Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Następca N8 ostatnim telefonem z Symbianem?

Następca N8 ostatnim telefonem z Symbianem?

LuiN 9 Lutego 2012 10:18

0 0

nokia Nokia 803 może być ostatnim smartfonem fińskiego producenta pracującym pod kontrolą Symbiana. Następca kultowej Nokii N8 zadziwić ma tym, w czym jej poprzednik jest nie do pokonania - jakością zdjęć.

Nowy telefon będzie miał większy, 4-calowy ekran AMOLED, zamiast dotychczasowych 3,5 cala. Nie zabraknie złącza HDMI, modułu NFC, a klasyczną kartę SIM zastąpić będzie trzeba kartą microSIM.

Najważniejszą jednak zmianą jest zastosowanie największego sensora w historii firmy i to prawdopodobnie w połączeniu z zoomem optycznym. Możliwe więc, że Nokia 803 będzie równie wielkim fotograficznym hitem, jakim została Nokia N8.

Premiera telefonu odbędzie się w maju, wtedy też dowiemy się jaką wersję systemu otrzyma - Symbiana Carla, a może nawet Donna. Możliwe jednak, że to właśnie 803 będzie zapowiadaną high-endową premierą Nokii zaprezentowaną na targach Mobile World Congress rozpoczynających się 27. lutego w Barcelonie.




Nokia planowała przed zupełnym zrezygnowaniem z Symbiana wprowadzić na rynek jeszcze 150 mln telefonów z tym systemem i zapewniała, że mimo postawienia na Windows Phone, użytkownicy Symbiana nie pozostaną bez wsparcia.

Jednak w ostatnich miesiącach popularność telefonów z Symbianem spada znacznie szybciej niż planowali Finowie. Proces kompletnej zmiany platformy może nastąpić szybciej, a według The Register, następca Nokii N8 będzie ostatnim highendowym smartfonem Nokii z Symbian OS.

Źródło tekstu: The Register, GSMArena, wł     

Dodaj do:
w sumie: 28
  • 0

    9. ~rain86  2012-02-09 10:58:44  host: ip-213-155-179-66.ps.net.pl

    @7 Shibby jakość zdjęć w głównej mierze zależy nie od sprzętu a od fotografa - jak ty uzyskałeś lepsze fotki na n82 niż Omnni HD to ja nie mam pytań.

  • 0

    10. ~SHIBBY  2012-02-09 11:06:21  host: host-62-141-252-245.tomaszow.mm.pl

    @9 rain86, udało się, ale testowałem w różnych warunkach oświetleniowych, zarówno w pomieszczeniu jak i na dworze, w mocnym słońcu na plaży, jak i też kiedy trochę śniegu spadło i powiem Ci że w dobrych warunkach oświetleniowych Omnia jest w stanie zrobić zdjęcie porównywalne z niektórymi aparatami cyfrowymi. Ale ocena poszła w dół przez to, że łatwiej rozmazać zjęćie, szczególnia przy słabym oświetleniu nawet z użyciem flasha. No i ostatnio przy swietle jarzeniówki zauważyłem w zdjęciu z Omnii troszke większe szumy w porównaniu z N82. Nie chcę nikomu wciskać kitu i bronić Nokii. Przestawiłem tylko obserwacje ze swojego pewnie nieco subiektywnego testu

  • 0

    11.  2012-02-09 11:36:38

    Potwierdzam co mówi shibby jakość fotek z N95 czy N82 bije na głowe większość nowych zabawek szajsunga srajfona i innych Hytycy

  • 0

    12.  2012-02-09 12:25:36

    @10 SHIBBY: N82 rzeczywiście obi stosunkowo dobre zdjęcia z lampą czy w gorszych warunkach oświetleniowych(tutaj cały czas jest w ścisłej czołówce telefonów). Jednak w dzień już tak różowo nie jest. W N82 nie podoba mi się to, że Nokia sztucznie przeostrza i podbija barwy.

  • 0

    13.  2012-02-09 12:33:56

    a czy nie jest tak ze dobry aparat to taki ktory robi dobre zdjecia w kazdych warunkach? osobiscie wole miec dobrej jakosci zdjecia w kazdych warunkach niz swietne w dzien i nieczytelne w nocy.. dlugo walczylem miedzy g810(na + zoom optyczny 3x,lepsza jakosc w dzien; na - nocne zdjecie czasami wyszlo a czasami nie) a n82(pewnosc ze kazde zdjecie wyjdzie zawsze tak samo dobrze)

  • 0

    14. ~rain86  2012-02-09 12:48:50  host: ip-213-155-179-66.ps.net.pl

    @13 tak samo dobrze pod warunkiem, że użyło się lampy błyskowej a fotografowany obiekt był nie dalej jak 5-6 m - inaczej wychodziło ziarno i brak detali. Sam posiadałem n82, wspomnianą OHD i Wave'a, w międzyczasie też choćby n86 czy SE c901 - fakt n82 robił dobre zdjęcia, n86 jeszcze lepsze (zmienna wartość F od 2.2-2.8 niestety decydował o tym automat). OHD robiła świetne zdjęcia, fakt przy gorszym oświetleniu trzeba było się nieco wspomóc odpowiednimi ustawieniami a nie korzystać z automatu ale robiłą świetne fotki. INNOV8 robi super fotki (jak na telefon) w każdych warunkach oświetleniowych, tak samo jak Pixo12 i N8 (ze względu na aparat żal mi było pozbywać się N8 - ale sgs II też daje radę - zwłaszcza jak się wie jak go ustawić)

  • 0

    15. ~baboso  2012-02-09 13:02:51  host: 89-78-160-252.dynamic.chello.pl

    Rain sęk w tym, że SGS II jest telefonem znacznie nowszym od uznawanej tutaj za anachroniczną N8, wszyscy mówią o lepszym procesorze, systemie i tak dalej. Tymczasem N8 nie musi mieć wcale lepszego procesora, bo ten, który jest zamontowany działa bardzo dobrze. Robi najlepsze zdjęcia wśród telefonów, ma transmiter FM którego ze świecą szukać w promowanych przez "znawców" telefonach. Jest lepiej wykonana i tak dalej. Piszesz o ustawieniach, dzięki którym SII może dorównać N8, a tymczasem powinien znacznie ją przewyższać (jeśli wierzyć tutejszym specom). Żeby nie było: pierwszy wrzucę N8 do kosza jeśli tylko pojawi się coś lepszego, jak na razie nic takiego nie ma :)

  • 0

    16. ~Misiek  2012-02-09 13:23:58  host: 89-72-108-255.dynamic.chello.pl

    Szkoda, że nie produkują nadal telefonu w rodzaju 9300i, z tym samym Symbianem, tylko szybszego i solidniejszego mechanicznie.

  • 0

    17. ~dgfg  2012-02-09 13:38:15  host: public128311.xdsl.centertel.pl

    Mam zamiar kupić nokie n8. Spełnia moje wszystkie oczekiwania. Zastanawiam sie tylko nad symbianem w ktorego jest wyposazona. Warto ja mimo to kupic czy szukac czegos innego tzn z nowszym systemem?

  • 0

    18. ~riki  2012-02-09 13:39:04  host: z29-09.opera-mini.net

    @15 To nie zamykaj się w noki, a zauważysz że istnieją takie telefony jak se na których też można zrobić zdjęcia i to nawet dosyć dobre.! A co niektóre nawet lepsze od n8. Tyle w temacie.

  • 0

    19.  2012-02-09 13:51:38

    @17 skoro spelnia Twoje wszystkie oczekiwania to nie ma sie nad czym zastanawiac tylko brac. co tak wszyscy z tym symbianem? czy warto? czy dobry? czy bedzie wspierany? TAK,TAK,TAK! nokia N8 to praktycznie jedyny telefon wyposazony we wszystko w standardzie(system i akcesoria) mniej niezbedne dodatki dostepne sa jako aplikacje wiec w czym problem?

  • 1

    20. ~Mera  2012-02-09 14:10:53  host: 83-238-167-196.ip.netia.com.pl

    Wczoraj zrobiłem szybko, bezproblemowo i komfortowo poprzez Nokia Suite aktualizację swojej C7 z Anny na Belle. I twierdzę, że bardzo by było szkoda gdyby rzeczywiście Nokia uśmierciła ten system. Przecież w Belle on już jest świetny. Jest idealny bo niesamowicie szybki, intuicyjny, stabilny i dający wielkie możliwości rozbudowy.Niczym nie odbiega od Androida czy WP7 ( wiem co piszę bo mam także Defy na Androidzie i HTC Mozarta na WP7). I co najważniejsze - jest wybitnie energooszczędny i nie wymagający kretyńskich mocy procesorów. Nie rozumiem tej zagmatwanej polityki Nokii. Całkowicie nie rozumiem.

  • 0

    21.  2012-02-09 14:17:13

    musza dbac o zyski.. ale to wlasnie dzieki noki WP ma szanse byc tak samo dobrym i funkcjonalnym systemem jak obecny Symbian wiec mysle ze nie bedzie zle. tym bardziej ze daje uzytkownika jeszcze duzo czasu na przejscie na (nowa) platforme a sobie na to by ta platforma spelniala oczekiwania uzytkownikow..

  • 0

    22. ~  2012-02-09 15:13:01  host: 178.182.190.43.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @Mera, Tobie się podoba Symbian, mnie się podoba i X innym osobom, ale coraz gorsze wyniki sprzedaży smartfonów tego producenta wymuszają na nim zmianę strategii i uśmiercenie produktu który przestaje przynosić zyski. Nic na to nie poradzimy niestety, w przypadku telefonów z OS rynek napędzają bogate i rozwinięte kraje takie jak np USA czy UK, niestety dobra sprzedaż Symbiana w Rosji, Chinach czy Indiach nic nie da, ta grupa klientów nie zalicza się do nabywców mobilnego softu lecz do piratów okradających twórców z ich pracy, przez nich firmy wolą tworzyć np na IOS.

  • 0

    23.  2012-02-09 18:07:43

    Podobro nowa wersja softu na N8 wyszła? 111.x

  • 0

    24.  2012-02-09 18:56:53

    a takie pytanie. Wy macie Nokia Belle czy symbian Belle? bo w mojej "8" dzis z ciekawosci sprawdzilem i mam Symbian Belle z 26 Listopada a versja niestandardowa z polowy Stycznia 2012r. Pytam bo wszystkie serwisy pisza o Nokia Belle wiec jak to w koncu jest?

  • 0

    25. ~  2012-02-09 23:57:26  host: public131634.cdma.centertel.pl

    Chodzi o to, że to Microsoft jest chyba najlepszym ekspertem w robieniu dobrego OS dla przeciętnego śmiertelnika. Mają 30 lat doświadczenia :) Dlatego Windows Phone po prostu w ciągu najbliższych klilku lat MUSI być najlepszym systemem w smartfonach. Kwesta czasu i będziemy mieć wszystko w WP. Kwestia czasu....

  • 0

    26. ~  2012-02-10 05:26:53  host: z58-04.opera-mini.net

    @25 - Kodak mial 100 lat doswiadczenia i pupa.

  • 0

    27. ~ss  2012-02-10 13:16:06  host: a20090410133255.jn.lnet.pl

    @23 owszem wyszła 07.02 symbian Belle na N8 :). Dodam od siebie, że przesiadłem się z IPhona na N8 i nie żałuję, w końcu mogę coś ustawiać, wybierać konkretny apn do połączeń z netem, wiele by pisać i płacić za aplikacje smsem, choć to tylko symbian Anna aktualnie.

  • 0

    28. ~chhart  2012-02-25 11:29:47  host: 188-22-45-235.adsl.highway.telekom.at

    Nokia N8 moim zdaniem to do tej pory najbardziej Hi-endowy telefon nokii na rynku i to porównując równocześnie telefony innych marek! Wspomniana już niedościgniona kamera robiąca b.dobre zdjęcia i HD video (30fps), fm transmiter, USB potrafiące współpracować bez pośrednictwa PC z innymi urządzeniami i takie drobnostki jak energo-oszczędny amoled delikatnie wyświetlający godzinę w nocy...można postawić ją przy tym pionowo na szafce nocnej (prawdziwy budzik;), wszystkie potrzebne kable w wyposażeniu standardowym a poprzez parę darmowych aplikacji z nokia store niedościgniony kombajn multimedialny, darmowa updatowana nawigacja ....aż strach pomyśleć jakim byłaby hitem gdyby ku uciesze niektórych miałaby androida jako system operacyjny (ale pewnie taktowanie procesora nie pociągnęło by tego systemu ;p) jestem bardzo ciekawy następcy N8!

Dodaj swoją opinię