Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Najszybszy mobilny Internet na świecie... w Polsce

Najszybszy mobilny Internet na świecie... w Polsce

Q! 28 Lipca 2011 10:46

0 0

Według raportu amerykańskiej firmy Akamai, w Polsce oferowany jest najszybszy mobilny Internet na świecie.

Według danych za I kwartał 2011 roku, najszybszy Internet bezprzewodowy oferuje jeden z polskich operatorów komórkowych. Średnia prędkość pobierania danych z jego sieci wynosiła 6,15 Mb/s, natomiast maksymalna - 14,89 Mb/s.

Drugi z polskich operatorów zanotował prędkości na poziomie, odpowiednio, 3,74 oraz 11,95 Mb/s. Dane z ostatniego miejsca polskiego podium to 1,46 oraz 7,32 Mb/s. Które wyniki należą do której sieci? Tego Akamai nie podał, gdyż wszystkie dane w raporcie przedstawiane są anonimowo.




śr. prędkość maks. prędkość śr. transfer
Operator A 6 151 kb/s 14 893 kb/s 141 MB/m-c
Operator B 3 742 kbs 11 952 kb/s 141 MB/m-c
Operator C 1 456 kb/s 7 323 kb/s 77 MB/m-c

Co ciekawe, Polska jest jedynym krajem, w którym średnia prędkość mobilnego Internetu przekroczyła 5 Mb/s. Ze 105 badanych operatorów jedynie 45 dostarczało Internet komórkowy z prędkością powyżej 1 Mb/s, natomiast 24 - w okolicach 2 Mb/s i więcej.

Badanie zostało oparte o analizę ruchu wygenerowanego przez 584 mln unikalnych adresów IP z 237 krajów i regionów na całym świecie. Na Polskę przypadło ponad 6,5 mln unikalnych IP, które wygenerowały 1,9% monitorowanego ruchu.

Akamai jest jedną z największych firm hostingowych, która odpowiada za od 15 do 30% globalnego ruchu w sieci. O poprzednich raportach Akamai na temat prędkości danych m.in. w sieciach komórkowych pisaliśmy również w tej oraz tej wiadomości.

Źródło tekstu: Akamai, wł     

Dodaj do:
w sumie: 91
  • 1

    77. ~  2011-07-28 22:27:02  host: 31.41.144.41

    @74. Na iPhonie4 16Mb/s? Weź nie opowiadaj bajek. Chyba, że przez WiFi. Przecież tam jest jedynie modem obsługujący HSPA 7,2Mb/s. Poza tym i w Polsce działa już sieć 100Mb/s :). Chociaż do komercyjnego jej wprowadzenia jeszcze raczej trochę czasu minie. Przede wszystkim z powodu braku modemów obsługujących LTE1800.

  • 1

    78. ~Two4Player  2011-07-28 22:35:01  host: h170n4c1o1049.bredband.skanova.com

    @75 - No nie wiem, ja wiem, że przy użyciu sieci 4G w np. Sztokholmie jest osiągalne 100. @77 - Na iP4 jest 16Mbit/s przez 3G (WiFi wyłączone). Inaczej by mi chyba speedtest tyle nie pokazywał (15,4 w tej chwili). No i właśnie, być sobie może, ale w Szwecji już tysiące ludzi z tego korzystają.

  • 0

    79. ~  2011-07-29 01:19:23  host: system858917535.mtvk.pl

    w tabeli i wiadomości są podane parametry sprzeczne, raz w MB/s. drugi raz w Mb/s, może przyjmują już gimnazjalistów do pisania newsów? (ale oni to wiedzą... chyba) tak jak onet, wp i gazeta, hehe

  • 0

    80.  2011-07-29 08:20:42

    @79 - masz rację, mój błąd. Aczkolwiek w tekście było dobrze. Ale dzięki, już poprawione. :-)

  • 0

    81. ~Xawery987  2011-07-29 13:27:36  host: public-gprs228174.centertel.pl

    Ja mam Plusowego neta i nie mam zastrzezen, wszystko hula jak ta lala. Polecam!

  • 0

    82. ~Xawery987  2011-07-29 13:41:00  host: public-gprs228174.centertel.pl

    Oczywiście tego domowego ;)

  • 0

    83. ~  2011-07-30 08:50:42  host: z30-13.opera-mini.net

    Te speedtesty i inne tego typu wynalazki to można o kant d. potłuc. Nieźle bzdury często pokazują. Najlepszy test to zasysanie pliku - wtedy widać jaki mamy download.

  • 0

    84. ~play  2011-07-30 12:09:41  host: user-46-113-240-210.play-internet.pl

    http://www.speedtest.net/result/1409051045.png u mnie tak smiga :)

  • 0

    85. ~caru  2011-07-30 21:15:52  host: host-2-101-23-39.as13285.net

    U mnie w play 0d 4mb do 7mb na tel śmiga

  • 0

    86.  2011-07-31 19:36:39

    Internet PTC (Heyah i T-Mobile) bez zarzutu. I zasięg mam w dość zaskakujących miejscach ;)

  • 0

    87. ~  2011-08-01 08:33:33  host: ip95.elektrosat.pl

    porażający transfer. jak tam wygląda mobilny internet. natomiast ja bliżej przyglądam ofertom w Polsce – szukam czegoś do umiarkowanego użytkowania, na razie zwróciła moją uwagę oferta w Orange, Day By Day. Może ktos inny ma tez takie warunki?

  • 0

    88. ~NN  2011-08-01 10:13:28  host: zoe.abb.pl

    Proszę o pisanie w języku ojczystym: http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3962193 i nie mylić prędkości z szybkością (internetu itp...)

  • 0

    89. ~Arthorud  2011-08-01 16:04:38  host: 078088060024.bielskobiala.vectranet.pl

    Ciekawe, czy brali pod uwagę net LTE z Cyfrowego Polsatu. Niby oficjalnie go jeszcze nie ma, bo są dopiero testy, ale w końcu ci wszyscy co go testują z niego korzystają, więc praktycznie to można go było brać pod uwagę. A jeśli tak było, to mnie to dobre miejsce polskiego netu mobilnego nie dziwi.

  • 0

    90. ~Cyfrowy  2011-08-01 21:16:06  host: ip-93-154-150-3.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    http://www.speedtest.net/result/1412555519.png Cyfrowy Polsat w linku Sferię pokazuje ale ja wykupili Polsat. Jeżeli chodzi o LTE to jest bajka ale tez nie zawsze tak kolorowo jak to opisują, mało stabilne no i potrafią włączyć/ wyłączyć różnie bywa ;) Ogólnie jestem zadowolony.

  • 0

    91. ~parwelowski  2011-08-02 08:17:58  host: host-90-233-145-5.mobileonline.telia.com

    heh dziwne mieszkam w szwecji i nacodzien ciagne najniszsza predkosc okolo 8,15mbts a juz niewspomne iz najwyszsza predkosc jest duzo wyszsza to chyba cios im sie pomylilo z tym testem pozdro rodacy

  • 0

    92.  2011-08-02 09:22:05

    Szkoda, że w raporcie zabrakło wskazań konkretnych lokalizacji, w których uzyskano takie wyniki. Bo to z czym osobiście się spotykam, odbiega znacznie od amerykańskich ustaleń. 1,5 Mbit/s to już pełnia szczęścia. A Pomorze to już prawie wykluczenie cyfrowe - zapraszam do Darłowa. Chętnie przeczytam o uzyskanych rezultatach. Zresztą obciążenie sieci zmienia się tak dynamicznie, że ustalenie średnich prędkości nie jest łatwym zadaniem.

  • 0

    93. ~qwet  2011-08-03 12:25:41  host: public-gprs53905.centertel.pl

    smiech na sali...

  • 0

    95.  2011-08-06 23:39:05

    ja u siebie mam okolo 4-5mbit przez wifi. Przez lan wiecej. Korzystam z orange w malej miejscowosci i mam lepszy zasieg niz w centrum miasta (mieszkam na uboczu). Jestem zadowolony :)

  • 0

    96. ~ŚMIGA wam w d  2011-09-23 03:46:21  host: user-31-174-221-54.play-internet.pl

    Wszystkim wam coś śmiga w oczach chyba; ja mam z Playa internet i nie dość że za aż 30 zł to jeszcze z HSDPA przełącza się po chwili mojej nieaktywności na WCDMA co oznacza lejek albo prawie całkowity zanik działania i muszę się rozłączyć a następnie połączyć aby np. ten tekst napisać bo czas pisania to dla playa brak aktywności a inni też by chcieli mieć dostęp do tego szybkiego 512 kB śmigu internetu bezprzewodowego- cuda XXI wieku. ps. Ale żeby po okresie umowy rozwiązać ją, mimo że konsultant twierdzi że umowa sama wygaśnie, to inny sprzedawca w salonie zaprzecza, iż muszę w tym celu pisać listem poleconym za 6 zł aby łaskawca Operator zechciał mnie uwolnić od abonamentu. Zatem OSTRZEGAM - nie dajcie się nigdy wikłać w upierdliwe i kosztowne abonamenty.

  • 0

    97. ~nie czaruj  2011-11-07 18:50:54  host: user-31-174-253-183.play-internet.pl