Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nasza prywatność będzie skuteczniej chroniona

Nasza prywatność będzie skuteczniej chroniona

LuiN 22 Stycznia 2008 08:40

0 0

Niewykonywanie decyzji generalnego inspektora będzie zagrożone karą pieniężną w wysokości do 100 tys. euro. GIODO uzyska prawo do występowania z wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej. Za nielegalne przetwarzanie danych szczególnie wrażliwych ma grozić kara pozbawienia wolności do dwóch lat - pisze Gazeta Prawna.

Obecnie stosowane kary za łamanie przepisów ustawy o ochronie danych osobowych są mało efektywne. Generalny inspektor ochrony danych osobowych nie ma dzisiaj żadnych skutecznych środków prawnych, które gwarantowałyby ukaranie tych administratorów danych, którzy uporczywie naruszają ustawy. Osoby te nie mogą czuć się bezkarne - mówi Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik GIODO.

Kłopoty z egzekwowaniem prawa ma zmienić nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych. Najważniejszą zmianą będzie dodanie do ustawy nowego rozdziału o karach pieniężnych. Zgodnie z zawartymi w nim przepisami generalny inspektor będzie mógł nakładać kary pieniężne za niewykonywanie swoich decyzji. Ich wysokość będzie wahała się od równowartości 1 tys. do 100 tys. euro. Kary będzie można nakładać jedynie w ciągu dwóch lat od dnia popełnienia naruszeń.
Projekt przewiduje także wprowadzenie do ustawy o ochronie danych osobowych dwóch nowych przestępstw. Pierwsze z nich odnosi się do przetwarzania danych poddanych przez ustawodawcę szczególnej ochronie (np. ujawniających pochodzenie rasowe, przekonania religijne, kod genetyczny), przed zarejestrowaniem zbioru danych. Osoby dopuszczające się tego czynu będą mogły zostać skazane nawet na dwa lata więzienia.

Drugi z dodanych przepisów przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku, za niedopełnienie obowiązku poinformowania generalnego inspektora o zmianach informacji wskazanych w zgłoszeniu zbioru danych do rejestracji, w terminie 30 dni od dnia dokonania zmian. Obowiązujące przepisy do tej pory nie przewidują żadnych konsekwencji za niedopełnienie takich obowiązków.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1. ~  2008-01-22 09:09:07  host: p11-15.opera-mini.net

    "karach pieniężne" to powinni przywalać portalom za gramatykę zgodnie z ustawą o języku polskim :)

  • 0

    2.  2008-01-22 09:33:43

    @1, Dziękuję za czujność;] Już poprawione. Jakoś nie rzuciło mi się to w oczy w tekście źródłowym. Pozdrawiam!

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-230-68.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet