Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Nadawcy zaniepokojeni planami UKE

Nadawcy zaniepokojeni planami UKE

sirmark 26 Maja 2008 10:15

0 0

Przyszłość drugiego multipleksu kością niezgody. Realizacja strategii cyfryzacji telewizji naziemnej będzie przewodnim tematem dzisiejszych rozmów nadawców z urzędnikami - pisze Rzeczpospolita.

Dziś nadawcy spotkają się ponownie, by omówić najnowszy zarys planu przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe, które powinno ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się do połowy 2015 roku, a który UKE, przekazała telewizjom i KRRiT. Z kolei jutro nad strategią obradować będzie Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.

Pytań o cyfryzację jest sporo. Zwłaszcza że wszystko wskazuje, iż ruszy ona przed przyjęciem odpowiedniej ustawy. Ostatnie spotkanie zespołu ds. cyfryzacji pokazało, że pomiędzy UKE, a KRRiT nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać przyszłość drugiego cyfrowego multipleksu. UKE chce, aby jak najszybciej trafił on do operatora, który mógłby decydować, co chce na nim nadawać. Zdaniem Urzędu zwiększy to konkurencyjność na telewizyjnym rynku. To otworzyłoby drogę do ogólnopolskiej telewizji zupełnie nowym stacjom. KRRiT wolałaby jednak, żeby operator drugiego multipleksu nie miał takich praw, a kanały na drugim multipleksie były ustalane odgórnie.

Nadawcy też mają do propozycji UKE wiele pytań, które chcą poruszyć podczas poniedziałkowego spotkania.
Chcemy dopytać o szczegóły dotyczące multipleksów. Chcielibyśmy wiedzieć, jakie byłyby to częstotliwości, skoro w kolejnym etapie cyfryzacji kanały TVP mają zostać przeniesione z pierwszego multipleksu na trzeci - mówi Marcin Bochenek z zarządu Telewizji Polskiej.
Ważne jest np., jak przejście na cyfrowe nadawanie naziemne ma się do przepisów o rekoncesjonowaniu nadawców i to, jak będzie się miało do przyszłej nowelizacji prawa, czyli do ustawy o cyfryzacji. Nie jest też jasne, jakie mechanizmy pomocy publicznej dopuszcza UKE przy dofinansowaniu sprzedaży dekoderów - wylicza Andrzej Zarębski, medioznawca i szef rady nadzorczej POT.

Zagadką pozostaje też wysokość opłat za udział w konkursie na operatora cyfrowego multipleksu oraz jakie mechanizmy rynkowe i prawne zostaną zastosowane, żeby sprawić, by większość Polaków miała dekodery niezbędne do odbioru sygnału cyfrowego. Sposób dystrybucji tych urządzeń wzbudza najwięcej kontrowersji. Nierozstrzygnięte jest bowiem, kto i jak miałby sfinansować ich zakup najbiedniejszym Polakom.

POT, Polsat i TVN chcą wiedzieć m.in., które multipleksy będą oferować program bezpłatnie, czy zachowany zostanie obecny sposób odnawiania koncesji telewizyjnych, czy na omawiany plan cyfryzacji może wpłynąć ewentualna nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz czy wszystkie multipleksy oprócz pierwszego zostaną zagospodarowane w drodze konkursu. Wątpliwości nadawców budzi też dodanie do pierwszego multipleksu ósmego kanału. Obawiają się, że może to pogorszyć jakość sygnału.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~Longman  2008-05-26 11:26:28  host: addh46.neoplus.adsl.tpnet.pl

  O czym tu deliberować - po prostu TVN nie znosi telewizji Puls i nigdy się nie zgodzi na wpuszczenie go do "POTowego multipleksu". Innymi słowy w POCie, w którym TVN bryluje sytuacja jest taka - z Pulsem źle, bo nie po drodze, bez Pulsu też źle bo wyłażą prawdziwe intencje. Takie polskie "jak zjeść ciasteczko i je mieć". Radzę zerknąć na fora Sat Kuriera i Emitela - a się oczy otworzą co do intencji, jakości i słowności "spoconych".

 • 0

  2. ~Long  2008-05-26 12:03:08  host: addh46.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Najbardziej kuriozalne jest to: "Wątpliwości nadawców budzi też dodanie do PIERWSZEGO (podkreślenie moje - L.) multipleksu ósmego kanału. Obawiają się, że może to pogorszyć jakość sygnału". No proszę jaki POT troskliwy, przejmuje się nawet ewentualną kiepską jakością techniczną u konkurencji. To tak jakby Era przejmowała się czy czasem Plusowi nie pogorszy się jakość techniczna po wpuszczeniu Playa na swoje BTSy :-)

 • 0

  3. ~piotras  2008-05-26 16:01:06  host: 150.254.124.245

  To jest fajny tekst o "niepokojach nadawców" http://nczas.com/numer-biezacy/ cyfrowy-kartel-czy-umocni-sie-telewizyjny-monopol/ Tu też - jak w wojnie z TPSA - trzeba trzymać po stronie UKE :)

 • 0

  4. ~Longman  2008-05-26 22:34:47  host: addh46.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @piotras, o ile z niektórymi tezami artykułu mógłbym podyskutować to z jednym się każdy się chyba zgodzi: POT to najgorsza rzecz jaka mogła się przydarzyć rynkowi telewizji cyfrowej w Polsce. Przypomina mi kochanka-impotenta, który nic swojej kochance nie robi, za to kwieciście opowiada swojej kobiecie jak zaraz będzie wspaniale. A ta - głupia - jeszcze w to wierzy, pomimo że taki stan trwa od lat. Niech sobie każdy przypomni co POT twierdził najpierw jak to scyfryzuje cały kraj, a później o wprowadzaniu MPEGa-4. "Najśmieszniejsze" jest to, że pomimo że w DVB-T (i MPEGu-4 AVC) da się upchnąć 4-5 razy więcej stacji niż w analogu i to w HDTV. A tu POT nam funduje taka samą ilość kanałów co dziś i to w SD z żądaniem zapewnienia, że nikt im nie będzie właził (na przykład rzeczony Puls, z wyjątkiem nadajników w Opolu i Lesznie) na rynek do roku 2015. A co gorsza KRRiT uważa, że tak właśnie ma być!

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-255-17.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Karta, MIX czy abonament? Z jakiej oferty korzystasz w swoim głównym telefonie?

T-Mobile: 20 GB na 20 urodziny oferty na kartę

 

Zobacz wynik | Opinie (7)

Archiwum Ankiet