Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nawet 1 mln Polaków nie może odbierać cyfrowej telewizji. Podatek od niej i tak zapłacą

Nawet 1 mln Polaków nie może odbierać cyfrowej telewizji. Podatek od niej i tak zapłacą

LuiN 12 Czerwca 2014 07:47

9 1

Od 0,5 do nawet 1 mln Polaków nie może odbierać sygnału cyfrowego. Białe plamy na mapie Polski są efektem przeprowadzonej odgórnie cyfryzacji. Problem dotyczy zwłaszcza mieszkańców terenów górskich, gdzie ukształtowanie obszaru utrudnia odbieranie cyfrowej telewizji naziemnej. Opłata audiowizualna, nad którą pracuje resort kultury, miałaby jednak obowiązywać wszystkich.

Nie do wszystkich rejonów Polski dociera sygnał cyfrowy, który jest nadawany przez nadajniki naziemne. To wynik cyfryzacji, która prowadzona była przez ostatnie kilka lat - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

W efekcie realizowanego przez polskie władze przechodzenia wyłącznie na sygnał cyfrowy telewizji naziemnej w lipcu ubiegłego roku w Polsce pojawiły się miejsca, w których z przyczyn technicznych ten sygnał nie dociera. Według ekspertyz UKE problem ten dotyczyć może nawet do 490 000 osób w przypadku nadajnika MUX 1, 581 000 osób w przypadku MUX 2 i 214 000 w przypadku MUX 3. Jest tak zwłaszcza na obszarach górskich, w południowych województwach. Ponadto 3% Polaków nie może odbierać regionalnej telewizji publicznej. Według Roszkowskiego rozwiązaniem tej sytuacji jest doświetlenie przez satelitę.

Ta droga była zresztą rozważana, natomiast została odrzucona i to naziemne rozwiązanie cyfrowe zostało przyjęte jako podstawowe - mówi Roszkowski. Uważam, że uzupełnienie cyfryzacji naziemnej przez cyfryzację satelitarną jest niezbędne. W przeciwnym razie wielu Polaków będzie nadal wykluczonych - dodaje.

Do korzystania z sygnału satelitarnego konieczne byłyby zestawy do odbioru wraz z dekoderami. Zdaniem Instytutu Jagiellońskiego do ich zakupu powinno dokładać się państwo. W ten właśnie sposób z problemem poradziły sobie kraje zachodnie.

W Wielkiej Brytanii czy Niemczech do nadajników naziemnych uzupełniająco stosowany jest sygnał satelitarny - zauważa ekspert Instytutu Jagiellońskiego. Dzięki temu ten zasięg jest pełny i wszyscy mogą się czuć komfortowo niezależnie od tego, czy mieszkają w dużych miastach, czy na terenach górskich - dodaje.
Według Instytutu Jagiellońskiego kolejnym, powiązanym z tym problemem jest sposób finansowania mediów w Polsce. W ramach walki z niepłaceniem abonamentu przez wielu Polaków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego proponuje wprowadzić opłatę audiowizualną, którą uiszczaliby wszyscy obywatele z wyjątkiem osób starszych i niepełnosprawnych, które i dziś są z abonamentu zwolnione. W efekcie płaciliby także ci, którzy nie mają telewizorów lub z winy niedostatków cyfryzacji nie mają możliwości odbierania sygnału cyfrowego.Opłata audiowizualna to po prostu dodatkowy podatek, który będzie obciążał osoby, niemogące fizycznie skorzystać z cyfrowego sygnału, a to jest co najmniej nieuczciwe - zauważa Roszkowski. - Jednak rzeczywiście zmiany są potrzebne, gdyż abonament radiowo-telewizyjny w obecnej formie jest w zasadzie dobrowolny - dodaje rozmówca Newserii Biznes.

Choć prace nad poszczególnymi wariantami opłaty jeszcze trwają, a ministerstwo zapewnia, że opłata ta będzie o połowę niższa od obecnego abonamentu, to osoby, które nie korzystają z telewizji, nie chcą za nią płacić. Urzędnicy tłumaczą, że jest to forma utrzymania mediów publicznych, które muszą funkcjonować w każdym cywilizowanym kraju.

Według Instytutu Jagiellońskiego lepszym rozwiązaniem jest model czeski. Tam istnieje wprawdzie abonament, ale można zostać z niego zwolnionym, gdy złoży się oświadczenie, że nie posiada się telewizora.

Źródło tekstu: newseria     

w sumie: 74
 • 0

  56. ~xxxx  2014-06-12 15:06:53  host: 77-253-222-77.ip.netia.com.pl

  Potracili prawa do ligi mistrzow i europy,do reprezentacji i mistrzost swiata i europy do 2020 roku. Nie maja zadnej ligi ani naszej ani innej.Pytam więc to za co mam płacic?Za M jak Milosc i inne bezdety.Nawet teraz tvp sport nie jest normalnie dostępny a mecze w tvp stream co się tak chwala w Brazyli to tylko mogą oglądać klienci z t mobile.A przepraszam za co kupili te prawa?Za m.in moje pieniadze.I do tego jeszcze ten komentarz Szpakowskiego i szaranowicza az sie nie dobrze robi. Telewizje mozna ogladac tylko dla sportu, bo nigdy sie nie zatnie jak na necie.Telewizja nic nie ma.Straciła wszystkie prawa i teraz chcą opłate wprowadzić?!

 • 1

  57. ~Tomecek  2014-06-12 15:22:02  host: 89-69-216-149.dynamic.chello.pl

  To jest chore. Ja telewizji nie oglądam już prawie 7 lat. W całości wystarcza mi Internet. Powiecie, że płacę za posiadanie telewizora? Za telewizor zapłaciłem w sklepie, dodatkowo uiszczając VAT przy zakupie. Płacę za samą możliwość oglądania TV? Jak można żądać opłaty za coś czego nie używam? Wali mnie legendarna misja TVP. Równie dobrze mogą paść na pysk. Co by się stało? Nic, mamy inne komercyjne kanały typu Polsat, czy TVN. Najuczciwiej byłoby zakodować TVP i każdy, kto by chciał to oglądać podpisałby umowę. Oczywistością jest, że nigdy tego nie zrobią, bo są świadomi żenującego poziomu swoich programów. Gdyby zakodowali TVP, to nie dość, że doszłoby do ogromnej redukcji zatrudnienia, to dodatkowo spadły by pensje pracowników i prezesów. Nigdy do tego nie dopuszczą. Donald T., naczelny kłamca RP zapowiedział likwidację (dobrowolnego) abonamentu. Objął władzę i likwiduje dobrowolny abonament wprowadzając obowiązkową opłatę audiowizualną, której nie da się uniknąć. Ci ludzie w swoim szaleństwie doszli do wniosku, że człowiek nie jest w stanie żyć bez telewizji. Nie rozumieją, że coraz więcej młodych ludzi odchodzi od telewizji na rzecz Internetu. Niedługo wprowadzą obowiązkową opłatę za gaz w PGNiG. Możesz mieć kuchnię indukcyjną, możesz nie korzystać z gazu, ale będziesz płacił opłatę za samą możliwość skorzystania z gazu. Jesteś kierowcą? Zapłacisz co miesiąc mandat w wysokości 200 zł. Możesz jeździć poprawnie, możesz być idealnym kierowcą, ale zapłacisz za samą możliwość złamania kodeksu drogowego. Ci ludzie są szaleni.

 • 0

  58. ~etanol  2014-06-12 15:22:37  host: 159-205-95-244.adsl.inetia.pl

  Prąd kablem dało się doprowadzić, a TV już nie? Elektrownie i tak są państwowe, ale najprostsze rozwiązania wpada się na końcu...

 • -1

  59. ~Calm7  2014-06-12 16:18:51  host: n13-07-03.opera-mini.net

  58). Oj tak, tak, państwowe. Szalenie państwowe. Pytanie: którego państwa..?

 • -1

  60. ~PiŁa  2014-06-12 17:10:29  host: user-46-113-143-236.play-internet.pl

  "forma utrzymania mediów publicznych, które muszą funkcjonować w każdym cywilizowanym kraju" - Trzeba jeszcze uczciwie dodać, że chodzi o media, za pomocą których ogłupia i straszy się społeczeństwo. A także naraża na oglądanie mord startujących do koryt przed kolejnymi i wygłaszających wtedy obietnice bez pokrycia. Też jestem zdania, że zakodowanie nawet całej telewizji naziemnej byłoby właściwym rozwiązaniem. Chcę oglądać to podpisuję umowę. Opłata audiowizualna proponowana przez Zdrojewskiego to przejaw dziczy panującej pośród rządzących.

 • 0

  61. ~pabloki  2014-06-12 17:38:18  host: 37.31.36.210.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  misja tv publicznej - to brzmi jak z poprzedniej epoki.Gdzie ta misja?

 • 0

  62. ~piotr  2014-06-12 19:42:23  host: ip-87-204-78-117.stg.pl

  po 1 - opłaty za samo korzystanie z niektórych mediów już są, choćby rególarna suma za korzystanie z usług wodociągów i centralne ogrzewanie, czy korzystamy czy też nie. nie mówiąc już o prądzie gdzie rachunki bywają baaardzo skomplikowane tak że trudno policzyć rzeczywisty koszt dostarczanego kilowata. po 2 - moim znajomym, którzy uwierzyli tuskowi kilka lat temu i przestali opłacać abonament za radio i posiadanie telewizora komornicy siedzą na kontach bo prawo się nie zmnieniło i mają z tytułu nie płacenia abonamentów nieuregulowane zobowiązania. po 3 - ta cyfrowa tv nie jest tak idealna jak wyglądało to z reklam, bo jej zasięg jest problematyczny. niektórzy muszą kilka razy zmieniać zasilacze by im publiczna telewizja grała.

 • -1

  64. ~  2014-06-12 20:12:01  host: n10-03-04.opera-mini.net

  62,bo twoi znajomi nie użyli mózgu i nie wyrejestrowali tv, tylko przestali płacić bez "wypowiedzenia umowy" tak to nazwijmy, nawet gdyby zmienili prawo dziś to oni długi muszą zapłacić bo prawo nie działa wstecz tylko po dniu kiedy wejdzie w życie,cała logika, u nas głosują ludzie,którzy nie rozumieją co mówią politycy a potem się dziwią że jest coraz gorzej

 • 0

  65. ~  2014-06-12 20:21:17  host: acyl201.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Obowiązkowe płacenie na ogłupiacz medialny. A myślałem, że komuna się skończyła. Brak telewizora=brak opłaty (za komuny). Obecnie płać i płacz. Kolejny obowiązkowy podatek dla ... swoich i na zaufanych.

 • -1

  66. ~  2014-06-12 20:24:04  host: n10-03-04.opera-mini.net

  61,brak definicji słowa misja powoduje,że misją tv publicznej jest to ze istnieje,a bzdury które puszczają to pokazanie innego punktu widzenia też może być misją, posiedzenia Rady Krajowej też misja bo debatują jak manipulować społeczeństwo żeby było skutecznie, misja to też może być branie abonamentu i wciskanie kitu że taka telewizja jest potrzebna bo jest niezależna no od tvn jest niezależna ale od polityków zależna, misjonarze z tvp misje mogą zrobić z wszystkiego, takie prawo dała im komuna kiedy telewizja publiczna była jedyną w kraju,prawo zostało, biznes i konkurencja poszła do przodu,dziś już nie jest konieczne utrzymanie telewizji z podatków a ci którzy pracują w tvp mówią że to koniecze, dla nich konieczne bo jeszcze mogliby stracić prace i tym sposobem manipulują społeczeństwo które ogląda tempo tv i wierzy we wszystko co mówią,dobrze że jest tyle kanałów,że inteligentni wychwycą różnice między komentarzami tv publicznej i prywatnych i zastanowią się to ich okłamuje ale to się nazywa inny punkt widzenia który jest misją

 • -1

  67. ~  2014-06-12 20:27:34  host: n10-03-04.opera-mini.net

  65,to nie słuchsz dokładnie polityków, Jaruzel mówił dawno temu co powtarzali z archiwów że u nas chodziło o i czytaj dokładnie i zapamiętaj jak na zapamiętałem - demokratyczny system socjalistycznych rządów i teraz bardzo poważnie zastanow się co to znaczy

 • -1

  68. ~  2014-06-12 20:35:50  host: n10-03-04.opera-mini.net

  cd 67,u nas ludzie słyszą co chcą słyszeć,a nie co mówią politycy bo oni nie kłamią nie, to ludzie rozumieją po swojemu,

  nie płaćcie abonament no to jasne że wyrejestruj i nie płac, każdy myślący to wie,jak bez wyrejestrowania albo wypowiedzenia umowy ma się telefon to dalej liczą opłaty i nie płacąc stajesz się dłużnikiem, trzeba najpierw wyrejestrować,
  Tusk skłamał ? nie, ludzie nie zrozumieli,

  pisze ktoś wydaje mi się,że jest komuna,
  a było mówione demokratyczny system socjalistycznych rządów,
  wasz prezydent,nasz premier,

  będziecie podróżować - kłamali ? nie
  ile osób dziś podróżuje za pracą, mówili prawdę,

  ludzie nie umieją słuchać i myśleć

 • -1

  69. ~mirekb  2014-06-12 21:50:54  host: 37.84.241.127

  gdybym mieszkal w bialych plamach zaiegu dvbt napisal bym odwolanie do organu sciagajacego abonament; z uwagi na brak ustawowych przesłanek,tj,mozliwosci odbioru a de facto przebywania w zasiegu o mocy umozliwiajacej odbiór dvbt (np na podstawie pomiarów uke),uprzejmie informuję iz brak jest przeslanekj bym wnosił oplatę audiowizualną

 • 0

  70.  2014-06-12 23:01:04

  sport.tvp.pl się krzaczy. Reklamy ładnie śmigają a meczu nie da się oglądać. Dziadostwo i tyle. Szkoda pieniędzy na całą TVP.

 • 0

  71. ~Calm7  2014-06-12 23:26:53  host: n13-07-03.opera-mini.net

  70). To tvp1 włącz w tv, nic się nie krzaczy.

 • 1

  72. ~  2014-06-13 00:45:09  host: n06-10-04.opera-mini.net

  69,odpowiedzieliby że ich to nie interesuje, trzeba było sobie zamieszkać w innym miejscu i że możesz pociągnąć 10 km kabla i ustawić antene tak żebyś odebrał,a gdyby ci się nie podobało to mógłbyś się jedynie odwołać o Sądu i walczyć w sądach latami

 • -1

  73. ~BALBIN-RZ  2014-06-13 03:47:55  host: user-46-113-128-119.play-internet.pl

  TVP-STREAM też różnie działa. Niektóre programy regionalne nawet na łączu LTE potrafią się tnąć i buferować, czasami jakieś błędy transmisji wyskakują - generalnie ta aplikacja jest jeszcze do poprawki i dopracowania. No i tak samo, zasięg naziemnej DVB-T: Miasto RZESZÓW, os. Mieszka I - kompletny brak dolotu sygnału MUX1 z "Suchej Góry"... i nikt się tym nie interesuje, UKE nie widzi problemu a mieszkańcy osiedla mówią na radzie osiedlowej że przydałby się doświetlacz w Rzeszowie... a UKE/KRRiT gwiżdze na to. Do mnie dolatuje tylko MUX2/MUX3/MUX4 (kodowany CP). Cyfryzacja się niby skończyła a MUX1 w mieście wojewódzkim nie uświadczę... Taka Polska właśnie.

 • 0

  74.  2014-06-13 08:24:31

  @73. Ani UKE ani KRRiT nie są operatorem MUX1. Za zasięg odpowiada Emitel i realizuje go na zlecenie firm prywatnych. To w umowie jak oraz w koncesji jest wpisane na co najmniej jakiej części terytorium Polski ma być zasięg. Akurat wygląda na to, że macie pecha i wpadliśmy w te kilka procent bez sygnału. Za to TVP dołożyło ekstra środki, aby zapewnić lepszy zasięg dla swojego MUX3. Bo to nie jest tak, że Emitel "po znajomości" dostawił stacje "doświetlające".

 • -1

  75. ~Kuzyn1920  2014-06-13 13:36:11  host: 92.60.132.22

  Co mam dopłacać? Za telezakupy? Za iCarly? za SpongBoba, Awanture o basie, Nasi Kuzyni? Drugą szanse? Galerie? Klan? Mac Gyvera? Dom nad rozlewiskiem? Siłe wyższą? Sasiad na Widelcu? M jak Miłość? Barwy szczęścia? Baron24? Czym ta telewizja jest niezależna? Wiadomościami, Panoramą , Sportem i Pogodą? TVP1 jest zależne od Rządu, TVN to lewicowe media, Polsat identycznie. Media manipuluja przekazem, otumaniają ludzi. TVN sympatyzuje z PO, Polsat z PiS'em. TVP1 zaś pomiędzy PiS/PO. A gdzie informacje o Prawicy? Właśnie w w/w telewizjach, ale nic pozytywnego, czysta nagonka. Przekłamanie faktów. Nasz Rząd miał wolną ręke, cała ostatnia kadencja, obsadzona przez PO. I za to mam własnie płacić więcej? Przecież płace, w podatkach. Program TVP1 powinien zostać podzielony na odpowiednie bloki, popularno naukowe, animowane, informacyjne i filmowe. Bez reklam i seriali. Niech Stworzą nowy kanał. Na którym beda leciały cały dzień seriale , teleturniej, wróżki, telesprzedaże i na tym zarabiają jak im mało. Dostęp do informacji powinien być w 100% darmowy. A w darmowych jak wspomniałem: rano wiadomości, pogoda i bajki dla dzieci przed przedszkolem/szkołą. Póżniej blok promujący województwa, parki kultury rozrywki... biznes, polityka, obrady sejmu, europarlamentu, omówienia ustaw itp...

 • -1

  76. ~Maciek  2014-06-18 13:37:05  host: 093105172146.bielskobiala.vectranet.pl

  Ja szczęśliwie jestem w takim miejscu, że mogę wybierać - kablówka, naziemna, cyfrówka i jest to spory komfort, jeżeli coś mi nie odpowiada. A na to się zanosi, bo u obecnego operatora trzymał mnie tylko net. A że umowa się kończy, a w CP jest lte nielimitowany, to jest to dla mnie znacznie bardziej korzystne. Zwłaszcza że za kolejne usługi są zniżki. Może jeszcze na prąd i konto z Plusa się nie zdecyduję, ale dobrze mieć i taką opcję do rozważenia.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-93-19.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Optymalna liczba obiektywów dla tylnego aparatu fotograficznego w smartfonie to:

Pixel 3 XL będzie inny niż poprzednicy - oto nowe zdjęcia smartfonu

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet