Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Neostrada wolniejsza niż zwykle

Neostrada wolniejsza niż zwykle

LuiN 21 Maja 2009 10:30

0 0

Telekomunikacja Polska wdraża nowy system monitorowania pracy w sieci, co może skutkować spowolnieniem prędkości łączy internetowych - wynika z komentarza rzecznika TP, udzielonego w odpowiedzi na listy czytelników Dziennika Internautów.

Konkretnie chodzi o masowe zmniejszanie prędkości synchronizacji oraz włączanie trybu przeplotu nawet tam, gdzie nie ma to racjonalnego uzasadnienia. Pierwszy czynnik wpływa na zaniżenie prędkości łącza, a drugi na wydłużenie czasu jego reagowania o około trzech razy - podaje Dziennik Internautów.

Dla uzyskania dajmy na to prędkości 1 Mb/s szerokość pasma musi tak naprawdę wynosić 1,3 Mb/s (z enkapsulacją). W przeciwnym razie efektywna prędkość łącza będzie o 1/5 niższa. To właśnie w tym miejscu pojawiać zaczęły się problemy i zaniżanie prędkości łączy, związane z synchronizacją z niższą prędkością.




Rzecznik Grupy TP, Wojciech Jabczyński, skomentował zaistniałą sytuację w sposób następujący: Telekomunikacja Polska wdraża obecnie nowy system monitorowania i optymalizowania pracy sieci. Dzięki niemu poprawi się jakość działania linii, z którymi użytkownicy mieli problemy. Takie prace czasami wiążą się z jednostkowymi błędami spowodowanymi tzw. kalibrowaniem nowego systemu[...]. Wskazane przez Dziennik Internautów jednostkowe przypadki wytłumaczył stwierdzeniem: System dokonał błędnej zmiany profilu dla linii, z którą nie było problemów.

Rzecznik zagwarantował przywrócenie "optymalnej prędkości łączy internetowych" w ciągu najbliższych dni.

Źródło tekstu: Dziennik Internautów     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 0

    8.  2009-05-21 11:38:19

    Ja tak właśnie miałem od 3 tygodni. Pierw moje Pingi skoczyły średni z 12-17ms do WP i Onetu do 50-60ms. A potem zauważyłem że nie osiądam już takich prędkości jak jeszcze nie dawno, czyli do 245KB/s maksylanie a gdzieś koło 200KB maks. I to miało związek z obniżonym synchro. Polecam złożenie reklamacji przez strone TP. W obu przypadkach usterke naprawili bardzo szybko aż się ździwiłem:), w porównaniu załatwianiu przez tel, gdzie konsultanci mówili że wszystko w normie.

  • 0

    9. ~Longman  2009-05-21 12:04:25  host: adch182.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja dodam więcej niż przedpiszcy - cos TP SA ewidentnie skopała z implementacją ADSLa2+ i co gorsza nie reaguje na sygnały że cos jest źle. Po prostu w przypadku niektórych routeró (Fritz!Box, TP-Link, Linksys, DrayTek - byc może też innych) często rozsynchronizowuje się linia. Jeśli router ma możliwość wymuszenia trybu ADSL zamiast ADSL2 to ta przypadłość znika. Opisane jest to też tu http://voip.stegny.net/archives/1635 przy czym autor błędnie obarcza Fritz!Boksy winą za taki stan rzeczy. Zdarzają się bowiem one na sprzęcie różnych marek, a wspólnym mianownikiem jest zawsze ADSL2 na linii TP.

  • 0

    10. ~jgm  2009-05-21 12:20:14  host: afak87.neoplus.adsl.tpnet.pl

    do Longman Problem jest w tym, że wbrew temu co piszą producenci, niektóre modemy nie potrafią pracować w trybie ADSL2+. Jeśli kupuje się chińskie "szity", bo są tańsze, to potem są kłopoty.

  • 0

    11. ~  2009-05-21 12:36:19  host: rea.ipt.com.pl

    jeszcze wolniej??!!

  • 0

    12. ~Longman  2009-05-21 12:39:26  host: adcj16.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @jgm (10), jeśli Fritz!Box czy DrayTeka nazywasz "chińskim szitem" to jak nazwałbyś Liveboksa - ósmy cud świata? :-) Co ciekawe, ten sam sprzęt - organoleptycznie sprawdzone na liniach Netii - działa bez zarzutu. Po prostu rozumiem że konfiguracja DSLAMa to wcale nie tak prosta rzecz jak sie niektórym wydaje. Lepiej jak TP skoryguje implementację teraz, jak oficjalnie jej nie ma (jest tylko stary ADSL) niż po premierze, gdy skończy się to przekleństwami.

  • 0

    13. ~jgm  2009-05-21 12:54:44  host: afak87.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @Longman (11), Nie rozumiem o jakiej implementacji piszesz. ADSL2+ w TP działa od conajmniej roku. I jakoś bardziej ufam Lucentowi (takie urządzenia głównie pracują w TP) niż Fritzlowi. O Liveboxe wolę się nie wypowiadać bo "niestety" sam go używam. Ale ADSL2+ akurat na nim pracuje.

  • 0

    14. ~frazer  2009-05-21 13:19:45  host: aamc82.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Na innym portalu czytałem że to wszystko może być związane z przymiarkami do przyspieszenia netu przez TP...

  • 0

    15. ~Chrome_TP  2009-05-21 13:33:04  host: agb38.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Niom są problemy z częścią kart adsl2+ - dość często zdarza się że na takiej karcie jak jednemu kolesiowi ustawisz tryb fast zamiast interleave'a to cała reszta ludzi z tej karty zacznie mieć problemy - póki co poszedł odgórny prikaz, że mają być poustawiane na interka i tyle - natomiast info dla ludzi - dzwoniąc czy składając reklamację, że masz interka zamiast fast'a - TP nie ma obowiązku i nie musi danej osobie tego przestawić - przeważnie jest to tylko dobra wola osoby rozpatrującej sprawę (naturalnie po sprawdzeniu narzędziami czy taka zmiana w przypadku tego klienta nie spowoduje zgrzytów albo innych krzaków), także owszem próbowac można ale nie ma sensu się rzucać, że nie chcieli zmienić - nie zmienili bo nie musieli - ot cała tajemnica. Natomiast zaniżone parametry synchra to się reguluje przeważnie od ręki (min sam to robię) także to warto zgłosić jak najbardziej.

  • 0

    16. ~  2009-05-21 13:49:50  host: eoi88.neoplus.adsl.tpnet.pl

    http://www.speedtest.net/result/478401374.png moja predkosc dla neo 1 mbps, czy jest dobra?

  • 0

    17. ~krzysp  2009-05-21 14:11:15  host: ip187-249.ghnet.pl

    Jak najbardziej!:) Gdybys korzystal z GTS Energis Multimo na linii TP mialbys ok. 10% wiecej z megabitowego lacza. Pozdrawiam.

  • 0

    18. ~hola  2009-05-21 14:34:48  host: 212.160.172.70

    jeśli cytuje się jakieś źródła to powinno się choć spróbować sprawdzić wiarygodność informacji "...a drugi na wydłużenie czasu jego reagowania o około trzech razy" ...masowe zmniejszanie przepływności"... Takich bzdur i herezji to już dawno nie czytałem. Nawet nie wiem czy jest sens komentować te bzdury. Wstyd redakcji że nie sprawdza się źródeł do swoich artykułów

  • 0

    19. ~wr  2009-05-21 14:45:44  host: auq133.neoplus.adsl.tpnet.pl

    pseudo modyfikacja = userów inwigilacja

  • 0

    20.  2009-05-21 16:15:19

    przecież tam nie ma CIR=MIR, wiec 3 Mbps to też jest "do 6 Mbps". Chcecie mieć gwarantowaną prędkość = kupicie sobie łącze nie za 40 zł za Mbps a za 200 zł

  • 0

    21. ~plaYYYY  2009-05-21 17:46:52  host: 94.254.214.79

    dobra niema znaczenia. TP tnie koszty i tyle... Za chwile z?otówki nie wyda na infrastruktur?. A ich priorytetem b?dzie CDMA ORANGE.

  • 0

    22. ~nick  2009-05-21 22:04:09  host: eht206.neoplus.adsl.tpnet.pl

    do 1 (i poniekąd innych) - niestety ale te głąby nie chcą przyjąć zgłoszenia reklamacji a bez zgloszenia nie ma reklamacji , bez reklamacji nie ma rozpatrywania, bez rozpatrywania ne ma reakcji. Dokładnie tak samo jak z policją nieprzyjmującą zgłoszeń więc dawno temu dałem sobie spokój ze zgłaszaniem usterek.

  • 0

    23. ~nick  2009-05-21 22:11:02  host: eht206.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Sytuacja wygląda tak: od początku roku zacząłem dostawać jakies dziwne IP czasem z klasy 79 a zdarzyło się z 91; IP serwera jest 83.1.2.3 lub 83.2.3.4 itp; nie da się osiągnąć maksymalnej prędkości z pewnego źródła, zeby to uzyskac trzeba pobierac plik w kilku częściach - spowolnienie zaczęło się w kwietniu; część stron się nie wczytuje. Gdy to się pojawiło to zaczęły się problemy z prędkością. Wcześniej niezależnie od pory dnia, tygodnia itp. miałem 128/32 dokładnie po suficie oraz IP 83 - można było powiedzieć że neozdrada działa jak należy. Zaczeli gnoje kombinować i narobili problemów.

  • 0

    24. ~get  2009-05-21 22:42:08  host: host-81-190-85-142.gdynia.mm.pl

    buhahha to zapraszamy dzieci neo na quakelive.com będzie mięcho armiatnie z niskimi pingami do nabijania fragów ;DDD @5 - jeśli masz w umowie do 5 mega a masz notorycznie 3-4 to jest to NIENALEŻYTE WYKONYWANIE USŁUGI i masz pełne podstawy do zwrotu kasy !

  • 0

    25. ~sky41  2009-05-22 22:05:32  host: nat-10.net-serwis.pl

    A może być wolniejsza? (żart). Jeśli chodzi o obsługę to Aster, Telewizja n niech się pochowają...

  • 0

    26. ~Chrome_TP  2009-05-29 13:12:58  host: aeh130.neoplus.adsl.tpnet.pl

    get - na podstawie czego uważasz że ma podstawę do zwrotu kasy ? - bo UKE chciało takie zapisy wprowadzić ale z tego co kojarzę to im się nie udało a w umowach/regulaminach znaczącej większości opów świadczących usługi dla klientów indywidualnych (min usługa neo, multimo itd) takich zapisów nie znajdziesz ? - ew póki co takie coś może zaistnieć przeważnie wtedy jeśli zgłosisz reklamację, op ją uzna i to dopiero wtedy ON zaproponuje ci takie coś aka odliczenie od abonamentu lub ew zwrot kasy - ale to już jest jego "dobra" wola - tak czy tak nie masz podstaw prawnych aby tego z góry wymagać.

  • 0

    27. ~tenior  2009-06-13 10:04:22  host: adhl168.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ja mogę tylko dodać, że użytkownik powinien o tym zadecydować czy chce mieć tryb kodowania Fast path i mniej stabilne łącze lub interleaved łącze bardziej stabilne lecz z większymi opóźnieniami

Dodaj swoją opinię