Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nawet 2 mld euro na rozwój infrastruktury i usług sieciowych w Polsce

Nawet 2 mld euro na rozwój infrastruktury i usług sieciowych w Polsce

LuiN 7 Maja 2013 08:02

1 0
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pracuje nad nowym programem operacyjnym Polska Cyfrowa, skoncentrowanym na działaniach wokół branży teleinformatycznej. Resort liczy, że jego budżet w nowej unijnej perspektywie wyniesie nie mniej niż 2 mld euro. Trwają prace nad szczegółami programu. Mają trafić na Radę Ministrów w ciągu kilku miesięcy.Program Polska Cyfrowa skupiał się będzie przede wszystkim na działaniach związanych z budową sieci teleinformatycznych i wsparciu sektora ICT (technologii informatycznych i komunikacyjnych).

Koncepcja już jest. W tej chwili trwają konsultacje w ramach resortów: administracji i cyfryzacji, rozwoju regionalnego i gospodarki na temat ostatecznego kształtu programu. Rozmowy w ramach grup eksperckich mają pomóc w dopracowaniu szczegółów.

W dalszej kolejności założenia programu trafią do konsultacji społecznych, które są zaplanowane na lipiec i sierpień. Będą też omawiane z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Wiceminister liczy na liczne sygnały z rynku.

Potrzebujemy jeszcze szeregu prac związanych z diagnozą potrzeb, które będą uzupełniały treść programu, np. inwentaryzacje, którą robi Urząd Komunikacji Elektronicznej, dotyczącą białych plam przy budowie sieci. Dodatkowa diagnoza uzupełni program - wyjaśnia Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

Ostateczny kształt programu ma być zatwierdzony przez Radę Ministrów pod koniec tego roku. Resort rozwoju regionalnego liczy na ok. 2 mld euro, ale finalna wielkość budżetu nie jest jeszcze znana. Wszystko zależy od tego, jak dokładnie będzie wyglądał podział środków w ramach polityki spójności.

Dyskutujemy z Komisją Europejską. Znamy pełną kwotę polityki spójności, ale te przypływy pomiędzy programami jeszcze następują - tłumaczy wiceminister. Wymaga to jeszcze uzupełnień ze strony Komisji, wtedy będziemy mogli mówić twardo o kwotach.Program Polska Cyfrowa 2014-2020 ma wspierać działania, mające na celu m.in. zapewnienie powszechnego dostępu do szerokopasmowego Internetu, przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu i usprawnienie cyfrowego funkcjonowania administracji publicznej.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: paweł orłowski

w sumie: 8
 • Ten komentarz został ukryty.

  -3

  1. ~  2013-05-07 08:25:34  host: abae88.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Pieniądze powinien dostać Solorz. Najlepiej bez żadnych warunków i zobowiązań.

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  2. ~  2013-05-07 08:43:10  host: v43-12.opera-mini.net

  Postura tego pana, w tym rozmiar jego wylewajacej sie z kolnierzyka szyji wskazuje, ze ten mynyster skorzystal juz w szerokim zakresie z dotacji unijnych.

 • Ten komentarz został ukryty.

  -1

  3. ~Chłopak z wioski  2013-05-07 08:49:33  host: ip-151-248-42-68.free.aero2.net.pl

  Mam nadzieje będę miał LTE w mojej wiosce.

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  4. ~Adam  2013-05-07 09:13:11  host: www2.euron.pl

  Czy ktoś potrafi wymieć jakiekolwiek osiągnięcia tego ministerstwa?

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  5. ~sorbo  2013-05-07 10:57:11  host: aeth140.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Następny spasiony zadowolony z siebie żyjący na waszym garnuszku cwaniak.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  6. ~v5  2013-05-07 11:20:39  host: 188-165-17-155.ovh.net

  Damy wam infrastrukturę na koszt podatnika a wy sobie zdzierajcie z ludzi bo w "białych plamach" będziecie mieli monopol (czy choćby jedyny sensowny dostęp), więc jakżeby inaczej. Dać sieć gminom, niech podłączą wszystkie wsie i gminę każdą do sąsiada i mamy sieć która nawet może być bez rachunków - opłacana z budżetu gminy, na który i tak wszyscy mieszkańcy się składają, wyjdzie taniej niż to co wszyscy zapłacą prywaciarzowi w rachunkach.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  7. ~  2013-05-07 14:02:27  host: abae88.neoplus.adsl.tpnet.pl

  6. Ale tu nie ma wyjść taniej. Tu ma ktoś na tym zarobić i dlatego dadzą to Solorzowi.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  8. ~staszek_levy  2013-05-07 14:10:08  host: 91-231-53-130.holicon.pl

  @3 Gdzie tam na wiosce! Nawet w puszczy białowieskiej będziesz mógł śmigać na bezprzewodowym i bezlimitowym LTE

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-211-98-112.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet