Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Na BSA zarabia TP, a nie jej konkurenci

Na BSA zarabia TP, a nie jej konkurenci

LuiN 20 Maja 2008 08:20

0 0

Szybki Internet jest jedną z najbardziej rentownych usług Telekomunikacji Polskiej. Konkurenci, którzy hurtowo kupują Internet od TP, zarabiają już dużo mniej - pisze Gazeta Prawna.

Z raportów Netii i Tele2 wynika, że firmy na oferowaniu szybkiego Internetu, kupując go hurtowo od operatora narodowego (usługa BSA), na razie ponoszą stratę. Tele2 w I kwartale miało 15 mln koron przychodów z szybkiego Internetu i 15 mln koron straty operacyjnej z tej usługi. Szefowie GTS Energis informowali, że od kwietnia tego roku BSA zaczęło zarabiać na siebie.




Straty wynikają z konstrukcji promocji, w których inwestorzy przez kilkanaście miesięcy nie płacą za usługę. Powodem strat są też koszty pozyskania klienta. W I kwartale każdy nowy klient kosztował Netię 187 zł, wcześniej było to 264 zł. Nie bez znaczenia są też koszty początkowe - szacuje się, że aby zostać ogólnopolskim dostawcą Internetu, w usłudze BSA trzeba zainwestować od kilku do 30 mln zł.

Z danych ujawnionych przez GTS Energis wynika, że BSA może przynosić operatorowi od kilku do kilkunastu procent zysku operacyjnego. Te informacje potwierdzili przedstawiciele innych operatorów. Podkreślają przy tym, że opłata na rzecz TP to jedynie fragment pełnych kosztów, które obejmują także obsługę klienta czy też np. opłaty za przesyłanie danych.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~zaraz  2008-05-20 08:30:00  host: aeip129.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jakie opłaty za przesyłanie danych? Czyżby dane przesyłane szkieletem optycznym kosztowały duże pieniądze? Czy ktoś potrafi wyjasnić?

  • 0

    2. ~Tyfus  2008-05-20 08:36:26  host: 87-205-170-119.adsl.inetia.pl

    skoro sie nie oplaca to po co oferuja swoje uslugi ?

  • 0

    3. ~  2008-05-20 09:00:54  host: gsl130.internetdsl.tpnet.pl

    Jesli to taka kura znosząca złote jaja TP, to dlaczego TP broniła się przed BSA ręcami i nogami?

  • 0

    4.  2008-05-20 09:04:46

    Jaki jest kontekst newsa/artykułu? Czy oni narzekają? Jeśli tak, to proponuję zbudować własną sieć (w szczególności przyłacza "ostatniej mili") i będą zarabiać od razu i tylko na siebie ;-) Żenujące...

  • 0

    5. ~mr. v  2008-05-20 09:43:25  host: 82-35-35-176.cable.ubr01.camd.blueyonder.co.uk

    #3 TP broniła się rękami i nogami bo dzięki temu może teraz powiedzieć - 'to nie my ustaliliśmy takie stawki, to UKE' - tak samo jest przecież z LLU (wczorajszy news) - operatorom alternatywnym się to nie opłaca... I tyle w kwesti 'genialnych' posunięć p. Streżyńskiej na rzecz uwalniania rynku.

  • 0

    6. ~AnikA  2008-05-20 09:56:26  host: 212.160.172.70

    błędnie sformułowany artykuł - powinno być, że TP zarabia więcej na Neo niż operatorzy alternatywni na BSA (mając nawet do 60% rabatu w stosunku do cen detalicznych i to promocyjnych)

  • 0

    7.  2008-05-20 10:04:14

    hehehe od samego poczatku mowilem, ze najwiecej na tym zarobi TP, to pryszcze mnie ukamienowac chcieli, i wychwalali "Pania Anie" pod niebiosa. No to teraz mamy efekty, ze tak czy siak TP nadal zarabia, a reszty nie stac nawet na LLU, o budowie swojej sieci nie wspominajac... Owszem, dzieki BSA zmienilo sie troche na plus z jednym, ze dzis jak mi jakis operator nie pasuje, to moge go postraszyc, ze pojde do innego, ale zazwyczaj ludzie podpisuja umowy na kilka lat, wiec zbytnio nie maja takiego komfortu, jak ci, ktorzy podpisuja umowe na czas nieokreslony. A tak poza tym, to szeryfowa powinna sie zajac na samym poczatku rozliczeniami miedzyoperatorskimi (tak, sieci internetowe tez maja cos na wzor interconectu) oraz HURTOWYMI cenami internetu dla SREDNICH i MALYCH operatorow! Akurat na tym rynku TP ma w miare dobre ceny i jakosciowo o kilka rzedow bije Netie. Chociaz i tu np. w &TP oferta jest nedzna, bo jak mozna zaplacic za POLPAKa 2Mb az 2tys zl?! Fakt, Metro Ethernet jest w miare tani, ale dostepny w najwiekszych miastach, wiec nie pozostaje mi nic innego, jak wziasc w TP drogie Ethernet VPN i/lub ATM, lub rownie drogi iDSL, gdzie modem kosztuje prawie 1tys zl, a na eBay ten sam model mozna kupic za 20$ ;D Naprawde szanuje kobiety na wysokich stanowiskach, ale sa branze, gdzie baba nie powinna robic nawet za sprzataczke... Spieprzyla rynek i nic wiecej o niej powiedziec niestety nie moge... Jej pomysly-na poczatku dla niewtajemnoczonych-wrecz cudowne, teraz uwidaczniaja sie tym, ze rynek telekomunikacyjny jest coraz mniej rentowny, a o inwestycje w tym kraju malo kto sie pokusi, bo nikt nie bedzie inwestowal mega kasy tam, gdzie zwrot kapitalu jest praktycznie zaden, a w dodatku gdzie wciaz niby sie walczy z monopolem, a jednoczesnie wciaz sie go wspiera. Glupota bylo na poczatku zbicie cen detalicznych, by pozniej zapraszac firmy do budowania infrastruktury na takim rynku. Mogla NAJPIERW wprowadzic LLU, wesprzec operatorow alternatywnych budujacyc

  • 0

    8.  2008-05-20 10:06:51

    He he myśleli że będa krocie na tym zarabiać. Jak już wlo napisał "niech zbuduja własną sieć" to będą zarabiać a nie korzystać z łączy innego operatora bo śmiesznych stawkach

  • 0

    9. ~żabcia  2008-05-20 10:07:54  host: f142-060.opera-mini.net

    A czemuż to Tele 2 podaje swój bilans w jakiś koronach (szwedzkich zapewne?), czyżby kolejna kreatywna księgowość ? W końcu w koronach wartości nominalne są ok. 2 razy wyższe niż w PLN !

  • 0

    10.  2008-05-20 10:10:07

    a dopiero pozniej regulowac rynek cen detalicznych. Bo im wiecej konkurencji infrastrukturalnej, tym i tak ceny same z siebie spadaja. To samo na rynku komorkowym-najpierw wspierano MVNO, bylo ogromne cisnienie na obnizanie cen za polaczenia, a pozniej zaczeto rozdawac koncesje dla innych operatorow. W dodatku kasowano za te licencje taka mase kasy, ze rownie dobrze za to mozna bylo zbudowac juz kilkadziesiat stacji BTS. Po prostu szkoda gadac... Wszystko pod publike, by medialnie bylo ladnie, by cholota w wyborach poparla swoj oboz. Tak BTW, to znajomej znajomy jest poslem PiS od kilku kadencji i opowiadal, ze WSZYSTKIE partie sa takie same. Oficjalnie przyznal, ze tam programy robi sie tylko dla plebsu, a w kuluarach i tak wszystko zalatwia sie po cichu-jedynie przed kamerami robi sie troche zadymy, by ludzie o nich(politykach) nie zapomnieli i by bylo widoczne, ze poslowie cos robia... a tak naprawde, to kazdy idzie tam tylko z checi zysku. To tyle...Jednym slowem DNO

  • 0

    11. ~mirekb  2008-05-20 10:10:14  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

    przeczytalem kiedys moze w 2003 wypowiedz powaznego inzyniera tp ktory przewidywal podobny obrót sprawy:nowy urzad regulacyjny,nowe przepisy,zachowania prokonkurencyjne,liberalizacja rynku telekomunikacji.najwazniejszy byl jednak koncowy wniosek:ze niewiele zagrozi tp bo to oni maja siec i moga robic co chca..niewiele sie pomylil

  • 0

    12.  2008-05-20 10:28:26

    ~mirekb***powiedz to np. witkowi, ktory uwaza, ze dublowanie infrastruktury jest bez sensu ;)

  • 0

    13. ~Greg  2008-05-20 10:58:06  host: 212.160.172.70

    Widziałem ten artykuł. :)) to jest jedynie ściema, bo nie jest nawet napisane dlaczego te usługi w TP są niby takie rentowne. Pochwały dla Luina, bo przynajmniej nie napisał o porównaniu cen z OECD, które ważone są PKB :))). Takie biedne to Tele2, a przecież w roku 2007 zanotowali wzrost EBITDA o 700%. :))) w ujęciu rocznym.

  • 0

    14.  2008-05-20 11:14:37

    empireus: o nie, nie - nie odkręcaj teraz historii. WIELOKROTNIE pisałeś o tym, że BSA jest poniżej kosztów dla TP i wizualizowałeś to tekstami w stylu "wybuduj światłowód i wpuść mnie za 1 zł".

  • 0

    15.  2008-05-20 11:15:38

    empireus: co do dublowania - dalej tak uważam. To jest kwestia normalizacji dostępu do niej.

  • 0

    16. ~jarekt  2008-05-20 11:23:03  host: edc68.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Po cholere jedziecie na Pania Anie jeden z drugim. Zle zrobila? Macie mozliwosc zeby wziac tanszy internet u jednego z kilku operatorow mimo ze w domu macie tylko kabel z TP? To cieszcie sie, bo to dzieki UKE wlasnie. A myslicie, ze majac nadal monopol TP wycenilaby wlasna Neostrade na tym poziomie co obecnie? Puknij sie w glowe jeden z drugim...

  • 0

    17.  2008-05-20 11:35:28

    Jeśli TPSA najwięcej na tym zarabia to dlaczego jednocześnie utrudnia innym operatorom świadczenie usług BSA ???

  • 0

    18. ~żabcia  2008-05-20 12:03:46  host: p11-01.opera-mini.net

    Niech UKE wydzieli infrę z telepsa i wtedy zapewnione zostaną równe warunki konkurencji.

  • 0

    19. ~Alcek  2008-05-20 12:20:30  host: nat1.ksknet.pl

    Ceny wimaxa w Netii zostały wyrównane do cen BSA i wprowadzono jeszcze opłatę za utrzymanie łącza w wysokości 30 PLN. Cen nie dyktują koszty, tylko rynek.

  • 0

    20. ~ukenamuniu  2008-05-20 21:41:56  host: nat-go2-1.aster.pl

    AnikA #6: możesz sobie pisać. Widać, że u Witka redaktorzy są płaceni od sztuki wiadomości a nie jej rozumienia. No bo jak z "Szybki Internet jest jedną z najbardziej rentownych usług Telekomunikacji Polskiej. Konkurenci, którzy hurtowo kupują Internet od TP, zarabiają już dużo mniej" można zrobić tytuł: "Na BSA zarabia TP, a nie jej konkurenci"?

Dodaj swoją opinię