Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości MVNO to wcale nie złoty biznes

MVNO to wcale nie złoty biznes

WitekT 7 Marca 2006 10:03

0 0
Liczba klientów wirtualnych sieci komórkowych zwiększyła się w 2005 r. na całym świecie o jedną czwartą - ocenia firma badawcza Pyramid Research. Klienci takich firm to już 63 mln osób, czyli 2,75% ogólnej liczby użytkowników komórek.Analitycy Pyramid Research spodziewają się, że do 2010 r. udział ten wzrośnie do 3,3%, a operatorzy wirtualni będą mieli ponad 100 mln klientów.

Z raportu wynika, że od strony biznesowej działalność sieci wirtualnych nie jest tak atrakcyjna, jak to się wcześniej wydawało.Większość tego typu operatorów przynosi straty, a tylko garść zarabia na siebie. Raport wskazuje, że najbliższe 24 miesiące będą dla wielu operatorów wirtualnych kluczowe. Albo zaczną zarabiać na siebie, albo przestaną działać.

Pyramid Research uważa, że w tym roku pojawi się nowy typ operatorów wirtualnych. Dotychczasowi gracze koncentrowali się na obniżce kosztów i przywiązywaniu do siebie klientów, ponieważ mieli świadomość, że średnie przychody od użytkownika będą niskie.

Nowi gracze będą zabiegać o jak najwyższe przychody od klienta. Będą starali się mu oferować nie tylko proste usługi, takie jak połączenia i SMS, wykorzystując do tego usługi przedpłacone, ale także bardziej zaawansowane usługi, w tym związane z transmisją danych.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 9
 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  1.  2006-03-07 10:46:01

  No to pieknie! Po takim artykile to nasi operatorzy wirtualni juz napewno nie weda na rynek! i po co bylo ich straszyc:)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  2.  2006-03-07 11:48:43

  Ja jestem przeciwny wirtualnym operatorom. To nie jest fair, żeby korzystać z infrastruktury tych, którzy wybudowali swoje stacje za niemałe pieniądze. Przykład Idei dowodzi, że można w krótkim czasie wybudować sieć naprawdę pokaźnych rozmiarów. Skoro Idea mogła w kilka lat zebrać z kilkuset abonentów 10 000 000 klientów to i inni mogą bez korzystania z pomocy innych.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  3. ~us  2006-03-07 12:17:23  host: fw.orasoft.net.pl

  @Th0mas Pamietaj ze Idea to PTK Centertel, ktory juz posiadal siec masztow, w wielu przypadkach polegalo to tylko na przykreceniu dodatkowych urzadzen.
  Najdluzszym okresem jest sam proces planowania i uzyskania pozwolen.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  4.  2006-03-07 12:21:49

  Th0mas: jest tylko jeden problem - zasoby radiowe nie są z gumy i nie ma możliwości wsadzania nieskończonej liczby operatorów. Oferty MVNO bywają uczciwie dla operatorów - oni mają zapewniony stały przychód, a MVNO martwi się o obsługę i werbowanie klientów. Jakoś w UK taki model sprawdza się i nikt nie narzeka - a mają tam bodajże kilkunastu MVNO i chyba 4 czy 5 sieci. Mówię z pamięci, więc proszę się nie czepiać. ;)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  5. ~wlo  2006-03-07 18:29:52  host: anr8.neoplus.adsl.tpnet.pl

  1/30 za 5 lat... no super!! ;-D
  us - "przykręcenie" anten też wymaga pozwoleń. W tamtych czasach nawet doś powiażnych procedur środowiskowych to wymagało... Dziaj to łatwiejsze wbrew pozorom, tym bardziej, że te inwestycje traktuje się jako celu publicznego (!!!) w wielu przypadkach - nie wiedzieć dlaczego.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  6. ~  2006-03-07 18:31:44  host: anr8.neoplus.adsl.tpnet.pl

  WitekT - ale czy to daje im większy niż te niecałe 3% udziału w rynku? To przecież podstawowe usługi - skierowane są wiec do mało wymagającego i przez to mało płacącego klenta... No ale rozmaitość jest pożądana ;-)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  7.  2006-03-08 12:49:31

  us, Centertel jako sieć miał pokaźny zasięg ale nie dlatego, że miał masę masztów, tylko dlatego, że tamta technologia tak działała. Była podatna na awarie, ale zasięg z jednego BTSa był naprawdę duży.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  8. ~japcok  2006-03-12 11:52:06  host: cpy133.neoplus.adsl.tpnet.pl

  no i kolejny mit marketingu upada - opek wirtualek :] niec żyje klasyczne operatorstwo !!

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  9. ~smiechus  2006-03-26 23:25:38  host: cpi38.neoplus.adsl.tpnet.pl

  to że w GB jest wielu MVNO nic nie oznacza - a wiemy w jakiej są oni kondycji finansowej?? może się okazać że to bańka mydlana - jak tele2 w danii ceny się zmieniły i z dnia na dzień operator się zawinął

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-211-26-114.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet