 0

    2. ~Quarag  2017-06-22 11:15:52  host: apn-46-76-104-106.dynamic.gprs.plus.pl

    To po kiego grzyba się pchali. Na mój obszar w którym mieszkam ( zielonogórskie) wycofali się i niby orange to weźmie.
    Tylko teraz o ile netia miała w projekcie mój numer domu , to teraz się okaże że orange nie będzie miał.
    A jeszcze się okaże żę i orange się wycofa.
    Tylko zaorać taką firmę.

  • 1

    3. ~QQQ  2017-06-22 11:21:43  host: w3cache2.cyfrowypolsat.pl

    To tak jak z kolegami się na coś umawiasz. Najpierw wszyscy chcą a jak już przyjdzie co do czego, to każdy rezygnuje.

  • 0

    4. ~  2017-06-22 11:29:43  host: user-94-254-165-224.play-internet.pl

    Jeśli przekalkulowali, że się nie opłaca a przetarg przewidywał możliwość wycofania się, to się wycofują.
    Nie można zmuszać prywatnej spółki do działań poniżej kosztów.
    Uczestniczyłem w przygotowaniu takich oferta w innej spółce i to jest ogrom pracy i do końca nie ma się pewności czy wszystko jest właściwie wyliczone.

  • 0

    5. ~  2017-06-22 11:31:22  host: user-94-254-165-224.play-internet.pl

    Netia modernizuje swoją sieć, inwestują w miastach w FTTH więc możliwe, że głównie na to będą stawiać a tereny wiejskie będą mniejsze podmioty obsługiwać.

  • -1

    6. ~nick/imię  2017-06-22 11:49:22  host: 89-64-38-103.dynamic.chello.pl

    A może Netia ma mnóstwo roboty dostarczając dane o oglądalności pisowskiej tv?? :D :D :D

  • 0

    7. ~xxx  2017-06-22 12:20:17  host: dfg57.neoplus.adsl.tpnet.pl

    szykuja sie wielkie zmiany w netii w wakacje ponoc. nie wiem na ile to prawda ale cos ma byc. nie bez powodu prezes uciekl wycofuja sie z popc. pytalem ludzi z netii to niby nic nie wiedza ;)

    @Quarag skad masz info ktory budynek bedzie podlaczony? sa tam podane adresy a wlasciwie polozenie goe. tylko ze jak wpisuje np szer. z pomorskiego to mnie wywala gdzies za bydgoszcz. chyba ze ja nie wiem jak to ogarnac ;)

  • 1

    8.  2017-06-22 13:23:56

    Net po słupach, dobre w 19 wieku. Byle wichura lub puknięcie autem w słup, linia zerwania i koniec neta. Porządną infrę kładzie się w ziemi. Ale w tym państwie nikt nie stworzy prawa aby przeoranie pół wsi dla ułożenia światła w ziemi załatwić w tydzień, jednym pozwoleniem w gminie z zastrzeżeniem, że dobro większości przekładamy nad jakieś protesty pojedynczych prawdziwków wiejskich (coś jak budowa dróg publicznych na zachodzie, pojedyncze protesty odrzucane, bo odgórnie reguluje to państwo). Więcej PLN pochłaniają te durne pozwolenia, analizy, plany, nie wiadomo czego za grube PLN, przepychanki, niż liczyć PLN za metr światłowodu + stawka godzinowa dla operatora minikoparki wraz z wynajmem koparki i chłop kopie sobie spokojnie wzdłuż gminnej drogi i po kilu miesiącach cała wieś ma światło. Zbyt proste aby mogło dojść do realizacji.

  • 0

    9.  2017-06-22 13:28:51

    @5 nie widzę tych inwestycji netii. Inwestują ale w reklamy na billboardach z reklamami wirtualnej usługi 900Mbps, ale kładzenia kabli nie stwierdzam jak to miało miejsce w przypadku upc jak podnosili kilka lat wstecz swoją prędkość - co kilka większych skrzyżowań było widać bębny kablowe i odwijane kilometry światła. Netia do dziś do mojego bloku nie dotarła. A tam gdzie na osiedlu dotarła to tylko przez to, że odkupiła infrę po dawnej Aster, bo sami tu nigdy w okolicy nic nie kładli namacalnego, widzianego gołym okiem, że coś rzeczywiście robią.

  • -1

    10.  2017-06-22 13:32:08

    jedrek - że też jeszcze się nie zgłosiłeś do realizacji... Masz wiedzę jak widać, możliwości realizacji też wiesz jak załatwić... Czemu nie zgłosiłeś się, żeby kasiorę zgarnąć?

  • 0

    11. ~@10  2017-06-22 13:53:57  host: 77-255-107-234.adsl.inetia.pl

    Kolega zdaje się działa na ispforum.pl i trzepak.pl i jest konkurencją :). U mnie również megauryna, zwana również Netią, wywiesiła swoje banery reklamowe z wirtualnym 900mb i okablowała połowę bloków na osiedlu. Od tamtej pory ekipy montażystów nie widziano.

  • 0

    12. ~  2017-06-22 17:08:46  host: user-94-254-243-156.play-internet.pl

    W Lublinje Netia idzie jak burza z ftth, masa projektow jesr robionych i od razu idzie do realizacji. Moze dlatego, ze w Lublinie z ftth Orange jako pierwszy byl. W kazdym razie w Lu linue w blokach wybor jest i to duzy bo swiatlo od Netii i Orange a UPC najslabiej bo 250Mb

  • 1

    13. ~Buki  2017-06-22 18:12:30  host: ejl165.internetdsl.tpnet.pl

    12- naucz się pisać po polskiemu, bo aż zęby bolą jak się Ciebie czyta...

  • 0

    14. ~  2017-06-22 20:29:17  host: public-gprs139575.centertel.pl

    Do 8. Ty zobacz ja mieszkam na peryferiach miasta i prąd mam dociągnięty w sposób XIX wieczny czyli na słupach. Mam jednak szczęście bo jeszcze nikt nie wjechał w słup dostarczający energię elektryczną.

  • 0

    15. ~xxx  2017-06-22 22:01:03  host: host-81-190-243-108.dynamic.mm.pl

    Netia w Elblągu widzę światło kładzie i nawet im to idzie

  • 0

    16.  2017-06-23 06:45:03

    Netia to nie jest firma godna zaufania - 1,5 roku męczyłem się z ich internetem :/
    NIE polecam nikomu ,szkoda nerwów

  • 1

    17.  2017-06-24 09:36:58

    85 % dofinansowania to za mało, 99% byłoby lepsze, a może 110%??

  • 0

    18. ~Naprawde?  2017-06-25 17:48:39  host: 248.red-212-170-62.staticip.rima-tde.net

    "Oficjalnym powodem rezygnacji Netii byłą negatywna analiza opłacalności inwestycji" - jeśli w Warszawie i Wrocławiu, a dokładniej w sypialniach tych miejscowości, gdzie często stoją domy po 1mln złotych sztuka, nie opłaca się budować światłowodu, to niech Zarząd poda się do dymisji i niech zaora tą firmę, bo telko już się nie opłaca. Tam z samego B2B byłby znaczący przychód - szczególnie, że Unia dopłaca. A tak Jean Pierre Falafel wybuduje sieć i kasa wróci do Francji.
    Polska mentalność - a mogli to opchnąć do jakiegoś operatora infrastruktury - a tak oddali walkowerem. Brawo CFO!!!

  • 0

    19. ~Piotr  2017-06-25 18:40:12  host: 78.10.243.108

    @18 Jakie ma znaczenie, że ktoś postawił sobie dom za 1mln? Dla Netii płacił będzie tyle samo, co posiadacz komunistycznej rudery. Kopanie kilometra światłowodu do budynki jednorodzinnego zawsze będzie nieopłacalne. Jedynie co mogą zrobić operatorzy, to wprowadzić jakiś system, że jeśli milionerzy sami opłacą koszty światłowodu, ekipy i prac, to mają gwarancję przyłączenia do centrali.

  • 0

    20. ~  2017-06-26 11:39:30  host: 248.red-212-170-62.staticip.rima-tde.net

    @19 Takie, że klienta na tym obszarze może być wysokie ARPU, bo kasy mu nie brakuje. I tekst pokroju " Kopanie kilometra światłowodu do budynki jednorodzinnego zawsze będzie nieopłacalne" narzuca pytanie:Jean Pierre Falafelowi z Orange'a się opłaca, a Netii nie? To co, Falafel ma jakąś wybitnie tanią technologię, że mu się opłaca?

  • 0

    21. ~Gatts  2017-11-09 20:15:24  host: 178.43.222.241.ipv4.supernova.orange.pl

    Ludzie będą mieli dostęp do 30Mbits na najsłabszych łączach kiedy w sprzedaży będą już od dawna dostępne telewizory w rozdzielczości 8k a gry będą zajmować 500GB miejsca na dysku ,a że teraz jest moda na DIGITAL wersje to pudełkowymi będą nazywane wszystkie kolekcjonerskie wersje gier ,które będą wiele droższe.
    Ściągać 500GB na łączu 30Mbits ale jazda jak za czasów modemów.

Dodaj swoją opinię