Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Netbooki mieszają na rynku laptopów

Netbooki mieszają na rynku laptopów

LuiN 16 Grudnia 2008 18:28

0 0

acer aspire oneŚwiatowym liderem w produkcji netbooków nie jest Asus, HP czy MSI, tylko Acer. Dobre wyniki na rynku netbooków, to zdaniem specjalistów zapowiedź przejęcia pierwszej pozycji w rankingu producentów komputerów przenośnych przez tę markę.

Swoje propozycje netbooków przedstawiła w tym roku prawie cała pierwsza dziesiątka producentów komputerów przenośnych - wyłamał się tylko Apple. Zaczęło się od Asus Eee PC 701, z odtaktowanym, 900 MHz Celeronem i nie więcej niż 8 GB pamięci wewnętrznej. Nikt nie spodziewał się, że wciągu roku na rynek trafi kilka nowych generacji urządzenia, nikt też nie wiedział jak ostatecznie netbooki będą wyglądały.

Grzejące się Celerony zastąpiły dedykowane netbookom procesory Intel Atom, taktowane zegarem 1,6 GHz. Do tego doszły ekrany o przekątnej 9-10 cali (zamiast pierwotnych 7 cali), dyski twarde o pojemności od 80 do 160 GB (pamięci SSD póki co okazały się jednak za drogie) i przeważnie 1 GB pamięci RAM.

Mozaika najpopularniejszych producentów ma poszczególnych rynkach znacznie różni się od siebie. Popularnością cieszą się często nie najmocniejsze konstrukcje pod względem specyfikacji, lecz te najtańsze, które chętnie dofinansowywane są przez operatorów komórkowych (netbooki sprzedawane są z abonamentem na bezprzewodowy internet).




To właśnie z myślą o operatorach komórkowych, którzy mają niebagatelny wpływ na rozwój rynku netbooków, w nowych konstrukcjach coraz częściej pojawiają się wbudowane modemy HSPA. Producenci starają się sprostać również rosnącym wymaganiom klientów - w przyszłym roku oprócz procesorów Atom taktowanych zegarem 1,8 Ghz, spodziewać możemy się także ekranów o kinowym formacie 16:9 (zamiast 16:10) oraz energooszczędnych kart graficznych z wyjściem HDMI.

Warto dodać, że netbooki nie są tak naprawdę niczym nowym - nowa jest tylko cena. Producenci od lat produkują miniaturowe komputery PC, które różnią się od netbooków jedną, zasadniczą kwestią - ceną. Miniaturowa Toshiba Libretto, obrotowe Fujitsu-Siemensy czy wybrane modele Sony Vaio potrafią kosztować nawet 10 razy więcej niż współczesny netbook.

Wielkość sprzedaży netbooków w 3Q2008:
Marki netbooków Ilość sprzedanych netbooków (mln) Udział w rynku
Acer 2,15 38,3%
Asus 1,7 30,3%
HP 0,33 5,8%
MSI 0,32 5,7%
Dell 0,16 2,8%
OPLC (One Laptop Per Child) 0,13 2,3%
Medion 0,13 2,3%
Kohjinsha 0,06 1%
Intel (Classmate Reference Design) 0,06 1%
Lenovo 0,04 0,7%
Toshiba 0,03 0,5%
Pozostali 0,51 9,1%
Razem 5,61 100%


Udział w rynku producentów komputerów przenośnych:
Marki komputerów przenośnych Udział w rynku w Q32007 Udział w rynku w Q32008 Zmiana ilości sprzedanych komputerów rok do roku
HP 21,3% 19,7% 29%
Acer (razem z Gateway i Packard Bell) 14,4% 17,1% 65%
Dell 13,7% 13,0% 32%
Toshiba 9% 8,6% 28%
Asus 4,1% 8,6% 189%
Lenovo 8,8% 6,7% 7%
Apple 4,6% 4,1% 24%
Sony 5,6% 4,1% 2%
Fujitsu/Fujitsu-Siemens 4,7% 3,1% -8%
Pozostali 13,7% 14,9% 52%
Razem 100% 100% 39%

Źródło tekstu: DisplaySearch, wł     

Dodaj do:
w sumie: 81
  • 0

    62. ~V  2008-12-18 05:16:23  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    jedyny słuszny system, jedyny słuszny sklep, przeglądarka, telefon itd... Apple udało się stworzyć getto wypełnione ślepymi wyznawcami. @PLANET - Issa to tylko pozer - wydumał sobie że teraz będzie iphoniażem, za jakiś czas mu przejdzie i znajdzie sobie inny obiekt kultu. Chociaż odnoszę wrażenie że ostatnio chyba za bardzo wczuł się w rolę. Większym zmartwieniem jest to że coraz częściej dla młodego pokolenia produkt i otoczka od apple jest pierwszym kontaktem ze światem komputerów (bo jest trendy, jazzy itd.). Za kilkanaście lat ludzie ci będą decydować o wyglądzie świata IT i obawiam się, żeby świat ten nie wyglądał jak obecne getto appla.

  • 0

    63. ~issa  2008-12-18 11:01:46  host: inet20909ng-2.eranet.pl

    ***v - nie będę się zniżał do polemiki z Tobą. ***planet - nie jestem iPhoniażem , jakbym miał coś do napisania nie kryłbym się pod innym nickiem. Traf chciał , że wszedłem tu , bo widzę ponad 60 komentarzy i jakoś dziwnie byłem przekonany , że zdecydowana większość będzie Twojego autorstwa. Nie podzielam Twojego zdania w kwestii iPhona , podobnie jak i HP , nie dlatego , że używam tego ostatniego (w przeciwieństwoe do iPhona) na codzień , tylko dlatego , że jestem przekonany iż większość klientów nie ma bladego pojęcia o kartach , dedykowanych chipach i GHzach , zadałbym Ci krótkie pytanie , co można zrobić na Samsungu , czego nie można zrobić na moich HP? To tylko tyle - jak będę miał coś do napisania do Ciebie na pewno podpiszę się issa , zarozumialców i agresywnych typków w stylu Gal czy V omijam z dalek , do Ciebie mam szacunek choćby za to , że masz szczere momenty refleksji nad swoim zachowaniem.

  • 0

    64. ~peem  2008-12-18 13:03:56  host: aoq170.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ja pierdziu, ale jad. Spadam stąd. Wesołych Świąt i spokoju życzę.

  • 0

    65.  2008-12-18 16:31:50

    Kurka wodna ale macie problemy ;) Ja to mam problem :D kilka tygodni temu kupiłen NC10 w Iplusie i w sumie tam gdzie go używam mam słaby zasięg umts Plusa a dwa dni temu Orange odpaliło 3G z tej samej lokalizacji co Plus i zasięg mam 2razy lepszy od Plusa ... Poważnie się zastanawiam czy może nie zamienic się z kimś co ma Orange wersję 120zł net na Iplusa 8gb limitu ... Tylko czy znajdę chętnego ... Plus bije sygnałem w ziemię a Orange prawidłowo ustawiło tilt i nie wiem czy jest sens do Plusa pisać bo i tak mnie spławia a naprawdę do śmiesznie wygląda jak dwaj operatorzy z tego samego miejsca dają całkiem różne zasięgi 3G ... W moim wypadku Plus moim zdaniem daje plamę ...

  • 0

    66. ~V  2008-12-18 16:36:16  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    issa to miłe że powtarzasz moje słowa które niedawno skierowałem do ciebie... A to że zmieniasz nicki to nie jest pierwszy raz, Panie "przypadek"

  • 0

    67. ~  2008-12-18 17:01:11  host: inet20909ng-2.eranet.pl

    Miło mi , że masz obsesję na punkcie mojej osoby , świadczy to o tym że musisz cierpieć na jakieś kompleksy. Pisałem jako "jeshua" i nigdy się z tym nie kryłem , bo nie ma takiej potrzeby , był to bunt przeciw takim prymitywnym głupkom jak ty , jeden wysyła Jude do gazu , drugi w podobny sposób dyskredytuje użytkowników Jabłek w różnej postaci , taka sama patologia. Pisałem też , że mam inne aspiracje niż zaczepianie kogoś na forum i wtykanie mu jednolinijkowców - szpileczek , które może w Pabianicach w niektórych środowiskach , mają uchodzić za przejaw inteligencji. To właśnie odróżnia Planet od typków pokroju ciebie czy gal. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości , to napisz do Sirmarka z chęcia podam mu wszelkie swoje IMEI a zapewne jest też w stanie sprawdzić czy iPhoniaż , inteligentna osoba w przeciwienśtwie do ciebie , używa tego samego komputera , bo udowadnianie coś tobie jest poniżej mojej godności. Mam tylko dwa , HP i Acera.Znów się pojawiłeś i co wniosłeś do dyskusji , poza wywołaniem kolejnej awantury? Gardzę tobą i stylem twojej dyskusji na forum , absolutnie koniec dyskusji z tobą.

  • 0

    68. ~issa  2008-12-18 17:18:49  host: inet20909ng-2.eranet.pl

    ****Szalony - u mnie 1.7mb/s , kupiłem sobie w niedziele POPka , zmigrowałem go na Free , dostałem potwierdzenie , ciągnął jak szatan , tylko , że ... niestety nie po stawce 30gr/megabajt , a coś w okolicach 5zł:-] Karta już poszła do kominka , gdzie jej miejsce i z dymem w kierunku siedziby Centertela:) Dlatego właśnie abonamentu w Orange należy unikać jak diabeł święconej wody. Nic się nie zmieniło od czasów mojego pobytu na abo w tej sieci , jak byli bezmiernymi partaczami , tak są dalej.

  • 0

    69. ~V  2008-12-18 17:36:02  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    mam szczerze gdzieś ilu nicków używasz, głupek zostanie głupkiem więc zawsze jesteś do wykrycia :) Może nie zauważyłeś bo zadarty nos ci to przesłonił, ale w dyskusje merytoryczne z tobą nie wdaję się już dawno. Jesteś mistrzem ataków personalnych nad którymi nie przechodzę obojętnie i z tego powodu dostaje ci się po głowie. Jeśli uważasz że to obsesja na twoim punkcie to tylko kolejny dowód na przerośnięte ego. Następna odpowiedź na twoje wypociny będzie jednolinijkowa, bo tak należy traktować trole.

  • 0

    70.  2008-12-18 21:46:44

    issa: jestem gotow Ci uwierzyc. Uwazam, ze mozna smialo rozmawiac ze zwolennikami Apple'a (jak Ty czy peem), kazdy ma w koncu jakies racje, poglady i przekonania - tylko rozmowa z takimi, ktorzy nachalnie, wrecz na sile wciskaja co i rusz 'jedyna sluszna iDeologie' konczy sie tak, jak wyzej. Ja swoje wiem, stycznosc z paroma platformami i OSami w zyciu mialem i mam poprzez to jakies porownanie, to nie sa puste stwierdzenia. Co do iPhone'a, proponuje nie odgrzebywac tematu, bo tutaj akurat nie dojdziemy do consensusu - ja tylko powiedzialem, ze jesli naprawia bledy i uzupelnia braki, to chetnie kupie nastepna edycje, bo sama budowa, sposob wykonania, materialy, interfejs i obsluga mi sie podoba. Jestem w stanie nawet przebolec pokretne podejscie Apple'a do software'u... - byle hardware byl dobry. O ILE to zrobia. Co do HP - userzy czytaja poradniki i pytaja sie znajomych siedzacych w temacie, a nie jedynie bazuja na cenie i wzgledach wizualnych (skadinad, tutaj Samsung sprawuje sie nad wyraz dobrze, pomijajac oczywiscie nieszczesne palcowanie :) - sliczny i dodatkowo w silnym swietle sie mieni - naprawde mile dla oka). Co do pytania o mozliwosci wykonania tego, czego HP nie zrobi - potencjalnie moze robic to samo, ale raczej z duzo mniejsza wydajnoscia. Za nia stoi slaby, pobierajacy duzo pradu i mocno nagrzewajacy sie antyczny procek VIA (HP nie chcialo poczekac na premiere Atoma i jest sama sobie winna), chipset na ktorym on siedzi i slabiutka grafika Chrome9 (tak, slabiutka nawet w porownaniu do Intela950, ktorzy przeciez nie jest niczym nadzwyczajnym). Wiec podczas pracy bedzie sie czuc goraco, calosc bedzie o wiele glosniejsza (to wplywa na komfort uzytkowania). Do tego dochodzi ekran mimo wszystko mniejszy o 1,3" - czyli 3,3 cm. To moze nie jest duza roznica, ale to, ze NIE jest matowy, juz jest. Szczegolnie przy urzadzeniu przenosnym, ktore czesto wynosimy poza dom, ktore ma dzialac w warunkach oswietlenia slonecznego, czasami nawet bezposredniego.

  • 0

    71.  2008-12-18 22:23:06

    ***PLANET - "jestem gotow Ci uwierzyc". Twoj nick nie wywoluje we mnie przerazenia. Nie widze zadnych racjonalnych powodow by polemizowac z Toba w jakis egzotycznych wcieleniach , gwarantuje , ze nie zobaczylbys ani jednego mojego wpisu , gdybym nie zostal wywolany do tablicy w malo wyrafinowany sposob , przez osobe ktora nie pierwszy raz kreuje sie na ofiare mojej:) agresji. Poniewaz zostalem ciezko znokautowany w bitwie na racjonalne i merytoryczne argumenty:) z ktorych slyna przeciwnicy iPhona z Pacanowa (jestes naprawde chwalebnym wyjatkiem) , zapewniam Cie , co pisalem juz w niedziele po kolejnych zaczepkach jakigos typka z MiniOpery , ze bede unikal czytania komentarzy , skupiajac sie na lekturze newsow. Za wiele nie strace.

  • 0

    72.  2008-12-18 22:29:18

    A tak na marginesie , rozumiem , ze matryca , wielkosc ekranu , glosnosc (nie jest z tym zle , tym razem mi uwierz) moze wplywac na komfort uzytkowania , ale zadalem zgola inne pytanie - co mozna zrobic na Samsungu , czego nie mozna zrobis na HlamPeku , co uzasadnialoby nazwanie go "zlomem"? To absolutnie nie jest zaczepka , jest to pytanie klasycznego szarego uzytkownika ktorzy sa w zdecydowanej wiekszosci, nie konesera , wyrafinowanego znawcy siedzacego w temacie.

  • 0

    73.  2008-12-18 23:39:19

    Issa na Samsungu moge na modemie wymusic tryb pracy modemu w pasmie dcs only :) na Hp chybo tego nie zrobisz ;)Swoja droga przepraszam za off temat ale dalem ogloszenie tu na forum- zamienie karte Iplusa na Orange Free - jestem zalamany - i zdesperowany - zapraszam niezodowolonych uzytkownikow Orange na wymiane :D

  • 0

    74.  2008-12-19 00:14:41

    issa: nie do konca rozumiem, jak mam interpretowac czesc Twojej wypowiedzi (fragment #71). Napisz na privie moze. W ogole to zauwazylem, ze urwalo mi jeden komentarz gdzies, musialem nie dokonczyc pisania (prawdopodobnie nie dopisalem, dalem F5 i tresc ok. 2k znakow poszla do widzenia). Pisalem tam przede wszystkim o baterii (4-5 h wiecej trzymania), o jakosci modemu w Samsung (a wlasciwie o antenie w poprzek matrycy - prawdopodobnie lepsza nawet od modemu na EC WRAZ Z antenka, ktora oczywiscie trzeba dokupic i miec na nia wejscia), dokonczylem temat matowej matrycy (wnetrza przy mocnym swietle, np. lampkach halogenowych), napisalem takze o zaledwie 2ch USBkach (i nie tylko, reszty teraz nie pamietam :P). Poza tym, na HP nie pogralbym np. w Quake'a 3 plynnie, a na Samsungu moge. Akurat wymieniam ten tytul, gdyz dobre pare lat temu bylem zapalonym graczem, a teraz jest Quake Live (Q3 w przegladarce), ale to rzecz jasna nie jest jedyny przyklad. Po prostu jest za slaba grafika I procesor. Co wiecej, dotyczy to takze innych gier czy programow, a takze pracochlonnych czynnosci dla procesora - predkosci kompresji wav do mp3, pakowania/rozpakowywania plikow czy tez przegladania stron z Flashem (a nawet uzywania kamerki w wyzszych rozdzialkach - bedzie po prostu mocno nieplynny obraz). Dlatego wlasnie HP wydaje nastepce 2133, czyli 1000 (oraz 900), ktore beda mialy juz Atoma oraz Intela 950 - nie bez przyczyny lansowany jest on tak mocno, po prostu stanowi dobra rownowage miedzy oszczednoscia energii (priorytetowo) a wydajnoscia (drugorzednie). Zlomem nazwalem HP glownie z racji czasu trzymania baterii oraz slabych bebechow :P Co do iPhone'a, to jak wyzej - czekam na to, co zrobi Jobs i spolka - do tego czasu wole na ten temat nie rozmawiac, bo nie ma sensu IMHO, swoje zdanie mam wyrobione i raczej skrystalizowane.

  • 0

    75. ~Faz  2008-12-19 11:30:09  host: admy181.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Acery to dziadostwo mialem doczynienia z 2 i oba trafialy po pare razy do serwisu, Dziwi mnie pierwsza pozycja Acer. EEE PC wygladaja znacznie lepiej maja mniejsze rozmiary lepsze baterie a kosztuja tyle samo.

  • 0

    76.  2008-12-19 13:08:37

    75: mam acera juz 2 lata, nic sie z nim nie dzieje, acera ma też mój szwagier i dwóch kumpi co razem ze mną kupowali i zgadnij co.... nic sie nie dzieje. służą dzielnie. Ciekawe nie?

  • 0

    77. ~Faz  2008-12-19 13:45:57  host: admy181.neoplus.adsl.tpnet.pl

    2 lata to duzo? ja uwzywam juz ok 3-4 lat HP nc6000 ostatnio pracuje w garazu przy diagnostyce i sie trzyma jak zaden inny, przy czym spadl na ziemie z 2 razy byl tylko wymieniony raz dysk reszta nie do zajechania, obudowa bardzo solidna. Takie laptopy kiedys produkowalo HP i tez IBM z magnezowa obudowa byl solidny, a wtedy Acer nawet nie marzyl zeby produkowac tej klasy laptopy. Teraz to juz troche sie pozmienialo bo te chinskie marki zaczynaja gonic amerykanskie cuda

  • 0

    78.  2008-12-19 14:42:30

    2 lata i nie wygląda żeby był zużyty, pewnie za następne 2 lata powiem to samo. Na ziemie spadł mi już dwa razy (co prawda z wysokości łóżka ale za to z impetem bo nogą o kabel zasilający zahaczyłem dośc mocno), wcale go nie oszczędzam, przenosze w zwykłym plecaku. Krąży taka opinia że acery są złe. Z własnych obserwacji w życiu bym nie powiedział takiego czegoś. Znajomy ma Toshibę, też wszystko w porządku ale jakość wykonania wygląda jakby kosztował połowe z tego co mój acer.

  • 0

    79. ~kaznodzieja  2008-12-21 15:03:14  host: aatq150.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Na naszym rynku to ostatnio namieszał najwięcej samsung ze swoim NC10. Notebook jest elegancki i bardzo dobrze wykonany. Poza super wyglądem ma dobry procesor intel atom 1,6 i bardzo doba 6celową baterię. Sprzedaż wraz z iplusem tylko pomaga w jego rozpowszechnieniu, bo dla mnie iplus ma najwyższy standard obecnie.

  • 0

    80.  2008-12-21 15:46:36

    NC10 niby nie wyroznia sie niczym specjalnym... ;) No bo co ? Matowe ekrany mozna gdzieniegdzie znalezc w innych modelach, podobnie dyski 160 GB tu i tam, modem wbudowany (choc moze nie z taka antena :) takze tu i owdzie sie znajdzie, tak dlugo trzymajaca bateria w jednym czy dwoch modelach na krzyz takze bedzie. Tylko, ze tutaj wszystko jest w jednej paczce i to w dobrej cenie (no, zalezy jeszcze w jakiej ofercie ;) i to rzecz jasna nie sa jedyne zalety. Takze reasumujac - bardzo solidny, stabilny, dobrze wykonany model, moze calosciowo rozpatrujac nie jest to rewolucja, ale rewelacja - na pewno tak :) Innymi slowy Samsung dolaczajac tak pozno do "netbook party" zrobil potencjalnie najlepsze wrazenie :)

  • 0

    81.  2008-12-21 16:10:40

    #71 issa: pozwole sobie jeszcze wrocic do poczatku tej wypowiedzi. Nie sprostowales o co chodzi jak prosilem, a potencjalnie wypowiedz jest sformulowana tak, ze moglbym wziac to do siebie. Wiec na taki wypadek odpowiadam - nie kreuje sie na ofiare Twojej agresji, po prostu mialem solidne przeslanki tak myslec. "nie pierwszy raz" - wybacz, ale PRZYKLADY prosze, a nie puste frazesy, ja ripostuje jesli ktos mnie zaczepia i nie zostawiam sprawy otwartej. Co do iPhone'a - niezaleznie od mojego subiektywnego odczucia podawalem zawsze - i to najpierw - argumenty merytoryczne, wiec prosze - nie zaczynaj tematu, chyba, ze chcesz znowu sie poklocic, wtedy smialo... Ja zdanie mam wyrobione na jego temat i dopoki nie wyjdzie jego nastepca, to dla mnie bedzie dalej iShit, a nie iPhone. Z kwestia czytania newsow a nie pisania komentarzy sie przynajmniej czesciowo zgadzam, rzecz jasna.

Dodaj swoją opinię