Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Na tanie, szybkie łącza trzeba poczekać

Na tanie, szybkie łącza trzeba poczekać

sirmark 23 Sierpnia 2007 14:43

0 0

Na Zachodzie internet 6 Mb/s to standard, w Polsce wciąż luksus. Choć wojna cenowa między dostawcami internetu jest coraz ostrzejsza, a koszty szybkich łączy coraz niższe - na standard zachodni poczekamy kilka lat - pisze Gazeta Prawna.

W wariancie optymistycznym - półtora roku, w wariancie pesymistycznym (czyli bardziej realnym) - trzy lata. Tyle według samej branży dostarczającej szerokopasmowy internet muszą jeszcze poczekać klienci w Polsce na internet o szybkości 6 Mb/s. Dziś roczny koszt tego łącza, biorąc pod uwagę oferty operatorów, zaczyna się od 1,5 tys. zł, a zamyka w 1,8 tys. zł przy najdroższej 12-miesięcznej umowie. Przy umowie 36-miesięcznej trzeba wydać od 1,3 do 1,4 tys. zł. Dla porównania, za promowany dziś internet 1 Mb/s zapłacić trzeba rocznie od 540 zł do 886 zł.




Polska jest największym rynkiem szerokopasmowych łączy w regionie. Liczba szybkich łączy po I kwartale roku przekraczała 2,7 mln, z czego blisko 1,8 mln oferowała Telekomunikacja Polska. Ma ona ponad 60 proc. rynku.

Wiadomo także z danych UKE, że do końca czerwca na zmianę dostawcy internetu zdecydowało się około 68 tys. osób. Zdecydowana większość - 63 tys. - wybrała Netię, a około 5 tys. - GTS Energis.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 34
  • 0

    15.  2007-08-23 15:22:43

    Aha, to tymbardziej - i tak dzieki za info. Poza tym tam upload to 0,5 Mpbs.

  • 0

    16.  2007-08-23 15:22:59

    PLANET - a gdzie mieszkasz?

  • 0

    17.  2007-08-23 15:24:20

    no tam 4 i u mnie 4 taka sama cena, z rożnica Uplinku :>:> , no ale ja mieszkam na ŚWI :) ... wsi heh

  • 0

    18.  2007-08-23 15:25:24

    PLANET ja przy 4mbit mam upload 640kbit w cenniku pisają co innego hehe

  • 0

    19.  2007-08-23 15:27:40

    a u mnie wyjatek- Lacze 155 MBit podzielone na osiedle. Wychodzi po 5MBit na komputer tyle wyciagam na speedtest.net) 35 PLN miesiecznie. A jednak sie da:D chrzanic TPSA

  • 0

    20.  2007-08-23 15:28:10

    Centrum Wawy - az wstyd, ze TP ma warunki techniczne na AZ pol megabita :PPP Wiec mam teraz dostep do sieci przez WiFi, sygnal leci z kilometra ale jest OK - 61 zl za mniej-wiecej 3 megabity. Jak dopcham do pieca to leci max 3,75 ; 4 mozliwe 'teoretycznie'. Niestety pingi i upload to piety achillesowe tego lacza... Dodam, ze Aster nie ma netu (tylko TV), nie ma takze Chello, Vectry, MultiMedii, ani zasadniczo czegokolwiek innego. Sa niby dwie radiowki, z jedna stracilem kontakt (ale mieli 2 Mbps za 80 zl, wiec kiepsko patrzac z perspektywy), druga jest zbyt droga (www.dag.pl). Satelita to nie na moj profil korzystania, zasadniczo mysle o zalozeniu BSA (badz ostatecznie Neo, jesli TP bedzie robila problemy z BSA) na te nieszczesne 512 kbps, z racji zapotrzebowania na upload i pingi ;)

  • 0

    21.  2007-08-23 15:29:49

    p1t3r: w takich lokalizacjach sie da, ale nie na teenach wiejskich, w bloku masz szybkie łącze ale nie masz za to tego co na wsi :D ogrodu i powietrza czystego hehe :0. Ale ja chyba moglbym sie zamienic z Tobą...

  • 0

    22.  2007-08-23 15:37:22

    Ja cały czas walce z administratorem i TP zeby założyć drugiego DSLa 4 Mbit do obecnego 2 Mbit i podnieść go też do 4. W końcu net na 20 parę kompów.

  • 0

    23. ~silas  2007-08-23 15:54:55  host: 212.122.223.67

    Ja mam sieć osiedlową i mam prawie 6 mbit (tak wyszło na speedtest.net) za ok 60 zł miesięcznie. Mieszkam w Bydgoszczy :)

  • 0

    24. ~mike278  2007-08-23 15:59:34  host: xdsl-10361.walbrzych.dialog.net.pl

    6mb/512 kb. umowa bezterminowa. koszt 76 pln. dialog. warunki na 12 miesiecy, w praktycznie kazdej chwili do renegocjacji. wymagany 1 okres rozliczeniowy.

  • 0

    25. ~  2007-08-23 17:12:42  host: amg173.neoplus.adsl.tpnet.pl

    play jest duzo lepszy

  • 0

    26. ~mike278  2007-08-23 17:55:45  host: xdsl-10361.walbrzych.dialog.net.pl

    tia. play jest lepszy. do stalego lacza najbardziej.

  • 0

    27.  2007-08-23 18:44:31

    Pewnie alternatywni natychmiast zaoferują jak im Tp-sa wybuduje:)

  • 0

    28. ~Chrome_TP  2007-08-23 19:11:22  host: 212.160.172.70

    TP będzie rozwijać wolniej sieć niż miałaby to robić bez pijawek na BSA ;] a jeżeli już mieliby się brać za NGN to tylko z gwarancją że przez jakiś tam czas nikt im do niego się nie dobierze (a takiej gwarancji raczej nie dostaną od UKE) więc o NGN można na razie tylko pomarzyć... Alternatywni też za szybko do masowej rozbudowy NGN w skali całego kraju się nie wezmą bo zeżrą ich koszta ;]

  • 0

    29. ~kron  2007-08-23 20:31:38  host: 87-205-253-162.adsl.inetia.pl

    i tak z internetem jest u nas coraz lepiej, mowa o mobilnym, to jest jeszcze nowość więc troche brakuje żeby idealnie chodziło ale myśle że i tak jest nieźle.Miałem okazje korzystać z netu od naszych opów i wydaje mi się że najsprawniej chodzi w orenżadzie, zasięg łapie dosyć szybko aczkolwiek pewnie za rok, dwa będzie chodzić jeszcze szybciej

  • 0

    30. ~mike278  2007-08-23 21:04:00  host: xdsl-10361.walbrzych.dialog.net.pl

    kron, moze stabilnie, ale kosztem predkosci. norma u mnie to gprs ok 3kB, a edge to ok 15 kB. nie za specjalnie. i tak sie juz poprawilo, bo jak przypomne sobie predkosci w czasach gprsmaniaka jeszcze w czasch ideii optimy, to dopiero byl bol.

  • 0

    31.  2007-08-23 22:47:05

    powiem tylko tyle, ze Tarnow jest wyjatkowy pod tym wzgledem ;) pod kompa dostaje sie 100Mb (czyli tyle ile ethernet pozwala) i jedyne ograniczenie to wydajnosc lacz operatora ktore sa odciazone przez brami 1Gb miedzyoperatorskie, a spora czesc ruchu rozchodzi sie po miescie przez DC. wiekszosc blokow i spora czesc innych lokalizacji spieta na swietle 100Mb lub 1Gb. transfer z neta to czesto 1-4MB/s bez wzgledy czy www czy torrenty. DC lokalnie to oczywiscie 4-10MB/s. a to wszytsko za ok 55-60zl/mc ;) do tego tani telefon po voipie - do 12zl/mc i od niedawna kablowka z 63 kanalami za 25zl/mc. zyc i nie umierac ;d

  • 0

    32. ~nick  2007-08-26 22:27:37  host: caf60.neoplus.adsl.tpnet.pl

    1. PLANET dobrze pisze. Będa szybkie łacza ale kretyńsko rozwiązane, nawet w UK mozna trafić na oferte 20/0,8. To był oczywiście żart, teraz na poważnie. Nie będziemy mieli szybkich łacz bo na to nie pozwolą warunki techniczne. A możnaby tylko potrzeba do tego mądrych ludzi. Np. minister transportu mógłby zarządzić że wzdłuż każdej budowanej i remontowanej ulicy kłaść korytka ze światłowodami. Byłaby kasa na remonty nawierzchni z dzierżawy tych kabli. Ale cóż - minister nie dość że z pisu to jeszcze darmozjad (wziął pare tysięcy nagrody za budowe dróg... "wykonaną" przez jego poprzednika).

  • 0

    33. ~ormi  2007-08-26 23:24:19  host: nat10-0.elomza.pl

    ja mam lana w Łomży w firmie ost za 59 zl, predkosc od 1-8 mega, srednio jest 3-4mega, ale jak sie trafi to mozna ciagnac do megabajta z sieci, sie da, siec taka w Łomży jest od kilku lat, no ostatnio tylko potanialo to wszystko..tpsa... a co to? ;) :D

  • 0

    34. ~lalalalalala  2007-09-06 13:11:23  host: 219-90-146-160.ip.adam.com.au

    A zobaczcie na to www.adam.com.au ja mam ten internet i place tylko 44.95$ szybkosc lacza po sprawdzeniu 8000/1200k to po prostu standart w krajach zachodnich,wiec zgadzam sie z artykulem ze na taki internet pod wzgledem cen trzeba bedzie poczekac pare lat w Polsce,gdzie np.w Wielkiej Brytani jest jeszcze szybszy internet bez limitu za podobna cene jak w Polsce a nawet taniej!

Dodaj swoją opinię