Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Netbooki to prawie 20% rynku

Netbooki to prawie 20% rynku

LuiN 22 Grudnia 2009 16:46

0 0

Według danych przedstawionych przez DisplaySearch Notebook Netbooki stanowiły w 2009 roku 19,6% rynku mobilnych komputerów. W 2009 roku sprzedano o 103% więcej netbooków niż w 2008 roku, zyski z ich sprzedaży wzrosły o 72%.

Kategoria "Mini-Notes / Netbook PC" obejmuje przenośne komputery o ekranach poniżej 13 cali. To właśnie takie komputery reperują tendencję spadkową rynku. Zyski ze sprzedaży takich urządzeń wzrosły w ciągu roku o 72%, stanowiąc obecnie 10,4% zysków całego rynku mobilnych komputerów.

Światowy rynek komputerów przenośnych (wartości w mld dolarów):
Kategoria 2008 2009 rok do roku
Mini-Note / Netbook PC 6,65 11,4 72%
Ultraportable PC 8,93 6,92 -23%
Wszystkie przenośne komputery 117,09 109,4 -12%
komputery przenośne bez Mini-Notes / Netbook 110,4 98 -11%





W 2009 roku na świecie sprzedano 169,6 mln komputerów przenośnych, o 16% więcej niż rok wcześniej. Zyski ze sprzedaży spadły jednak o 12% dla całego rynku. Według analityków około 20-procentowy udział netbooków w rynku to proporcja, która utrzyma się w 2010 roku (dane w mln sztuk):

Region 2008 2009 2010 2009 Y/Y 2010 Y/Y
Mini-Note 16,4 33,3 39,7 103% 19%
Notebooki 129,6 136,3 158,1 5% 16%
Wszystkie komputery przenośne 146,1 169,6 197,8 16% 17%


Źródło tekstu: DisplaySearch Notebook     

Dodaj do:
w sumie: 10
  • 0

    1. ~kwintolp21  2009-12-22 17:30:32  host: 26-67-124-91.pool.ukrtel.net

    Witam Serdecznie, kto mnie oswieci co to za magiczna tendencja spadkowa, jezeli zyski ze sprzedazy wzrosly o 72%? Ja tez chcialbym miec tak u siebie w firmie:) oczywiscie Pan autor szybciej pisze jak mysli (bez obrazy, jak kazda osoba jaka ja znam po studiach technicznych) mialo zapewne byc tendencja wzrostowa zapewne

  • 0

    2.  2009-12-22 17:48:08

    kwintolp21 - nie obrażam się, szczególnie że błąd nie leży po mojej stronie, lecz po Twojej. Sugeruję czytanie ze zrozumieniem - słowo po słowie;)

  • 0

    3.  2009-12-22 18:47:36

    kwintolp21-- ja nie jestem po studiach i tekst zrozumiałem bez problemu. Ale jeśli ty masz studia i piszesz takie brednie to aż żal ściska. Pozdrawiam

  • 0

    4. ~Krzysiek  2009-12-22 19:27:40  host: bzy65.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Netbooki są fajne, jednak szkoda, że tylko Intel dostarcza procesory, przez co jedynymi układami do tych kompów są procesory Atom (i chyba spoczął na laurach bo konkurencja pojawi się dopiero w 2011), o raczej kiepskich parametrach wydajnościowych (omijam te drogi netbooki oczywiście).

  • 0

    5. ~MooNTER  2009-12-22 20:07:06  host: msb10.orange.pl

    IMO netbooki zyskały, bo są tanie i małe, np. ja za mały przenośny komputer dałbym więcej niż za 15" i po wejściu netbooków zaskoczyła mnie ich niska cena. Zawsze czegoś takiego szukałem, miałem 10" tablet z xp, 12" della, miałem też 15" laptopa ale to to może być dobre dla tych co 8h za biurkiem a później potrzebują tego w domu, dla mobilnych - w sensie dużo przemieszczających się - netbooki są idealne. Ja tam czekam jeszcze na NC10 w wersji pancernej bo mój dość dużo przechodzi, ale na razie to nawet niewiele jest netbooków z wbudowanym modemem hsdpa- a to dla mnie podstawowa łączność (no, w domu wifi bo po wifi rozdzieliłem hsdpa orange - bez limitów, a poza domem używam iplusa (bo został mi z netbooka,,)

  • 0

    6. ~a_lex  2009-12-22 21:33:56  host: v05-16.opera-mini.net

    Nie wierzyłem, kiedy czytałem opinie, ale jednak 9" to za mało. Na szczęście można powiększyć... np. telepolis czyta się wtedy doskonale, zostaje tylko środkowa kolumna ;-)

  • 0

    7. ~  2009-12-22 23:53:28  host: v03-08.opera-mini.net

    Dlaczego na Telepolis jest news o netbookach? Jaki zwiazek one maja z telekomunikacja?

  • 0

    8.  2009-12-22 23:56:13

    7: taki, że są to małe, mobilne urządzenia, z coraz częściej montowanym modulem HSDPA. Będziemy o nich pisać coraz więcej.

  • 0

    9.  2009-12-23 08:11:01

    6: ideałem chyba byłoby cienkie 12", chociaż przy 10" też da się pracować; 8: no mam nadzieję że będzie coraz więcej netbooków z modemem hsdpa

  • 0

    10. ~bezimienny  2009-12-23 20:15:09  host: chello089079028155.chello.pl

    @4 Krzyśku, po za Intelowskim Atomem jest jeszcze, stosowany chociażby przez Samsunga, CPU Nano tajwańskiej VIA. Decydując się na netbooka decydujesz się na mniejszą wydajność, kosztem zwiększonego czasu pracy. IMHO to właśnie czas jaki możesz spędzić z "maleństwem" na kolanach zadecydował o takiej popularności tego typu urządzeń. Nie bez znaczenia jest tutaj również cena Atoma czy Nano w porównaniu do rozwiązań "pełnowartościowych CPU". Tak więc po pierwsze konkurencja jest, po drugie "raczej kiepskie parametry wydajnościowe" nie ulegną tak szybko zmianom.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-203-39.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

egran5 | 2017-05-26 20:49:06

raczej bym sie na xiaomi nie skusił poki co


~@ | 2017-05-26 20:43:47

Pocztex? no i luz ;]


słoneczny | 2017-05-26 20:42:30

Gdzie powierzchnia Hongkongu, a gdzie powierzchnia Polski?


~a | 2017-05-26 20:37:29

Ja bym od razu dal 16. Bez kozery ;)


~klimass | 2017-05-26 20:32:26

A to widzieli w tym banku?http://tlp.is/dmd

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę roamingową sieci T-Mobile?

[Aktualizacja] T-Mobile -  koszty roamingu od 15 czerwca

 

Zobacz wynik | Opinie (6)

Archiwum Ankiet