Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Muszyński o postępach prac spółki NetWorkS!

Muszyński o postępach prac spółki NetWorkS!

LuiN 17 Czerwca 2013 07:38

5 1

W ramach spółki NetWorkS, należącej do PTK Centertel i T-Mobile Polska do połowy 2014 roku powstać ma 10 tys. stacji bazowych. Na razie udało się zbudować 4 tys. Sieć obejmuje dziś blisko 60% powierzchni kraju.

To jest sieć, która będzie miała większe pokrycie, zarówno tzw. outdoorowe, czyli na zewnątrz, jak i indoorowe, czyli wewnątrz budynków. To pokrycie będzie znacząco wyższe niż sieci osobne, ponieważ uzyskujemy w ten sposób ogromną ekonomię skali - podkreśla Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska. Widać wyraźnie zdecydowaną jakość w tych obszarach, gdzie połączyliśmy sieć, znaczącą poprawę wszystkich parametrów technicznych. W związku z tym dużo więcej klientów ma dostęp do sieci zarówno Orange, jak i T-Mobile.

Od rozpoczęcia działalności operacyjnej we wrześniu 2011 roku NetWorkS zbudowała już 4,2 tys. nowych stacji bazowych, głównie na wschodzie oraz wzdłuż zachodniej granicy Polski. Planowanych jest łącznie 10 tys. stacji, a ich budowa ma zakończyć się w przyszłym roku. W najbliższych miesiącach modernizacja obejmie Śląsk oraz okolice Wrocławia. W tej chwili nowa sieć pokrywa już niemal 60% kraju.

Obydwaj operatorzy mają po 50% udziałów w spółce. Dzięki temu dzielą się kosztami po połowie. Muszyński podkreśla, że ich optymalizacja spowodowała, że niższe są zarówno koszty nowego wyposażenia stacji radiowych, jak i koszty ich utrzymania.

Nie jest to dla nas tylko projekt oszczędnościowy. Od początku chcieliśmy stworzyć coś nowoczesnego i zbudować wartości. Dlatego zasięg współdzielonej sieci się powiększa i będzie dostarczany na poziomie, który jest zwykle w krajach na zachód od Polski - dodaje Milan Zika, członek zarządu T-Mobile Polska.

Poza tym bardziej optymalnie wykorzystujemy również moc naszego sprzętu, ilość dostępnych kanałów w poszczególnych częstotliwościach, co powoduje, że również w tej sferze częstotliwościowej widzimy znaczącą poprawę i dużo większą optymalizację wykorzystania posiadanych zasobów - zwraca uwagę Muszyński.




Zika przyznaje, że koszty inwestycji są o 20-30% większe niż zakładane przez firmę. Wynika to m.in. z wykorzystania najnowszych technologii. Jednak w efekcie użytkownicy otrzymują jeszcze lepszą sieć.

Muszyński zauważa, że projekt w ramach spółki NetWorkS jest zamknięty - zakłada budowę sieci i zarządzanie nią. O dalszej współpracy obydwaj operatorzy nie chcą mówić. Muszyński podkreśla, że nawet jeśli będą toczyły się rozmowy, to będą one dotyczyły nowej spółki, a nie NetWorkS.



Operatorzy muszą bronić się przed zarzutami konkurencji o tworzenie duopolu na rynku telekomunikacyjnym. Zika zwraca uwagę, że o współpracy akurat pomiędzy T-Mobile (wtedy jeszcze PTC) oraz Orange zadecydował przypadek, bo akurat ci dwaj operatorzy byli najbardziej zainteresowani projektem przed trzema laty, gdy rozpoczynały się rozmowy. Zika podkreśla, że wtedy negocjacje obejmowały wszystkich operatorów, ale po rozpoczęciu projektu nikt inny nie chciał do niego dołączyć.

Współpraca w ramach NetWorkS przebiega za przyzwoleniem UKE i UOKiK-u.

Zobacz: NetWorkS!: do końca roku połowa kraju w zasięgu HSPA+ na 900 MHz

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: networks! | orange | t-mobile

w sumie: 22
  • 3

    3. ~  2013-06-17 08:39:52  host: v41-06.opera-mini.net

    ja z nowej sieci jestem zadowolony. Net przyspieszyl znacznie. Na jednej karcie potestuje 2G, bo 3G jest ok.

  • 2

    4. ~Jaro  2013-06-17 08:47:27  host: 37.31.224.115.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @Tobol: To tak trudno jest wysłać zgłoszenie przez iBOA o problemach w danej lokalizacji? Również jestem po modernizacji, wcześniej EDGE, teraz HSPA+ o prędkości ok 12 Mb/s w godzinach szczytu, jednak ze skaczącym zasięgiem (od -71 dBm do -89 dBm), po wysłaniu zgłoszenia, opisaniu problemów, wszystkie niedogodności ustąpiły.

  • 2

    5.  2013-06-17 09:05:38

    Zbudować czy zmodernizować bo mam wrażenie że to spora różnica ;)

  • 0

    6. ~...  2013-06-17 09:25:59  host: 178-37-136-108.adsl.inetia.pl

    Czy ktoś może mi powiedzieć na jakim sprzęcie oni to robią, bo mam wrażenie, że ta informacja jest bardziej poufna od danych UB.

  • 0

    7. ~Adam  2013-06-17 09:51:30  host: www2.euron.pl

    @3 - ale czemu się dziwisz, NetWorkS! buduje nowa sieć w oparciu o stacje bazowe Huawei'a. Ma być tanio i będzie tanio, ale to nie znaczy że będzie dobrze.

  • 0

    8. ~Jas  2013-06-17 10:28:43  host: aavt146.neoplus.adsl.tpnet.pl

    U mnie również zasięg oraz prędkość internetu poszła w lepszą stronę. Dobrze że coś kombinują, tylko ciekawe czy Play będzie miał dostęp do sieci NetWorks...

  • 1

    10. ~abc  2013-06-17 12:25:39  host: 87-204-199-37.ip.netia.com.pl

    u mnie kolo oswiecimia grzebia non stop. Dzis ani orange ani tmobile nie ma :/ wszystko wisi. Banki bankomaty i terminale. Zero dostepu do gotowki przez glupi brak zasiegu

  • -1

    11. ~Lisu  2013-06-17 13:06:10  host: user-46-113-228-92.play-internet.pl

    Zastanawia mnie nawałnica artykułów na wszystkich portalach o Networks - po kilka dziennie. Czyżby teksty sponsorowane? Czyżby dlatego, że niebawem Play dostanie 1800 i odpali wszędzie LTE? Wszystko co buduje Networks jest na chińskim Huaweiu - przy mnie osobiście w Górze Siewierskiej (śląskie) technicy na maszcie wymieniali anteny na made by Huawei. Tak, że w niczym jakość nie będzie lepsza od Playa, który też Huaweiem stoi.

  • 1

    12. ~  2013-06-17 13:13:50  host: adeu118.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Używam Play od ponad roku i na BTS Play jakość połączeń jest ok, gorzej jest jak się przejdzie na roaming Plusa, jakaś masakra, jeśli mam poza miastem używać Play to tylko na sieci Orange, Play w Plusie to tragedia, nie wiem jak u innych ale u mnie w zach - pom. tak właśnie jest .

  • 0

    13. ~pabloki  2013-06-17 13:14:03  host: apn-95-41-75-185.dynamic.gprs.plus.pl

    Właśnie Witku i LuiNie chyba coś za dużo o networks. Modernizacja sprowadza sie tylko do wymiany nadajników i poprawy zasięcu( co ważne i dziwne) tylko w miastach. Poza obszarami miejskimi dalej będzie tak samo. Ale trzeba propagande siać żeby klientów nałapać.

  • 1

    14.  2013-06-17 13:15:36

    Lisu: sponsorowane czyli co, płacą nam niby za to? My artykuły sponsorowane zawsze jasno oznaczamy, nie wstydzimy się i nic nie ukrywamy. Czy jeżeli czegoś nie rozumiesz, to od razu musi być spisek, pieniądze i łapówki? Ja tam widzę jeden, zasadniczy powód tego, że NetWorkS! obudziło się PR-owo. Wchodzą do dużych miast z modernizacją, więc wiele osób w wakacje dotkną problemy z działaniem sieci. Chcą przebić się z przekazem, że "teraz trzeba pocierpieć kilka tygodni, żeby potem było lepiej".

  • -1

    15. ~Lisu  2013-06-17 13:23:38  host: user-46-113-228-92.play-internet.pl

    Witeczku nie rozśmieszaj mnie. Ile ludzi czyta branżowe portale? Kto je czyta? Postronni ludzie? Czytają wyłącznie ludzie będący w temacie lub hobbyści telekomunikacji. Zapewniam Cię, że przeciętny Kowalski nie ma pojęcia co to jest Networks i problemy z działaniem sieci w czasie przebudowy odczuje nie wiedząc w ogóle, że biorą się z prac modernizacyjnych.

  • 1

    16.  2013-06-17 13:25:24

    Lisu: co miesiąc czyta nas milion osób. To więcej niż w ciągu miesiąca czyta Rzeczpospolitą... Dalej jest śmiesznie? :-) I nie tylko portale o tym piszą, ale i prasa krajowa.

  • -2

    17. ~Lisu  2013-06-17 13:32:44  host: user-46-113-228-92.play-internet.pl

    OK. Mam urlop. Zaraz wyjdę na ulicę i zrobię sondaż - na 100 zapytanych osób o Networks ciekawe ile odpowie, że wie o co chodzi. Podejrzewam że ani jedna :)

  • 1

    19. ~  2013-06-17 14:35:12  host: 89-66-100-16.dynamic.chello.pl

    @pabloki, nie tylko miasta. Gdzie takie bzdury wyczytałeś? U mnie na nowej posesji nie było 3G poza od niedawna aero2 a teraz jest Orange i TM.

  • -2

    20. ~hens  2013-06-17 15:31:26  host: 46.238.221.17

    A ja wreszcie chciałbym aby sieci PLUS ........ERA ......... ORANGE zamiast pieprzonego ukrywania nazw, pod synonimami typu Polkomtel ERA lub Centertel napisali ORANGE, T MOMILE .......lub czy oszust sieciowy PLUS GSM I pokazać które z tych prepaidów to złodziejskie spółki córki tych najważniejszych spółek operatorów GSM. Nie długo na polski rynek wejdą operatorzy z Niemiec i Francji .........Pogadamy gdy oni zaoferują 5gr za min do wszystkich sieci w całej Europie....................To ta złodziejska bida Centertel zesra się w gacie prezesa i się popłacze ze smutku. Bo już nie będzie można teraz jak w 1990 roku kroić klienta po 2,99zł za pierwszy impuls odebranego połączenia przez automatyczną sekretarkę telefonu który był w TP a i znam priorytety Centrali TP wg których po połączeniu z GSM sieć automatycznie zrzucała połączenie zaliczając za FREE 2,99zł połączenia. ZERO PRACY I MULTUM ZA FREE KASY..........a łosie płacili

  • 0

    21. ~  2013-06-17 18:14:31  host: aru116.neoplus.adsl.tpnet.pl

    PAN znika ładnie mówi po polsku :-)

  • 0

    22. ~  2013-06-17 18:14:46  host: aru116.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zika

  • 0

    23. ~Brend  2013-06-17 18:28:44  host: dvi244.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @20 - z główką wszystko w porządku? leki połknięte?

  • 1

    24. ~...  2013-06-17 20:25:04  host: 77-254-169-254.adsl.inetia.pl

    @WitekT indywidualnych wejść czy otwarć. Nie wiem czy rozróżniasz...

Dodaj swoją opinię