Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Need for Speed?

Need for Speed?

LuiN 27 Marca 2008 13:17

0 0

Fascynacja wielkimi prędkościami łącz internetowych towarzyszy nam od początku rozwoju Internetu - zarówno tego przewodowego, jak i bezprzewodowego. I rzeczywiście fascynujące jest to, co udało się wycisnąć naukowcom z obecnych technologii pakietowych 2G i 3G.

Nokia Siemens Networks przygotował nową wersję standardu EDGE, określoną jako Dual Carrier EDGE. Podstawowym atutem standardu jest brak konieczności zakupu nowego sprzętu - wystarczy jedynie aktualizacja oprogramowania.

Rozwiązanie pozwala na podwojenie obecnych prędkości maksymalnych dla transmisji EDGE i uzyskanie prędkości do 592 kb/s, przy użyciu obecnie stosowanych sieci GSM. Technologia trafi na rynek w trzecim kwartale tego roku.

Na tym nie kończą się jednak możliwości sieci 2G. Kolejnym krokiem ma być specyfikacja EGPRS 2, która niebawem pozwoli uzyskanie prędkości ściągania danych rzędu 1,2 Mb/s i wysyłania do 473 kb/s. Zarówno Dual Carrier EDGE jak i EGPRS 2 mogą odnieść sukces w dziedzinie dostarczania multimediów w rejonach o utrudnionym rozwoju sieci 3G.




Azja jak zwykle jest w temacie znacznie dalej. O rezygnacji japońskich i koreańskich operatorów z telefonów nieobsługujących 3G pisaliśmy w tej wiadomości. Obecnie w tym rejonie prowadzone są testy Super 3G, znanego także pod nazwą LTE (ang. Long Term Evolution).

Do wprowadzenia tego rozwinięcia technologii 3G przygotowuje się właśnie sieć NTT DoCoMo. Testy pozwoliły na osiągnięcie stabilnych połączeń internetowych o prędkości 250 Mb/s. Niebawem prędkość ta ma być zaokrąglona do 300 Mb/s.

Operator liczy na szybkie wprowadzenie nowej infrastruktury i komercyjny start sieci już z początkiem 2009 roku. Pod warunkiem jednak, że producenci zdążą z produkcją terminali obsługujących nowy standard.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 46
  • 0

    27.  2008-03-27 17:24:09

    #26: masz prawo miec takie zdanie. Ale poziom twoich wypowiedzi (ja akurat pamietam jak chwaliles sie, ze jestes pierwszy :) czesto az blaga, zebys polecic ci jakies forum dzieci neo, czata albo tym podobny wynalazek ;) Telepolis nic nie straci, jesli to tam przerzucisz swoje wypocinki :)

  • 0

    28.  2008-03-27 17:59:51

    ~mateo, jestem jak najbardziej za! ale to nie jest takie proste.. mam w pamięci dwie różnorakie wiadomości, kiedy to chyba prezez PLUSA mówił że dostarczanie treści z limitem 500mb w obecnej ceni już jest działaniem poniżej kosztów! z drugiej, w niektórych krajach europy wliczone w abo 3GB danych, oraz 1mb po przekroczeniu tego limitu podajże za kilka eurocentów.. gdzie w takiej sytuacji jakaś logika?

  • 0

    29.  2008-03-27 18:13:58

    #28 - ostatnio zapoznawalem sie z cennikami internetu komorkowego w irlandii i tam placi sie np. w "3" 25euro za limit 10gb, jednak powyzej tego limitu kazdy mb kosztuje 49ct

  • 0

    30.  2008-03-27 18:32:47

    thonka jak wiesz do Irlandii jeszcze nam daleko... A co do tematu nareszcie coś konkretnego wymyślili dla obecnych co mają w telefonie GSM/EDGE szybszy net pogratulować naukowcom.

  • 0

    31.  2008-03-27 18:48:27

    Wlasnie Dt dobrze pisze Ericsson juz dawno sie "chwalil" ze przyspieszy edge Plusa i co nici :(((, nadal zadna siec u nas nie oferuje wiecej niz klasa 10 ... Denerwuja mnie tylko takie newsy... wszystko ladnie i cacy... tylko co z tego jak pewnie zaden nasz operat nie wdrozy tej technologii :(

  • 0

    32.  2008-03-27 18:59:01

    #30 - tam jest maly absurd z naszego pkt-u widzenia... kupujesz karte sim prepaid, ladujesz i przez 30 dni masz za 25euro internet do 7,2mbit/s (srednio ok. 2-3mbit/s majac odpowiedni sprzet), bez kabli i zbednych formalnosci, musisz tylko zarejestrowac na siebie karte sim. operatorzy stacjonarni lub radiowi na 2,4 lub 5GHz maja po 1-4mbit (co prawda bez limitow) w cenach ok. 20-50euro w zaleznosci od lokalizacji, do tego dochodzi masa formalnosci czy napewno mozesz sobie na to pozwolic, czy masz pozwolenie na montaz no i przy dsl czy masz linie telefoniczna...

  • 0

    33. ~DarQ  2008-03-27 19:28:27  host: public-gprs109341.centertel.pl

    Wiem, wiem, e technologia EDGE udostpnia wyższe prędkości, ale ja pisałem o polskich realiach... PS: ja na modemie z class6 ( czas wymienić! ) mam około 160kb/s przy ściąganiu, a przy wysyłaniu około 90-100kb/s, więc jest super! Niestety tylko do momentu, kiedy nie wyczerpie mi się limit.

  • 0

    34. ~mateo  2008-03-27 20:28:39  host: ackb144.neoplus.adsl.tpnet.pl

    malik: chyba nie ma nigdzie... oni nie mają żadnych kosztów bo przecież pojęcie interkonektu tu nie istnieje... jedyne co, to przeciążenie sieci. Moja propozycja by na pewno rozwiązała problem nachalnych ściągaczy i dałaby większe możliwości normalnym ludziom korzystającym z internetu. Pozdrowienia z Bronowic ;-)

  • 0

    35.  2008-03-27 20:59:30

    300Mbps no fajnie, ale po co, chyba do teleportacji, tym mi japońce nie zaimponuja

  • 0

    36. ~Templariusz  2008-03-27 21:23:33  host: staticline23090.toya.net.pl

    #27: Nigdy nie napisałem komentarza, że jestem pierwszy. Ale widocznie ktoś tutaj lubi rozpowszechniać nieprawdziwe informacje...

  • 0

    37.  2008-03-27 22:34:24

    #36: chcesz linka ? :)

  • 0

    38.  2008-03-27 22:41:04

    Na pewno chcesz ;) telepolis.pl/news.php?id=10602 I to bylo ostatnio, boje sie pomyslec, jakie glupotki pisales wczesniej. Google prawde Ci powie :) Aha, chce zobaczyc, jak teraz bedziesz odwracal kota ogonem - ze oczywiscie co innego miales na mysli, ze smiley mial oznaczac co innego, ze nalezy inaczej interpretowac zdanie :) Taaak, uwielbiam tego typu tlumaczenia, podobnie jak osobnika spod #5 w tym newsie, z ktorym przeciez w calej rozciaglosci sie zgadzasz :)

  • 0

    39.  2008-03-27 22:51:17

    Zeby odswiezyc ci pamiec, jeszcze dwa linki, bedzie zabawniej :) telepolis.pl/news.php?id=10158 oraz na deser telepolis.pl/news.php?id=10082 :D Oj, jesli masz ty mozg, to naucz sie go uzywac :>

  • 0

    40. ~Templariusz  2008-03-28 09:36:32  host: staticline23090.toya.net.pl

    Oj Planet'troolu :) Czy naprawdę jesteś tak niedorozwinięty czy tylko udajesz? :D W żadnych z linków, która podałeś nie piszę, że jestem pierwszy. Są to najzwyklejsze komentarze. Ale widocznie ktoś tu szuka czegokolwiek na swoją obronę, aby nie przyznać się do swojej ogromnej pomyłki. 1. http://telepolis.pl/news.php?id=10602 - najzwyklejszy komentarz dotyczący newsa. 2. http://telepolis.pl/news.php?id=10158 - pozostawię bez komentarza, no chyba, że swoją kaleczną ręką omsknęła ci się myszka i wkleiłeś inny link :P 3. http://telepolis.pl/news.php?id=10082 - mój pierwszy komentarz, który był napisany do newsa. Dalej jest wyjaśnienie, ale widocznie twoja głupota cię zaślepiła i nie przeczytałeś niżej :P Tak więc sam widzisz, że nigdy nie napisałem, że jestem pierwszy. Widzę, że zostałeś wychowany na osła :P Upartego osła :P

  • 0

    41. ~Obserwator  2008-03-28 14:38:17  host: bdd229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    PLANET - świetne linki. Przy ostatnim (http://telepolis.pl/news.php?id=10082) uśmiałem się lepiej niż przy HBO na stojaka. Chyba dlatego, że "bardzo mało tu osób z tak wysokimi umiejętnościami jak" Templariusz ;D

  • 0

    42. ~Obserwator  2008-03-28 14:43:04  host: bdd229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Co znaczy słowo TEMPLARIUSZ? Krótkie wyjaśnienie: członek francuskiego zakonu rycerskiego o regule zbliżonej do cysterskiej, działającego w latach 1118–1312. Dzisiaj rozmawiałem z BOA i to na pewno z tobą! Wszyscy konsultanci obok się śmiali i mówili, że masz coś z rycerza, a ty podbudowany dzielnie walczyłeś ze mną jako petentem. Tylko pewnie nie zrozumiałeś aluzji. To coś z rycerza to twój zakuty łeb! No cóż, chyba każde forum musi mieć swojego TROLA, który nawet nie rozumie uwag innych użytkowników.

  • 0

    43.  2008-03-28 14:50:42

    Jak dla mnie pomiedzy pisaniem "1. ~Templariusz 2008-02-13 21:59 staticline23090.toya.net.pl Jak to możliwe, że w każdym newsie jestem pierwszy :D" a "pierwszy" nie ma roznicy - to tylko kwestia ubrania w forme... podobnie w reszcie przypadkow - tylko sie bronisz - i to raczej slabo. Drugi link tylko pokazuje, ze starzy userzy telepolis wiedza, w taki sposob piszesz i na jak niewiele cie stac - to nie pomylka :) A w trzecim owszem, czytalem twoja pokretna argumentacje i powiem tak... Witek nigdy nie kasuje komentarzy bez przyczyny (moich jakos nigdy nie skasowal ? - chyba, ze sam o to prosilem bo np. zdublowalem newsa) :) A to, ze sie wykreciles, to tylko twoje szczescie - poziom twoich komentarzy niezmiennie jest, jak zauwazyl zreszta Witek, na niskim poziomie :) Skadinad wiedzialem, ze bedziesz tak argumentowal. Moglem tez przypuszczac, ze bedziesz - z braku prawdziwych argumentow - wjezdzal na prywate - to w stylu takich dzieci, jak ty... Moze dlatego sporo osob cie tutaj nie lubi - pomysl o tym. Wobec tego nie ma sensu dalej tego ciagnac, EOT :)

  • 0

    44. ~xxx  2008-03-28 20:36:10  host: emp111.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Faktycznie to Need for Speed jest w tp. Można wybierać między szybką neo 256 kb, super szybką 512 kb oraz hiper ultra mega szybką neo 1 Mb :)

  • 0

    45. ~Templariusz  2008-03-28 21:33:47  host: staticline23090.toya.net.pl

    #42: Pamiętam cię :) Dawałeś aluzję, że nie możesz zapłacić rachunku, bo wszystko wydałeś na narkotyki :P

  • 0

    46. ~Templariusz  2008-03-28 21:38:58  host: staticline23090.toya.net.pl

    #43: Jak zawsze nie masz racji :) Pewnie komentarz, który zwierałoby teskt: "...i w ten sposób, Play jako pierwszy..." słowo pierwszy też uznałbyś za bycie pierwszym :P Masz taki dziwny tok myślenia :P Co do komentarzy to nie niskie tylko prowokujące :P A ty odkryj wreszcie, że klawiatura umożliwia pisanie polskich znaków :P

Dodaj swoją opinię