Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nalot urzędów na TP

Nalot urzędów na TP

WitekT 30 Października 2008 09:50

0 0

Pracownicy brukselskiego Generalnego Dyrektoriatu ds. Konkurencji wkroczyli kilka dni temu do siedziby TP w asyście przedstawicieli polskiej prokuratury, urzędu antymonopolowego i UKE. Zabezpieczyli dokumenty i dane komputerowe należące do niektórych pracowników firmy, m.in. dyrektora do spraw regulacji Macieja Rogalskiego - pisze Rzeczpospolita.






Władze antymonopolowe sprawdzają, czy TP- korzystając ze swojej wyjątkowo mocnej pozycji - nie podstawia konkurentom nogi na rosnącym rynku usług internetowych i nie narusza art. 82 unijnego traktatu o nadużywaniu dominującej pozycji na rynku. Chodzi o praktyki TP i jej spółki zależnej - Centertela - które w bardzo niekorzystny dla konkurentów sposób ustalają ceny dostępu do Internetu. Netia oraz PTC alarmowały w tej sprawie UKE oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jeszcze w sierpniu, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Zaniepokojeni konkurenci dowodzą, że usługa Orange jest sprzedawana poniżej kosztów. Stąd zainteresowanie sprawą władz antymonopolowych.

To, że Komisja Europejska dokonuje inspekcji, nie oznacza jeszcze, iż Grupa TP złamała prawo. Ma prawo do obrony i będzie z niego korzystać w czasie antymonopolowego przesłuchania. Podobne postępowanie toczyło się we Francji. Komisja Europejska dowiodła naruszenie konkurencji France Telecom - właścicielowi TP.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 44
  • 0

    25. ~ptok  2008-10-30 14:41:35  host: chello089076009016.chello.pl

    A propos nalotu pojawił się też komentarz na łamach Rzeczpospolitej. Napisane w sposób przystępny dla każdego śmiertelnika. http://blog.rp.pl/salik/2008/10/30/skrzywdzona-telekomunikacje-w ciaz-stac-na-terapie/

  • 0

    26. ~V  2008-10-30 14:42:32  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    gimme gimme gimme :) Zmieniać operatora nie będę, ale też jestem ciekaw.

  • 0

    27. ~J  2008-10-30 14:44:57  host: yk170.internetdsl.tpnet.pl

    @WitekT: Zostało Ci jeszcze 12 minut na opublikowanie tekstu;)

  • 0

    28. ~maniek  2008-10-30 15:22:10  host: nat-tar.aster.pl

    Wreszcie cos sie zaczyna dziac.Dobrze ze jeszcze Netia tak sie rozwija bo inaczej nie byłoby do kogo przejsc .

  • 0

    29. ~nick  2008-10-30 15:45:24  host: cac126.neoplus.adsl.tpnet.pl

    UWAGA! kolejny powód aby przeprowadzić kolejny nalot na TPSA http://i37.tinypic.com/jherur.png - czyli Witoldzie masz materiały na kolejny felieton. Czekamy :-)

  • 0

    30. ~ukenamuniu  2008-10-30 21:38:21  host: 86-59-n1.aster.pl

    ptok: napisałeś w linku słowo "wciaz" ze spacją: w ciaz, co się kopiuje: w%20ciaz i należy te %20 usunąć. Tak, niejednemu po tej kontroli dysk wyskoczył - bo niby dowcipny autor napisał coś o terapii.

  • 0

    31. ~ja  2008-10-30 22:23:29  host: dug235.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie rozumiem tego. Przeciez orange nie swiadczył jak tele2 czy netia takiej promocji ze net byl za 1 zeta przez dlugi czas. Jak sie przyjzec promocja to byly kiedys bardziej atrakcyjne promocje w Netii i tele2 jesli chodzi o BSA niz teraz ma orange ktos tu gra nie fair i to nie jest tym razem grupa kapitalowa TP.

  • 0

    32. ~  2008-10-30 23:49:04  host: cjh132.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Coś jest na rzeczy. TP płaci kary, TP ma przerąbane u konkurecji, TP ma naloty. Dla mnie to nie jest przypadek. Zwlaaszcza ze takiej Netii ktora robi dobra konkurencje nie tyka nikt.

  • 0

    33. ~ukenamuniu  2008-10-31 00:24:09  host: 86-59-n1.aster.pl

    Dla mnie te kary, kontrole, "przecieki" o nalotach to typowe działanie PR-owe przed opublikowaniem opinii UKE nt podziału TP. Czy gdzieś Francja nie przegrała jakiegoś meczu? A może jakiś bokser w mordę dostał? Jak wiadomo we Francji jest Centrala (Dyrektoriat Generalny?)France Telecom. France Telecom to właściciel TP. Czyli TP przegrała lub dostała w mordę.

  • 0

    34. ~  2008-10-31 11:18:53  host: cjh132.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mimo wszystko coś jest na rzeczy. Na Netię takich nalotów nie robią, tak samo na innych opów. podobnie z karami.

  • 0

    35.  2008-10-31 21:05:07

    No coż TP kolejny raz sama sobie strzela w stopę naginając koszty związane z netem. Nawet jeśli Orangee Freedom jest poniżej kosztów to jest właśnie wynik debilnych działań TP w podciąganiu kosztów. Np. we włoszech za niespełna 90zł można mieć neta 20MB/s + rozmowy krajowe bez limitu gratis! A może należy też zaskarżyć Dialog, który w promocji "Mega prędkość za Mega niską cenę!" sprzedaje np. neta 1 Mb/s dla swoich klientów w zależności od posiadanego abo przy umowie na 12 m-cy za 19,90 lub 24,90 brutto na okres 12 m-cy!

  • 0

    36. ~Bogusz  2008-10-31 21:59:08  host: aayi126.neoplus.adsl.tpnet.pl

    no cóż. jeśli wparowuje im już taka masa urzędów, to nie wierzę, że niczego nie zrobili i są święci. w końcu też nie za darmo dostawali wysokie kary. no i teraz można się zastanawiać, czemu taka Netia właściwie nie ma problemów z uke? no przecież nie przez to, że się wszyscy na tepsie uwzięli. coś tu jest ewidentnie nie tak i w końcu może odpowiednie władze się tym zajmą.

  • 0

    37. ~ja  2008-10-31 23:41:28  host: dvg213.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Bogusz: Streżyńska jest cieta na TP i nagina prawo. Sama UKE ma 7 spraw w komisji ze nieslusznie ukarała tepse za brak przedstawiania cennikow (neta sie nigdzie nie reguluje a ta baba sie uparla). Przypomina mi sie tez numer gdzie UKE przedstawialo plany nowych uslug TP na swoich stronach www 3 meisiace przed ich wprowadzeniem. Strona UKE byla wtedy kopalnia wiedzy dla konkurencji i wyprzedzali oni ktrok tepsuy . Oczywiscie jak tepsa zrobila szum kolo tego to sie glupio tlumaczyli i zaniechali tego. Uke jest stronnicze i jest przeciwko TP co nie powinno miec miejsca .

  • 0

    38.  2008-11-01 09:43:05

    ja: hmmm... Niesłusznie ukarała TP za brak przedstawiania cenników, a polskie sądy oddalają skargi TP w tej kwestii. I co Ty na to? :-)

  • 0

    39. ~ja  2008-11-02 20:13:09  host: dvi253.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT: A ja na to, że za takie numery Polska została pozwana przez Komisje Europejska. Jak nam kare za to dupna to dopiero zobaczysz numer !!.

  • 0

    40.  2008-11-02 21:17:27

    ja: a jak nie dupną to co? Nie wnikając w końcowy wyrok, wiesz co orzeka ETS w swoich sentencjach?

  • 0

    41. ~ja  2008-11-03 23:19:28  host: duf33.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT: Juz sam fakt ze Polska ma najwięcej toczących się spraw KE dotyczących błędnego i niesłusznego regulowania rynku znaczy, że UKE ma na..e i to równo a fakt, że tylko 1 operator inwestuje sprawia, że w Polsce mamy g.. a nie neta. i to się nie zmieni bo po co inwestować jak można kupić za pół darmo. A tu masz cytat z DI: "Sposób, w jaki Urząd Komunikacji Elektronicznej, walczy z wysokimi cenami dostępu do internetu nie przypadł do gustu urzędnikom w Brukseli. W przesłanym do Komisji Europejskiej w marcu br. piśmie, Anna Streżyńska - reagując na naciski KE - zapowiedziała, że UKE nie będzie podejmował dalszych prób regulowania cen dostępu do internetu. Broni jednak wcześniejszych działań Urzędu, które prowadzone były na podstawie przepisów przejściowych. Tę opinię podzieliły także polskie sądy. Mimo to, nie znalazła ona uznania w oczach Komisji Europejskiej, która zarzuca UKE, że naginał przepisy, by znaleźć uzasadnienie dla swoich decyzji względem Telekomunikacji Polskiej. Zdaniem Komisji, UKE mógłby osiągnąć zamierzone cele poprzez regulacje na rynku hurtowym, a nie detalicznym. Dlatego też postanowiła skierować pozew do Trybunału w Luksemburgu". Nie martw się mogą Polskę nieźle za to usadzic.

  • 0

    42.  2008-11-04 09:28:34

    ja: a co np. mogło zrobić UKE w/s 112? No co? Po drugie - sprawa regulacji netu może się UE nie podobac, ale polskie sądy popierają działania UKE. Pytam po raz drugi - czy wiesz co w sentencji orzeka ETS?

  • 0

    43. ~ja  2008-11-04 11:10:41  host: dva189.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT: nie mów mi o Polskich sądach bo to mafia. Rączka rączkę myje (prezes Uke to Pis`uar a większość kar zatwierdzonych przez polskie sądy też było za czasów pisuarów). Już nie mówiąc, że nieraz czytałem ze pracownicy polskich sądów mają niewystarczającą wiedzę z zakresu prawa telekomunikacyjnego i orzekaja o czymś na czym się nie znają. ETS może nałożyć karę, mało tego może nawet zażądać zwrotu kosztów które poniosła TP. "Od ponad roku zmieniła się praktyka nakładania kar na państwa członkowskie za nieprzestrzeganie wspólnotowego porządku prawnego. KE może stosować łącznie kary finansowe, będące wcześniej alternatywnymi." . A dla Twojej wiadomości to Polsce za nieprzestrzeganie prawa telekomunikacyjnego grożą poważne sankcje finansowe.

  • 0

    44.  2008-11-04 11:20:03

    ja: jeżeli sąd się "nie zna", to zamawia opinie u specjalistów. Uważasz, że w UE nie ma mafii i też się tam na wszystkim znają? Po drugie - akurat odwołania TP w kwestii dostępu do netu były oddalane TERAZ, więc nie wiem o czym mówisz w kwestii zatwierdzania. Po trzecie - ETS może orzec naprawienie szkód poczynionych decyzją. Pytanie za 10 punktów - które z rzeczy, za co były kary, TP wdrożyła i jest z tego tytułu w stanie wykazać straty?

Dodaj swoją opinię