Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nadchodzi rewolucja na powierzchni ekranów? [wideo]

Nadchodzi rewolucja na powierzchni ekranów? [wideo]

Q! 29 Kwietnia 2012 10:54

0 0

Naukowcom z MIT udało się stworzyć nowy rodzaj powierzchni, która nie paruje, nie odbija światła oraz jest samoczyszcząca. Czy oznacza to koniec odcisków palców na ekranach smartfonów?

Zaprezentowane rozwiązanie zostało oparte o specjalnie zaprojektowaną powierzchnię wykonaną z nanowłókien w kształcie stożków. Taki ich kształt i właściwości zapobiegają powstawaniu odbić na powierzchni oraz chroni ją przed wodą i osiadaniem wilgoci.

Zobacz: inne filmy z kategorii Reklamy





Jak zapowiadają naukowcy, zastosowanie takiej powierzchni może być bardzo szerokie - od ekranów telewizorów, poprzez powierzchnie paneli słonecznych, szyb okiennych czy szyb samochodowych, aż do ekranów telefonów komórkowych.

Obecnie naukowcy cały czas pracują nad doskonaleniem stworzonej przez siebie powierzchni oraz nad zmniejszeniem kosztu jej produkcji. To pozwoliłoby na jej popularyzację oraz masowe wykorzystanie.

Źródło tekstu: MIT     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 1

    1.  2012-04-29 11:06:52

    Z filmiku nie wiele wynika.Jeśli technologia jest jest tak dobra,jak pisze Q,to będzie prawdziwa rewolucja.Pod jednym warunkiem,jeśli firma przebije się z pomysłem lub sprzeda większej tuzie biznesu.

  • -1

    2.  2012-04-29 11:36:17

    Stożki? Nie działają one jak pryzmat przypadkiem, że o łatwiejszym zabrudzeniu powierzchni porowatej nie wspomnę? Nie lepiej użyć jakiegoś materiału który przepuszcza jak najwięcej światła i ma własności hydrofobowe?

  • 1

    3.  2012-04-29 11:39:32

    @ nemo2009, MIT to nie firma ;)

  • -1

    4.  2012-04-29 12:12:36

    @3.Uważasz,że tylko tam,gdzie się coś produkuje to są firmy?

  • 1

    5. ~zbyszek  2012-04-29 12:16:39  host: auto.89-22-37-213.matrix-net.pl

    @4: firma jest nastawiona na zysk, tylko, a MIT ksztalci, duza na tym zyskuje, ale to jednak uczenie inzynierow jest celem tej Politechniki;)

  • -1

    6. ~zenek73  2012-04-29 13:11:34  host: 89-69-190-86.dynamic.chello.pl

    Mnie tam interesuje to co wchodzi do produkcji. Już tyle się naczytałem fantazji. Mam książkę o elektronice z lat 60 czy 70 i tam prorokowali że w 2000 w każdym domu będzie humanoidalny robot? No i... ? Nie wiem jak u Was, ale u mnie nadal nie ma :)

  • 0

    7.  2012-04-29 13:15:17

    Określenie pasuje jest niepoprawne, już bardziej nie pokrywa się parą lub nie zaparowuje.

  • 0

    8.  2012-04-29 13:16:16

    paruje*

  • 1

    9.  2012-04-29 13:35:34

    Czekamy na rewolucję w bateriach.

  • 0

    10. ~paranoia  2012-04-29 13:46:11  host: public-gprs199651.centertel.pl

    prototypów, wynalazków pomysłów jest od groma. tylko co z tego? Nie ma tego na rynku, czemu miało by to obchodzić zwykłego użytkownika? to jest jak paliwem: technologii zastępujących rope jest mnóstwo, działa, jedyny problem to cena, ale to tylko wina koncernów paliwowych, bo one nie pozwalają na wprowadzanie nowych technologii, a co za tym idzie obniżenie kosztów.

  • 0

    11. ~Ja  2012-04-29 16:00:58  host: z08-03.opera-mini.net

    "paneli słonecznych szyb okien czy szyb" błąd się wkradł :P

  • -1

    12. ~sudione  2012-04-29 16:01:55  host: 89-73-251-27.dynamic.chello.pl

    Napisze to samo co "kwistas" - czekamy na rewolucję, ale w bateriach! Dziwi mnie, że producent ekranu Pixel Qi chce zaatakować tablety, a nie atakuje telefonów komórkowych?

  • 0

    13.  2012-04-29 16:03:42

    @Ja - a może "szyby okienne"? A może jakaś inna propozycja? :-P

  • -1

    14. ~dkf  2012-04-29 17:26:33  host: apn-95-40-156-199.dynamic.gprs.plus.pl

    Ja czekam na rewolucje w mysleniu :) A ekran smartfona zeby sie nie kurzyl mozna spryskac pronto ;]

  • 0

    15.  2012-04-29 22:48:02

    kolejna ciekawostka ,której patent zostanie kupiony i zamknięty na 4-ry spusty wraz z super bateriami. kto wie, może obok silnika na wodę w wersji do komercjalnego użytku.

  • 0

    17. ~  2012-04-30 21:44:52  host: z04-11.opera-mini.net

    @6 - ukrainki według gwiazdy tvn.

Dodaj swoją opinię