Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości MVNO nie wypaliły, bo nie wytrzymały wojny cenowej

MVNO nie wypaliły, bo nie wytrzymały wojny cenowej

WitekT 20 Stycznia 2012 18:48

0 0

Żaden operator MVNO nie odniósł w Polsce sukcesu. Jedną z głównych przyczyn były obniżki i asymetria stawek MTR. Spowodowały one wojnę cenową. W tej sytuacji operatorzy wirtualni, którzy nie mieli do zaoferowania nic poza podstawowymi usługami telekomunikacyjnymi, byli bez szans - mówi w wywiadzie dla TELEPOLIS.PL Mariusz Gaca, prezes Centertelu i dyrektor wykonawczy Grupy TP ds. sprzedaży i obsługi klientów.

Pierwszym operatorem wirtualnym był mBank mobile, który wystartował w połowie grudnia 2006 roku. Pierwotne plany mówiły o pozyskaniu 160 tys. klientów w pierwszym roku działania, a rok później nawet 300 tys. W szczycie raportował 60 tys. kart SIM, jednak w tym wypadku należy mówić o sprzedanych, a nie aktywnych kartach.

Pierwszym operatorem wirtualnym, który podpisał umowę z operatorem infrastrukturalnym, był Cyfrowy Polsat - stało się to w połowie 2006 roku. Z komercyjnymi usługami wystartował jednak dopiero 2 lata później, jako pierwszy i jedyny jak do tej pory zaawansowany MVNO, który korzysta tylko z sieci radiowej operatora infrastrukturalnego, a pozostałe systemy ma własne. Na koniec III kwartału 2011 roku miał 140 tys. aktywnych kart SIM, w 99% abonamentowych. Co ciekawe, działalność rozpoczął na sieci PTC, potem doszedł Centertel, a na końcu - ze zrozumiałych powodów - Polkomtel.

Od czasu startu mBank mobile pojawiło się kilkunastu operatorów MVNO, kilku jednak zakończyło swoją działalność, wśród nich m.in. WPMobi (cel - 250 tys. klientów w 3 lata), myAvon (cel - 220-500 tys. klientów w ciągu pół roku od startu w maju 2007 roku) i GaduAir. Szczególnie przykład tego ostatniego pokazał, że nawet dobra oferta cenowa nie jest w stanie uczynić z MVNO masowej oferty i zyskownego przedsięwzięcia. Pokazują to też statystyki przenośności numerów, z których wynika, że po zamknięciu GaduAir swój numer z tej sieci zabrało około 5 tys. osób, czyli najprawdopodobniej zdecydowana większość aktywnych użytkowników.




Najbardziej spektakularnym przykładem MVNO, który oferował tylko i wyłącznie usługi telekomunikacyjne i niebędący tak, jak mBank mobile czy GaduAir czymś w formie dodatku do innych usług, był Mobilking. Wystartował w lutym 2008 roku. Po pół roku miał 100 tys. klientów, a po kilku latach chciał mieć ich milion. Po roku właściciel - czeski fundusz Penta - szukał już dla niego nabywcy, kilka miesięcy później przejęła go giełdowa Grupa MNI, a oferta do tej pory nie doczekała się odświeżenia ani jakiegokolwiek wsparcia marketingowego.

Żaden z operatorów, poza Carrefour Mova, nie raportował ilości aktywnych kart SIM, a i o oficjalne dane dotyczące sprzedanych było ciężko. Pewną wskazówką o liczbie kart będących w stanie zalogować się do sieci (a to coś innego niż aktywny klient) jest podawana liczba kart SIM należących do MVNO działających w sieci Centertelu przez Grupę TP. Ostatnie dane za III kwartał 2011 roku mówią o 83 tys. To pozwala szacować cały rynek MVNO na około 250-300 tys. kart (z czego 230 tys. przypada na MVNO w Centertelu i Cyfrowy Polsat).

O tym, czy Centertel zeszły rok uważa za udany, na co w tym roku położony zostanie nacisk, co z NetWorks! i LTE - więcej w pełnym wywiadzie, który opublikujemy po weekendzie.

Czy miałeś kiedykolwiek swój główny numer u któregoś z MVNO?

Tak
21.91%
Nie, ale planuję
4.12%
Nie, nie planuję
73.97%

Wszystkich głosujących: 1068



Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 86
  • 1

    74. ~  2012-01-21 18:58:14  host: z13-15.opera-mini.net

    Brak reklamy i obawy klientów to powody, że padły, bo cenowo bezkonkurencyjne.

  • 1

    75.  2012-01-21 21:57:07

    Już nie będzie takiego operatora jak GaduAir;( No chyba że MBank da smsy za 2-6groszy;)

  • 1

    77.  2012-01-21 22:07:38

    ..cd76. Oraz mam do wyboru 20mb za 10zł, lub 100mb za 10zł :-O Takie rzeczy tylko w Oranż :-/

  • 1

    78. ~  2012-01-21 22:52:13  host: z45-04.opera-mini.net

    Calm7, skąd ty wytrzasnąłeś te pakiety? Ja znam tylko 3: 1-dniowy pakiet 100 MB za 2 zł, 30-dniowy pakiet 100 MB za 10 zł i 30-dniowy pakiet 500 MB za 15 zł (tzw. XXL), a o tych co ty napisałeś nic nie wiem. Mógłbyś podać link do tych pakietów na stronie Orange?

  • -1

    79. ~  2012-01-21 23:11:13  host: z24-16.opera-mini.net

    78). No widzisz, teraz znasz 5 , hehe * PS. Nie mam linków.

  • 1

    80. ~GaduAirowiec  2012-01-21 23:46:00  host: user-164-127-10-138.play-internet.pl

    To dowód na to że net na laptopie z podłaczoną N73 z kartą Fresha działa ok. Podobnie jak w GaduAir, ale z wymuszonym zasięgiem Plusa.

  • -1

    81. ~  2012-01-22 08:11:39  host: z36-09.opera-mini.net

    A ja korzystam z Orange Free na Kartę na 2G i jestem zadowolony - mam 1,4 GB ważne do 21.01.2013 i coś czuję że tego nie wykorzystam, bo z Internetu korzystam tylko w telefonie przez Operę Mini, która kompresuje mi dane do tego stopnia, że normalnie ściągnąłbym 1,3 GB, a ściągnąłem tylko 74 MB! PS: Po przesiadce z POnK na OFnK odkryłem niesamowitą różnicę między 2G a 3G/UMTS - POnK działał tylko na 3G/UMTS przez co bateria szybko się wyczerpywała, a teraz, mając OFnK zmieniłem technologię na 2G i bateria teraz ma jeszcze jedną kreskę, a muszę przyznać, że wczoraj dość intensywnie korzystałem z Internetu na Operze Mini.

  • 0

    82. ~  2012-01-22 08:46:13  host: z36-09.opera-mini.net

    Calm7, ja i tak korzystam z Orange Free na Kartę, więc znajomość tych pakietów jest mi zbędna

  • 1

    83. ~  2012-01-22 10:33:46  host: user-46-112-1-117.play-internet.pl

    ale co to znaczy nie wypaliły? moze trudno jest liczyć na miliony kart sim, skoro te miliony maja operatorzy z infrastruktura? przy okazji info o LYCAMOBILE sprawdzałem ich w innych krajach i natknałem się na informacje, ze MVNO w Niemczech jest PONAD 200...! tylko nieliczni moga miec duza ilośc abonentów!

  • 1

    84.  2012-01-22 11:16:02

    Oby przyszła prezes UKE dała zielone światło MVNO i żeby pojawił się GaduAir bis;) Ale byłoby super.

  • 1

    85. ~  2012-01-22 11:28:43  host: z11-04.opera-mini.net

    GaduAir to byl chyba najlepszy mvno w histori polsiego gsm. Oferta kompletna i dobry system premiowania, bo uzlezniony od doladowan a nie jak patologia we freshu, ze od przeniesienia numeru. Darmowy net, voip, stawki 19gr/min, 2gr/sms a dodatkowo identyfikacja nr zastrzezonych

  • 1

    86.  2012-01-22 15:59:06

    Ad.85 to se nervati .. kto wie?

  • 1

    87. ~  2012-01-22 16:43:48  host: z52-12.opera-mini.net

    O CO CHODZI Z TYM, ŻE CYFROWY POLSAT "ZE ZROZUMIAŁYCH POWODÓW PODPISAŁ UMOWĘ ROAMINGOWĄ Z POLKOMTELEM"? CO TO ZA POWODY?

  • 1

    88. ~  2012-01-22 17:28:33  host: 31.41.144.41

    @87. Finansowe.

  • 1

    89. ~xxc  2012-01-24 09:34:47  host: 22-229-251-94.net.stream.pl

    @12 MBANK MOBILE nie jest typowym biznesem z którego ma być główny zysk. To po prostu tzw. usługa dodana która ma po prostu nie przynościć strat a jesli uda sie wyciagnąc jakis zysk to tym lepiej. BRE BANK traktuje MBNK MOBILE jako gadżet który bedzie funkcjonował do momenu do kótego bedzie sie to opłącało z punku widzenia marketnigowego. Tu nikt nie liczy na gigantyczny zysk. Zysk wyrabia Bank a operator MVNO MBANK MOBILE to taki dodatek.

  • 1

    91. ~Słoneczny  2012-01-25 22:27:54  host: 87-207-193-15.dynamic.chello.pl

    90 - mylisz się.

  • 2

    92. ~  2012-01-26 08:57:58  host: 31.41.144.41

    @90. Przeczytaj sobie regulamin usług telekomunikacyjnych Heyah i odszukaj trzy "magiczne" literki: PTC. Akurat powinieneś wiedzieć co one reprezentują. Za to skrót MVNO oznacza: Mobile Virtual Network Operator, czyli w skrócie operator nie posiadający własnej sieci. Teraz pozostaje tylko odpowiedź na pytanie, czy PTC nie posiada własnej infrastruktury telekomunikacyjnej? Nie, gdyż jest MNO. Nawet po przeniesieniu obsługi sieci do Networks nadal będzie MNO.

  • 2

    93. ~  2012-01-28 08:27:34  host: z07-13.opera-mini.net

    chyba w lyca sie wkurzyli na orange i dali darmowy pakiet 300 MB by dac orange po łapach...?

  • -1

    94. ~  2012-01-28 10:56:10  host: blr222.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @93, co ma piernik do wiatraka?

  • 1

    95. ~  2012-01-28 12:00:20  host: z23-04.opera-mini.net

    do 94: przeczytaj sobie co prezes orange pisze nt mvno. a potem przeczytaj sobie o lycamobile. wg mnie lyca ma dobra oferte z usługami dodanymi (jak darmowy internet za doladowanie i tanie rozmowy międzynarodowe). i ze niby mvno nie wytrzymują wojny cenowej. jak juz cos to tylko obecnie mvno moga ta wojnę rozpoczac bo mno sie do tego nie spieszy. innymi slowy prezes orange glupoty mowi. przykładem dobrych mvno sa: mbank mobile działający od dobrych kilku lat i lycamobile ktory dopiero niedawno rozpoczęli swoja działalność na polskim rynku telekomunikacyjnym

Dodaj swoją opinię