Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Na razie 9 skazanych na mocy przepisów o stalkingu

Na razie 9 skazanych na mocy przepisów o stalkingu

WitekT 7 Lutego 2012 11:58

0 0

Przez pół roku polskie sądy skazały 9 osób za stalking, czyli uporczywe nękanie. Jednak żaden ze sprawców nie został pozbawiony wolności - pisze Rzeczpospolita.

Od czerwca, czyli momentu wejścia stosownych przepisów, dokonano około 400 zgłoszeń w tej sprawie. Prokuratura prowadziła 33 postępowania. Do końca zeszłego roku 9 spraw trafiło do sądu. Ale wyroki nie były zbyt surowe - od 3 do 8 miesięcy pozbawienia wolności. Co więcej, sądy we wszystkich przypadkach zawiesiły wykonanie kary.

Jak tłumaczy w rozmowie z Rzeczpospolitą sędzia Mateusz Uryniak, nie można przesadzać z surowością kary, bo to najczęściej przestępstwa popełniane pod wpływem uczuć i zazwyczaj pierwszy kontakt sprawców z prawem.




Szerzej o kwestii stalkingu w polskim prawie pisaliśmy w tej wiadomości.

Czy czułeś(aś) się kiedyś nękany(a) SMS-ami bądź próbami połączeń?

Tak, było zgłoszenie na policję
5.03%
Tak, ale nie było zgłoszenia na policję
44.62%
Nie
50.34%

Wszystkich głosujących: 437



Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 14
  • 0

    1.  2012-02-07 12:05:34

    tak , pierwszy kontakt , a potem się mówi dlaczego sąd nie zamknął sprawcy - moim zdaniem powinni ze 30 dni paki dostać - ma być nieuchronność kary !!

  • 0

    2. ~faraon  2012-02-07 12:07:07  host: 62.87.184.230

    Ten kawałek pasuje też jak ex zacznie spotykać się z innym i zazdrośnik ją zabije: "nie można przesadzać z surowością kary, bo to najczęściej przestępstwa popełniane pod wpływem uczuć i zazwyczaj pierwszy kontakt sprawców z prawem. " Czyli osaczona osoba, która przez długi czas bała się wychylać nos z domu z obawy o swoje zdrowie/życie jest pewna, że prześladowca poniósł zasłużoną karę i jest na wolności. Brawo.

  • 0

    3.  2012-02-07 14:41:13

    Kary nie powinne byc wysokie, ale nieuniknione. Trzeba sie zdecydowac - albo cos jest wykroczeniem i po osadzeniu nalezy sie kara, albo nie zawracajmy ludziom glowy. Podobnie ma sie sprawa ze zwolnieniami warunkowymi. Jezeli ktos dostal 10lat, to ma je odsiedziec. Kazdy kto zostal zwolniony wczesnij powinien zaskarzyc wyrok, ze byl za surowy, skoro za to samo mogl odsiedziec tylko polowe wyroku. No ale w Polsce, wszystko zalezy od uznaniowosci urzednikow sedziow, policji itp.

  • 0

    4.  2012-02-07 14:44:18

    Tłumaczenie żałosne. Przecież nikt nie każe takich debili wsadzać na rok do więzienia - niech idiota pójdzie chociaż na miesiąc, ale NIECH PÓJDZIE. Popieram w pełni komentarze 1,2. To co wyrabiają nasze sądy to kpina ze sprawiedliwości. Co do pytania z ankiety: czułem się nękany, jak byłem w Plusie (ponad rok temu) spamem różnej maści, np. o wygranej samochodu, ale to niestety pod stalking nie podchodzi :(

  • 0

    5. ~  2012-02-07 15:03:24  host: bln68.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dziś mnie nękała na mój prywatny numer pewna klientka. Zastanawiam się czy tego nie zgłosić...

  • 0

    6. ~...  2012-02-07 15:04:51  host: 46.115.36.51

    A ja uważam, że najlepsze są kary finansowe. Na dzień dobry z 10 000zł na konto poszkodowanego. Za recydywę 30 000zł a dopiero potem paka.

  • 0

    7. ~  2012-02-07 15:23:32  host: apn-46-76-118-2.dynamic.gprs.plus.pl

    najlepiej zamknąć każdego kto wysyła smsy na miesiąc, niech sobie pożyje na koszt podatników, co tam...

  • 0

    8. ~  2012-02-07 15:46:12  host: dcx209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Praca społeczna w szpitalu lub w innym potrzebnym miejscu. To jest humanitarna kara i z pożytkiem dla ogółu.

  • 0

    9. ~  2012-02-07 16:41:39  host: 87-205-191-206.adsl.inetia.pl

    Rozumiem że te 9 osób to marketingowcy którzy wymyślili kampanie pt. wygraj mercedesa w orange. Poza tym nazwisko tego sędziego źle świadczy o powadze podejścia do sprawy i stąd takie a nie inne wyroki.

  • 0

    10. ~  2012-02-07 18:15:50  host: 77-255-13-96.adsl.inetia.pl

    @5 - to po co dawałeś? Ucinaj krótko, na prywatnym nie rozmawiasz o zawodowych sprawach i tyle.

  • 0

    12. ~...  2012-02-07 22:37:41  host: 46.115.36.51

    @11 Jak mi wytłumaczysz dlaczego według Ciebie jestem pajacem to uznam, że potrafisz czytać ze zrozumieniem. Myślę, że jest inaczej, ale masz szansę się wykazać.

  • 0

    13. ~11 CENZURA marcus  2012-02-08 03:21:31  host: 77-242-227-37.net.pbthawe.eu

    rozumiem że za przejście na czerwonym świetle można dawać 2000 za wyrzucenie papierka 1000. Ale to byłoby przegięcie. Nie wiem jak kto kogo"molestował" Ktoś kogoś może poskarżyć już o np 20 połączeń, parę smsów. Przekraczanie prędkości o 6km/h i o 100km/h nie można wrzucać do jednego worka.

  • 0

    14. ~...  2012-02-08 14:32:30  host: v05-15.opera-mini.net

    @13 No i widzisz po co się napinasz i obrażasz innych? Defincja stalkingu to raz. Na pewno nie chodzi o 20 smsów. Nie wiem czy zauważyłeś, ale stanowiący prawo w tym kraju uznali, że można dać za 3 LATA więzienia. Ja naopisłem, że jak już się takie PRZESTĘPSTWO popełni to lepiej żeby zamiast paki były kary pieniężne. A Ty tu o przejściu na czerownym wyjeżdzasz. Poważnie myślisz że 10 000zł ZAMIAST np. 2 lat odsiadki to surowa kara? No kaman.

  • 0

    15. ~marrcus  2012-02-08 15:45:20  host: 77-242-227-37.net.pbthawe.eu

    popatrzyłem sobie na ten stalking, może i niektórzy zasługują na 10'000 ale większość nie. 1000zł to by odstraszyło za 1 razem, wiedząc że później może być 2. W przypadku niepracującego, pracującego na czarno bądź za minimum na papierku napewno lepiej po kieszeni bo i tak nie ściągną ;p

Dodaj swoją opinię