Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Netia: podział TP zwiększy konkurencję i wymusi inwestycje

Netia: podział TP zwiększy konkurencję i wymusi inwestycje

sirmark 22 Grudnia 2008 10:16

0 0

Separacja TP sprawi, że inni operatorzy będą wreszcie traktowani jak partnerzy, a nie jak konkurenci, którym na siłę trzeba utrudniać życie - mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą Mirosław Godlewski, prezes Netii.

Godlewski uważa także, że podział TP zwiększy konkurencję, a konkurencja wymusi inwestycje, czego przykładem mają być inne rynki, gdzie wprowadzono podział lub rzeczywiście umożliwiono dostęp do pętli lokalnych. Własny plan zmian TP, traktuje jako taktykę mydlenia oczu i opóźniania jedynego rozsądnego rozwiązania, sprawdzonego na innych rynkach. Gdyby bowiem władzom TP szczerze zależało na poprawie współpracy z operatorami alternatywnymi, już dawno temu podjęto by odpowiednie działania..




Prezes Netti uważa, że gdyby poprzedni prezesi UKE wprowadzili odpowiednie regulacje to obecnie Netia mogłaby mieć ok. miliona abonentów internetu dzięki usłudze BSA, wcześniej znikłyby limity transferu danych i wysokie ceny, a TP już dziś zmuszona by była do inwestycji w sieć nowej generacji.

Godlewski zapewnia, że od półtora roku jego spółka jest przygotowana do sprawnego uwalniania pętli lokalnych. Po obniżeniu przez regulatora cen LLU, Netia chce mieć do 2010 r. dostęp do ok. 5 mln linii w TP. Do końca 2010r. na inwestycje firma planuje wydać ok. 100 mln zł na samo uwalnianie węzłów.
Dzięki temu za trzy-cztery lata chcemy mieć ok. 1 mln użytkowników szybkiego internetu, w większości obsługiwanych na naszych własnych łączach oraz na uwolnionych liniach TP. Powinniśmy wtedy osiągnąć ok. 17 proc. udziału w rynku dostępu do internetu - dziś to 8 proc. Będziemy konkurować atrakcyjnymi ofertami. Już dziś w miejscach, gdzie pętla lokalna jest uwolniona, oferujemy internet o szybkości 4 Mb/s i sprzedajemy go w cenie 1 Mb/s w TP - mówi prezes Netii. Zakładam, że co półtora roku będziemy oferować dwa razy szybsze łącza. W perspektywie dwóch lat większość naszych łączy będzie umożliwiała przepływność do 24 Mb/s. To samo - i to po obecnych, miedzianych kablach - mogła już dawno oferować TP, bo z naszych informacji wynika, że jest przynajmniej 3-4 mln gospodarstw domowych, w których są takie możliwości techniczne. - dodaje.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 39
  • 0

    20. ~n  2008-12-22 18:32:35  host: gcv78.internetdsl.tpnet.pl

    Możesz jaśniej? Jakie wymuszanie na innych pracownikach właściwej usługi? A gdybym doradził komuś kto potrzebuje tel. założenie POTSa też wymuszałbym usługę? :) To była tylko rada :P A co do współpracy to mogłaby zacząć netia. Na razie mamy zwalanie za wszystko winy na tp (netia jest oczywiście bezawaryjna, ma nieomylnych pracowników i wszystko działa w niej jak w szwajcarskim zegarku), oraz wmawianie ludziom ewidentnej głupoty, że na obecnych zasobach (miedz i ADSL2+) 3,4 mln gospodarstw może mieć 24 Mb, a niedobra tp nie chce tego zrobić :) Pewnie sporo osób to kupi, nie każdy zna się na technologii, ale takie głupie ataki nazywasz współpracą?

  • 0

    21. ~ukenamuniu  2008-12-22 18:42:34  host: 86-59-n1.aster.pl

    1/ Nie było poprzednich Prezesów UKE, najwyżej p.o. 2/ A wg Prezesa J.Godlewskego do ilu linii w TP ma obecnie Netia dostęp? Do 500, czy do 2 mln?

  • 0

    22. ~ukenamuniu  2008-12-22 18:50:29  host: 86-59-n1.aster.pl

    Pardone moi. Mirosław a nie J.Godlewski. Żadnych danych osobowych chyba nie ujawniłem?

  • 0

    23. ~krywy29  2008-12-22 20:14:29  host: chello089079012196.chello.pl

    ukenamuniu. danych nie ujawniłeś ale to kosztuje, niektórych nawet 20 tys. PLN

  • 0

    24. ~tl111  2008-12-22 20:33:16  host: 195.225.71.137

    20 - Jaśniej? Proszę bardzo :> Za komuny na jakiekolwiek sugestie wprowadzenia uslugi, poprawienia jej działania, założenia telefonu etc. była jedna odpowiedź : brak możliwości technicznych. Dzisiaj coś się zmieniło? Tak, tam gdzie wyrosła realna konkurencja. A tam gdzie jej nie ma? Tam trzeba poznać szczegóły techniczne swojej linii, przyprzeć pracownika do muru swoją "kompetencją" tak aby udowodnić , ze mu się po prostu nie chce. Inny scenariusz: Jest sobie firma tp - linie przesyłowe, ktora zarabia na udostępnianiu ich. Moze sprzedac łącze zarówno netii jak i tp. Ja - uzytkownik końcowy - idę do tp -neostrada i pytam co chccą mi zaoferować w danej cenie. 2Mb ? w netii proponowali 6. I nie będę musiał przypierać nikogo do muru swoją "kompetencją" budowy linii telefonicznej bo to liniowcom z tp będzie zależało zarobić wiecej kasy za szybsze łącze do mnie, a netii lub tp je sprzedać. Tylko ,że wtedy tp przestanie stosować hasło " czy się stoi, czy się leży - abonament się należy".

  • 0

    25. ~ukenamuniu  2008-12-22 21:34:43  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~tl111: musi być abonament telefoniczny i Neo, by UKE wiedział od czego metodą retail minus wyliczyć nierówną połowę (49 lub 51%) do zapłacenia TP za WLR i BSA przez pasożytów. Z tą częścią sieciową też się mylisz, gdyż obecnie przy koszcie TP dwóch drutków ok 30 zł UKE pozwala M.Godlewskiemu płacić TP za LLU jedynie 22 zł.

  • 0

    26. ~n  2008-12-22 21:46:29  host: gcv78.internetdsl.tpnet.pl

    Nadal nie rozumiem tego "wymuszania". Czy to jest klient netii, multimo, czy tp chyba mogę coś doradzić. Jeśli nie mogę, bo jest to jednak wymuszanie (może zrobię sondę) to najserdeczniej kolegę przepraszam. Co do konkurencji to się w 100% zgadzam. Musi być ona realna, oparta na uczciwej rywalizacji w jak najlepszym dostarczaniu usług dla klienta. Teraz tak nie jest. Zobacz, że taka firma jak Netia, w przypadku gdy problem jest po ich stronie zwala winę na tp, przez co klient dłużej czeka bawiąc się z 9393. Dzisiejszy joke prezesa z 24 Mb przebił już wszystko. Najlepsza jazda robi się jednak z cenami. 1 Mb na 18 m-cy kosztuje w Netii 64, czyli tyle samo ile w neo w umowie na rok. Prezes Netii wali więc dodatkowo ściemę mówiąc "oferujemy internet o szybkości 4 Mb/s i sprzedajemy go w cenie 1 Mb/s w TP". To jest w porządku? Czy ta "konkurencja" jest dla Ciebie wiarygodna? Czy podział sprawi, że prezes Netii przestanie prawić farmazony i weźmie się do roboty?

  • 0

    27. ~tl111  2008-12-23 11:16:04  host: 195.225.71.137

    25 - Ja tez place abonament korzystając jedynie z voipa. Zdaję sobie z tego sprawę. Wybrałem jednak tańszego dostawcę łącza, mniej uciążliwego w kontakcie, bardziej mobilnego w reagowaniu na awarie. Tego brakowało mi w tp gdy rezygnowałem z jej usług. Twierdzisz, że coś się w ciągu 3 lat zmienilo? Co do dwóch drutków - tp tez zyska argumenty po podziale w takich sprawach.Do N - sorry odpowiem wieczorem.

  • 0

    28. ~n  2008-12-24 01:43:56  host: public-gprs38301.centertel.pl

    Właśnie o takich dostawców chodzi. Popatrz jeszcze raz na taką netię i podane przez jej prezesa 1 Mb. W netii cena za 1 Mb to 64 zł na 18 m-cy, w tp 64 zł na 12 m-cy. Zaproponuj teraz klientom netii z początków BSA przedłużenie umowy na warunkach gorszych niż mają klienci tp. To nawet w najczarniejszych koszmarach Pani Ani przyśnić się nie mogło. Netia zaczyna zdzierać, a konkurencję opiera na ściemie i ciągłym skarżeniu się do UKE. Tak to jest z konkurencją pasożytniczą, to nie są święci mikołajowie. Podział coś zmieni? VoIP to fajna sprawa, ale w tej ofercie na LLU netia oferuje tylko VoIP za jedyne 43 zł abo, zwykłego POTS'a nie ma. Jak padnie net nie masz jak tego zgłosić. Możesz iść do sąsiadów albo dzwonić z kom. Jak zadzwonisz z kom to 30 min(spotykany czas oczekiwania na samo połączenie z konsultantem) x 0,49 (przykładowa cena Play - spółki powiązanej kapitałowo z Novator) = 14,70 zł za samo zgłoszenie! A weź jeszcze później zadzwoń z zapytaniem co się z nim dzieje. O taką konkurencję Ci chodzi? Moim zdaniem to błędna droga.

  • 0

    29. ~kaziks  2008-12-24 11:48:32  host: 87-205-144-88.adsl.inetia.pl

    Netia 4mbit/64zł (umowa 12 miesiecy) + telefon 42zł (120 darmowych do calej UE + Ameryka polnocna, wymiennae na 40 minut na komorki) dziekuje za uwage :D

  • 0

    30. ~  2008-12-24 12:28:39  host: 195.225.71.137

    Witaj n. Konkurencja to oddziaływanie w dwie strony. Błędną drogą jest brak konkurencji bo to wypacza działania firmy. Na długie lata. To sprawia, że słysząc skrót "tp" podswiadomie jestem nastawiony przeciw tej firmie. Dlaczego? Bo pamietam czas gdy wykorzystując monopolistyczną pozycję czyli brak konkurencji na rynku doiła mnie bez opamiętania. Dziwisz się, że kazda firma, która nie ma w nazwie tp/orange jest u mnie na wyższym poziomie sympatii? Ale to nie jest sympatia ślepa, bezwarunkowa. Kredyt zaufania może się wyczerpać. Co do voipa - korzystam wyłącznie z własnego asteriska i betamaxa+ halonetu. To właśnie jest konkurencja. Za łącze 1Mb/460kb płacę 55 pln i nikt nie jest w stanie tego przebić :). Cena? Pad linii na osiedlu w środe o 21.30 został zlikwidowany godzinę później. QoS nie schodzi poniżej 95%, jitter w granicach 50 Przepustowość w zasadzie zachowuje się jak gwarantowana. Nie jestem fanem netii, to co powyżej napisałem wymusiła konkurencja z ... tp. Jestem fanem konkurencji, w podziale widzę same plusy dla tp i jej niższych pracowników. Dla zarządu będzie trudniej. Co jeszcze zmieni konkurencja? Słownictwo - pewne firmy z rubryczki "pasożyty" przejdą pod zakladkę "klienci", a pracownicy sprzedający im usługę zaczną mieć od tego premię, a nie od utrudniania im życia. :). Co do "wymuszania" - chyba nie zrozumieliśmy się. Jestem jak najbardziej za udzielaniem porad tylko że w zdrowo działającej firmie jej klient takich porad nie potrzebuje. Nie musi być ekspertem w dziedzinie telekomunikacji. To pracownikom powinno zależeć na sprzedaniu łącza 6Mb i takiemu "zorganizowaniu" linii aby to uzyskać. Na leniwych pracownikach trzeba "wymusić" chęć działania przez udawanie kompetentnego w dziedzinie ich obowiązków. To nie dotyczy wyłącznie tpsa, a działania netii i jej prezesa wolę aby weryfikował rynek. Abonament to obosieczna broń. Klient wmanewrowany w niekorzystną umowę przez caly czas jej trwani

  • 0

    31. ~tl111  2008-12-24 12:38:41  host: 195.225.71.137

    He, he, chyba się "rozgadałem". Dokończenie - Klient wmanewrowany w niekorzystną umowe przez caly czas jej trwania staje się coraz większym wrogiem firmy z którą umowę zawarł. Taka umowa to chwilowa poprawa wynikow firmy. Potem albo trzeba klienta przekupić albo .. tłumaczyć się ze złych wyników. Wesołych świąt :)

  • 0

    32. ~n  2008-12-24 14:01:42  host: public-gprs25220.centertel.pl

    31, Przyznam, że zgodzę się z Tobą. Zastanawiało mnie tylko takie bezkrytyczne podejście do wymienionego w artykule operatora. Dzięki za ciekawą dyskusję i Wesołych :) Do 29. Te 42 zeta jest za VoIP'a. Taniej wyjdzie kupić własną bramkę (albo nawet skype), niż brać VoIP od netii. Nie rozumiem więc dlaczego to dla Ciebie takie super, ale również wesołych życzę :)

  • 0

    33. ~ukenamuniu  2008-12-24 17:47:56  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~n: TP pojawia się w wiadomości 10 razy, Netia 5 razy - jaki więc operator jest "wymieniony w artykule"? ~tl111: zakładek nie otwieram i u mnie TP jako mój i pasożytów żywiciel jest na pierwszym miejscu. Wesołych..

  • 0

    34. ~n  2008-12-25 11:28:01  host: 80.48.68.31

    ukenamuniu, wiadomo o kogo mi chodzi, czepliwy jesteś ;-)A ja podsumuję bo groch z kapustą się zrobił:) 1) Netia 4mbit/64zł (umowa 12 miesiecy) + telefon 42zł - Nie znalazłem takiej oferty na stronie netii. Co więcej nie ma umów na 12 m-cy, najkrótsza jest na 18. - słyszał ktoś dowcipy o radiu Erewań? :) 2) Oferta ta dostępna jest na ok 500 linii, co przy 10 mln gospodarstw domowych przypomina reklamy Media Markt. Plazma za 99? Fajnie, ale jak już pójdziesz do marketu to czegoś takiego nie znajdziesz - wabik na klienta. Pozostałe oferty są na poziomie tp, a opcja 1 Mb w Netii jest nawet na gorszych warunkach niż w tp. 3) Jak ktoś już będzie tym szczęśliwcem i załapie się na promocję z 4 Mb na LLU, z przykrością zauważa (bo wcześniej oczywiście nie przeczytał regulaminu), że te abo 42,70 płaci za VoIP, co jak na VoIPa jest ofertą drogą. Ze strony operatora uczciwie byłoby informować o tym klientów. Chyba nie o taką konkurencję Pani Ania walczyła. Jak ludzie nadal będą tak bezkrytycznie podchodzić do Netii to zacznie odwalać coraz większe wałki. Pozdrawiam i już nie marudzę w te święta :)

  • 0

    35. ~Ben  2008-12-27 04:43:35  host: adlt123.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Brawo NETIA! Niech zyje pierwszy konkurent tepsy!

  • 0

    36. ~n  2008-12-27 14:23:11  host: gaja.tpnet.pl

    O właśnie o czymś takim pisałem. Merytoryki w poście wyżej jest tyle, że dziwię się jak serwer telepolis wytrzymuje takie obciążenie :)

  • 0

    37. ~  2008-12-27 23:14:58  host: atw173.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jestem za daniem po tyłku TPSA, tylko tak samo powinno się dołożyć pseudooperatorom takim jak Netia, czy Dialog, które nie mają zamiaru w nic inwestować, a chcą aby Streżyńska pomogła im dostać wszsystko za darmo od TPSA.

  • 0

    38. ~n  2008-12-28 01:32:41  host: 212.160.69.190

    Dialogowi bym odpuścił, mają własną sieć na terenie ok 13% powierzchni kraju, zamieszkanym przez 6 mln ludzi. Wprawdzie forma własności nie jest najlepsza (spółka właściwie publiczna) - najważniejsze jednak, że nie ściemniają.

  • 0

    39. ~  2008-12-28 12:25:44  host: f96-059.opera-mini.net

    do 30: masz lacze 1mega na 460kb kto ma lepiej? np ja mam lacze 1mega na 512kb za 44zl miesiecznie brutto. niestety by to miec musze obowiązkowo tv kablowa (38zl za 48 kanałów) wiec razem wychodzi 82 zl wiec uważam ze drogo. dodatkowo jesli ktos chce miec tradycyjny telefon stacjonarny (starsi ludzie) to jest tzn pusty abonament za 12zl brutto. czyli za tzw 3 w 1nym koszt 94zl za wszystko. moim zdaniem drogo. jedyną dobra rzecz ze średnio co 12-18 miesiecy zwiększają systematycznie prędkość lacza za ta sama cenę. czyli ostatnio przyspieszyli w tym roku w lipcu czyli następne zwiększenie prędkości bedzie dopiero w następne wakacje pewnie.. heh. ale i tak to 44zl za net to taniej niz 55zl.. konkurencja to podstawa. co do reklamy media markt 'plazma za 99zl..' a czy to nie bylo przypadkiem tak 'raty 0 procent - plazma juz od 99zl miesiecznie' ;-)

Dodaj swoją opinię