Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Największy operator komórkowy w Bułgarii sprzedany

Największy operator komórkowy w Bułgarii sprzedany

sirmark 15 Lipca 2005 11:14

0 0

Austriacka spółka telekomunikacyjna "Telecom Austria" poinformowała w czwartek, że nabyła 100 procent udziałów największego operatora telefonii komórkowej w Bułgarii - Mobiltel - za 1,6 mld euro.

Dotychczasowym właścicielem Mobiltelu było konsorcjum, zrzeszające akcjonariuszy austriackich, ABN AMRO Capital, Citigroup Investment Inc. i Communications Venture Partners Ltd. Konsorcjum kupiło Mobiltel rok temu za 1,2 mld euro.

W czerwcu poinformowano, że transakcja z austriacką spółką doszła do skutku, a w czwartek "Telecom Austria" poinformował o tym oficjalnie, podkreślając, że jest to największa zagraniczna inwestycja w gospodarce austriackiej.
Mobiltel, który powstał w 1994 r., kontroluje 67 proc. rynku telefonii komórkowej w Bułgarii. Obecnie ma on ponad 3,2 mln klientów. W 2004 r. obroty Mobiltelu wyniosły 455 mln euro. W Bułgarii jest jeszcze jeden operator komórkowy - grecki Globul, który obsługuje ok. 2 mln klientów.

Licencję na telefonię komórkową posiada również bułgarska spółka telekomunikacyjna (BTK) - były monopolista państwowy, sprywatyzowany w 2004 r. przez zarejestrowaną w Wiedniu spółkę Viva Ventures (spółkę-córkę amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Advent). BTK jednak jeszcze nie uruchomił tej usługi, co sprawia, że ceny dwóch obecnie działających operatorów komórkowych są względnie wysokie.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-17-239.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet